iPad ili (ipak) nešto drugo?...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPad ili (ipak) nešto drugo?...


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
30.06.2017 | 21:12
... Molim stručan savjet/preporuku za najprikladniji best-buy hardware i software za digitalno bojanje ilustracija (za strip).

Wacomovi Cintiq Pro modeli otpadaju jer su mi preskupi. U obzir dolaze samo njegovi Bamboo stylusi u kombinaciji s nekim tabletom optimalnih performansi za digitalno bojanje u nekoj besplatnoj ili jeftinoj aplikaciji.

Koji OS izabrati?...

Koja bi bila optimalna veličina i rezolucija displaya?...

Na koje ostale specifikacije obratiti pažnju pri izboru?...


Evo nekoliko modela koji mi se čine prikladnima, a za koje bih volio čuti stručno mišljenje glede njihove upotrebljivosti za navedenu namjenu:

3.702,60 kn - HP ElitePad 900

1.358,00 kn - Samsung Galaxy Tab Active

2.499,00 kn - iPad mini 2

- - -

Druga stavka, koja nije tako važna ali je svakako dobrodošla, je mogućnost zaštite tableta od vode - dakle od slučajnih kapljica ili čak prolijevanja tekućine - te od udaraca.

- - -

Nravno, ako netko prodaje nešto (novo ili rabljeno) prikladno za ovu namjenu, a moglo bi se isprobati u konkretnim aplikacijama, otvoren sam za tu ponudu : )

Unaprijed zahvaljujem svima koji će mi pomoći svojim znanjem i podijeliti, eventualno, nešto od iskustva koje imaju na ovom području.
01.07.2017 | 10:25
Puno je skuplji, ali za tvoje potrebe najbolji iPad Pro - i to ovaj novi tek predstavljen - ne 9.7", nego 10.5" - ali to košta sigurnih 10.000 kuna (sa stylusom i tipkovnicom), pa jebiga...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
01.07.2017 | 23:40
... Hvala na odgovoru.

Čekam da me netko utješi da mogu proći (puno) jeftinije ; )
02.07.2017 | 05:01
Pogledaj na YouTubeu najnoviji WWDC 2017 keynote, mada traje 2 sata, tu su ti predstavili taj iPad. Ti ne moraš kupiti tipkovnicu, ali predpostavljam da nećeš crtati sa prstom - već ćeš željeti stylus - to ti kod Applea podržava samo iPad Pro model. E sada, imaš ove postojeće (1. generacija - isto izvanredna, i koja se nalazi u našim dućanima) - a uskoro će doći ova druga generacija.

Ali, evo ti link iStylea za koliko najjeftinije možeš proći za tu prvu generaciju iPada Pro, koji ima promjer ekran 9.7".
www.istyle.eu/hr/apple-ipad-pro-2016.htm...=2389&model=1103
Znači, vidjet ćeš - uzmeš model od 32 GB kapaciteta RAMA (što je po meni za tablet puno premalo, ali shvaćam te za lovu, pa ti pokušavam pomoći) i samo WiFi konekciju - bez LTE mobilne veze - stoji 5179 kn.
Još to je oko 1000 kn  pencil, odnosno njihov stylus - koji  iPad 2 ne podržava, ponavljam.
E sada, za ove druge tablete koje si naveo zaista ne znam - ali predpostavljam da je ipak ovo najbolji model.
Ali, tu je i 25% PDV (četvrtina cijene, nije to malo) - pa ako bi ga kupio vani, prošao bi znatno jeftinije.
Eto, razmisli...
I kako sam kažeš, pričekaj ostale savjete. Možda netko prodaje prvu generaciju na Njuškalu jeftinije ili tu na Oglasniku...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
02.07.2017 | 22:32
... Hvala dodatnim informacijama!

Ti modeli su već nešto povoljniji, ali bi u toj cijeni iPada i stylusa možda bilo bolje izbrati Wacom Cintiq 13HD...

Za sada je još uvijek najbliži iPad mini 2 s nekim Wacomovim stylusom i zaštitnom navlakom. Nije ni to loše - za poluprofesionalce/početnike ; )
  • Dijete
  • Posjetitelj
03.07.2017 | 01:34
ipad air 2 i Jot Touch od adonita uz Astropad app bi mogao bi ti mogli odgovarati.


www.adonit.net/jot/touch/
itunes.apple.com/us/app/astropad-graphic...let/id934510730?mt=8
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
04.07.2017 | 00:00
... Hvala na odgovoru, Dijete.

Da, čini mi se da bi mi ta kombinacija odgovara i bila dovoljna za moje potrebe. Ako na mobitelu u besplatnoj aplikaciji mogu dobiti crtež kao dolje, meni je to u redu : )

170703Painter-STRAHsmPlus.jpg


U stvari, najvažnje mi je da crtež koji unesem u aplikaciju (crtan olovkom ili crnim flomasterom) importiranjem ne izgubi na kvaliteti te da isti mogu obraditi u barem 2 layera. Zatim da ima 'undo' opciju te da eksportirani obojani crtež bude u rezoluciji i formatu optimalnom (zadovoljavajućem) za tisak. Podrazumijeva se da aplikacija ne bi smjela 'štekati' radi crteža od kojih 30 MB ili više (ne preko 100 MB).

Do sada sam crteže olovkom kolorirao ručno drvenim bojicama ali budući da mi to uzme puno vremena želio bih to skratiti digitalnim bojanjem na tabletu u nekoj besplatnoj ili jeftinoj aplikaciji. Evo primjera jedne sekvence stripa u dvije faze izrade...

stripACMtab006_2170317Sivo2sml.jpg


stripACMtab006_2170320BojaRGB2.jpg
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
04.07.2017 | 00:38
... Jedna od stavki dodatne opreme je i nekakva navlaka koja bi iPad malo više zaštitila od vode (prskanja kapljica) ali i da bude kao 'protuklizna' podloga.

Ovo kućište možda ne bi bilo loše ali ga čini previše robusnim pa će možda otežavati crtanje zbog velikog razmaka od podloge do gornje plohe uređaja...

Može li mi netko preporučiti neki model?...
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.07.2017 | 03:13
Pitanjce.
Jel mislis bojat direktno na ipadu? Ili bi ga koristio kao tablet spojen na komp pa onda farbao u npr. Photoshopu.

Astropad sluzi da ipad ima funkciju Wacom tableta (da upravljas kompom i uspitvidis sliku direktno na ipadu)

Ako zelis crtat samo na ioadu, postoji more aplikacija za ovo sto tebi treba.
Isprobao sam nekoliko i ostavio instalirane dvije pa cu pogledat kad dodjem doma.

Od covera koristim samo smart cover od applea tako ti oko tog ne mogu pomoc.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
04.07.2017 | 07:17
Dijete kaže:
Pitanjce.
Jel mislis bojat direktno na ipadu? Ili bi ga koristio kao tablet spojen na komp pa onda farbao u npr. Photoshopu.


Možda je to dobro od Astropada jer manje opterećuje aplikaciju na iPadu (?!) ali mislio sam crno-bijeli crtež importirati u aplikaciju ipostaviti ga kao osnovni layer, a onda onda bojati 'iznad' njega. Na kraju bih sve layere spojio.

Neke besplate Android aplikacije za crtanje imaju layare pa očekujem da bih našao i neku za iPad.

Ne želim za bojanje koristiti neki skupi program poput Photoshopa već nešto besplatno ili jeftino. Bitno mi je da na kraju dobijem crtež koji može u tisak.

Ako bi aplikacija koju nađem bila skromnih mogućnosti (poluprofesionalna) te ne bi nudila konveziju boja RGB u CMYK i formata JPG u TIFF to može naknadno odraditi i grafičar u pripremi časopisa.
04.07.2017 | 10:12
Većina profesionalaca hvali iPad Pro + Apple Pencil kombinaciju, najprirodnije se ponašaju.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
04.07.2017 | 10:33
dpasaric kaže:
Većina profesionalaca hvali iPad Pro + Apple Pencil kombinaciju, najprirodnije se ponašaju.


Vjerujem : ) Ali ja nisam 'pro'.
04.07.2017 | 11:37
pogledaj procreate.art dizajniran za ipad i pencil
ima layere i skoro besplatan u osnovnoj verziji (6$).
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
04.07.2017 | 11:43
Ljut k0 Ri5 kaže:
pogledaj procreate.art dizajniran za ipad i pencil
ima layere i skoro besplatan u osnovnoj verziji (6$).


Ma, nemam riječi koliko je dobar ali ne idem u dug - ako baš ne moram ; )

Hvala na preporuci!!!
07.07.2017 | 09:50
Čovječe - pohvalim čovjeka na temi grupnog chata - mislit će da sam lud
iMo - imaš dara za crtanje. Pretpostavljam da ni papiru pet puta bolji - jer nekako imam osjećaj da je uz sve te styluse i ekrane još uvijek ipak teže nacrtati kako spada na ekranu nego na papiru.
Ne znam - možda se varam. Ali stvarno lijepo crtaš.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.07.2017 | 11:23
Kloba kaže:
Čovječe - pohvalim čovjeka na temi grupnog chata - mislit će da sam lud
iMo - imaš dara za crtanje. Pretpostavljam da ni papiru pet puta bolji - jer nekako imam osjećaj da je uz sve te styluse i ekrane još uvijek ipak teže nacrtati kako spada na ekranu nego na papiru.
Ne znam - možda se varam. Ali stvarno lijepo crtaš.


Hvala : )

Slično tebi ja se divim gledajući na internetu bezbroj prekrasnih ilustracija - što digitalnih, što "starinskim" tehnikama napravljenih - onih koji me stalno posjećaju da se taj posao može odraditi još puno bolje : )

Dakle, da se vratim na početnu namjeru: želja mi je skratiti vrijeme bojanja jer se rad drvenim bojicama ne isplati, a i važan nedostatak je manjak opcije "undo" ; )

Budući da želim "težinu" ilustracije staviti na ručni rad olovkom i crnim drvenim bojicama, ne želim previše ulagati u bojanje. Bitno mi je da imam kakav-takav kolorirani "premaz" koji će crtežu dati malo živosti, jer to traži publika kojoj je strip namijenjen.
07.07.2017 | 11:39
iMo kaže:
Kloba kaže:
Čovječe - pohvalim čovjeka na temi grupnog chata - mislit će da sam lud
iMo - imaš dara za crtanje. Pretpostavljam da ni papiru pet puta bolji - jer nekako imam osjećaj da je uz sve te styluse i ekrane još uvijek ipak teže nacrtati kako spada na ekranu nego na papiru.
Ne znam - možda se varam. Ali stvarno lijepo crtaš.


Hvala : )

Slično tebi ja se divim gledajući na internetu bezbroj prekrasnih ilustracija - što digitalnih, što "starinskim" tehnikama napravljenih - onih koji me stalno posjećaju da se taj posao može odraditi još puno bolje : )

Dakle, da se vratim na početnu namjeru: želja mi je skratiti vrijeme bojanja jer se rad drvenim bojicama ne isplati, a i važan nedostatak je manjak opcije "undo" ; )

Budući da želim "težinu" ilustracije staviti na ručni rad olovkom i crnim drvenim bojicama, ne želim previše ulagati u bojanje. Bitno mi je da imam kakav-takav kolorirani "premaz" koji će crtežu dati malo živosti, jer to traži publika kojoj je strip namijenjen.


Da, uistinu lijepo! Stvarno treba talenta za to! Svaka čast!

Možda upadam onako, laički, ko padobranac, ali možda bi potraga mogla ići u smjeru software-a, koji bi skicu / ilustraciju, koju na papiru naslikaš olovkom, mogao (skeniranu) obojati po tvojoj želji?

Nisam stručan, pa mi nijedan sw ne pada na pamet, ali znači - crtanje na papiru, a onda bojanje u aplikaciji. U tome slučaju, hardware nebi bio toliko važan.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.07.2017 | 14:56
[quote="Zdravac" post=159079][quote="iMo" post=159078]Kloba kaže:
Možda upadam onako, laički, ko padobranac, ali možda bi potraga mogla ići u smjeru software-a, koji bi skicu / ilustraciju, koju na papiru naslikaš olovkom, mogao (skeniranu) obojati po tvojoj želji? Nisam stručan, pa mi nijedan sw ne pada na pamet, ali znači - crtanje na papiru, a onda bojanje u aplikaciji. U tome slučaju, hardware nebi bio toliko važan.


Hvala na podršci : )

Da, upravo to i trebam - hardware i software za digitalno bojanje skeniranih, rukom nacrtanih ilustracija : )
  • Dijete
  • Posjetitelj
08.07.2017 | 05:55
095AE3E3-69D3-4081-8F76-685D4FAFBFB4.large.JPG



Autodesk SketchBook u besplatnoj varijanti daje 3 layera ( jedan zauzima importana slika)...

ovo je nabrzaka brljanje netalentiranog djeteta na ipad airu sa adonit touchom..

app in purchase daje neograniceno mnogo layera i bolju manipulaciju olovaka...





13AC6C55-B61D-4BC6-8EA6-712E957B951E.large.JPG



ovo je iz adobe sketcha...

Kad se sejva direktno iz aplikaciju u photo images, exporta png. Adobe Sketch daje export PSDa u Photoshop....
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
10.07.2017 | 09:56
... Dijete, hvala na odgovoru.

Živiš li u Zagrebu?... Možemo li se negdje naći na kavi da na jednom crtežu isprobam iPad i Adonit Touch?... Makar te verzije Adonita više nema : (
10.07.2017 | 10:02
Sada se stvarno miješam di mi nije mjesto, ali kao da se sjećam da je jednom napisao da je negdje u Australiji, ili Novom Zelandu.
Možda griješim - ali netko od Jabučara jest sigurno tamo.
Ali ne gubi nadu, možda su mi sive stanice otišle skroz pa je čovjek baš di ga trebaš
10.07.2017 | 10:41
Je, Dijete živi na NZ, već par godina. Javio se u temi o ljetovanju da je kod njega zima i temperature +13ºC.
  • Dijete
  • Posjetitelj
10.07.2017 | 12:54
Jest, bit ce ponoc za 7 minuta u novojzelandiji i odoh spat.
Sutra mini godisnji pa ce psat koja slikica.
10.07.2017 | 12:59
Ajde laku noć majstore!
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
28.07.2018 | 17:22
... Svima odgovaram na odgovorima : )

U međuvremenu sam zaboravio (starim!) sam da sam o ovome već pitao i pisao pa sam sličnu temu otvorio pod drugim naslovom. Ispričavam se!

http://www.jabucnjak.hr/forum/ipad/16934...ipad-za-crtanje.html
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 12 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, BigMac, Gjuroo, Riba, Sank, ^SuperUnknown^, Anonimci (611)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO