Reparticioniranje ili....
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Reparticioniranje ili....


19.11.2017 | 10:14
Htio bi na defaultnom disku napraviti jednu particiju tipa samo za podatke i spremanje svega.Može li se to napraviti na high sierra bez reinstall OS-a i gubitka podataka. Ako sam napravio backup s Time Machine na eksterni HDD mogu li napraviti povratak cijelog OS-a s njega ako mi krene šta po zlu s reparticioniranjem?
19.11.2017 | 10:20
Ako imas backup uvijek mozes vratiti sve kako je bilo,trebalo bi da mozes napraviti jos jednu particiju bez problema.

Mozes ovako : www.imore.com/how-partition-your-mac
19.11.2017 | 10:29
Prvo se postavlja pitanje zašto particije, koristi li računalo pa tako i razne podatke koje namjeravaš spremiti na te particije više korisnika sa svojim računima ili svi koristite jedan. Ako je na računalu 1 korisnički račun nema baš nikakvog smisla particionirati disk, dapače. Backup kojeg radiš će spremiti sve podatke koji su na disku a i po mom mišljenju nije poželjno u samom računalu držati terabajte korisnih i manje korisnih podataka, ja ih pohranjujem na synology nas(zapravo bilo koji je idealno rješenje), a i eksterni diskovi nisu tako skupi. Nema garancije što će prije stati, interna pohrana ssd ili klasični hdd ili vanjski disk, ali zdrava logika nalaže ako je nešto višestruko manje u upotrebi da će duže trajati. Premalo informacija si dao o tome koliko ti je važan pristup podacima pa sam se raspisao na dugo i široko, ali moj savjet ne cjepkaj internu pohranu, macos nisu windows-i. Naravno da pomoću disk utility-a možeš napraviti particiju "naživo", bez brisanja podataka, TM backup imaš pa ako je dodatna particija jedina opcija, prepili ga.
19.11.2017 | 10:33
Eh da, mislio sam na windows način ) Mislio sam akse pokaramba nesta a samo je jedna particija ode sve u ...!OK znaci samo redovno Time Machine na eskterni HDD i nema problema!
19.11.2017 | 10:47
Upravo to. Time Machine je bootabilna kopija, zapravo povijest kopija i promjena. Bootabilna znači da pri žešćoj nevolji sa sistemskim diskom pri pokretanju računala držiš option tipku, ako prije nisi uštekaš tm disk i odabereš pokretanje s njega i dalje je pjesmica, jedini davež su bežične tipkovnice koje pri pokretanju komp najčešće ne vidi(ja sam se izpraksirao na način da stišćem po tipkama prije nego upalim komp, pa ako se lampica na tipk. uplali prije zvuka kompa pojavit će se boot meni); najbolje imati pr ruci bilo kakvu žičanu pc tipkovnicu, na njoj držiš alt pri pokretanju.
19.11.2017 | 10:48
HFS filesystem ne pati od problema koje ima FAT pada se može particija "raspasti", a da nije došlo do hardverskog kvara diska. Također, na Mac OS X nema potrebe za reinstalacijom OS-a kojom bi se pregazilo sve korisničke podatke i dokumente pa da ti je potrebno da podatke i dokumente držiš na drugoj particiji.
TM backup ti je bitno raditi jer te spašava u puno raznih situacija od kojih je kvar diska samo jedna.
19.11.2017 | 10:53
Hvala ekipa, spasili ste me brljanja bez veze!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 44 minuta
  • VanjusOS: neki mi javi se privatno, barem ako može kratko posuditi na probu
  • VanjusOS: ljudi, ima li možda netko viška Thunderbolt 2 to Thunderbolt 2 Cable
  • drpongrac23: Davno sam vozio "kockicu"
  • drpongrac23: @Yonkis - Kakav BMW - Uskoro kupujem za sebe Citrć Berlingo, jbg, godine...
  • drpongrac23: A zamjena ekrana preko 500 EUR!
  • drpongrac23: WTF?!? Ušle mi neke "bubice" u ekran na MBA M1. Totalni hit!!! 3 kom. BUBA ŠVABE!!!
  • Yonkis: Drpongrac23: a M5? Ne mislim na BMW.
  • drpongrac23: Preko 30 god. vjerni Apple korisnik - sada je vrijeme da zahvalim svima, ali Apple u mojim očima više nije što je nekad bio.
  • drpongrac23: Ovaj novi MacOS - bye, bye Apple!!! Ćesme od svega!
  • drpongrac23: PC za 400 EUR iz Pevexa žvače taj prastari MacPro za gablec :)
  • drpongrac23: U PC svijetu je DDR5 RAM polako standard - o čemu vi pričate?!?
  • BigMac: i ja kažem, prvo bolja pasta, nego zadnji put, i nižaa temperatura, očito prvi put nisam dobro stegao hladnjake, pa su procesori radili na nižem taktu :(
  • dpasaric: Odlično! :)
  • BigMac: Promjenio pastu na starom mac pro, osvježenje ....
  • smayoo: plus je sigurno problematičan, ali nije jedini
  • dpasaric: Više sam zaboravio koji su sve znakovi u pitanju, ali u tome je stvar.
  • dpasaric: I meni se često dogodi na nešto napišem i samo PUF!
  • dpasaric: Jura, na Vikalici se "progutaju" neki komentari jer postoje neki karakteri koje modul Vikalice ne podnosi i onda to sve samo ode u crnu rupu!
  • jura22: Mozda nezasitan?
  • VanjusOS: evo ja sam isprobao i radi! na A1 je moguće sa fizičke SIM prebaciti se na e-SIM na samom telefonu..
  • Borisone: Jer je gladan!
  • jura22: Zasto Jabucnjak guta komentare?
  • smayoo: :D
  • Borisone: Kako prebacuješ eSIM između moba za koji žena smije i za koji ne smije znat?
  • VanjusOS: ali bravo drlovric, nekad su najjednostavnija rješenje i najbolja!
  • VanjusOS: hahaha, problem je što imam službenu SIM karticu, pa ako mi se sjebe moram tražiti od firme da mi šalju novu...
  • drlovric: Pa probas i samo ce ti se kazati jbt. Sta je najgore sto se moze dogoditi? :)
  • VanjusOS: pitam da li je to itko isprobao?
  • VanjusOS: u iphoneu sa fizičkom sim karticom se pojavila opcija da se prebaci ta fizička sim u e-sim
  • VanjusOS: niste me shvatili, očito
  • miomika: na A1 ti samo pošalju na mail/sms ili putem aplikacije Moj A1 i to je to
  • rusty: Prije jedno 3 godine na Tmobile. u 22h navečer putem supporta jer se u protivnom trebalo ići u poslovnicu
  • VanjusOS: da li je netko isprobao funkciju konvertiranja SIM u e-SIM, i na kojoj mreži?
  • ZoPaj: ha ha, nisu li usbC isforsirali upravo radi štednji na punjačima:)
  • dpasaric: I bez punjača... :(
  • Borisone: Danas najavljeni novi iPad Pro, Vision Pro i MacBook Pro 14-inch. Sve s M5 procesorima (bez Pro i Max varijanti).
  • Air: Veliko priznanje Fedora našem Filipoviću - pozvao ga je na boksački meč.
  • Air: Taj pc laptop je imao cijenu cca 800 eura što nije malo
  • Air: Mislio sam da su se malo pomakli u tom smjeru, ali jok
  • Air: trackpad je... hm...
  • Bertone: Rekao sam ti da je kvaliteta izrade loša, ali sam CPU je brži od CPU-a iz MBP 2014/2015,... stavi na njega LinuxMint pa ćeš vidjeti da nije spor ;)
  • Air: Moj MBP 2014 je ferari / Bentley za usporedbu...
  • Air: Moj utisaK da sam ga platio 100-150 eura plakao bi što nisam dao još 150 za MBP 2014 - 2016 godište.
  • Air: Samo da javim, na kraju sam dobio laptop od frenda. Nije htio čuti za nikakve pare. Skro smo se posvađali ali eto pametniji popušta ;)
  • hal9000: Steve Jobs, vrati se! Sve ti je oprošteno! [link]
  • hal9000: Kakva pizdarija: [link]
  • drpongrac23: Meni onaj sa uzorkom krzna leoparda
  • hal9000: @Bertone: Da, jedan od najdražih Wallpapera ikad.
  • Bertone: 5k [link] i 6k [link]
  • Bertone: ... kojeg rado koristim

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, tino1, Anonimci (693)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.69 Seconds

Provided by iJoomla SEO