Sonoma memory leak
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sonoma memory leak


31.01.2024 | 20:43
Nisam siguran ima li veze samo sa Sonomom (macOS 14.2.1) ili je riječ o kombinaciji OS-a i hardvera (MBP 16" M3 2003, procesor M3 Pro, 36 GB RAM), ali postoji očit memory leak, rekao bih na sistemskoj razini.

iStat Menus mi pokazuje rastuću količinu compressed memorije. Svako toliko se poveća pa onda stoji tako satima, pa i preko noći, pa se opet poveća, i tako dok ne pojede svu raspoloživu memoriju. OS tu komprimiranu memoriju nikad ne otpušta i nisam našao način da je dealociram, osim reboota.

Problem sam primjetio kad mi je OS počeo pingati da mu nestaje memorije i da pogasim neke aplikacije, a problem je nastao jer sam u tom času radio nešto jako intenzivno u LibreOffice pa je on sam vukao puno memorije. Ali komprimirane memorije je bilo alocirano više od 20 GB.

Sad pratim što se događa, ali ne uspijevam uhvatiti povezanost.

Googlanje nije pomoglo. Postoje deseci stranica s glupim savjetima kako osloboditi memoriju, za OS od Cataline naovamo, postoje tumačenja kako macOS memoriju komprimira kad mu usfali (to se ne događa kod mene - slobodno je više od pola memorije, a svejedno se količina komprimirane memorije pomalo povećava).

Ima li netko slična iskustva?
31.01.2024 | 20:49
Nikada u zivotu nisam dobio poruku od Mac OS da mu je nestalo memorije. Jesam nedavno greskom napunio HDD, pa se malo zblesirao, ali RAM nikada.

I to sam na puno manje, 16GB.

Bas cudno...
31.01.2024 | 21:12
Ni ja, nikad do sad, i to na puno manje RAM-a, i to još kažu da na Apple siliconu RAM "vrijedi" više. Ali, kažem, očito se radi o memory leaku, jer samo natrpava compressed memory (to nisam nikad prije ni vidio) dok sve ne kihne (ali sporo to ide, trebao bih pustiti komp bez reboota tjedan dana da dođe "do čepa").
31.01.2024 | 22:07
Jako čudno, baš ću malo pratiti kod sebe, ja sam na Sonomi 14.3. Stroj mi je trenutno na 3 dana uptimea od zadnjeg reseta (kada sam radio update s 14.2.1 na 14.3) i za "compressed memory" mi pokazuje 0 bytes!

Možda je nešto vezano uz novu arhitekturu, a možda imaš nešto instalirano što "curi".

Daj za početak odradi 14.3 update da budemo na istom...
31.01.2024 | 22:11
Nije me ni obavijestio da ima 14.3, a nije ga ni downloadao još (iako mu je dozvoljeno). Evo, downloada se...
31.01.2024 | 22:12
Ako je problem u nečem što ja imam instalirano, a ti ne, prvi osumnjičeni je (naravno) AutoCAD, od milja zvan Mr. Bloatware.
01.02.2024 | 13:48
Dozivjeli smo i da je Smayoo na aktualnim OS inacicama

Samo je jos dejtonski mirovni sporazum nepromjenjiv
01.02.2024 | 14:49

Jbg, kupio najnoviji model Maca, došao je s tim OSom, ne ide na njega stariji. Da ide, već bi ja to prepeglao Snow Leopardom.
01.02.2024 | 16:02
smayoo kaže:

Jbg, kupio najnoviji model Maca, došao je s tim OSom, ne ide na njega stariji. Da ide, već bi ja to prepeglao Snow Leopardom.


Nikad prežaljen!
01.02.2024 | 21:42
Još sam na Venturi, M1 Ultra, 64GB. Otkad imam komp, dva puta mi se rušio Blender uz poruku da GPU nema dovoljno memorije. To se dogodilo dok sam renderirao 8000x8000 pix velike slike. Samo dva puta, i poslije prvog rušenja pratio sam sve u Activity monitoru i memorija, koju si je Blender uzimao je rasla u beskraj, do rušenja. Zanimiljivo je to, što se to nije dogadjalo redovito. I nisam uspio reproducirati situacije... onda je došao Blender update i od tad mi se to više nije dogodilo - znači - Blender je bio problem. Rušila se aplikacija, ne OS.
03.02.2024 | 20:48
dpasaric kaže:
Daj za početak odradi 14.3 update da budemo na istom...


Isto se ponaša i sa 14.3. Evo 1,5 GB compressed memory nakon par dana korištenja
03.02.2024 | 21:04
Ovo je baš zanimljivo i pratit ću i na drugim Macovima koji su mi na Sonomi.

Kod mene je situacija i dalje ista, 6 dana od reboota:

Memory used: 29,51 GB
Cached Files: 15,86 GB
Swap Used: 0 bytes
App Memory: 22,80 GB
Wired Memory: 5,66 GB
Compressed: 0 bytes
04.02.2024 | 11:22
Rekao bih da problem radi sistemski proces "WindowServer"

Slikazaslona2024-02-03u20.57.59.png


Ranije sam ga jednom već bio primjetio, ali Activity Monitor mi ga nije isticao, a sada je vidljiv i u Activity Monitoru, ne samo za memory footprint, nego i za CPU


Slikazaslona2024-02-03u21.00.36.png


Slikazaslona2024-02-03u21.01.08.png


Međutim, i dalje ne kužim kako ga "očistiti", osim rebootom. Pokušao sam iz terminala sudo kill komandu pa ga ubiti po broju procesa (što je čišće nego koristiti force quit iz Findera ili Activity Monitora), što izazove logout (očekivano), međutim, nakon toga:


Slikazaslona2024-02-04u11.10.32.png


WindowServer se oporavio, ali njegovo smeće je zadržao Kernel Task. Tako da, jbg, opet ništa bez reboota...
05.02.2024 | 01:00
možda tu leži odgovor? Isto se žali na windowsserver

osxdaily.com/2024/01/29/slow-performance...fix-sluggish-speeds/
05.02.2024 | 10:02
To su sve beskorisne "informacije" koje uglavnom služe tome da netko dođe na njihovu stranicu i klikne na neku reklamu ili downloada "featured" softver.
Kaže "ako windowserver troši puno resursa, zatvorite neke prozore", što u ovom slučaju nema nikakve veze, jer se količina alociranih resursa uopće ne mijenja, bio otvoren jedan prozor, pet njih, ili doslovno nijedan jedini.
05.02.2024 | 13:58
Ovo mi je sve bilo poznato od nekud pa sam sad izguglao:

discussions.apple.com/thread/8087967?sortBy=best

Prije 5 godina se ljudima dešavala ista stvar, možda je povezano iako mi baš nema smisla da se isti bug ponavlja i s M čipovima, a opet, to je Apple:

> I tested on my late 2013 rMBP, played a YouTube video for 30 minutes now, WindowServer stays at 150MB! Yesterday on a "more resolution" setting, it went from 150MB to 1.2GB in 40 minutes!

> Looks like this is related to the resolution setting/pixel scale for retina displays.
05.02.2024 | 16:45
Hvala, poigrat ću se...
05.02.2024 | 20:40
Kod mene je osmi dan compressed memory na nuli...
06.02.2024 | 11:52
Definitivno ima veze sa Memory managementom, očito nisu uspjeli složiti onako kako je zamišljeno, a to je da bi OS trebao prilagođavati hendlanje s memorijom prema navikama korisnika.
Ovdje možeš vidjeti na mom primjeru M1 i 8 GB RAM-a
Također vidiš i koje aplikacije imam "otvoreno", a to je zapravo moj svakodnevni rad tj. potreba.
I to se tak danima vrti bez zastajanja, i nikad mi nije javio da fali memorije.

Ako izađem iz tih potreba, na primjer da otvorim Adobe Photoshop ili Premiere Pro, onda počinje Swap, i osjeti se sporiji rad, ali samo kod TE aplikacije, ovo ostalo, što se nalazi u memoriji radi jednako brzo.

Pretpostavljam, kada bi svaki dan počeo koristiti npr. Photoshop, tada bi se on "učitao" u RAM, a ostalo bi vjerojatno usporilo.
Ali kod mene je to razumnjivo jer je samo 8 GB RAM-a, i meni se ovo čini normalno hendlanje memorije, OSIM što i kod mene ima Compressed, i to uistinu JE neobjašnjivo. Prema onome kako sam ja to shvatio, Compressed su zapravo podaci u Used memory, koji bi trebali BRŽE biti dostupni ako ih ponovo zatrebaš.
Pojam "ponovo" znači da si ih koristio, i da ih komp drži "polu-spremne".
E sad, komp iz tvojih navika ne zna da ćeš ti imati potrebe za ogromnim Libre office fileovima, pa si ga "uhvatio nespremnog" i dogodilo se to što se dogodilo - da ti javi da fali memorije. U tome trenutku ti je vjerojatno Memory PRESSURE otišao u crveno.
Taj memory Compression ima dosta koristi kod npr. mene sa 8 GB rama, ali i dalje je nejasno zašto to radi kod tebe sa 32 GB RAM-a. Razlog je vjerojatno jer OS procjenjuje da će ih brže otvoriti iz komprimirane memorije, nego da ih ponovo "od nule" učitava.
No, ako je ovo točno, nejasno mi je kako kod Davora to nije slučaj... Možda da i ostali provjere kak je kod njih, možda ćemo moći uočiti neku pravilnost...


Screenshot2024-02-06at11.21.51.png



Screenshot2024-02-06at11.26.53.png
06.02.2024 | 13:10
Kod mene je u pitanju stara Intel arhitektura, pa je moguće da i memory management radi drugačije na starim procesorima. Bilo bi zanimljivo vidjeti taj podatak kod nekog drugog tko je na 14.3 i na Intelu kao ja.
06.02.2024 | 13:39
Čitam topic na Macrumors forumu i lik u #13 spominje softver za Dell monitor. Ako se ne varam i ti imaš Dell monitor.
Da nemaš i taj softver (Dell Display Manager) koji navodno ima memory leak?
06.02.2024 | 13:56
Imam taj softver ali nije mi stalno aktivan. Uglavnom uopće nije. Imam onaj 3rd party Monitor Control
06.02.2024 | 14:15
Nikada nisam provjeravao to stanje memorije, jer generalno nemam problema sa racunalom.

Ovo je trenutacna situacija. Kod mene je 5GB compressed. Sta god to znacilo


Screenshot2024-02-06at07.13.10.png
06.02.2024 | 14:19
Tvoj je problem možda drugačiji jer ti je komprimirana memorija zato što si potrošio svu raspoloživu. Kod mene se ona nagomilava iako ima slobodne memorije.
06.02.2024 | 14:25
Zdravac kaže:
E sad, komp iz tvojih navika ne zna da ćeš ti imati potrebe za ogromnim Libre office fileovima, pa si ga "uhvatio nespremnog" i dogodilo se to što se dogodilo - da ti javi da fali memorije.


Ali problem da fali memorije je nastao jer je 2/3 memorije bilo potrošeno na "compressed" kojeg os nije oslobađao. Ne zbog Libre Office.
10.02.2024 | 00:15
Novi prime suspect - M$ Teams
10.02.2024 | 02:02
smayoo kaže:
Novi prime suspect - M$ Teams


Haha, pa nisi se pohvalio da ga koristiš, MS Teams bi odmah bio prvi na listi, ono kao "od prije poznat policiji"!

Izludio sam s njim u tri godine što sam ga morao koristiti radi zajedničkog projekta u klasteru, koje smeće od bloatwarea!

Inače, kod mene je uptime već 12 dana i dalje je compressed memorija na 0.
10.02.2024 | 11:01
Nisam se pohvalio da ga koristim, da. Jbg, tko ga danas može zaobići? Ako imam (više od jednog) klijenta koji organizira online sastanke preko Teamsa, jbg, naravno da ga koristim. Nisam odmah pomislio na njega jer su raniji problem (da svaki put kad u sastanku netko podijeli ekran i onda prestane, pa onda podijeli netko drugi pa prestane, pa... svaki put "otkine" još dio CPUa, sve dok ne quitaš aplikaciju, a nije baš fora quitati usred sastanka) bili riješili pa neko vrijeme nije bilo problema. Ali ovo je ARM verzija i još je neka nova major verzija pa su opet nakantali s*anja koja sad tko zna kad će očistiti.

Ali nisam još uvijek 100% siguran je li baš i samo Teams i što točno treba u Teamsu učiniti da se problem manifestira. Uglavnom, WindowServeru cijelo vrijeme raste potrošnja memorije, nikad ništa ne otpušta. I onda u nekom trenutku OS dio te memorije komprimira, i tako to dalje ide.
10.02.2024 | 12:39
Još će na kraju ispast da imaš virus.
10.02.2024 | 13:55
Imaš li konkretan razlog da to misliš ili si samo onako... bubnuo? Jer nemam nijednu naviku koja bi bila u tom smislu rizična. Ne posjećujem čudne stranice, ne utipkavam password bez veze, nigdje nije uklikano da je password automatski (da me ništa ne pita)...

EDIT:
Da ne kažem da je Mac potpuno nov i instaliran "na prazno", bez Migration Assistanta, a problem postoji od prvog dana.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 41 minuta
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO