"Nestali" podaci na externom HDD
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

"Nestali" podaci na externom HDD


24.08.2022 | 20:48
Pa ono, baš i ne. Ali da se ne nađem u situaciji da mi zafaliti za 3-4 godine
24.08.2022 | 20:49
drlovric kaže:
John kupi mali Synology NAS, 2 Bay. Stekni ga na mrazu i zaboravi da postoji. Spominjat ces me, vjeruj

Da li iz iTunes mogu na njega direkt raditi backup i restore?
24.08.2022 | 21:22
JOHN kaže:
Pa ono, baš i ne. Ali da se ne nađem u situaciji da mi zafaliti za 3-4 godine


A da si sam složiš (kućište + disk/-ovi)?

Zemeš recimo LC-Power LC-35U3-RAID-2 kućište (oko 350 kn) i ubaciš u njega dva diska od recimo 2TB (svaki po oko 450 kn), staviš ga u RAID-1 (imaš kapacitet od "samo" 2TB, ali ako krepa jedan disk, ostaje kopija na drugom disku) i na ciljanih si 1200 kn kao sa onim jednim diskom iz linka (ok, kapacitet je manji, ali trenutno to nije presudno). Ako ti je 2TB ipak malo, kupiš dva veća diska ili sad kupiš jedan veći pa kad budeš u prilici kupiš još jedan. Dodatna prednost je što imaš aktivno hlađenje diskova (po potrebi) i RAID-0 ili RAID-1 preko jumpera.
25.08.2022 | 20:43
Ma sjebo me drlovric sa ovim NAS. Al nije ni tvoj prijdlog za odbacit
  • Dijete
  • Posjetitelj
25.08.2022 | 21:55
Tak je mene Rusty prije par godina sjebo i sad mi se sve vrti oko NASova

Njegova stranica divna i ne sjecam se da ju je ikad ovdje “reklamirao”, al vrijedi ju bookmarkirat ako te zanima Synology.. www.blackvoid.club/
26.08.2022 | 05:59
JOHN kaže:
Ma sjebo me drlovric sa ovim NAS. Al nije ni tvoj prijdlog za odbacit


Ma hoće on tako ... NAS je svakako bolje i svestranije rješenje, ali i skuplje no opet
26.08.2022 | 11:43
Što bi eventualno bio nedostatak kod ovog NAS?
Koristio bi ga za spremanje raznih podataka. Gomile podataka.
Neke datoteke su teške i do oko 1Gb.
Povremeno bi mu pristupio sa drugih lokacija

www.instar-informatika.hr/nas-uredaj-syn...ation/48063/product/
26.08.2022 | 13:03
JOHN kaže:
Što bi eventualno bio nedostatak kod ovog NAS?
Koristio bi ga za spremanje raznih podataka. Gomile podataka.
Neke datoteke su teške i do oko 1Gb.
Povremeno bi mu pristupio sa drugih lokacija

www.instar-informatika.hr/nas-uredaj-syn...ation/48063/product/


Kod mene je takav identican. Samo model 213J. Zamisli koliko je star

U njemu su dva 2 WD RED 3TB i oni rade kao i prvog dana... kuc kuc
  • Daddo
  • Posjetitelj
26.08.2022 | 13:08
Jedini "ozbiljan" nedostatak je da nema podršku za Docker. No to ti nije za potrebe koje navodiš bitno.

Imam 211j koji još uvijek veselo radi sa 2 diska od 3TB u mirroru (storage je 3TB, drugi disk je identična kopija prvog) i svježe upogonjen jučer 120j sa 6TB diskom koji je hardverski identičan tom koji si linkao samo ima mogućnost montaže 1 diska a ne 2 (pa nema opcije mirrora).

Nedostataka pravih "nema". Mana je samo to što bi trebao raditi 24/7 pa je poželjno da je na nekom UPS-u skupa s ostatkom mrežne opreme (ruter operatera) kako bi ti bio "uvijek dostupan".

Mana druga je da "u startu košta" ali imaš "dugotrajno i pouzdano rješenje" s hrpom mogućnosti koje će ti postat "prirodne i normalne" i bit će ti čudno kako si ranije mogao bez njih.
26.08.2022 | 13:09
Mislim da ti taj (sa linka) ima samo 512 MB RAM-a, bolja je malo skuplja opcija DS218 koji ima 2GB RAM-a (to znam sigurno jer sam slagao jednog prije xy vremena susjedu) ili nemoj biti škrtica pa uzmi DS720+
  • Daddo
  • Posjetitelj
26.08.2022 | 13:14
Bertone kaže:
Mislim da ti taj (sa linka) ima samo 512 MB RAM-a, bolja je malo skuplja opcija DS218 koji ima 2GB RAM-a (to znam sigurno jer sam slagao jednog prije xy vremena susjedu) ili nemoj biti škrtica pa uzmi DS720+


Nemoj čovjeku preporučat obični a stariji model, kad ima živ i zdrav 220+: www.instar-informatika.hr/nas-uredaj-syn...ation/50138/product/

Plex server i transcoding 4K streamova... i docker.... i.... samo nebo je granica
26.08.2022 | 13:19
Daddo kaže:
Jedini "ozbiljan" nedostatak je da nema podršku za Docker. No to ti nije za potrebe koje navodiš bitno.


Slazem se. Ja zato NAS koristim kao NAS i nista drugo. Sve servise sam pogasio na njemu. Ostao samo Download station je rmi je prakticno sa mobitela inicirati downloade koji me cekaju na NAS kad ih trebam.

Imam mali server na kojem je Proxmox sa virtualkama (Plex, Pihole, Ubuntu, Home Assistant, Home Bridge i sl).

Fujitsu Esprimo sam kupio za 150e mozda (i5/16gb/256ssd). Malo cudo besumno. To je moj "server" kojeg iskreno ne bi trebao da imam top of the line NAS. Al ovako imam vise fleksibilnosti.

Ovako izgleda, nez jel mi tocno ovaj model, al to je to

www.fujitsu.com/global/products/computin...ktops/esprimo-g5011/
26.08.2022 | 15:38
Daddo kaže:

Nemoj čovjeku preporučat obični a stariji model, kad ima živ i zdrav 220+: www.instar-informatika.hr/nas-uredaj-syn...ation/50138/product/

Plex server i transcoding 4K streamova... i docker.... i.... samo nebo je granica


Oproooostiiii, nisam znao da su izbacili 220+ model
18.10.2022 | 09:12
Opet ja sa Synology. Odluka je ipak pala na DS220+
Da li postoji ograničenje veličine fajla koji prebacujem? Tipa zalomi se da file bude 1,5Gb i poželim ga preko mobilne mreže poslati negdje na NAS Synology. Isto tako ako želim povući sa NAS na laptop preko mobilne mreže.
Postoje od WD blue, red, purple i gold. Što je optimalno za Synology i povremeno prebacivanje?

A kad smo kod diskova, za videonadzor npr. zgrade koja je preporuka diska?
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.10.2022 | 09:56
WD RED PRO za NAS storage
WD PURPLE za videonadzor

Datotečni sustav koji 220+ koristi je ext4 ili BTFRS, oba imaju podršku za datoteke (u praksi gotovo) “neograničene” veličine. Za točan limit upiši naziv datotečnig sustava ali sve je daleko iznad RL svakodnevnih potreba.
18.10.2022 | 10:25
Puno hvala. Tako sam nekako i sam shvatio. Imaš dva palca gore za ovo i jedan dolje za koronu.
Bitno je da si u pozitivi
18.10.2022 | 11:54
JOHN kaže:
Opet ja sa Synology. Odluka je ipak pala na DS220+


Samo kao sugestija, ako ti ne gori, objava novih x23 modela je krajem godine. Ako ti se ne žuri možda da pričekaš novu liniju, no u svakom slučaju 220+ je brutalan uređaj.

Javi se na PM ako hoćeš kakav popust, možda ti mogu pomoći oko toga.
18.10.2022 | 12:40
Hvala. Javim se svakako
18.10.2022 | 12:48
rusty kaže:
JOHN kaže:
Opet ja sa Synology. Odluka je ipak pala na DS220+


Samo kao sugestija, ako ti ne gori, objava novih x23 modela je krajem godine. Ako ti se ne žuri možda da pričekaš novu liniju, no u svakom slučaju 220+ je brutalan uređaj.

Javi se na PM ako hoćeš kakav popust, možda ti mogu pomoći oko toga.


Rekoh si idem malo guglat i onda naiđem na tebe.
www.blackvoid.club/new-x23-synology-model-lineup/
18.10.2022 | 12:53
Mislim da ja neću biti baš zahtjevan korisnik i da će mi ovaj DS220+ biti sasvim dovoljan.
Jedino je možda za očekivati da bi odabranom modelu mogla pasti cijena, ali trenutno nemam osjećaj koliko bi mogla pasti jer ne pratim taj segment
18.10.2022 | 13:14
Ovo je više bilo u smjeru "life-cycle" priče nego snage i zahtjevnog korisnika. Cijena neće pasti jer je politika kao i kod applea. Novi model košta +/- isto, dakle stariji modeli će ili biti jednaki ili će biti manje kao polovno rješenje. Lager će ići po istim cijenama ili će planuti /biti zamijenjen brzo nakon pojave novog modela s aktualnim modelom.

Opet 220 je sigurno voziti jako dobro i jako dugo kako god da ga se koristi.
08.11.2022 | 09:43
Rusty imaš privat poruku
11.11.2022 | 18:54
Mmmm da... i kada nisi par dana na forumu, a notifikacije za PM ne rade (RIBA!!!!), onda ispadneš neozbiljan
11.11.2022 | 19:03
A meni rade, sto da radim??
11.11.2022 | 21:40
Meni isto rade. Jesi siguran da nemaš neki problem sa svojim spam filtrom ili tako nešto?
12.11.2022 | 10:59
Ne dobijam tako puno pm-a, ali ono što je dolazilo, radilo je sasvim ok. Nikakvih problema. Malo ne radi, pa malo doleti koja notifikacija pa kažem, aha evo profunkcioniralo je, sada opet... No dobro to nije za raspravu u ovom topicu. Riba je "on the case"
07.01.2023 | 18:16
Stigli slatkiši i konačno našao vremena za sebe!
3AB4D36E-A186-47F1-8E66-C8538A56BE29.jpeg


Što bi ste naveli kao prednost, a što kao nedostatak u odabiru između RAID1 i SHR?
07.01.2023 | 18:24
SHR daje opciju kombiniranja diskova različitih veličina unutar istog polja. RAID1 to neće dozvoliti. No ako govorimo o 2bay modelu realno tu nema nikakve razlike jer SHR = RAID1 ako su diskovi jednakih kapaciteta.

Neki drugi modeli Synology NAS-a ne podržavaju SHR pa i to treba pripaziti ako se migrira na neki noviji, jaći model. RAID 1 podržan svugdje.

Rekonstrukcija polja u slučaju da NAS "eksplodira" biti će nešto lakša na linux stroju ako se koristi konvencionalni RAID1 nego SHR (ali nije nemoguće to izvesti ni sa SHRom).

RAID1 je nešto brži od SHRa iako je "mirror" načelno "spor", no u 2bay NASu to je to.

Mislim da se neće pogriješiti niti sa jednim niti sa drugim formatom. Konverzija iz RAID 1 u SHR i obrnuto nije moguća bez kompletnog brisanja pool-a i startanja iz nule.
07.01.2023 | 18:44
Hvala na info. Još jednom puno hvala na savjetima za kompatibilnost diskova.
Mislim da sam idući mjesec na Krku, pa obavezno svratim do Rijeke i idemo negdje na ručak koji sam dužan!
Možda sam pobrkao sa nečim drugim, da li si mi možda spominjao o nekom produženom jamstvu za NAS?
07.01.2023 | 19:00
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 52 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO