Opet malo o AI
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Opet malo o AI


14.06.2022 | 09:12
Imali smo temu umjetne inteligencije prije dosta vremena. Danas sam naletio na članak koji me potaknuo da je ponovno pokrenem
Google engineer says Lamda AI system may have its own feelings www.bbc.co.uk/news/technology-61784011
14.06.2022 | 09:16
Čitao sam to i pratio i kada je prvi put ta priča izašla van u jednoj drugoj formi. Ovo sada se čini još naprednije.

Ipak, teško je po ovome reći je li "to zaista to", ovu "šprehu" je i dalje moguće naučiti, treba osmisliti neki bolji test. Ovo su zapravo tek jezične igre koje su trenirane na onome što ljudi govore.

S druge strane, netko se može našaliti da smo i mi sami takvi i da nismo ništa pametniji!

U svakom slučaju vrlo uzbudljiva tema i područuje gdje vjerujem da ćemo na godišnjoj razini imati stalne goleme pomake.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.06.2022 | 11:40
Ja moram naglasiti drugu stranu medalje priče o umjetnoj inteligenciji.

Druga strana medalje je put u propast čovječanstva.

Dosadašnja tehnologija nam "dolazi glave". To je činjenica.

Ljudi ne razvijaju sebe na način da izgrađuju bolji odnos prema ljudima oko sebe a kamoli prema svim ljudima i ne koriste tehnologiju na dobrobit svi ljudi. Ljudi postaju sve gluplji prema sebi. Od jednostavnog primjera sa plastikom koja uništava i prirodu i nas do puno složenijih primjera i odnosa.

Svaka nova tehnologija koja ima sve veću "moć" je u rukama krupnog kapitala na štetu čovječanstva. To je činjenica.

Evo uzmimo samo primjer Rimčevog projekta robotaxija. To znači samo više ljudi bez posla. A ono što su ti ljudi zarađivali za svoj opstanak ići će u Rimčev džep. Da li će se društvo i Rimac pobrinuti za te ljude? Neće.

Iz te perspektive ne vidim ništa uzbudljivo u niti jednoj novoj tehnologiji. Naprotiv vidim progresivno više nezaposlenih, više gladnih, više nesretnih i odbačenih ljudi. U konačnici propast svih nas.
14.06.2022 | 20:48
Da li su tu i taksisti iz Dubrovnika koji varaju klijente? Taksimetar im slabo radi ide se na slobodnu pogodbu.
I da, manje konkurentna zanimanja bufu propala. Kada je dosao Uber, a onda i Bolt dosta se vozim s njima jer su povoljni.
14.06.2022 | 21:03
Transhumanizam. Mišak izdao knjigu, ako koga zanima.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.06.2022 | 21:22
jura22 kaže:
Da li su tu i taksisti iz Dubrovnika koji varaju klijente? Taksimetar im slabo radi ide se na slobodnu pogodbu.
I da, manje konkurentna zanimanja bufu propala. Kada je dosao Uber, a onda i Bolt dosta se vozim s njima jer su povoljni.


Siguran sam da ne varaju svi taksisti, vjerujem da većina ne radi tako kako ti aludiraš.
Ali kako god bilo ti taksisti rade i zarađuju za svoj život. Kada se uvede robotaxi u Zg (ako to bude funkcioniralo dovoljno sigurno) vjerujem da će većina taksista u Zg ostati bez posla. Pa se postavlja pitanje koje će biti posljedice po njih a posljedično koje po društvo?

Kako god, možda se ja nisam dovoljno jasno izrazio, ali po tvom upisu pokzuješ mi da ti nisi razumio bit koju sam pokušao izreći.

Ako mi kažeš koji dio nisi razumio mogu se pokušati drugačije izraziti i možda ti bude razumljivije.
15.06.2022 | 05:35
Bila je retorika i nisi trebao odgovarati. Taksisti u DU su mozda jedni od gorih u RH. Odnos prema klijentu, prema vozacima u prometu za cistu jedinicu. Doduse Bolt i Uber su im jako pokvarili biznis.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 07:42
jura22 kaže:
Bila je retorika i nisi trebao odgovarati. Taksisti u DU su mozda jedni od gorih u RH. Odnos prema klijentu, prema vozacima u prometu za cistu jedinicu. Doduse Bolt i Uber su im jako pokvarili biznis.


Sorry nisam to tako shvatio.

VIše mi je izgledalo da ja idem jednom stranom ulice a ti ideš sasvim nekom drugom ulicom a jedini zajednički nazivnik nam je imenica ulica.

Primjerice ja pričam o oblacima na nebu koji navještaju kišu ili oluju jer je netko započeo tu temu, a ti se ubaciš kako nebom lete ptice a mogu i avioni.
15.06.2022 | 14:28
Za takav (dadaistički) pristup već znamo da je potpuno promašen, jer danas više uopće nema zanimanja (radnih mjesta) koja su bila sasvim uobičajena prije samo 50 godina, a sa druge strane, imamo zanimanja o kojima nitko nije mogao ni sanjati prije samo 70-ak godina.

Priča o tome da je "tehnologija u rukama krupnog kapitala, a na štetu čovječanstva" je potpuno promašena, a da pokušaš stati iza svojih riječi, i odeš na samo par dana živjeti u uvjetima koji su prije samo stotinjak godina bili uobičajeni za većinu stanovnika, vjerojatno bi i sam shvatio koliko si u krivu.

Što se taksista u Dubrovniku tiče, ima ih svakakvih, cijena je paprena (ovdje ne govorim o taksi službama izvan Du koje rade i u Dubrovniku, kao eko-taksi, Bolt i slični) otprilike 3 puta (odokativna procjena prema dužini i cijen vožnje u Zg i Du) veća od cijene zagrebačkih taksista.
Ti isti taksisti su prije par godina živjeli i radili otprilike kao mrki medvjed u Lici, bili su povlaštena kasta, i tako malobrojni (bilo ih je negdje oko 150), da su mogli diktirati cijene koje su im odgovarale.
Čak i bez ikakvog potkradanja (a bilo je bogme i toga), pojedinci su uspijevali zaraditi novi automobil više klase, za samo jednu sezonu vožnje (od 6. do 10. mjeseca).
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 15:47
m@xym kaže:
Za takav (dadaistički) pristup već znamo da je potpuno promašen, jer danas više uopće nema zanimanja (radnih mjesta) koja su bila sasvim uobičajena prije samo 50 godina, a sa druge strane, imamo zanimanja o kojima nitko nije mogao ni sanjati prije samo 70-ak godina.


Ne znam kako si uspio povezati dadaizam s onim što sam napisao.
Ja nisam napisao da je problem što neka zanimanja nestaju. To je logično ako se razvija tehnologija.
Ja također nisam napisao da je tehnologija sama po sebi štetna.
Ja sam napisao da čovječanstvo ne razvija odgovarajuću svijest uz razvoj tehnologije kako bi se tehnologija isključivo koristila na dobrobit čovječanstva te da je posljedica toga put čovječanstva u propast.

Priča o tome da je "tehnologija u rukama krupnog kapitala, a na štetu čovječanstva" je potpuno promašena, a da pokušaš stati iza svojih riječi, i odeš na samo par dana živjeti u uvjetima koji su prije samo stotinjak godina bili uobičajeni za većinu stanovnika, vjerojatno bi i sam shvatio koliko si u krivu.


Eto nismo isti. Više bi uživao u životu nego u današnjoj strci u kojoj si rob mehanizma privatnog sektora koji sve više melje ljude (pogotovo u nekim granama gospodarstva).
Ali ti meni odgovori tko su vlasnici tehnologija, tko zarađuje na tehnogijama? Tko zarađuje na nafti? Tko zarađuje na igricama? Tko zarađuje na takozvanim lijekovima? itd.

Nastavak priče o tome tko koliko zarađuje i posljedicama toga potraži u napisima: "Nestaje srednji stalež" "Sve više siromašnih".
Drugi nastavak priče o utjecaju tehnologije potraži kroz pojmove: uništeni oceani, uništeni eko sustavi, istrebljene životinjske i biljne vrste, nestanak pčela (usurfaj što pčele znače za čovječanstvo), nebrojeno primjera svjesno zatrovanih ljudi, otuđenost ljudi, pročitaj knjigu Digitalna demencija, itd., itd., itd.
Kada povežeš sve te činjenice dobit ćeš pravu vrijednost upotrebe tehnologije zadnjih 50-70 godina.
Prava vrijednost upotrebe tehnologije zadnjih 50-70 godina je u činjenici da je čovječanstvo na putu propasti.

Što se taksista u Dubrovniku tiče, ima ih svakakvih, cijena je paprena (ovdje ne govorim o taksi službama izvan Du koje rade i u Dubrovniku, kao eko-taksi, Bolt i slični) otprilike 3 puta (odokativna procjena prema dužini i cijen vožnje u Zg i Du) veća od cijene zagrebačkih taksista.
Ti isti taksisti su prije par godina živjeli i radili otprilike kao mrki medvjed u Lici, bili su povlaštena kasta, i tako malobrojni (bilo ih je negdje oko 150), da su mogli diktirati cijene koje su im odgovarale.
Čak i bez ikakvog potkradanja (a bilo je bogme i toga), pojedinci su uspijevali zaraditi novi automobil više klase, za samo jednu sezonu vožnje (od 6. do 10. mjeseca).


Sve pet. Vjerujem da je tako bilo.
Ali ta priča ne mijenja priču niti njenu bit, koja će se desiti uvođenjem robotaxi-ja u Zg. A smisao je da se društvo ne brine o svojim članovima kako bi moglo i trebalo. Stoga ne vidim smisao u ovoj priči o taksistima iz Dubrovnika.
15.06.2022 | 15:52
Ja sam 100% za to da se postepeno ukinu sva zanimanja koja brze, bolje i konzistentnije moze raditi robot.

Automatizirani pogoni i roboti su puno ucinkovitiji i pouzdaniji, a neka ljudi rade sto strojevi ne mogu i ne znaju
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 16:16
m@xym kaže:
Što se taksista u Dubrovniku tiče, ima ih svakakvih, cijena je paprena (ovdje ne govorim o taksi službama izvan Du koje rade i u Dubrovniku, kao eko-taksi, Bolt i slični) otprilike 3 puta (odokativna procjena prema dužini i cijen vožnje u Zg i Du) veća od cijene zagrebačkih taksista.
Ti isti taksisti su prije par godina živjeli i radili otprilike kao mrki medvjed u Lici, bili su povlaštena kasta, i tako malobrojni (bilo ih je negdje oko 150), da su mogli diktirati cijene koje su im odgovarale.
Čak i bez ikakvog potkradanja (a bilo je bogme i toga), pojedinci su uspijevali zaraditi novi automobil više klase, za samo jednu sezonu vožnje (od 6. do 10. mjeseca).


S jedne strane bi imali slobodno tržište i razvoj tehnologije a s duge strane se navode ovakvi primjeri kao nešto negativno.
Zašto?

Da li su kršili zakon? Ako nisu a zaradili auto u tih 5 mjeseci tada po zakonu slobodnog tržišta možemo samo reći Bravo!
Napravili su najbolje što su mogli u svojoj situacji.

Kada to napravi Apple tada neki gledaju taj uspjeh sa nekakvim divljenjem a kada to napravi njihov sugrađanin tada su puni morala i zgražanja.
15.06.2022 | 16:30
@Air

Napisao si da nam "dosadašnja tehnologija dolazi glave, i da je to činjenica.

Nisi napisao da neka zanimanja nestaju, nego si napisao da će zagrebački taksisti ostati bez posla kao se uvedu robo-taksiji.
Sad ti meni objasni suštinsku razliku između ove dvije tvrdnje.

Da li su neka zanimanja nestala zato što su eto ljudi koji su ih radili odlučiti raditi nešto drugu, ili ih je jednostavno "pregazila" nova tehnologija pa više nema potrebe za njima, isto kao što će se dogoditi zagrebačkim taksistima kada se uvedu robo-taksiji?!

O tome koliko bi "uživao" živeći u okruženju u kojemu nema svih onih stvari koje uzimaš zdravo za gotovo, dalo bi se pričati. Uživao bi vrlo malo, jer bi većinu vremena trošio na preživljavanje, ukoliko bi uopće imao dovoljno predznanja da preživiš sam u prirodi.

Zašto miješaš tehnologiju sa naftom, video igrama i lijekovima?

Tehnološki napredak je tehnološki napredak, zato danas ne hodamo pola sata do prvog izvoda vode, ne peremo robu ručno, ne ložimo vatru, paleći drva koja smo sami nasjekli... nadam se da si shvatio.

Sve do danas poznate civilizacije su propale, pa je onda za očekivati da se slično dogodi i sa ovom našom.
Po tome vjerojatno nećemo biti ništa drugačiji od svih ostalih civilizacija, koje su tehnološki bile slabije razvijene od naše.

Srednja klasa propada zbog sve većeg okrupnjavanja kapitala (onih famoznih 1% stanovnika koji kontroliraju 99% kapitala na svijetu), i to nije nužno povezano sa tehnologijom, nego sa činjenicom da krupni kapital uspješno izbjegava poreze, a sa svakom krizom, smanjuje se veličina srednjeg sloja, dok se najbogatiji i dalje uspješno bogate (netko mora izgubiti da bi netko drugi dobio).
Sve to će u konačnici i dovesti do kraha kapitalizma, jer nisu bogati ti koji pokreću svijet, nego srednji sloj i oni slojevi društva koji su dovoljno bogati da svojom potrošnjom mogu održavati sustav koji se bazira na stalnom gospodarskom rastu.

Dubrovački taksistu su potpuni off-topic.

Zadnje društvo koje je "brinulo o svojim članovima" nije dobro prošlo na ovim prostorima.

S jedne strane bi imali slobodno tržište i razvoj tehnologije a s duge strane se navode ovakvi primjeri kao nešto negativno.
Zašto?



Zato što se tu nije radilo ni o kakvoj slobodi tržišta, nego o čistom monopolu, povlaštenoj kasti odabranih i samostalnom određivanju cijena, koje su prije 15-ak godina bile više nego što ih danas imaju notorni "zagrebački taksisti".
15.06.2022 | 16:35
Meni je drago da postoje Uber i Bolt jer ono je bilo besramn skupo (i u Zagrebu).

Realno, kriminal je kriminal. Ako krade "mali" čovjek onda je opravdano, a ako krade javna osoba onda je kriminal.

Stalno se provlači ta teza veliki-mali, jači-slabiji ....

Što se tića robota i robotizacije, nije kriva tehnologija, već čovjek.

Imali smo nekoliko industrijskih revolucija:
-izum parnog stroja
-struja i nafta kao energija - razvoj novih strojeva (avion)
-nuklearna energija, računala, novi materijali

Svakao etapa obilježila je pobune radnika koji su gledali kako im "mašina" uzima kruh.
Oni koji se nisu na vrijeme preorjentirali, propali su.

Rimac ne bude napravio samohodne taksije dok to tehnologija ne dozvoli, a to je potpuno opremljene ulice koje će navađati aute i regulirati sav promet. Ovo je utopija.

Drugi problem je da u visoko razvijenim državama visokoškolsko obrazovanje nije nuđno za dobro živjeti, a sutra kada nesatne zidara (vidjeli smo 3D printere koji zidaju kuće.)

Lovrić se bude okrenuo drugom nekom poslu jer oni njegovi kamionđije ne budu više vozili jer "kamioni mogu i sami voziti".
15.06.2022 | 17:25
jura22 kaže:
Lovrić se bude okrenuo drugom nekom poslu jer oni njegovi kamionđije ne budu više vozili jer "kamioni mogu i sami voziti".


Ja bi bio presretan da roboti voze. Ili barem da vozac odveze do autoceste pa tamo ukljuci autopilot za koji znam da ce stici na vrijeme, da nije gladan, zedan, pospan, dobio dijareju i sl

Autopilot se ne bi puno jer je uzbrdo/nizbrdo, da mora ici u crkvu/dzamiju, posjetiti zenu/ljubavnicu, gledati utakmicu i sl.

Moj zivot bi bio puno jednostavniji dok se ne bi pojavili roboti da znaju raditi i moj posao Do tada bi se logicno presaltao na nesto drugo. Promijenio sam 10 zanimanja u zivotu, nije to meni nista novo ni nepoznato.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 18:21
m@xym kaže:
@Air
Napisao si da nam "dosadašnja tehnologija dolazi glave, i da je to činjenica.
Nisi napisao da neka zanimanja nestaju, nego si napisao da će zagrebački taksisti ostati bez posla kao se uvedu robo-taksiji.
Sad ti meni objasni suštinsku razliku između ove dvije tvrdnje.


Ne kužim što ti povezuješ ono što nisam napisao? A ne osvrćeš se na bit koju sam napisao?

Da li su neka zanimanja nestala zato što su eto ljudi koji su ih radili odlučiti raditi nešto drugu, ili ih je jednostavno "pregazila" nova tehnologija pa više nema potrebe za njima, isto kao što će se dogoditi zagrebačkim taksistima kada se uvedu robo-taksiji?!


Isto kao ovo gore. Postavljaš neka pitanja koja nemaju veze sa mojom tvrdnjom.

O tome koliko bi "uživao" živeći u okruženju u kojemu nema svih onih stvari koje uzimaš zdravo za gotovo, dalo bi se pričati. Uživao bi vrlo malo, jer bi većinu vremena trošio na preživljavanje, ukoliko bi uopće imao dovoljno predznanja da preživiš sam u prirodi.


Pitanje je bilo o uvjetima rada a ne o tome da li imam znanja za te uvijete. Nisam do sada zaključio da se mi osobno poznamo pa odakle ti znanje da znaš da li bi uživao i koliko bi to trajalo?

Zašto miješaš tehnologiju sa naftom, video igrama i lijekovima?


Zašto?
Nafta sama izvire i ljudi je flaširaju, nešto kao u Mućkama sa vodom?
Ili je ipak potrebna neka tehnologija za vađenje i preradu?
Otkrili smo plin u Jadranu pa pored toga što vadimo naftu i plin u Moslavini nismo imali tehnologiju i znanja da vadimo plin iz Jadrana nego smo morali nekog angažirati za to.
Igrice igramo na čemu? Na nekim sofisticiranim digitalnim uređajima?
Lijekove proizvode u mužarima? Ili je potrebna neka tehnologija?

Tehnološki napredak je tehnološki napredak, zato danas ne hodamo pola sata do prvog izvoda vode, ne peremo robu ručno, ne ložimo vatru, paleći drva koja smo sami nasjekli... nadam se da si shvatio.


Shvatio sam samo da si izdvojio ono što ti odgovara a izostavio si sve ono što sam ja nabrojao i još mnogo toga što nisam nabrojao a ne odgovara ti u tvojoj priči.
Recimo, imali smo i imamo gomilu plastičnih predmeta od vrećica do ne znam čega sve ne. I gdje je ta plastika?
U Tihom oceanu leži na dnu u debelom sloju površine veće nego što je Meksiko (podatak od prije 7-8 godina) i svakim danom sve više raste i predstavlja ekološku katastrofu koja će nam te doći na naplatu.
Ali eto ti si sretan što možeš zapaliti vatricu i baciti upaljač a što će tvoja djeca i unuci (ako ih imaš) patiti zbog tvog i našeg odnosa kako smo upotrebljavali tehnologiju to nije važno?

Otkrili su nuklearnu energiju i napravili bombu. Desetcima godina su rokali pokusne bombe da bi shvatili da to nije baš pametno pa im je iz guzice došlo u glavu da treba to zabraniti. To je još jedan primjer bezobzirnog korištenja tehnologije.
Uživamo u energiji proizvedenoj nuklearnom reakacijom a nuklearno smeće odlažemo tako da će buduće generacije platiti ceh za našu bahatu neobzirnost.

Sve do danas poznate civilizacije su propale, pa je onda za očekivati da se slično dogodi i sa ovom našom.
Po tome vjerojatno nećemo biti ništa drugačiji od svih ostalih civilizacija, koje su tehnološki bile slabije razvijene od naše.


To mi nije niti opravdanje niti utjeha.
To što ćemo nestati zbog svog ponašanja to je meni sramota i pokazatelj niske razine inteligencije.

Zadnje društvo koje je "brinulo o svojim članovima" nije dobro prošlo na ovim prostorima.


Zašto je ovo argument?

S jedne strane bi imali slobodno tržište i razvoj tehnologije a s duge strane se navode ovakvi primjeri kao nešto negativno.
Zašto?[/i]

Zato što se tu nije radilo ni o kakvoj slobodi tržišta, nego o čistom monopolu, povlaštenoj kasti odabranih i samostalnom određivanju cijena, koje su prije 15-ak godina bile više nego što ih danas imaju notorni "zagrebački taksisti".


To ne mijenja da je sve bilo po zakonu.
15.06.2022 | 19:12
Znači, nije problem što neka zanimanja nestaju, ali jest problem to što će zagrebački taksisti ostati bez posla, a oni nisu ostali bez posla zato što je njihovo zanimanje, pojavom nove tehnologije nestalo, nego zato što naše društvo ne brine o svojim članovima onako kako bi trebalo.

Koliko kočijaša danas postoji u hrvatskoj?
A, koliko ih je postojalo prije 150 godina?!
Da li se društvo pobrinulo za njih, ili su se oni sami nekako snašli...

Nije bilo pitanje o uvjetima rada nego o korištenju ili ne korištenu tehnologije.
Zašto misliš da bih te trebao osobno poznavati da bih znao da ćeš, u uvjetima bez moderne tehnologije, dobar dio svoga vremena potrošiti za one stvari za koje ih danas uopće ne moraš trošiti, jer imaš na raspolaganju modernu tehnologiju.

To što su sve civilizacije do sada propale, je argument u prilog tome da tehnologija nema veze sa tim propadanjem (tvoj argument iz prvog upisa na ovu temu), nego upravo zbog ovoga što si sada naveo, zbog svog ponašanja, dakle nije problem u tehnologiji nego u ponašanju.

I u nacističkoj Njemačkoj je sve bilo po zakonu, izrabljivali su, maltretirali, i na kraju ubijali milione ljudi, sve po zakonu.
To što je nešto "po zakonu" ne znači da je automatski i uredu, ili moralno, ili prihvatljivo.

Zašto je ono argument?
Zato što i društvo koje brine o svojim članovima, ne mora nužno biti po volji tim istim članovima.
15.06.2022 | 19:20
Lovriću, ne shvačaš, za tebe onda nema posla, barem ne u trensportu. Morati ćeš nešto drugo raditi.
15.06.2022 | 19:46
jura22 kaže:
Lovriću, ne shvačaš, za tebe onda nema posla, barem ne u trensportu. Morati ćeš nešto drugo raditi.


Pa sta, jbt transport

U to sam upao slucajno prije par godina. Brat me nagovorio. Cim se (iz bilo kojeg razloga) tu ne budem vise vidio, mijenjam profesiju i radim nesto novo.

Nisam ja odan jednoj struci. Samo slijedim novac pa gdje me odnese...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 19:49
m@xym kaže:
Znači, nije problem što neka zanimanja nestaju, ali jest problem to što će zagrebački taksisti ostati bez posla, a oni nisu ostali bez posla zato što je njihovo zanimanje, pojavom nove tehnologije nestalo, nego zato što naše društvo ne brine o svojim članovima onako kako bi trebalo.

Koliko kočijaša danas postoji u hrvatskoj?
A, koliko ih je postojalo prije 150 godina?!
Da li se društvo pobrinulo za njih, ili su se oni sami nekako snašli...

To što su sve civilizacije do sada propale, je argument u prilog tome da tehnologija nema veze sa tim propadanjem (tvoj argument iz prvog upisa na ovu temu), nego upravo zbog ovoga što si sada naveo, zbog svog ponašanja, dakle nije problem u tehnologiji nego u ponašanju.


Da čitaš ili da čitaš s razumijevanjem (ne znam koji je problem u pitanju a nije niti bitno više jer izlazim iz diskusje s tobom) tada bi pročitao ovaj moj prvi upis:

"Ljudi ne razvijaju sebe na način da izgrađuju bolji odnos prema ljudima oko sebe a kamoli prema svim ljudima i ne koriste tehnologiju na dobrobit svi ljudi."

I tada bi shvatio da sam rekao da je problem ponašanje ljudi - način na koji koriste tehnologiju i njezine proizvode.
15.06.2022 | 20:08
Zaboravio si da je ispred toga što si citirao pisalo i ovo:

"Ja moram naglasiti drugu stranu medalje priče o umjetnoj inteligenciji.

Druga strana medalje je put u propast čovječanstva.

Dosadašnja tehnologija nam "dolazi glave". To je činjenica.

Dakle, prvo naglašavaš da je tehnologija put u propast čovječanstva, i da nam "dolazi glave" i da je to činjenica.

A tek onda pričaš o tome da ljudi ne razvijaju sebe i da se tehnologija ne koristi na dobrobit ljudi, što jednostavno ne stoji.

Što sam ja iz ovoga trebao shvatiti?!
Ako misliš da je problem u odnosu ljudi prema drugima, ili društva prema svojim članovima, onda si to trebao tri puta naglasiti, a ne umjetnu inteligenciju i dosadašnju tehnologiju.
15.06.2022 | 21:21
drlovric kaže:
jura22 kaže:
Lovriću, ne shvačaš, za tebe onda nema posla, barem ne u trensportu. Morati ćeš nešto drugo raditi.


Pa sta, jbt transport

U to sam upao slucajno prije par godina. Brat me nagovorio. Cim se (iz bilo kojeg razloga) tu ne budem vise vidio, mijenjam profesiju i radim nesto novo.

Nisam ja odan jednoj struci. Samo slijedim novac pa gdje me odnese...


Možda postaneš plaćeni ubojica?
16.06.2022 | 00:00
Evo i Russellov komentar na ovu vijest:

16.06.2022 | 05:51
Lovriću, nisi sada ti bitan ali kada (ne ako) tehnologija preuzme poslove onda ljudi bez posebnih znanja i vještina bez obrazovanja ne budu imali što raditi ili im bude ponuda posla obraničena.
16.06.2022 | 06:17
Ja samo znam da jedva cekam da mi roboti ukradu posao, ali nikako pa nikako.
16.06.2022 | 09:21
Sve je to još dobro dok nam ne uvale globalni digital ID i CBDC, onda smo gotovi.

Jeste li pratili što je kineska vlast sada izvela s time (jer oni to praktično imaju u praksi) i da to niti Orwell nije mogao zamisliti na toj razini?

Došlo je do sloma dijela banaka, ljudi su tamo uglavnom u digitalnom novcu i kartice su im blokirane i ne mogu kupiti niti hranu. I onda su se organizirali da bi protestirali, a država im je lijepo svima stavila "crveni flag" na zdravstveno stanje kao da su zaraženi tako da ih policija odmah hapsi i tjera u izolaciju i ne mogu protestirati!

To je još jače od onoga što je Trudeau izveo svojim dragim Kanađanima.
16.06.2022 | 09:44
smayoo kaže:
Možda postaneš plaćeni ubojica?


Pa i to je eto neka opcija. Svasta bi mogao raditi samo ne bi mogao biti politicar. Za to nemam zeludac

Puno ljudi su placene ubojice samo ne zele sebi da priznaju. Toliko stetnih pa i smrtonosnih odluka ljudi donose radi novca i profita, to je strasno... Zaobilaze se sigurnosna pravila, norme, zakoni, regulative, sve radi novca i kratkorocne zarade.
16.06.2022 | 09:53
jura22 kaže:
Lovriću, nisi sada ti bitan ali kada (ne ako) tehnologija preuzme poslove onda ljudi bez posebnih znanja i vještina bez obrazovanja ne budu imali što raditi ili im bude ponuda posla obraničena.


I sad bi ja trebao da se sikiram za te ljude koji nisu htjeli da uce nove stvari i ulazu u sebe?

Covjek je jako prilagodljivo bice. Naviknes se na zatvor, logor, bolest, invalidnost...

Zivis u okruzenom gradu gdje godinama pucaju na tebe, gladan si i zedan. I nemas struje, ni vode. Pa ti postane normalno, i kazes dobro je, ziv sam. Proci ce i ovo.

Ali ne daj boze zamijeniti "profesiju" ili nauciti neku novu vjestinu trazenu na trzistu rada.

Kako mi se kaki od onih ljudi sto zavrse divlje fakultete (biznise, managemente i sl fancy diplome) i onda narednih 10 god zive sa roditeljima i traze "posao u struci"

Ja sam bio i DJ, boat skipper, informaticar, web developer, vojnik, administrator, fotograf vjencanja, supervisor, manager, dispatcher. Cim se smanje prihodi u poslu kojim se bavim, ja sebi nadjem drugo profitabilnije zanimanje.

A ti si ocigledno zagovornik salterusa ili ljudi u tvornicama koje puste korijenje i 40 godina treba da budu na istom poslu, i ne daj boze da ih produktiviji stroj zamijeni
  • Air
  • Korisnik
  • 64
16.06.2022 | 14:43
Mislim da većina ljudi shvaća potrebu / nužnost cjeloživotnog učenja i da to nije upitno.

Problem je što se urušavaju pozitivne vrijednosti pojedinaca i društva. Svakim danom ih je manje jer ih djeca nemaju od koga naučiti. Obitelji nemaju potrebnih znanja ili se raspadaju (u HR se raspada preko 30 posto a u EU 50 posto brakova). Ta djeca ostaju prepuštena dominantnim negativnim vrijednostima čovječanstva. Pa tako imamo sve veći broj ljudi koji su spremni indirektno ubiti nekoga ili to čine na način kao je drlovric opisao.

Imamo sve veći broj indoktriniranih ljudi, ljudi bez građanske hrabrosti, bez odgovornosti prema sebi i društvu kojem pripadaju, bez razvijene empatije, i da ne nabrajam dalje bez mnogi drugih nužnih pozitivnih vrijednosti.
Uglavnom, svi ti ljudi su se pokazali u pandemiji kao plodno tlo za provođenje društveno štetnih planova na korist pojedinaca.
16.06.2022 | 15:21
Lovricu, imas pravo, mozes se i prostitucijom baviti!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 31 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (484)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO