Sierra Archive Utility - čudno ponašanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sierra Archive Utility - čudno ponašanje


09.10.2016 | 18:22
Elem, primjetio sam u dva nepovezana slučaja da uobičajeni Macov Archive Utility (onaj koji je zadužen za ZIPanje i unZIPanje ako si korisnik ne instalira ništa drugo) na Sierri (tj. zadnjem OS-u, verzija 10.12.0) učini nešto čudno s datotekama koje ZIP-a.

U prvom slučaju, sâm sam nešto tramakao svoje nacrte (AutoDesk DWG dokumente) tamo-amo. U jednom času sam ih na kućnom Miniju (kojeg sam update-ao na Sierru par dana nakon što je izašla) ZIPao nekoliko pa prekopirao na kućni NAS. Kasnije sam taj ZIP s NAS-a skinuo na svoj MBP (na kojem je 10.8.5), unzipao ga i neke od tih DWGova (pa onda i sve ostale) otvorio AutoCADom.

Na moje iznenađenje, AutoCAD me upozorio kako DWG kojeg otvaram nije kreiran AutoDesk aplikacijom. Što je čudno jer sam ih napravio ja, upravo tim istim AutoCADom (tom istom verzijom, na tom istom kompu). Sve je radilo OK, nije ništa bilo zbrčkano, samo, eto, to upozorenje prilikom otvaranja.

Problem sam pripisao tome što sam DWGove čupao iz TM backup diska pomoću drugog Maca, "na sirovo" (ne kroz TM interface).

Onda mi je sad neki dan Rusty (hvala, Rusty! ) uploadao na FTP install .app 10.11 verzije OS X-a koja se više ne da skinuti s App Storea. Pri tom je cijeli .app zipao tim istim Archive Utilityjem pod Sierrom. Ja na 10.10 skinuo, unzipao, pokrenuo instalaciju, a instalacija ne želi nastaviti jer "This installation of OS X can't be verified, it may have been corrupted or tampered with during download.".

OK, ajde da probam napraviti bootabilni stick. Koristim onu u samom paketu zapakiranu createinstallmedia skriptu, ona me odje... uz poruku da "This archive does not appear to be a valid OS X application". Probam to isto na 10.8.5, ista poruka (kao na 10.10). Korisim onaj 3rd party program za kreiranje bootabilnog USB sticka, on, kao, krene i na kraju zablentavi nakon što je sve iskopirao, u trenutku kad pokuša učiniti stick bootabilnim. Stick, naravno, nakon toga ne radi (nije bootabilan).

Ništa, javim se ja Rustyju i kažem mu - gle, nešto ti s tom instalacijom ne štima (da naglasim, čovjek mi je bio uploadao i MD5 checksum uz ZIP, i to je sve štimalo, dakle nije došlo do greške u prijenosu, nego prije toga, u ZIPanju ili prije ZIPanja). On to prihvati i skine NOVU install aplikaciju 10.11 s App Storea (jer, kako ju je bio skinuo prije dok je bila aktualna, tako mu je sada i nadalje stalno raspoloživa), opet je ZIPa, i opet mi je uploada.

Ja je opet skinem, i opet isti problem. Sjetim se u tom času problema s DWGom, pitam Rustyja čime je ZIPao. Archive Utilityjem. Na kojem OSu? Na Sierri.

Otvorim ja njegov ZIP na Miniju na kojem je Sierra. Unzipam. Pokrenem createinstallmedia i napravim bootabilni stick bez daljnjih problema. Stick radi, install OSa je napravljen pomoću njega.

Nakon toga sam išao još jednom probati onu prvu foru, s DWG nacrtima. Jedini faktor koji učini razliku je kad nešto ZIPam pomoću Archive Utility na Sierri, a UNZIPam na nekom starijem OS X-u, Windowsima ili Linuxu. Na toj istoj Sierri komprimiranje istog dokumenta 3rd party alatom ne stvara probleme, bez obzira da li se koristi ZIP, GZ, Z ili RAR format arhive.

Ono što je najčudnije, MD5 checksum prije ZIPanja na 10.12.0 i nakon unzipanja na 10.8.5 je *isti* ???

Googlam, ali ne nalazim ništa slično tome. Može li netko još potvrditi ovakvo čudno ponašanje?
09.10.2016 | 19:47
Čudno u svakom slučaju. Nisam to primijetio prije iako, ruku na srce, ne zipam puno, a pogotovo ne na sierri koja je izašla nedavno. U svakom slučaju ću od sada pa nadalje izbjegavati defautni compress i koristiti unrarX dok se ovo ne patcha.
11.10.2016 | 08:44
> This installation of OS X can't be verified, it may have been corrupted or tampered with during download."

Ovu poruku je meni javljao kod instalacija Maverics/Yosemitija u VMWare. Izgleda da je to neka generalna fora koja provjerava datum instalacije i rješava se tako da se sistemski sat namjesti na vrijeme koje je približno timestampu arhive.

Googlanje vraća masu rezultata i sva rješenja spominju datum a bome sam i ja to riješio tako što sam prek terminala promijenio datum u virtualki prije instalacije i odjednom je arhiva bila ok.

Koliko je to vezano uz tvoj problem? Možda da, možda ne, ali čisto da znaš za neku drugu priliku.
11.10.2016 | 12:19
Ta se greška javlja i u raznim drugim situacijama. Ali ovdje je bez brljanja po datumu i sl. ista arhiva prošla kad je raspakirana na 10.12, a nije prošla na 10.10 ili 10.8
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 49 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.10 Seconds

Provided by iJoomla SEO