Podrška za CarPlay
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Podrška za CarPlay


23.04.2023 | 15:03
Da li je netko u svoje vozilo stavio nešto slično kako bi uveo CarPlay support bez realno gubitka funkcija na postojećem dashboardu/volanu?

www.ebilauto.com/?product=ebilaen-wirele...rror-link-navigation

Interesiraju me iskustva. Ako imate neki uređaj ili nekoga u Rijeci i okolici tko to radi, javite.

tnx!
23.04.2023 | 15:21
Upravo sam to kupio nakon što mi je krepala stara navigacija koja je još bila bazirana na WinCE. Došao mi je paket prekjučer, pa evo idem sada popodne probati to sve složiti.

Kvaka s originalnim kontrolama je samo kakav tip CanBus kontrolera dobiješ uz uređaj - univerzalni, koji se onda mora isprogramirati putem softvera na samom uređaju ovisno što je koja tipka - ili, custom već podešen za određeni brand vozila.

Neki uređaji podržavaju i info koji se nudi putem OBD-a, s tim nemam iskustva, ali ako uzimaš nešto što se prodaje kao plug&play za tvoj auto, onda bi to moralo raditi.

Javim kako je prošla moja instalacija i radi li CarPlay prema očekivanju.
23.04.2023 | 16:49
Čekaj... Što će tebi carplay điđa za Citroën?
23.04.2023 | 19:41
Tvoj auto nema uopce CarPlay pa ti ovaj uredjaj to omogucava?

Ili ti samo zelis da od tvornickog CarPlay koji je zicani da dobijes bezicnu varijantu? (to sam ja radio).
23.04.2023 | 19:58
Nema support pa ga želim uvesti sa ovakvim uređajem. Ili nekim sličnim. Zato i pitam tko ima kakva iskustva.
23.04.2023 | 20:00
dpasaric kaže:
Upravo sam to kupio nakon što mi je krepala stara navigacija koja je još bila bazirana na WinCE. Došao mi je paket prekjučer, pa evo idem sada popodne probati to sve složiti.

Kvaka s originalnim kontrolama je samo kakav tip CanBus kontrolera dobiješ uz uređaj - univerzalni, koji se onda mora isprogramirati putem softvera na samom uređaju ovisno što je koja tipka - ili, custom već podešen za određeni brand vozila.

Neki uređaji podržavaju i info koji se nudi putem OBD-a, s tim nemam iskustva, ali ako uzimaš nešto što se prodaje kao plug&play za tvoj auto, onda bi to moralo raditi.

Javim kako je prošla moja instalacija i radi li CarPlay prema očekivanju.


Dakle baš si tu marku uzeo? Gdje točno? Mislim koji store/web shop?
23.04.2023 | 20:45
Generic kineski, imaš istu stvar pod x brandova, teško je reći koji je izvorni.

www.aliexpress.com/item/1005004453349327.html

Oni ih u trgovini nazovu da je to model za auto XY, a to je generic uređaj i samo dodaju odgovarajući Canbus kontroler i plastičini okvir koji odgovara konkretnom autu.

Postoje modeli koji su prilagođeni dizajnom konkretnom autu, takav sam imao donedavno, ali je vrtio Windowse CE i postao zastario. On je izgledao kao da je tvornički uređaj:



A ovaj moderni android je velik napredak, ali neće izgledati tako dobro, mada će sve biti uredno jer sam dobio prikladni okvir. No, ono bitno je da CarPlay lijepo radi i ne traži spajanje kabelom:









No, upute sa spajnje su loše i nimalo prilagođene konkretnim modelima vozila, ali koliko para toliko muzike...
07.05.2023 | 18:31
Evo, 260€, samostalna instalacija

IMG_3213.jpg


IMG_3215.jpg


IMG_3212.jpg



Sve radi kako bi trebalo. Sviđa mi se da ću konačno podignuti kvalitetu i iskoristivost ovog displaya sa više funkcija.

www.aliexpress.com/item/1005002795768900.html
07.05.2023 | 20:24
Koliko dugo cekate ove pakete sa Alija da stignu u HR?

U BiH vecina sellera uopce ne zeli da salje posiljke.

Ocigledno postoji meni neki nepoznat razlog, jer ranije je sve normalno funkcioniralo :/
07.05.2023 | 21:03
Meni je došlo u roku 3 dana (radna) iako me vikend bio zahvataio. Lager je bila Poljska u ovom slučaju.
07.05.2023 | 21:12
rusty kaže:
Sve radi kako bi trebalo. Sviđa mi se da ću konačno podignuti kvalitetu i iskoristivost ovog displaya sa više funkcija.

www.aliexpress.com/item/1005002795768900.html


Odlična fora jer koristi već postojeći dio hardvera! Jesi li imao kakvih nepredviđenih problema ili improvizacija?
07.05.2023 | 21:31
Taman sam i ja danas uspio složiti gotovo sve, sada mi rade i komande na volanu! Ostaje mi još zadnja kamera koja ima drugi tip konekcije od prošlog uređaja, tako da nije plug&play nego moram vidjeti kako što prespojiti "po novome". Ostalo sam sve uspio spojiti i radi!



Cijeli auto se "podmladio" kada ima ovako velik ekran na centralnoj konzoli:



Telefoniranje, slanje poruka, ugrađena navigacija (mape su na uređaju, pa radi i bez neta) + Appleova navigacija i sve ostalo što nudi CarPlay, ali to traži data vezu putem iPhonea.

Najbolji dio je što samo sjednete u auto s iPhoneom u džepu, ne morate napraviti baš ništa, i on će sam otići u mod za spajanje, ući u CarPlay mod i otvoriti zadnju stvar koja je svirala. Nikakvo spajanje kablova i sve radi razumno brzo.

Zvuk je izuzetno dobar, najbolji od svega što sam ikada imao u ovom autu, a imao sam svega. I da, bolji je čak i od originalnog Bose setupa koji je koristio Blaupunktov headunit. Bose pojačalo sam zadržao i uz malo varanja ga natjerao da radi s Androidom.

Od loših strana... uh, zaista ima ih gomila, ali ne možeš dobiti sve to za samo 120 € + shipping, pa da još bude sve i easy... znači ovako:

- ne kupujte ako nemate iskustva i ako ne poznajte svoj auto i imate svu tehničku dokumentaciju

- ne kupujte ako niste skloni improvizacijama u fizičkom i elektroničkom smislu

- ne kupujte niti ako imate električara koji bi vam ga ugradio, ako on nije siguran da poznaje vaš model auta.

Znači ništa, ali ništa nije bilo tek plug&play! I ne bi to bilo toliko strašno da dokumentacija nije blagi užas. Pisana je na "kineskom engleskom" i to okvirno za model xyz123, a vi možda dobijete model zxy321 koji je uglavnom sličan, ali ne baš u svemu. Niti jedna slika iz uputa ne odgovara stvarnoj situaciji. Boje žica nekada imaju smisla, a ponekad baš i ne.

Portovi koje imate uopće ne znače da u njih nešto ide i da se koriste. Ima tu i bizarnosti, pa tako port na kojem je ulaz za stražnju kameru ima i dvije žice koje idu van, ali se nigdje ne spominje čemu služe i što na njih treba spojiti. Nakon razgovora s "Dear Friend" Kinezom, saznajem da to i nisu žice za napajanje kamere ili nešto slično, nego im je tu bilo prazno, pa su to zapravo Bluetooth i wi-fi antene!

Poveselio sam se da je barem jedan port ostao isti kao na prošlom uređaju - onaj kojim se spaja pozadinski USB kabel koji većina nas obično provede u ladicu kod suvozača i tamo odložimo USB memoriju. I lijepo utaknem USB i stvar ne radi. Nisam na prvu išao za tim i nakon desetak minuta sam vidio da nešto smrdi - rastopio mi je USB stick, doslovno rastopio! Naravno, stick je krepao, a onda sam u manualu pročitao da "modeli koji imaju prednji USB ne koriste stražnji jer matična ploča to ne podržava." Glavno da podržava kratki spoj USB-a ako ga slučajno spojite.

Okvir za konzolu treba modificirati da bi legao, i to ne malo. Unutarnje pregrade treba piliti i micati (a teoretski nije neophodno, prošli model koji sam imao je to elegantno izbjegao). Ne daju konektore koji bi bili plug&play na postojeće i sve trebate sami prebrikati - ako znate što i kako.

Dio žica koje su na konektoru je ok za neke serije, ali za neke nije - pa tako npr. na mom modelu se traži da ima "switched 12V", a noviji su imali upravljanje jedinicom putem CanBusa, a to onda pak otvara drugi niz problema. Uglavnom, zezao sam se dobrih 4-5 dana dok sam sve ovo složio, a morao sam ići i toliko daleko da petljam po razvodnoj s osiguračima da bih uzeo "switched 12V" sa zadnjeg desnog podizača stakla (što Alfa GT ne koristi jer ima samo troja vrata). Uglavnom, instalacija je grozota, čak i za vrlo iskusne.
07.05.2023 | 21:53
Stvarno dobro izgleda. Kao da je tvornički original. Imaš i beskontaktno punjenje ili sad već pretjerujem?
07.05.2023 | 21:59
smayoo kaže:
Stvarno dobro izgleda. Kao da je tvornički original. Imaš i beskontaktno punjenje ili sad već pretjerujem?


Nemam, punjenje iPhonea ide kabelom... ma ta beskontaktna punjenja jedva da rade, to traje valjda x5 u odnosu na kabel, pa mi to nikada nije bilo nešto napeto.
07.05.2023 | 22:14
dpasaric kaže:
rusty kaže:
Sve radi kako bi trebalo. Sviđa mi se da ću konačno podignuti kvalitetu i iskoristivost ovog displaya sa više funkcija.

www.aliexpress.com/item/1005002795768900.html


Odlična fora jer koristi već postojeći dio hardvera! Jesi li imao kakvih nepredviđenih problema ili improvizacija?


Niti jedan. Sve je bilo plug and play. 5 konekcija za pospajati i to je to. Najviše sam se mučio da skidanjem elemenata i slaganjem kablova u tako mali prostor, ali osim toga, sve je išlo tocno kako je i opisano u uputama. Sve radi, senzori, konekcije, mape, the works.

Baš sam zadovoljan sa cijelokupnim iskustvom do sada. Dobro bi mi došlo jedno bežično punjenje, ali to je sada drugi upgrade koji slijedi, no to je više nice to have nego must.
08.05.2023 | 06:35
Nemojte misliti da bilo koga trolam, ali iskreno pitam: koji je benefit televizora u autu ako već imaš bluetooth za javljanje na mob? I drugi dio, a ovo me najviše brine kod sve elektronike s aliexpresa je trajnost svega toga. Ugradio prije godinu dana aktivni spliter signala da mi razdvaja DAB signal s velike štapne antene koja je ugrađena. Stvar je radila točno dva mjeseca i sad imam mrtvi DAB, jer mi se ne da sve opet raskapati da dođem do toga iza....
Pohvaljujem trud, Davore, ali meni se ovo, iskreno, ne sviđa u alfi. Jednostavno je out of place, ako me razumiješ. Englezi imaju jako dobar izraz za to: period correct.

BTW, kako si spojio pojačalo na to? Preko high level inputa ili postoje klasični chinchevi za interkonekte?
08.05.2023 | 06:45
Ja dam ga uveo zbog bolje integracije sa PlexAmp i primarno jer nisam imao navigaciju pa mi je gledanje na taj veći screen puno bolje nego na telefonu. Dovlačenje i Apple Music kao i phone aplikacije na veći screen mi je također samo plus.

Slažem se sa pitanjem trajnosti no mene povrh svega još brine i grijanje tj potencijalno pregrijavanje, ali vidjet ću samim korištenjem kako će to sve na kraju ispasti.
08.05.2023 | 20:35
Djuro genijalac kaže:
Nemojte misliti da bilo koga trolam, ali iskreno pitam: koji je benefit televizora u autu ako već imaš bluetooth za javljanje na mob? I drugi dio, a ovo me najviše brine kod sve elektronike s aliexpresa je trajnost svega toga. Ugradio prije godinu dana aktivni spliter signala da mi razdvaja DAB signal s velike štapne antene koja je ugrađena. Stvar je radila točno dva mjeseca i sad imam mrtvi DAB, jer mi se ne da sve opet raskapati da dođem do toga iza....
Pohvaljujem trud, Davore, ali meni se ovo, iskreno, ne sviđa u alfi. Jednostavno je out of place, ako me razumiješ. Englezi imaju jako dobar izraz za to: period correct.

BTW, kako si spojio pojačalo na to? Preko high level inputa ili postoje klasični chinchevi za interkonekte?


Prije svega bih rekao da sam tip koji voli stare kokpite iz 90-tih, iz doba dok je sve imali svoj prekidač i svoju lampicu, recimo Alfa 164 noću ili Saab 95 iz tog doba - kao da si i kokpitu aviona. No, danas su druga vremena i ne može se ignorirati tehnologija i sredina koji nas okružuju i kojima se moramo prilagoditi ako želimo normalno funkcionirati.

Bluetooth imaju novi auti, ali stari opet traže da nešto instaliraš, pa je ovo "jedinim udarcem više muha". Moje iskustvo s kineskom elektronikom možda nije najvišeg standarda, ali je solidno. Zadnji uređaj je izdržao 6 godina, a i sve mi se čini da nije krepao tek tako, nego da ga je zeznulo nešto eksterno, ali da ne širim temu...

I 100% se slažem da ovo nije "period correct". Imao sam prije "period correct" headunit, ali taj je stajao 580 € i vrtio Windowse CE. Evo fotke:



Znači to je bio relativno moderan uređaj, ali potpuno u dizajnu tvorničkog originala. Volio bih i sada takav, i mogu se kupiti, ali naravno ne s WinCE, nego Androidi, ali nisam želio dati 550 do 650 € za takav moderan, a opet "period correct" uređaj.

Meni čak BT nije bitan, ne volim razgovarati do vozim. Meni je važna navigacija jer ovo mi je dnevni auto i auto s kojim idem okolo, često po Sloveniji. Navigacija na velikom ekranu mnogo znači. Onda je tu i zadnja kamera, meni se to pokazalo super važno kod parkiranja u gradskoj gužvi, iako imam senzore, kamera omogućuje parkiranje s doslovno 2-3 cm preciznosti, a kako je kod nas to kritična stvar, svakako mi je bitna.

Uređaj, kao i prošli, ima zasebne izlaze za pojačalo, ali nisam ih koristio jer Alfin tvornički Bose ide preko Eurokonektora i onda da to sve ne raskopavam, spojio sam tako, a u opcijama uređaja uključio opciju da koristim eksterno pojačalo. Radi sasvim dobro i nema distorzija.

I na kraju - CarPlay, to sam baš jako želio probati, čisto kao Apple ljubitelj i da budem u tehnološkom trendu i naučim kako to sve radi!
08.05.2023 | 21:56
Voice piloting je meni najkorisnija stvar koja dolazi s CarPlay, i to čak uz vrlo limitirane Sirine mogućnosti. "Call (ime prezime)" funkcionira preko 95%, čak i s našim slavenskim imenima i izgovorom. I "Play (ovo ili ono) from Spotify" isto je upotrebljivo, dokle god se radi o engleskim imenima. Izvan toga, loše. Ono što mi je svaki put za počupati kosu, "Divide 53 by 6 point 7" (da vidim koja je bila prosječna potrošnja nakon tankanja) ponekad daje odgovor, a ponekad "I cannot give you that answer while you're driving."
08.05.2023 | 22:35
Ja Siri nisam uspio natjerati da mi naviga do nekud. Sporadicno pogodi, ali i corava kokos nabode zrno.
10.05.2023 | 01:21
Evo i update moje instalacije!

Uspio sam danas dobiti i signal s kamere, ali nisam još sve spojio kako treba... znači dodatna komplikacija na ovom Androidu je što informaciju je li auto u rikvercu ne dobiva putem Canbusa kao moj prošli (skupi) uređaj, nego to radi prilično primitivnom metodom da se napon kamere iza spoji na vod od rikverc svjetla i onda kamera okine video ulaz na samom uređaju. Iako je to tehnološki jednostavnije rješenje, zapravo je loše jer traži da raskopate dio auta iza gdje možete doći do rikverc svjetla, a to npr. na GT uopće nije pristupačno.

Dodatna kvaka je odabrati pravi tip video kamere - jer može sve biti u redu, ali da dobijete "mrak", a stvar je "samo" u tome da uđete s passwordom u tvorničke postavke i tamo pronađete opcije za tip video signala (ima ih desetak) i odaberte ispravan za vaš tip kamere.

A evo i dodatni hint za avanturiste koji krenu ovim putem - pobudu eksternog pojačala nemojte spajati na plavi antenski vod (iako bi to trebalo uvijek raditi ispravno, ali na nekim modelima radi dobro, a na nekim ne), već na zasebnu žicu za pojačalo na konektoru s činčevima za klasična third-party pojačala. Gdje je caka? U tome što je softver za te Androide šlampavo pisan, pa neke aplikacije ugase radio antenu jer kao "ne treba", a onda time ugase i pojačalo. Tako da možete imati situaciju da čujete radio, ali ne MP3 s USB sticka, ili da CarPlay radi dobro, ali datoteka u internoj memoriji ponekad okine pojačalo, ponekad ne.

Naravno, da bi žica na zasebnom konektoru zaista i dala pobudu pojačala, potrebno je to uključiti u postavkama, po defaultu je isključeno.
10.05.2023 | 08:09
Davore, moja dijagnoza je da patiš od akutnog viška vremena.
10.05.2023 | 08:23
smayoo kaže:
Davore, moja dijagnoza je da patiš od akutnog viška vremena.


Ili akutnog manjka para , pa da ušećem u salon i kupim novu Alfu koju ne moram sam popravljati i modificirati!

No, to otvara raspravu o tome trošim li krivo vrijeme i bi li mi bilo bolje da radim neki unosniji posao... ali držimo se teme!
10.05.2023 | 09:07

Kako reče Bosanac, "pare nisu problem - para nema".
28.05.2023 | 19:10
Konačno sam osposobio i parking kameru! Potrajalo je jer sam morao sve spajati bez CAN busa, a to je značilo raskopati instalaciju auta i doći do ciljanih žica. Ne preporučujem, samo za entuzijaste!

No, na kraju ne izgleda loše za 20 godina star auto!

28.05.2023 | 19:38
Bome... ne znam tko je luđi od vas dvojice, ti ili Djuro...
28.05.2023 | 20:15
On. Gubi vrijeme na điđe, umjesto da uživa u autu na cesti....
29.05.2023 | 19:19
Ovo mi je "gradski auto", tzv. "daily driver" i nažalost njegova vožnja je uglavnom po gradu, a onda je ova pozadinska kamera spas kod parkiranja "na cm". Parking senzore GT ima tvornički, ali oni nisu tako precizni kao kada se navikneš na kameru, ovako možeš parikirati točno na 2 cm!
29.05.2023 | 19:40
Vidim, nisi nikad bio u Parizu ili na Azurnoj obali s autom...?
Odbojnik tamo služi točno tome što ima u imenu. Ideš na dodir. Ako si pažljiv, na vrlo lagani dodir (auto stane, ne udara)... S plastičnim odbonicima to doista nije problem
29.05.2023 | 22:11
Osim ako si superpicajzla pa *VIDIŠ* svaku mikro-ogrebotinu na svom lakiranom plastičnom odbojniku.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 40 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO