FilemakerPro baza podataka - koliko je kompleksno?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

FilemakerPro baza podataka - koliko je kompleksno?


01.10.2014 | 21:40
Pozdrav svima!

Trebao bih napraviti bazu podataka, pa bih zapravo trebao neku procijenu je li to nešto što može napraviti apsolutni početnik, ili je složeno...

Dakle, radi se o bazi podataka koja bi u sebi sadržava popis eksternih HDD-ova i njihovog sadržaja. Konkretno, sadržaj diskova su različiti projekti, konkretno filmski. To bi išlo ovako:

- ID diska
- proizvođač/model diska
- kapacitet
- slobodan prostor
- sadržaj
- lokacija (fizička, prema sadržaju posebne tablice LOKACIJE)
- datum poslijednje izmjene

A sadržaj bi morao imati:
- ID projekta (ime projekta)
- kategorija materijala (npr. sirovina, final, radni materijali itd)
- opis / napomena

Krajnji cilj je moći ispisati sadržaj svakog diska ili npr. ispisati na kojim diskovima se nalazi sadržaj XY projekta koji ujedno pripada XY kategoriji (npr. svi finali projekta "Jabučnjak" ili svi radni materijali).


Hvala unaprijed Ono što me buni - tablica unutar tablice - to je taj sadržaj unutar tablice diska. Ili bi svaki disk morao imati svoju tablicu sadržaja? Kako bi to pretraživao? Kaos mi je u glavi. Stavljam kao i skicu neku kako ja to vidim... Svi ovi modeli, kategorije i projekti bi se trebali moći proširiti (dodavati novi)... Diskovi recimo da se uvijek mogu povećavati, tj dodavati novi.
skica.png
02.10.2014 | 07:58
Sasvim standardna aplikacija relacijske baze. U filemakeru naklikaš za tjedan dana makar i bio totalni početnik. Skini demo, pogledaj tutoriale.
02.10.2014 | 08:50
Bio sam na tapatalku pa nisam htio pisati romane. Evo sad malo opširnije.

cloud06 kaže:
Pozdrav svima!

Trebao bih napraviti bazu podataka, pa bih zapravo trebao neku procijenu je li to nešto što može napraviti apsolutni početnik, ili je složeno...


Filemaker je napravljen za apsolutne početnike. Dakle - može.

Ono što me buni - tablica unutar tablice - to je taj sadržaj unutar tablice diska.


Nema frke. Ako trebaš, možeš imati i tablicu unutar tablice, unutar tablice, unutar tablice. Unutar tablice.

Naravno, sadržajno, ali ne vizualno (takva bi forma bila prekompleksna u smislu preglednosti). Generalno, forma tablice unutar tablice je izvediva, ali u Filemakeru - ne bez dosta vratolomija. U svakom slučaju - ne na početničkoj razini.

Ili bi svaki disk morao imati svoju tablicu sadržaja?


Ne, nikako. Jedna tablica sadržaja, s relacijskim ključem koji kaže koja stavka sadržaja je na kojem disku.

U vizualnom smislu, imaš formu koja prikazuje jedan zapis o disku u jednom času (listaš ih lijevo-desno, ali vidiš samo jedan disk odjednom) i onda taj zapis sadrži i portal (tablicu) sa sadržajem tog diska.

Kako bi to pretraživao?


FIlemaker je vrlo ležeran po tom pitanju. JEdnostavno uđeš u find mode i u polja po želji upišeš što tražiš.

Kaos mi je u glavi.


Hvala ti što si to podijelio s nama. Preporučam da to riješiš dobrom domaćom šljivom. Ona uvijek sve poravna.

Stavljam kao i skicu neku kako ja to vidim...
skica.png


Tvoja je skica dosta blizu onog što se zove relacijska shema. U filemakeru je kreiraš pod relationships.

Svi ovi modeli, kategorije i projekti bi se trebali moći proširiti (dodavati novi)... Diskovi recimo da se uvijek mogu povećavati, tj dodavati novi.


Naravno. To je tako i uobičajeno.

Kreni, poigraj se, pa kad negdje zapneš, javi se s konkretnim pitanjima.
02.10.2014 | 23:42
Hvala puno, za sada mi je samo trebalo ohrabrenje da je stvar izvediva Poklikao sam neke tutoriale, bacam se na posao.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 dana, 1 sat
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO