iPhone nije isti?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPhone nije isti?


12.09.2014 | 12:23
Kaze mi prijatelj da iPhone ako se kupi u Americi ne radi možda dobro u Europi. Da je internet u Europi onda spor na istom uređaju, kao problem je u frekvencijama jer se za internet koriste drugi standardi tamo i ovdje.
ima itko kakvih saznanja da ne dam 4 soma kuna zabezveze? Da li je to isti uređaj ili?
12.09.2014 | 12:40
puste price, imas cdma verziju i gms verziju. cdma je us only i ta ni ne prima simkartice. a gms verzija je svugdje ista. to je mozda prica sa samsung telefonima i to sto dolazi s istoka
12.09.2014 | 12:48
Istina je. LTE tamo i tu nije isti. Pogledaj si na apple stranici LTE support po zemljama. Ako ti LTE nije bitan onda je samo bitno da je GSM (ne CDMA) verzija i to je to radit će ti sve osim 4g mreže. Ova koja ide nama se još zove iPhone 5S "International".
12.09.2014 | 14:09
Ali 3G ce raditi sta ne? Tocnije HDSPA kojega i koristim.
12.09.2014 | 14:10
Ja iz Amerike donosim i bokserice, a tehnici da ne pricam

Nikada prijatelju nisam imao probleme koje ti spominjes. Sto ne znaci da ta prica nije tocna...

Moja iskustva su (na jako velikom uzorku uredjaja, a bogami i zemalja) da problema tog tipa nema.
12.09.2014 | 15:09
3G će raditi, a LTE - ne. Drlovric nije nikad imao problema jer nije nikad niti bio u prilici u Hrvatskoj koristiti LTE mrežu, jer LTE mreže u Hrvatskoj trenutno ima na 2-3 mjesta u Zagrebu i na 2-3 mjesta u Rijeci.
12.09.2014 | 15:22
Pozdrav. Smayoo, ne slazem se s tobom. Ja u Kninu uredno koristim LTE svaki dan. U stanu mi je trenutno 3g, jer je stan dosta zatvoren sa tri strane, no vani, cim izadjem iz zgrade, imam pun LTE signal.
12.09.2014 | 15:45
Ozbiljno? Koji operater? Može screenshot od speedtesta?
Ja moram reći da se često šetam po Zagrebu (po Rijeci niti ne pokušavam, samo se naživciram bezveze), ali Vipnet ima LTE samo u krugu par koraka širem od Zrinjevca i Trga. Nigdje drugdje nisam imao sreće. Mislim - prebaci on na LTE tu i tamo, ali signal je slab pa kilavi.
12.09.2014 | 16:20
Ej ej.....nemoj mi vrijeđat Zagreb. Ima LTE u mom kvartu na zapadu, Prečko. Prčkao po frendovom samsungu S5 pred cca 3 mjeseca pa se iznenadio da ima LTE
12.09.2014 | 17:04
Ima u Dubrovniku odavno
Brzina kod mene doma i nije neka... Ide to i 60-ak megabita

image.jpg
12.09.2014 | 17:40
smayoo kaže:
Ozbiljno? Koji operater? Može screenshot od speedtesta?
Ja moram reći da se često šetam po Zagrebu (po Rijeci niti ne pokušavam, samo se naživciram bezveze), ali Vipnet ima LTE samo u krugu par koraka širem od Zrinjevca i Trga. Nigdje drugdje nisam imao sreće. Mislim - prebaci on na LTE tu i tamo, ali signal je slab pa kilavi.


Vipnet ugovorena brzina 21 Mbit/s, Jarun

fotografija.PNG
12.09.2014 | 18:22
Eto, gle... Ispričavam se svima. Čini se da LTE-a ima na nešto više mjesta nego sam mislio. Ipak, skrećem svima pažnju, standard propisuje minimalnu brzinu od 75 Mb/s. Ništa ispod toga ne bi se smjelo prodavati kao LTE.
12.09.2014 | 18:49
Netočno koliko znam... Up to, a ne minimalno... I to ne 75, nego skoro 300Mbps... Ispod bazne stanice imam 80-ak Mbps, screenshot ću drugi put napravit
12.09.2014 | 19:57
Ja govorim o LTE standardu, a ne o onom što operateri prodaju. Standard kaže da je LTE *MINIMALNO* 75 Mb/s.
13.09.2014 | 16:14
Iphone gsm verzija iz Sjedinjenih država će uredno raditi i na 4g u Hrvatskoj.
13.09.2014 | 16:20
U praksi je nemoguće držat minimalno 75 za lte... To bi moglo 100m id bazne stanice... I to da baš nikoga nema, nego samo ti na tim kanalima
Meni je tmobile naveo brzinu do 75, a kad je bar 4 crtice ide minimalno 60
13.09.2014 | 17:49
Baš su ti dobro mozak isprali. Da im je svatko korisnik kao što si ti, gdje bi njima bio kraj...
13.09.2014 | 20:47
smayoo kaže:
Baš su ti dobro mozak isprali. Da im je svatko korisnik kao što si ti, gdje bi njima bio kraj...


Aj baš mi je drago da je tebi mozak prljav... eto meni isprali i super mi... brže mi ne treba
13.09.2014 | 21:19
smayoo kaže:
Baš su ti dobro mozak isprali. Da im je svatko korisnik kao što si ti, gdje bi njima bio kraj...


Ne vidim niti jedan workflow na iPhone-u gdje bi mi bas ono trebalo minimalno 75Mbps, a kamo li da bi uopce primejtio na iPhone-u razliku izmedju 20 i 75 Mbps-a?
13.09.2014 | 21:32
jmirakul kaže:
smayoo kaže:
Baš su ti dobro mozak isprali. Da im je svatko korisnik kao što si ti, gdje bi njima bio kraj...


Ne vidim niti jedan workflow na iPhone-u gdje bi mi bas ono trebalo minimalno 75Mbps, a kamo li da bi uopce primejtio na iPhone-u razliku izmedju 20 i 75 Mbps-a?


ma sve to stoji... smayo govori o tome da provideri varaju, jer nam ne daju maksimalne brzine, što nije točno... ne možeš na 500m ili kilometar od bazne stanice imat deklariranu brzinu... kako zračni prijenos uopće deklarirat, nije to kabel koji bez ikakvih smetnji gura full duplex... od 94-e sam radio amater... krajem 90-ih počeo prenositi podatke na paket radiju... može se reći da sam amaterski dugo u tome
13.09.2014 | 21:46
Uff kad smo kod radio amaterizma ... prestao sam biti radio-aktivan taman negdje krajem 90 godine nakon vrlo aktivnih 10 godina. Packet-radio sam koristio na C64 + TNC sa Z80. Uh to su bila vremena...
13.09.2014 | 21:53
jmirakul kaže:
Uff kad smo kod radio amaterizma ... prestao sam biti radio-aktivan taman negdje krajem 90 godine nakon vrlo aktivnih 10 godina. Packet-radio sam koristio na C64 + TNC sa Z80. Uh to su bila vremena...


E ja malo poslije... windowsi 95, flexnet, stanica i modem brzine 1200bps
9A3NS
13.09.2014 | 22:04
Havdic, udaljenost od bazne stanice nema direktne veze s efektivnom brzinom prijenosa. Štoviše, na toj multiplex shemi, nema gotovo nikakve veze. Ako se ne slažeš s time, daj da vidim matematiku koja to dokazuje. Ako mi kažeš da to tvrdiš na bazi iskustva, ja tvrdim da tvoje iskustvo iz radioamaterskih dana nije primjenjivo na 3G ili LTE tehnologiju jer se radi o potpuno drugačijoj shemi moduliranja i multipleksiranja.

To što predajem kolegij "Mobilna komunikacija" na veleučilištu ne mora ti značiti ništa, ali to što svoje tvrdnje temeljim na stvarnim mjerenjima i originalnoj Ericssonovoj servisnoj dokumentaciji bi ti valjda trebalo nešto značiti.

Ako bazna stanica omogućava 75 Mb/s, onda bi barem u neko doba noći kad nigdje nema žive duše trebalo biti moguće dobiti tu brzinu, ali nitko je nikad ne dobiva, niti blizu.

Minimalno 75 Mb/s je LTE standard. Standard u čijem su donošenju participirali i Deutsche Telekom, i Vodafone. Pa neka onda ne muljaju sad.

jmirakul kaže:
Ne vidim niti jedan workflow na iPhone-u gdje bi mi bas ono trebalo minimalno 75Mbps, a kamo li da bi uopce primejtio na iPhone-u razliku izmedju 20 i 75 Mbps-a?


Poanta je LTE, kao i neuspjelog WiMaxa, ne prvenstveno potrošački pristup internetu s mobilnih uređaja, nego širokopojasni pristup internetu bez žica. Ideja je imati LTE router kod kuće, za kućnu uporabu. Odnosno koristiti (npr.) iPhone kao kućni router kad dođeš kući. Odnosno - ukinuti potrebu za kućnim (A)DSL priključkom, baš kao što danas nestaje potreba za fiksnim kućnim telefonom.

Vjerujem da je u tom kontekstu razlika između 20 i 75 (a kamoli 100 ili 150) Mb/s itekako bitna, zar ne?

Iako, sa sve snažnijom tendencijom da sve ide u oblak, znaš i sam da ti više nijedna širina pojasa u mobilnoj uporabi nije prevelika.
13.09.2014 | 22:12
Otisli smo debelo u off. Imao YU call sign u ono vrijeme a i novi 9A2FI sam dobio taman kad sam prestao biti aktivan. Nakon ohohoo godina neaktivnosti taj znak sada ima netko drugi.
13.09.2014 | 22:17
@Smayoo Sve je to oko LTE brzina super kad to bilo flat rate. Ovako uz koji GB dozvoljenog prometa mi niti 20Mbps ne treba. Slazem se da radio-amaterizam nema nikakve veze sa danasnjim nacinom moduliranja.
13.09.2014 | 22:31
smayoo kaže:
Havdic, udaljenost od bazne stanice nema direktne veze s efektivnom brzinom prijenosa. Štoviše, na toj multiplex shemi, nema gotovo nikakve veze. Ako se ne slažeš s time, daj da vidim matematiku koja to dokazuje. Ako mi kažeš da to tvrdiš na bazi iskustva, ja tvrdim da tvoje iskustvo iz radioamaterskih dana nije primjenjivo na 3G ili LTE tehnologiju jer se radi o potpuno drugačijoj shemi moduliranja i multipleksiranja.

To što predajem kolegij "Mobilna komunikacija" na veleučilištu ne mora ti značiti ništa, ali to što svoje tvrdnje temeljim na stvarnim mjerenjima i originalnoj Ericssonovoj servisnoj dokumentaciji bi ti valjda trebalo nešto značiti.

Ako bazna stanica omogućava 75 Mb/s, onda bi barem u neko doba noći kad nigdje nema žive duše trebalo biti moguće dobiti tu brzinu, ali nitko je nikad ne dobiva, niti blizu.

Minimalno 75 Mb/s je LTE standard. Standard u čijem su donošenju participirali i Deutsche Telekom, i Vodafone. Pa neka onda ne muljaju sad.

jmirakul kaže:
Ne vidim niti jedan workflow na iPhone-u gdje bi mi bas ono trebalo minimalno 75Mbps, a kamo li da bi uopce primejtio na iPhone-u razliku izmedju 20 i 75 Mbps-a?


Poanta je LTE, kao i neuspjelog WiMaxa, ne prvenstveno potrošački pristup internetu s mobilnih uređaja, nego širokopojasni pristup internetu bez žica. Ideja je imati LTE router kod kuće, za kućnu uporabu. Odnosno koristiti (npr.) iPhone kao kućni router kad dođeš kući. Odnosno - ukinuti potrebu za kućnim (A)DSL priključkom, baš kao što danas nestaje potreba za fiksnim kućnim telefonom.

Vjerujem da je u tom kontekstu razlika između 20 i 75 (a kamoli 100 ili 150) Mb/s itekako bitna, zar ne?

Iako, sa sve snažnijom tendencijom da sve ide u oblak, znaš i sam da ti više nijedna širina pojasa u mobilnoj uporabi nije prevelika.


smayoo... papir je jedno, mjerenja nešto drugo, a praksa treće... sigurno ni blizu ne znam o 3g i lte tehnologiji od nekoga ko predaje mobilne komununikacije
ti meni kažeš da udaljenost od bazne nema veze s brzinom... to u praksi nije istina, probano milijun puta
najbrži transfer koji sam imao je bio 72mbps... a to je bilo nekih 700m od bazne stanice... ali i rezultat je upitan, jer me zakačilo na Mostar... pitanje je koliko je sve to realno... nikako mi se ne sviđa ideja da sve ide zrakom... više korisnika, manja brzina... vjerojatno ćeš me sad opet oprat nekim stručnim tvrdnjama kako to nema nikakve veze
zabrazdili smo, ali nije loše
13.09.2014 | 22:33
zk1 kaže:
Iphone gsm verzija iz Sjedinjenih država će uredno raditi i na 4g u Hrvatskoj.


na 3g da, LTE neće raditi..... provjereno
13.09.2014 | 23:03
papittovenga kaže:
zk1 kaže:
Iphone gsm verzija iz Sjedinjenih država će uredno raditi i na 4g u Hrvatskoj.


na 3g da, LTE neće raditi..... provjereno


800, 1800, 2600... ne vidim razloga zašto nebi radilo ako ima te frekvencije za LTE... mislim da band na 800 i nije bitan, jer ih provideri koriste za povezivanje teško povezivih lokacija
14.09.2014 | 09:42
havdic kaže:

smayoo... papir je jedno, mjerenja nešto drugo, a praksa treće...


Ne brini, imam ja i prakse. Nisam redovni profesor koji se ne miče iz laboratorija, nego vanjski suradnik s redovnim inženjerskim poslom.

ti meni kažeš da udaljenost od bazne nema veze s brzinom... to u praksi nije istina, probano milijun puta


Udaljenost od bazne stanice nema *BITNE* veze s brzinom. Udaljenost od bazne stanice nema bitne veze s brzinom. Udaljenost od bazne stanice nema bitne veze s brzinom. Evo. NEMA. VEZE. Kužiš? Nema.

Budi ljubazan pa opiši to što si milijun puta u praksi probao pa došao do zaključka da brzina *BITNO* opada s udaljenošću od bazne stanice.

Ne zamjeri mi na usporedbi, ali vrlo često imam ovakve diskusije po gradilištima, s raznim majstorima koji misle da škola ničem ne služi i da ti u životu ne treba ništa osim praktičnog iskustva da bi znao sve. Onda se dogodi negdje nagnječena izolacija kabela radi koje se pojavi fazni napon na nul-vodiču, tester svijetli, ali kad se primiš za nul-vodič - ne trese. Ali FID sklopka ispada. I onda oni spremno tvrde, na bazi iskustva, kako je neispravan tester, ili FID, ili oboje, ali u kabel nikad ne posumnjaju. I kad im ja kažem da moraju zamijeniti kabel jer je oštećen, onda mi isto ovako, s oproštenjem, se*u kako moja "teorija" nema veze "sa životom".

Jednostavno, ako ne znaš teorijske postavke nekog fenomena, tvoja iskustvena zapažanja mogu biti *POSVE* pogrešna, ma koliko se trivijalnima činila.

najbrži transfer koji sam imao je bio 72mbps... a to je bilo nekih 700m od bazne stanice...


Da podsjetim - brzina prijenosa nema bitne veze s udaljenošću od bazne stanice.

ali i rezultat je upitan, jer me zakačilo na Mostar... pitanje je koliko je sve to realno...


Ovaj dio nisam shvatio.

nikako mi se ne sviđa ideja da sve ide zrakom...


S ovim se slažem. Ni meni se to ne sviđa. Ali činjenica je da su ulaganja u kabelsku infrastrukturu daleko preskupa s obzirom na rastuće apetite, čak i za puno bogatije zemlje od nas. Zato su WiMax i LTE zamišljeni kao alternativa ili nadopuna.

više korisnika, manja brzina... vjerojatno ćeš me sad opet oprat nekim stručnim tvrdnjama kako to nema nikakve veze


Naravno da neću, jer je to točno tako. Brzina prijenosa ovisi prvenstveno i daleko najviše o broju učesnika. Zato sam i rekao - ako probaš u gluho doba noći, vrlo vjerojatno ćeš biti jedini korisnik na baznoj stanici. Ako i tada postižeš brzinu od 15-20 Mb/s, umjesto od 75 ili 100 Mb/s, to znači da te telekom operater laže i mulja, i prodaje rog za svijeću.
14.09.2014 | 10:02
papittovenga kaže:
zk1 kaže:
Iphone gsm verzija iz Sjedinjenih država će uredno raditi i na 4g u Hrvatskoj.


na 3g da, LTE neće raditi..... provjereno


Imam 5s kupljen u SAD i uredno se spaja na lte u Hr. Provjereno.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 12 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO