Sleep problem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sleep problem


04.10.2005 | 19:21
Problem je sljedeći: iMac ne ide spavati.

U Energy Saveru sam podesio sleep na 30 min, no to se ne dogodi. Na spavanje ode samo monitor, a ventilator se i dalje vrti neprestano. Čak i nakon više od 24 sata (iako je zakvačena ona opcija \"put the computer to sleep when possible\") on i dalje radi. Disk se zavrti svake cca. 3 minute. Čujem neki klick-spin sound, no ne mogu utvrditi što je to jer se to čuje samo dok monitor spava. Dok buljim u Activity monitor to se ne čuje, pa ne mogu skužiti što ga to trza.

inače, Repair permissions sam uradio, pobacao Energy saver Preferences (na Mac HD i kod oba Usera), resetirao sam PRAM, poiskopčao sam svaki vanjski usb i sve osim Apple Keyboarda i miša, no ništa ne pomaže.

Isti stroj je pod 10.3.9 uredno radio i spavao prema postavkama zadanim u Energy saveru. Nakon Upgrade-a na X.4.1 ne radi sleep. Onda sam čekao X.4.2 no i dalje ništa. Kopao sam po Apple Support i po drugim forumima, no nisam našao rješenje. Nekako sumnjam da će i 10.4.3 to sdrediti pa molim za pomoć ako netko ima neku ideju.
Inače, uradio sam i Clean Install, no ni to nije pomoglo. Isti problem sam imao i na iBooku G3 900 MHz, no tamo je nakon Clean Installa proradio i modem (kojeg Tigar do tada nije vidio), a i Sleep je uredno profunkcionirao. No, na iMacu i dalje Sleep radi samo ako ga ručno ukljujčim na Aplle meniu.

Nije da je neki velik problem, ali navikao sam da barem Mac radi kako treba, pa ako netko zna rješenje...

HVALA!

iMac G4 20\" OS 10.4.2 (1,25 GHz, 256 MB RAM, 80 GB HD)[i]
04.10.2005 | 21:35
Pokreni Activity Monitor i pogledaj Active Processes. Vjerovatno imas nekakav background proces koji ne dozvoljava iMacu odlazak u Sleep. Kod mene je to driver za HP printer (1315 All-In-One).
05.10.2005 | 23:14
Hvala!
Evo gledam u Activity monitor (Active Process) i sad: kako ću znati koji od ovih 5-10 procesa ne dozvoljava sleep? Naime, kad bi trebao zaspati i monitor ode u sleep pa ne vidim što ga to budi.

Ili ja nešto ne kužim?
06.10.2005 | 00:59
Za Sleep je problematican onaj process, ako imas takvog, koji se svakih par sekundi pojavljuje / nestaje. Znaci, sjednes, nista ne diras i pratis sto se dogadja...
06.10.2005 | 10:30
Buljim u Activity Monitor, al' ne mogu ulovit koji je to proces što ga drma. Mislim; ima ih nekad 5, a nekad 12-17 i to se svaki čas mijenja. Ne stignem ni pročitati kako se koji zove, na kojem je mjestu, a kamoli pronaći (po kojem ključu?) koji je od svih tih odgovoran za insomniju

Inače, na iBooku imam isti OS, iste Upgrade-e i iste drivere i on ide spavati normalno... I što je najzanimljivije: dok oba miruju Activity Monitor pokazuje iste procese...
06.10.2005 | 10:56
Ja i dalje mislim kao i alen da imas neki proces koji mu ne da spavati... jesi li pokusao napraviti novog usera i provjeriti da li s njim ide u sleep? Ako da, barem si siguran da nije stvar do sistema vec do necega sto imas instalirano pod tvojim korisnikom.
08.10.2005 | 02:10
Kreirao drugog Usera koji također ne spava.

Držao dugo Power button (do onog dubokog zvuka) - ništa

Kopirao Power Menagement skripte iz iBooka. - No result!

Ima li lijeka za ovo čudovište?
08.10.2005 | 11:53
Ok, dakle nije do nekakvog procesa...osim ako ti se nesto dize sa sistemom sto je malo vjerojatno. U prvoj poruci si rekao da si resetirao PRAM, da li si napravio samo Command+Option+P+R ili si napravio reset iz open firmwarea?
Ako nisi, drzi Command+Option+O+F i uci ces u Open Firmware prompt. Tu napisi:
reset-nvram [enter]
reset-all [enter]
Tu bi se Mac trebao restartati. Nakon toga ces opet morati podesiti vrijeme i neke osnovne postavke, i problem da li ce ici u sleep kako treba.
Takodjer ja bi pokusao resetirati PMU (Power Management Unit) na iMacu, ali kratka potraga nije nasla upute kako se to na njemu radi i da li je uopce moguce. Za PowerMac G5, potpupak je dosta jednostavan, pa pokusaj i ti s tim

1. Turn off the computer by selecting Shut Down from the Apple menu or by holding the power button until the computer turns off.
2. Remove the power cord from the computer.
3. Wait 15 seconds.
4. Plug in the power cord.
5. Turn on the computer.

Eh da, ako je moguce ja bi ga bootao i sa drugog sistema na externom firewire disku na primjer da definitivno utvrdis da li je stvar u softveru ili hardveru.
08.10.2005 | 17:39
E, ovo su prijedlozi koje još nisam probao! Čim stignem probat ću ove dvije stvari (Open Firmware i Unplugg. Nemam externi FW HD za bootanje s njega, pa treća varijanta otpada). Moglo bi upaliti. No ako ne, našao sam gdje leži skriveno dugme za PMU reset na iMacu G4: www.smalldog.com/newsarchive/techtails_display.php?id=100
Na situ je i link za sliku (userwww.sfsu.edu/~dgolden/reset.jpg)

Ne smijem se previše radovati dok ne isprobam, ali izgleda obećavajuće?!
08.10.2005 | 23:00
Riba majstore! Bio je NVRAM i reset iz Open Firmware-a. Sad spava i budi se normalno, k'o pravi Mac. Konačno! Čak ni sat nije trebalo iznova namiještati. A potrošio sam tri mjeseca Googlanja i razno-raznih resetiranja na to... Zvao Angolo za pomoć itd, al' nema do Ribe!

Hvala!
09.10.2005 | 01:20
Cestitam.
Eto... sve se moze kad se male ruke sloze
09.10.2005 | 12:34
Ahahaha, evo da jednom i NVRAM reset pomogne!
13.10.2005 | 22:16
Nem'reš belivit: dva dana nakon što je iMac počeo spavati kako treba iBook je odlučio ne spavati upoće. Odmah sam probao sve što sam radio na iMacu (Trash Enegy saver Prefs, PRAM reset, NVRAM reset, Unplugg, ali ne pomaže.
Stroj je iBook G3 900 MHz Combo 14\" 40 GB 256 MB

Što se još može poduzeti? Ima li i iBook neki PMU reset gumb?
13.10.2005 | 23:11
Za tvoj iBook procedura bi bila slijedeća:
1. Isključi iBooka
2. Iskopčaj punjač
3. Izvadi bateriju
4. Pritisni sa čačkalicom ili nečim gumb na slici:

5. Čekaj 5 sekundi
6. Spoji punjač
7. Vrati bateriju
8. Uključi iBooka

Sretno!
14.10.2005 | 15:17
Nemam taj gumb (znam da nije crven već bijeli, no svejedno ga nema. Valjda je moj iBook neki složenac iz susjedstva pa sam PMU Reset napravio kao za starije modele (Shift+Option+Controll+Power), no ni to nije pomoglo. Onda sam krenuo iz početka; s PRAM Resetom i eto od tada uredno spava. Nadam se da će tako poslušan i ostati, a o razlozima ovako hirovitog ponašanja mogu samo nagađati. Ili?

Pozdrav!
29.10.2005 | 23:33
Šećer za kraj: izgleda da je cijeli problem nastao zbog omogućenog Internet sharinga. Naime, kompjutori spavaju normalno samo ako im ta opcija nije uključena (a ja je koristim često, jer preko jedne veze surfaju oba).

Eto, pa ako kome zatreba...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 33 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, tino1, Anonimci (575)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO