Kucna mreza
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kucna mreza


09.03.2022 | 17:42
U procesu sam renoviranja stana, pa kad je vec opci haos zelim provesti i mrezni kabel u vecinu prostorija.

Mozda ce raditi pouzdanije, mozda ce WIFI zraciti manje, mozda nista od toga. Ne znam ni sam sta je benefit. Al eto sad je prigoda, pa zelio bi to napraviti

U radnoj sobi imam MBP sa ultrawide monitorom (TB konekcija). Nemam LAN adapter uopce. Ne zelim imati donglove ukljucene u sam laptop, pa razmisljam da li bi to radilo ako ukljucim LAN adapter u monitor (koji ima ugradjeni USB-A hub)?

Ima li uopce smisla pruzati mrezni kabel u 2022. ili je otislo sve na bezicno?

Kabelom bi umrezio NAS, 2 smart huba, PS5, MBP, Apple TV 4, Android TV, mozda laserski printer...

Koji uopce kabel da uzmem?

Hvala puno svima na savjetima.
09.03.2022 | 17:47
Nisam stručan, ali onaj susjed koji je uložio puno novaca u renoviranje komplet kuće si je stavio neke, Smayoo će me ispraviti - modularne utičnice?
Ono, mogu se koristiti po potrebi kao USB ulazi, kao jackovi za LAN kabele, ne znam ni ja za što još osim klasičnih utičnica za aparate.
Možda se mogu koristiti i za optiku, ukoliko ti je dostupna - pojma nemam stvarno.
Ovako nešto:
www.tem.hr/modul-antracit/
Znam i da ti što je više utičnica kakvih god jedna do druge to ti treba dulja kutija biti u zidu. Treća slika na ovom linku:
www.elektroinstalater.rs/modularna-elektro-galanterija/
Ma to će ti znati ljudi koji se time bave, samo da si nađeš prave a ne fušere.
Valjda će te tu netko znati posavjetovati.
Ja znam samo što mi je taj kum pokazivao.
Kada su bile žice u tim kutijama, pa kasnije nakon krečenja modularne utičnice...
09.03.2022 | 18:33
Nisam jos razmisljao o samim uticnicama. Vise da dovedem kabel gdje zelim

Ali moram priznati da ovo dobro izgleda. Pogurao si me u pravom smjeru. Svaka cast!
09.03.2022 | 18:55
Ja sam prije godinu i sitno isto renovirao stan i provukao sam mrežu u svaki kutak stana, a mrežni ormarić je u walk-in ormaru, u njemu je A1 router, dva Synology NAS-a, Ikea smart home pristupnik, 16-portni gigabit switch, a sve napaja Eaton UPS, što je zgodno jer se nekoliko puta desilo da nestane struje, a meni i dalje sve radi i mogu nastaviti raditi kao da se ništa nije desilo - NAS, mreža, wifi, sve radi...
Nisam sada doma, ali mogu ti postati fotku tek toliko da steknes dojam.

Ovisno o tome kako je zgrada rađena, nema garancije da ćeš svuda u stanu imati dobar signal. Ako preferiraš wifi, možeš složiti neki mesh, ja sam više "old school" tip.
09.03.2022 | 20:06
Ako je prilika i ja sam apsolutno za provlacenje mreze, i ja sam isto napravio.
09.03.2022 | 20:29
Ako imas sansu provuci zasto ne, to je ionako samo kabel, mislim da ti je obicni UTP sasvim dosta. Mislim da mi je bas Smayoo nedavno negdi objasnjava da su oni cat 6, 7, 8, 9 ili do koliko su vec dosli samo marketing. Gigabit ces dobiti i sa obicnim Cat5e UTP.
Kasnije ti mozes stavljati od mrezne opreme sto god hoces, ali provlacenjem kabla si ostavljas sve mogucnosti otvorene.

Teoretski, kvalitetan 802.11ax router ce ti na 5GHz dati bolju propusnost od gigabitnog LAN-a.
Za moje osobne potrebe ovo mogu potvrditi da to nije samo teoretski nego i u praksi to vrijedi, ali to opet ovisi uvelike o dosta faktora pa mozda nece uvik biti slucaj.

Ja imam Xiaomijev AIoT AX3600 postavljen ko glavni router, i jos jedan AX1800 je na drugom katu u mesh-u, medjusobno su povezani zicano (cak nije ni bila skupa investicija, cca €150 za oba).
Zicano su spojeni NAS, IKEA zigbee hub i naravno ISP router prebacen u modem mode, sve ostalo je bezicno, vecinom na 5GHz, jedino je Aqara G2H camera/zigbee hub spojena na 2.4GHz jer nazalost ne podupire 5GHz (G3 radi i na 5GHz, to mi je iduce za zamijeniti, ali nije trenutno prioritet).
Od bezicnih uredjaja tu su 4 laptopa (2 privatna i 2 poslovna, znaci nikad se sva 4 ne koriste u isto vrime, maximalno 2), 2 telefona (iPhone i opet Xiaomi), iPad, moj Watch (ako cemo racunati kad je telefon ugasen ili van dometa BT), LG TV i TV 4th gen.

U tvom slucaju slazem se, tocno to sto si nabrojio spoji zicom, jedino za taj Android TV (ne znam je li to set-top-box ili bas TV uredjaj) provjeri prvo ima li gigabitni ethernet (zalosno je sto u danasnje vrime preko 90% TV-a trenutno dostupnih ima samo 100Mbps ethernet, i to ukljucuje i premium modele).
Za MBP ako je router AX ili AC i u istoj je prostoriji (ili bar na istom katu i signal je dobar) ja se ni ne bi zajebava sa dongleovima nego bi ostavio bezicno (naravno, svejedno provuci kabel sad kad je sansa, bolje da je on tu a ne triba, nego da ga nema a zatriba).
09.03.2022 | 22:35
Pod Android TV sam mislio na Philips 65PUS6545. To mi je TV u dnevnom boravku. Kupio sam ga skupa sa PS5, najvise radi Hue rasvjete. Pojma nemam brzinu mreznog porta, nije mi nikada na um palo da to pogledam. Malo mi nestvarno da LAN 100Mbps stavljaju u 2021. godini Ako bude to slucaj i kod mene, ispade da je pametnije ostaviti ga na WiFi.

Router imam neki Linksys EA7500. Ne znam jel mu vrijeme da ide u mirovinu. Vjerojatno jest. Ima i on godina.

NAS je Synology 213J. Kupio ga ima blizu 10god. Radi svaki dan i jednostavno nece da umre da ga zamijenim. Jos uvijek su unutra dva WD Red diska, po 2 ili 3TB. Ne znam od cega ih Synology pravi, ali to je nepoderivo

Razmisljam jos da li da ubacim neki mali kucni server ili da kupim novi NAS (za Plex i HomeAssistant).
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.03.2022 | 07:20
drlovric kaže:

U radnoj sobi imam MBP sa ultrawide monitorom (TB konekcija). Nemam LAN adapter uopce. Ne zelim imati donglove ukljucene u sam laptop, pa razmisljam da li bi to radilo ako ukljucim LAN adapter u monitor (koji ima ugradjeni USB-A hub)?


Nisam siguran da će ti ovo raditi na samo jednom TB kabelu. USB-A hub obično kao dolaz ima USB-B 3.0 koji je na drugoj strani klasičan USB3, tako da će ti vjerojatno trebati neki TB->USB A-F adapter da to spojiš.

drlovric kaže:
Ima li uopce smisla pruzati mrezni kabel u 2022. ili je otislo sve na bezicno?

Kabelom bi umrezio NAS, 2 smart huba, PS5, MBP, Apple TV 4, Android TV, mozda laserski printer...
Koji uopce kabel da uzmem?


Itekako ima. Žičane mreže su došle do 10G. Kabel kategorije 6 to uredno podržava za duljine do 55m.

PoE switch 16portni gigabitni, Linksys zamijeni Synology routerom (RT2600AC) koji kasnije možeš po potrebi meshat s drugim Synology ruterima (MR2200AC i drugi 2600AC i novi u dolasku 6xxx) - jednostavni su za konfiguraciju čak i ne-mrežarima i dovoljno moćni da ti sve kućne potrebe pokriju.

UPS svakako nabavi za mrežnu opremu.

Ormar mrežni ako imaš kud s njim, ako ne... walk in je skroz "ok" rješenje i sve dolaze u njega.

Unatoč tome što ti je Kloba preporučio modularne utičnice, ja bih mrežne ostavio "zasebne", čisto radi kasnije lakše zamjene modula u slučaju potrebe, da te ne ograničava ima li ili ne za kupiti modula proizvođača X.

Računaj 100 EUR po mrežnom mjestu troška, od 0 do gotovo.

Što se tiče konkretno novog NAS-a za Plex... vidi Rustyjev review 720+ modela.

213j si prenamijeniš za Time Machine i bog te veseli.
10.03.2022 | 08:59
Osobno slažem se sa zoranowsky. Žica gdje god je moguća. CAT6 ili 6a/7 će ti dati 10G brzine do 50 odnosno do 100m distance i to će ti biti više nego dovoljno kao long term investicija.

Meni je doma sve što je stolno i stacionarno, spojeno na žicu. Dakle samo mobiteli, tableti, laptopi su na wifi, sve ostalo na žicu. Nema do žice ako govorimo o stabilnosti, a to da je wifi eventualno brži od žice stoji ako govorimo o 1G segmentu. Ako ideš na 10G i 1G+ sposobne uređaje onda žica i dalje vodi priču uvelike.

Svakako bi preporučio kabliranje pogotovo ako si sada u radovima, kad tad će ti dobro doći utičnica.
10.03.2022 | 09:11
Nisam ja čovjeku to savjetovao zato da si u na mjestu štekera u ponedjeljak idući dan stavlja USB ili nešto peto.
To ne radi niti taj kum.
Zašto se tako zovu, a ne znam - zovu se kako se zovu.
Koncept modularnosti nam je jasan, ne znači da ga treba iskorištavati često već u startu.
Naravno da će kada si odluči svaka od utičnica biti konstantno za to za što je namijenjena.
Klasična za klasičnu, mreža za mrežu, itd.
Ovaj kum je to porihtao u startu i sada ne dira.
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.03.2022 | 17:56
@Kloba - sve 5, samo u pravilu se UTP utičnice ne slažu u modularne kutije s bilo čim drugim prvo zato što postoji mogućnost da kad vučeš 220 uz taj neki UTP imaš "pad brzine", a drugo jer time si se ograničio na "UTP modul" točno jednog proizvođača koji može (i ne mora) biti upitne kvalitete, no svakako moraš "poštovati" tog jednog proizvođača i tu seriju. Kako se radi o UTP kabelu jednostavnije je i praktičnije stvar izvesti "zasebno" u svoju kutiju i staviti 1 ili 2 keystone modula renomiranog proizvođača da u slučaju potrebe provučeš novi kabel i/ili odradiš spajanje na drugi modul. Ovo pogotovo važi za UTP kabele u PoE utorima switcha, koji uz podatke šalju i napajanje do uređaja.
10.03.2022 | 18:19
Vi se razumijete, vi znate - ja zaista ne znam.
Naravno da problema nema.
Kada je kum meni objašnjvao da će mu u prijašnjoj špajzi koju će ograditi vratima po narudžbi (prostorija 1x1 metar koja služi i danas za odlazak na tavan sa onim ljestvama koje se spuste) biti "mrežni ormar" ja sam mislio da priča o nekom serveru.
Ja sam tulav za to. Dobro to znaš.
Ispalo je da priča o istoj stvari o kojoj svi tu pišete, i ima istu politiku kao i rusty, sve što nije mobilno na žicu.
Samo sam htio da Lovrić zna za te modularne, nije mi na pamet padalo davati mu savjete kakve mu dajete vi koji se razumijete u priču jer se ja zaista ne kužim.
I to svako ovdje zna.
Tada (možda ima dvije godine) sam prvi puta čuo za te utičnice i vidio to uživo.
Gledao te raskopane kutije iz kojih je virilo brdo žica i još mi nije bilo jasno o čemu točno kum priča dok sve nije bilo gotovo.
A pričao mi je dok sam gledao u to, onda znaš koliko sam tup za te stvari.
Kada je tema ovakva ja u pravilu šutim jer pojma nemam.
Kako se pogodilo da čovjeku dam savjet koji će mu dobro doći, iskreno pojma nemam i začudio sam se skroz.
Situacija koja se neće valjda nikada ponoviti (da ja u temi u kojoj maltene ne znam šta pričam ispadnem nekome koristan).
No, drago mi je da sam mu pomogao.
Na vama je da mu pomognete kako vi znate.
Sve OK Daddo.
10.03.2022 | 20:32
Kabel je kabel. Ne zamarajte se brojkama brzine (F1 ide 230mph ali ne po cesti prema Krapini).
Bitna je stabilnost veze, ne brzina.

Ima svakakvih kabela, ali ispod kategorije 6 ne idi (više može), na tome se ne štedi, također ne štedi na utičnicama niti na kablovima za spajanje.

Uloži u pošteni switch.

Za prenosive uređaje moraš odlučiti.

Ako misliš da imaš dosta mrežnih i strujnih utičnica, varaš se, nedostajati će ti ih.

////////////
Utičnice možeš slagati u module, za žice ako se i sijeku, neka se sijeku po 90 stupnjeva. UTP kabeli su oklopljeni i oklop je uzemljen.
11.03.2022 | 08:55
Daddo kaže:
Nisam siguran da će ti ovo raditi na samo jednom TB kabelu. USB-A hub obično kao dolaz ima USB-B 3.0 koji je na drugoj strani klasičan USB3, tako da će ti vjerojatno trebati neki TB->USB A-F adapter da to spojiš.


Ovisi o monitoru, naravno, tj. je li u njemu "proper" TB2 dock. Na ATB 27" to radi super, samo što na ATB 27" to ne treba jer on ima i ethernet port na sebi. Treba probati.

Svoje mišljenje je ovdje već dalo dovoljno ljudi pa nema potrebe da se ponavljamo. Žičana veza je uvijek stabilnija i pouzdanija, a wifi nikad neće biti bolji od toga. Samo komotniji.

UTP Cat5e je sasvim dovoljan za kućne potrebe PO SADAŠNJIM POTREBAMA. Maksimalna brzina po Cat5e je 1GB/s na udaljenost do 40 m (to je po normi), a to je više nego dovoljno u kućnim uvjetima. Kabele treba vući drugačijim trasama od energetskih, da se izbjegne smetnje.

Cat6 bez problema ide do 10 Gb/s na 40 m udaljenosti. Uzmeš FTP umjesto UTP i propisno uzemljiš ekrane SAMO U ČVORIŠTU i imaš mogućnost za n godina kupiti 10Gb/s switch, kad dođe do toga da je potrebno.

VAŽNO! Ako je Cat6 FTP, takvi moraju biti i patch panel u IT ormariću, i utičnice na krajevima. I patch kabeli.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 10 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO