Filemaker - Excel - Xml
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Filemaker - Excel - Xml


17.01.2019 | 11:16
Imam FileMaker 17 i Excel 16.16.5. Jedna od domaćih tvrtki sa kojom surađujemo inzistira da se narudžbenice šalju ispunjene u obrascu napravljenom u excelu. Do sada nisam pronašao niti jedno drugo riješenje osim Filemaker exporta u xml i importa u Excel. Tu sam zapeo. Shvatio sam kako je potrebno napraviti iz postojećeg excel dokumenta .xsd i onda u njega importirati podatke. Nažalost već kod izrade .xsd file-a sam stao. Ukoliko netko ima vremena, volje i znanja objasniti mi kako se to radi bio bih mu neizmjerno zahvalan. Što se tiče dosadašnjeg rada ispunjavamo excel obrazac te imamo dnevno jedan dokument nad kojim nemam nikakvu kontrolu.
30.01.2019 | 18:51
Tek sad vidim ovo, sorry na kasnom odgovoru - jedna od opcija je ispunjavati Excel obrazac direktno iz FileMakera, preko AppleScripta. Ne koristim već dugo FileMaker pa pričam napamet, ali ideja je dodati "export" gumb koji na klik aktivira skriptu koja otvori (neispunjeni) Excel obrazac, "prepiše" podatke i snimi obrazac (pod odgovarajućim imenom). A može ga usput i proslijediti dalje (ako imate takav workflow).
30.01.2019 | 20:19
Ideja ti je super, zapravo! Ja sam se s pingom dopisivao privatno na ovu temu, ali ovo nam nije palo na pamet...
Naravno, to je pod pretpostavkom da MS Office podržava Apple Script (kako treba). Iako... tablica koju čovjek treba je zapravo vrlo jednostavna i mogla bi se na ovaj način generirati i u Numbersima pa eksportirati u XLSX
30.01.2019 | 20:55
AFAIK, podržava.

Drugi način koji mi sad pada na pamet (kad si već spomenuo xlsx) je da editira podatke direktno u njemu. Xlsx je zip container u kojem je worksheet spremljen kao XML fajl kojeg je jednostavno parsati i editirati (te tako mijenjati sadržaj, odnosno "popuniti"). Nakon editiranja ga spakiraš nazad u zip, preimenuješ u xlsx i gotovo. Bez "middlewarea".
30.01.2019 | 21:26
Mda... teoretski... Jednom sam to pokušao. Rezultat je bio XLSX koji je svakome svaki puta kod otvaranja vrištao "PAZIIIII!!! JA SAM ZLI MALWARE ZARAŽEN VIRUSOOOOM!!!!"
31.01.2019 | 22:13
Ovo sa skriptom je trivijalno jednostavno.

Ja tak ispunjavam iz svog knjigovodstvenog programa one excel tablice koje se šalju na poreznu. Ne znam neki normalan način na Macu to drukčije napraviti.

Jedino excel lmora imati otvorenu tabelu mada vjerojatno i postoji način da ga se natjera do to napravi ak je tabela na poznatom mjestu.

Ovako nekako:

tell application "Microsoft Excel"
tell document 1
tell sheet "SheetName"

set value of cell "A7" to "Iznos:"
set value of cell "A8" to "675,89"

end tell
end tell
end tell

To sve napucam u neki privremeni txt file, npr. Skript.txt pa onda pozovem ovo:

/usr/bin/osacompile -o ~/Desktop/Skript.app ~/Desktop/Skript.txt 2> ~/Desktop/SkriptErr.txt

Dobijem ili grešku ili Skript.app koji se samo dvoklikne i popuni se excel. Vrlo slično radi i sa Numbers. Zapravo je sve isto ali se na početku mora još nešto dopisat pa na kraju ima još jedan end tell.
06.02.2019 | 19:38
Hvala svima na pomoći. Jedan moj prijatelj voli reći kako skoro svaki dan ide na fuk. Sa naglaskom na skoro. Tako sam i ja skoro riješio svoj zadatak. Super je što je rješenje trivijalnije nego što sam mislio. Ipak parafrazirajući svog prijatelja i ja sam skoro riješio zadatak. Zapeo sam na exportiranju vrijednosti iz polja u filemakeru.

Za probu sam želio exportirati iz dva polja, roba (Text) i količina (Number).
U Filemakeru sam kreirao scriptu Export:

Set Variable [ $roba ; Value: Narudzbenica::Vrsta robe ]
Set Variable [ $roba ; Value: Narudzbenica::Kolicina ]


//Perform Applescript opcija je Native AppleScript//

Perform Applescript [ "tell application "Microsoft Excel"
open "Users:tomislav:Desktop:Narudzbenica test:Narudzbenica.xlsx"
set value of cell "C16" to "$roba"
set value of cell "D16" to "$kolicina"
end tell"]


Pokretanje skripte daje slijedeći rezultat:
- Otvara Excel
- Otvara dokument Narudzbenica
- U polje C16 upisuje $roba umjesto vrijednosti iz polja Vrsta robe npr bitumen
- U polje D16 upisuje $kolicina umjesto vrijednosti iz polja Količina npr 25000

Kao što sam rekao SKORO sam riješio zadatak. Pokušao sam pretraživati internet zadnjih par dana ali nisam uspio pronaći rješenje. Ukoliko bi me netko mogao uputiti na pravi put bio bi mu zahvalan.
06.02.2019 | 20:41
Pa... jednostavno u zadnje dvije naredbe (set value...) makni navodnike oko imena varijabli. Navodnici znače da izravno unosiš tekst koji se treba ubaciti u ćelije, a bez navodnika je to ime varijable...
06.02.2019 | 21:39
Onda dobijem slijedeću grešku:

Expected expression but found unknown token.
06.02.2019 | 22:36
Aha, sad sam skužio. Ti imaš embedded Applescript unutar Filemaker skripte. Gle, $roba i $kolicina su filemaker varijable, a AppleScript ne zna za njih. Zabij nos u FM manual (imaš ga za skinuti s njihovog weba) i vidi ima li "Perform Applescript" komanda još neke parametre. Trebaš na neki način prenijeti vrijednosti varijabli u Apple skriptu.
06.02.2019 | 22:37
Aha, evo... Moraš umjesto "native applescript" koristiti "calculated applescript" i formirati mu tekst skripte koristeći Filemaker scritp funkcije tako da na pravo mjesto ubaciš vrijednost varijabli.
07.02.2019 | 12:35
Pod calculated script sam napisao slijedeće:

"tell application \"Microsoft Excel\"" & ¶ & "open \"Users:tomislav:Desktop:Narudzbenica test:Narudzbenica.xlsx\"" & ¶ & "set value of cell \"C16\" to \"$roba\"" & ¶ & "set value of cell \"D16\" to \"$kolicina\"" & ¶ & "end tell"

Nažalost rezultat je isti. Tj. Otvori se Excel, otvori se Narudzbenica.xlsx, te se u definirana polja upiše $robe i $kolicina umjesto, Bitumen i 25000.
07.02.2019 | 14:29
Ti nemaš baš programerskog iskustva, zar ne?
"tell application \"Microsoft Excel\"" & ¶ & "open \"Users:tomislav:Desktop:Narudzbenica test:Narudzbenica.xlsx\"" & ¶ & "set value of cell \"C16\" to" & $roba & ¶ & "set value of cell \"D16\" to" & $kolicina & ¶ & "end tell"

Dakle, "calculated" ti služi upravo da na određenom mjestu u statički tekst ubaciš sadržaj varijable.
Eventualno vidi sad, ako se pobuni da ti je $kolicina numerička varijabla, onda trebaš napisati

GetAsText($kolicina)
07.02.2019 | 15:09
smayoo kaže:
Ti nemaš baš programerskog iskustva, zar ne?

Ne baš. Odnosno moglo bi se reći da sam skoro programer
07.02.2019 | 15:55
Samo hrabro! Svaki početak je težak.
Je li proradilo?
08.02.2019 | 09:41
Ne još. Nisam se stigao time baviti. Budem preko vikenda.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, smayoo, tino1, yvann11, Anonimci (699)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO