da li je pametna kupovina uredjaja u drugoj drzavi?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

da li je pametna kupovina uredjaja u drugoj drzavi?


22.03.2019 | 09:44
Pozdrav raja, imam mogucnost da kupim iPad u MediaMarkt-u, pa ne znam kako ide garancija? Da li u svojoj drzavi mogu raditi popravke i sl. ako bude sta :/ Koliko je pametno sve to, jer opet duplo je jeftinije nego u BiH?
22.03.2019 | 11:50
Pa generalno - pametno je itekako.
Ne znam kako to ide sa (ovlaštenim) servisima u BiH, ali Apple ima praksu da možeš kupiti uređaj na jednom kraju svijeta (uzmimo Dubai), a servisirati ga ukoliko ti je još pod garancijom na drugom (uzmimo Stockholm, Zagreb, Ljubljana - nije bitno).
Ne treba ti ni račun jer ovlašteni distributer Apple uređaja samo ukuca serijski broj istoga i zna sve o uređaju: gdje je kupljen, kada i koju garanciju ima (normalnu, AppleCare ili AppleCare+).
E sada, ima li BiH distributera za Apple, ne znam. Pretpostavljam da ima.
Ima tu članova iz BiH koji gotovo sve svoje uređaje kupuju vani i to im dođe pod normalno, pa pretpostavljam da ima.
No, valjda će ti netko od njih nešto odgovoriti da si siguran.
Općenito, Apple dopušta kupovanje u jednoj i servisiranje u drugoj državi bez garantnog lista.
22.03.2019 | 11:55
Ima i to dva . Znaci ok je sve dok je original u pakovanju i sl.? Da li se podrazumijeva normalna garancija uz kupovinu ili se dodatno placa kao AppleCare? I sta podrazumijeva normalna garancija, npr.jel vrijedi samo za MediaMarkt ak je kupljen ili?
22.03.2019 | 12:00
E sada, dobro pitanje.
Apple u SAD-u pod normalnom garancijom smatra vremenski period od godinu dana.
I tako je u cijelom svijetu.
AppleCare doplaćuješ (koliko točno ovisno o tome što kupuješ - cca 300 $ ti je za 15" MacBook Pro), a AppleCare+ doplaćuješ i više jer tu ulazi ne samo produžetak garancije na ukupno tri godine (jedna koju i ovako imaš plus dvije koje kupuješ, nego ti daje "mirnu dušu" da ti je uređaj pod garancijom makar ga ti sam oštetio. Zato taj +.
Po meni, za iPad ti ne treba niti jedno jer NIKADA nisam čuo da je nekome iPad pokvaren. Možda se varam.
EU pak, ima foru da je osnovna garancija gotovo svega dvije godine pa navodno traži od Applea da to poštuje, no kako je Apple gigant, ne ferma ih ni pol' posto i osnovna garancija i unutar zemalja EU je - godinu dana.
Eto, toliko znam. Za više će ti netko dodati valjda.
EDIT:
I da dopišem nešto:
Ma da je kupljen bilo gdje legalno, garancija ti vrijedi u BiH ovlaštenim distributerima. To ne brini. Kupio ga ti u Apple Store-u, Media Markt-u, bilo gdje - to je ovlašteni distributer i svi drugi ovlašteni distributeri na svijetu će imati informaciju gdje je i kada taj tablet kupljen.
22.03.2019 | 12:03
Super, znaci neplacena, “podrazumijevana” garancija traje 1 godinu? Zvuci ok. Jer mi najveci bed sto ne kupujem ja licno, i to ne u svojoj drzavi, pa se razmisljam kako ce sta ce hocel biti ok i sl. Da ne bude da ga ne mogu ukljuciti i slicno ????
22.03.2019 | 12:07
Meni još traje (doduše nije više kod mene) ali bitno je da radi - iPad 3. Prva Retina. Izašla 2012. godine. Sedam godina ej! Ne brini. Na iPadu, upravo zato jer je Apple i jer nema pokretnih dijelova, ima jako malo problema. Stvarno nikada nisam čuo da se netko žali na kupljeni iPad, pa bio on i prastar.
EDIT:
Godinu dana ti je čisto dovoljno da ti pokaže ukoliko nešto ne radi. A neće.
EDIT 2:
Ne brini. Pokreni tu kupnju i oduševit ćeš se - pogotovo ako nisi imao iPad prije. To je tablet, a ne ova Android sranja. Vidjet ćeš. Nije fanboy preseravanje.
22.03.2019 | 12:17
Inače, čisto za tvoju informaciju: svi Apple proizvodi i njihovi rezervni dijelovi (Apple ima obavezu sedam godina od puštanja u prodaju određenog uređaja podržavati ga sa rezervnim dijelovima) za "regiju" iliti bivšu Jugu i neke okolne države dolaze iz Mađarske. Budimpešta ti je centar Apple svijeta za sve nas. Znači kada predstave neki novi proizvod, prvo treba doći tamo pa onda Mađari razdjele pošiljku po zemljama regije. Isto ti je i sa rezervnim dijelovima, ako su original i ako se kupuju preko ovlaštenog servisa, a ovaj ih nema na skladištu. Ne kažem da će ti se išta desiti, ali dobro je znati.
22.03.2019 | 13:44
Moje iPad iskustvo je odlično:
- iPad 1 - kupljen u HGSpotu, još dan danas radi bez greške, tata ga koristi na dnevnoj bazi za čitanje vijesti
- iPad 4 - kupljen u Manchesteru UK - još dan danas radi isto bez greške, koristi ga mama na dnevnoj bazi
- ja koristim iPad Pro 2018 kojeg sam kupio u MediaMarktu u Grazu.

Koliko mi je poznato, na EU teritoriju garancija vrijedi 2 godine. Za Apple to znači da ti prvu godinu pokriva Apple, a drugu prodavač (u mom slučaju MediaMarkt)
22.03.2019 | 14:25
Prva godina je medjunarodna, a druga od trgovca u EU.
22.03.2019 | 15:05
Eto, dečki su progovorili. Znači, ukoliko ti se nešto desi u drugoj godini, šalješ ga na servis od MediaMarkta. Ali neće, vidiš da ti i čovjek iznad govori da sa tri iPada problema nije imao.
22.03.2019 | 15:08
Bas vam hvala. Super ste! Svakako ga kupujem, samo jos da skontam koji, 11” 256GB ili 12.9” 64GB ???? slatke muke
22.03.2019 | 15:29
Ako ti nije potreban za rad, uzmi 11" sa većim kapacitetom SSD-a. Appovi sve više teže.
Prvi iPadi su imali dijagonalu 9.7" i ljudi su bili jako zadovoljni. Ovo je ista veličina kučišta, samo ekran ide od ruba do ruba pa je veći. 12.9" uzimaju ljudi kojima je potreban ogroman ekran (u slučaju tableta danas se to smatra velikim) - za rad na slikama i sličnom. Ako ti ne treba za takve stvari, bit će ti nezgrapan za čitanje novina, knjiga, slanja maila i sličnog sa fotelje, pa ti je srednji (11") najbolji izbor. Imaš i mini od 7.9", ali nema ga u Pro verziji, koju, kako mi se čini - ciljaš.
22.03.2019 | 15:31
Kloba kaže:
Ako ti nije potreban za rad, uzmi 11" sa većim kapacitetom SSD-a. Appovi sve više teže.

Jos cu da malo sacekam, namjeravam ga koristiti prvenstveno za crtanje, animaciju i sl. Vjerujem da bi 64GB bilo dovoljno ali sacekam jos malo da vidim s cijenama.
22.03.2019 | 15:34
Ako je tako onda ipak idi na veći ekran. Nisam znao šta će ti. Da, onda uzmi veći screen. Kasnije olovku i tako... Sretno!
EDIT:
Čitam ponovno neka tvoja pitanja. Samo ovo ti nisam odgovorio kako treba. Za servis (koji ti, ponavljam peti put, 99% neće biti potreban dokle ćeš ga imati osim ako nisi generalni pehista) ti ne treba nikakvo pakiranje. Samo uređaj. Kutiju možeš sačuvati ili baciti. Sačuvaj si račun i garanciju, iako Apple to ne traži, MediaMarkt će te tražiti (valjda, nisam siguran) ode li ti nešto u drugoj godini.
22.03.2019 | 15:41
Kloba kaže:
Ako je tako onda ipak idi na veći ekran. Nisam znao šta će ti. Da, onda uzmi veći screen. Kasnije olovku i tako... Sretno!
EDIT:
Čitam ponovno neka tvoja pitanja. Samo ovo ti nisam odgovorio kako treba. Za servis (koji ti, ponavljam peti put, 99% neće biti potreban dokle ćeš ga imati osim ako nisi generalni pehista) ti ne treba nikakvo pakiranje. Samo uređaj. Kutiju možeš sačuvati ili baciti. Sačuvaj si račun i garanciju, iako Apple to ne traži, MediaMarkt će te tražiti (valjda, nisam siguran) ode li ti nešto u drugoj godini.

Hvala jos jednom!
22.03.2019 | 17:36
Ja zivim trenutacno u Tuzli, u Bosni nista zivo ne kupujem. Samo je kuhinjska so original, ostalo ce ti sve fals uvaliti

Nikada nisam imao problema za popravkama Apple proizvoda. Ne traze ljudi ni racun, sve vide po serijskom broju. Ili imas jamstvo ili nemas.

Pricam o prvoj godini, inicijalnoj, ili dodatne dvije ako doplatis AppleCare. Imas ovlasteni servis u SA, i sve tmao rijesis. Sta njih briga gdje si kupio. Niti ko je kupio. Bitno je samo KADA si kupio.

Za ova EU jamstva ne bi znao, jer meni je i EU preskupa, ja kupujem sve u USA.

Ako te sta zanima, slobodno pitaj...
22.03.2019 | 18:17
drlovric kaže:
Ja zivim trenutacno u Tuzli, u Bosni nista zivo ne kupujem. Samo je kuhinjska so original, ostalo ce ti sve fals uvaliti

Nikada nisam imao problema za popravkama Apple proizvoda. Ne traze ljudi ni racun, sve vide po serijskom broju. Ili imas jamstvo ili nemas.

Pricam o prvoj godini, inicijalnoj, ili dodatne dvije ako doplatis AppleCare. Imas ovlasteni servis u SA, i sve tmao rijesis. Sta njih briga gdje si kupio. Niti ko je kupio. Bitno je samo KADA si kupio.

Za ova EU jamstva ne bi znao, jer meni je i EU preskupa, ja kupujem sve u USA.

Ako te sta zanima, slobodno pitaj...

Ma super, bitno mi je da je sve ok. Jer i povoljnije mi je i sigurnije kupiti ga van BiH hvala
22.03.2019 | 22:00
Ako je primarno za crtanje, ja bi definitivno išao na veći ekran nego veći kapacitet. Tu se bude razlika osjetila. Stari Pro je bio nezgrapan, ovaj novi je lakši i kompakniji... čak sam za 12,9 mislio da se radi o manjem 11” modelu, hehe
22.03.2019 | 22:10
Kloba kaže:
Eto, dečki su progovorili. Znači, ukoliko ti se nešto desi u drugoj godini, šalješ ga na servis od MediaMarkta. Ali neće, vidiš da ti i čovjek iznad govori da sa tri iPada problema nije imao.


Uz navedene, još sam imao iPad Pro 1st gen, kupljen u iStyle-u.

Svi su bili kupljeni novi i nikad ni sa bilo kojim nije bilo problema.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 34 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO