MacBook Pro Retina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro Retina


13.06.2012 | 17:53
Djuro genijalac kaže:
Džaba ste krečili. RAM je zalotan na matičnu, dapače, baterija je zaljepljena, ovo je najgori laptop (u smilsu popravaka) koji je Apple ikad napravil, kaže iFixit.....


Znači kad se potroši, baci.
13.06.2012 | 18:02
Kakve veze ima broj slotova?
Mislim kako ima 8GB modula u prodaji.
13.06.2012 | 18:23
Ja iskreno smatram da je to uglavnom hype. OK, rezolucija je super, ali do sada je na 15" MBP bio dostupan ekran u 1680x1050 rezoluciji (uz nadoplatu). Sada efektivne radne povrsine ima 1920x1200 (na zadnjoj Scaled opciji). OK, sve je detaljnije, ostrije bla bla, ali nije to neko revolucionarno povecanje u smislu same radne povrsine. HiDPI tehnologija je cool, ali treba proci ipak neko vrijeme da se softver prilagodi. Smijesno je od Applea ocekivati da ce profesionalci skociti i nabaviti taj stroj jer je, eto, sve ostrije ("sve" jaaaaako rastegnuto).
Ono sto najvise brine je da ti profesionalci postaju sve manje i manje bitni Appleu. Pa MBP Retina je sam primjer! Od Pro masine su napravili consumer gadget po principu baci nakon upotrebe.
Jako sam sretan da cu Mid 2008 MBP ipak moci mijenjati za Mid 2011 normalni MBP i da jos uvijek postoji antiglare hi-res opcija. Mozda zadnja generacija ovakvih masina?
13.06.2012 | 18:59
Po komentarima se vidi kako će ovo biti ultimativni hit od prijenosnika, a Hrvatska će sutra dobit Italiju 2:1. Za ostala predviđanja pomoću graha uplatite 3200 € s naznakom "Retina-da te bolje vidim". Zahvaljujem na pažnji
13.06.2012 | 19:53
Tko zeli nadogradjivati masinu ima "obicni" MBP, a tko zeli sto prenosiviju mocnu igracku ima MBP RD SSD nije isti, ali ce OWC vjerojatno izbaciti zamjenski, a 16 giga RAM-a stvarno nije za baciti i vjerujem da nece biti jos barem par godina. Pro ekipa si, po meni, ionako moze priustiti mijenjati Pro laptop svakih par godina.
13.06.2012 | 22:51
How yes no. A onda je svizac zamotao čokoladu...
Je, može si mijenjati onaj tko nema nikakve druge bitne troškove u životu. Koji nema obitelj itd. Ili onaj koji ne živi u Hrvatskoj.
13.06.2012 | 23:07
lukarak kaže:
smayoo kaže:
E, sad - morate se dogovoriti - ti i kole kažete da se većom rezolucijom dobiva veći workspace (samo što je sve sitnije), a Riba kaže da ne, nego da su elementi workspacea jednako veliki, samo su finije izglađeni. Netko od vas ima kriva očekivanja.


Ne, nema. Postoji i jedna i druga opcija. Pa valjda svi znamo da je Apple poznat po tome da svojim korisnicima nudi mogucnost izbora.


Eh, vidiš... To je cool. Iako, hm, to Windowsi imaju još od verzije 95... Ali dobro, nema veze. To je dobro. Ispričavam se zbog ishitrenog zaključka.
14.06.2012 | 00:45
smayoo kaže:
How yes no. A onda je svizac zamotao čokoladu...
Je, može si mijenjati onaj tko nema nikakve druge bitne troškove u životu. Koji nema obitelj itd. Ili onaj koji ne živi u Hrvatskoj.

Ja pod "pro ekipu" podrazumijevam onu koja sa nekoliko projekata (ili cak jednim) moze otplatiti masinu. Svi ostali su po meni "fušeri" ili nadničari, naravno bez uvrede ikome Ako uzmes u obzir da Mac polovnjaci i dalje drze cijenu, zamjena novime i nije neka prebrutalna investicija. Barem po meni ne bi trebala biti za pro ekipu. Pa cak i fušeri i nadničari mogu skupiti 1-1,5k evra u par godina za dobar apgrejd.
14.06.2012 | 00:52
Aha, ok, onda je sve jasno. Ti si pro, a ja sam nadničar. Sve 5.
14.06.2012 | 01:13
smayoo kaže:
Aha, ok, onda je sve jasno. Ti si pro, a ja sam nadničar. Sve 5.

Ti ocito imas velikih problema sa zakljucivanjem, jer ja to nigdje nisam rekao, a pogotovo ne da sam ja pro Mislim, radim jos na 5 godina (ili generacija, kako ti draze) starim strojevima. Rekao sam, ali evo drugim rijecima ako ti je problem shvatiti, da je za one koji ne planiraju ili si ne mogu priustiti mijenjanje tako skupog laptopa svakih par godina obican MBP (ako cak i on), koji se dade i dogradjivati solidno, a tko je stvarno pro i koji treba terensku mrcinu, sto laksu, brzu i vjerniju u prikazu vjerojatno ju moze i otplatiti Ako ne moze, nece ju kupovati. Vrlo jednostavno i logicno.
14.06.2012 | 10:05
Ne. Rekao si da je "pro" onaj koji s jednim ili nekoliko projekata može otplatiti mašinu, a mi koji to ne možemo (jer su cijene u HR takve kakve jesu) smo fušeri ili nadničari. I dodao si "bez uvrede".
14.06.2012 | 10:19
Superunknown - po tvojoj teoriji ima jako malo PROova u hrvatskoj, a ako uzememo novi MP onda bi se mogli nabrojati na prste
14.06.2012 | 10:19
Ima istine u tome, tu mašinu će uzeti ljudi kojima je stvarno ona potrebna i koji će ju s vremenom kroz rad na njoj otplatiti i još na njoj duplo ili troduplo zaraditi, ili oni koji ne znaju gdje će s novcima pa eto "reda radi" da prošlogodšnji model zamjenim za skoro duplo skupljim, ALI NOVIM.. nek' se zna da se ima i da se može. A na njemu neće ni kune zaraditi.

Btw. jedno kratko pitanje, ovi novi modeli MBP 13" 2012, da li im je unutrašnjojst ista kao kod modela MBP 13" Early/Late ili je promijenjena, to nisam uspio nigdje pronaći(slike), znači može se samostalno mjenjati RAM I UBACITI SSD/IZVADITI SUPERDRIVE?
14.06.2012 | 10:27
Kolko mene pamcenje sluzi, kada smo u firmi kupovali MacProove cijena im je uvijek bila oko 2.500 Eura (20.000 kn). Zadnje smo kupili 2.8 (8 core) koji i danas rade bez problema. Sad uopce ne razmisljamo o MacPro-ovima. Ovi "jeftijiji" modeli su za drek, a ovi skuplji su fakat skupi. A tu je i iMac koji se pokazao kao dostojna zamjena, do sada.
14.06.2012 | 16:45
Moje razmošljanje je kako iMac nije lukava odluka za one koji trebaju "radnoga konja" od računala. Razloga je više. Loša nadogradivost i proširivost i ekran koji se svaki put iznova kupuje. Ne vjerujem kako svi koji su investirali u Apple-ove monitore s novim MacPro-om kupe i nove monitore. Tu je pitanje i specijaliziranih kartica.
14.06.2012 | 16:55
ja sam jutros bio u apple storeu, mjenjao tipkovnicu i usput pogledao taj macbook pro sa retinom. i na mene nije ostavio nikakav utisak. ok nosim naocale ali nisam primjetio nikakvu razliku izmedju njega i obicnoh mac-a. sto se mene tice ,retina, je samo za one koji hoce da se k.... da imaju mac sa retina displejom.
14.06.2012 | 21:43
Moram i ja malo prokomentarisati.

@scarface32
To je ista varijanta kao kada je izasao new iPad pa ljudi nisu mogli skontati razliku izmedju 2 i new
E sad dalje,po mom misljenju novi MBP RD je samo Apple prodavanje M..a za bubrege ili utrapi sminkerima koji nemaju pojma ni ocemu ali moraju imati No1 gadget.Istina nisam u video vodama vec se bavim audio-m i definitivno mi je premali i MBP 8.1 koji koristim pa pravi stroj dobivam tek kada spojim sa 23" monitorom pa mogu raditi na 7 i vise kanala.Dok na MBP moram bukvalno unijeti nos u monitor da bi mogao nesto editivati pa kontam da je retina za tu varijantu dobra U svakom slucaju mislim da Apple sa ovim "novim" MBP nije donio bas nista novo tj imam osjecaj da je napravio korak u nazad zbohg lemljenog rama
15.06.2012 | 21:02
Razumijem ljude poput smayoo i ostalih,koji se žale što apple ne ulaže više napora u software koji bi njima profićima još više olakšao posao.Nije mi jasan motiv ovih drugih koji gunđaju protiv unapređenja hardware,pa nebu valjda sad zauvjek ostalo to što danas imamo??Ja imam air i koristim ga za zabavu(ne zarađujem nikakvu lovu na njemu) i ima rezoluciju 1440*900....netko bi rekao preveliku za 13" lap,ali je prava milina razvući slova i čitati bez naočala.U svakom slučaju dobar potez apple,sad čekamo i ostale modele i imac na retini
16.06.2012 | 00:21
Cijene novih i "starih" Mac-ova:

(link privremeno suspendirao moderator)
26.06.2012 | 01:10
Meni je super kako je u Hrvatskoj Apple postao snobisticki amblem. LOL tu na zapadu ljudi imaju novaca, pa imaju i Apple-a, voze i Masseratti...ali nitko ne misli da se ti isti KURCE. Cijene Apple orijentirane su prema zapadu, a Hrvatska kao i u svemu ni tu se ne snalazi. Da li je novi MBP iskorak i revolucija, pojma nemam.
16.07.2012 | 23:18
Imam drugačije iskustvo sa "zapada". Čuo sam i od Nijemaca, i od Francuza, i od Talijana (nekih, naravno, ne svih, kao ni tu u Hrvatskoj) da se "showing off" svojim Macom. Koji će btw uskoro imati 4 godine i sav je pun ožiljaka, kao iz Vijetnama je. A oni imaju neke fancy plastiša Dellove ili Lenovoe koji koštaju više od mog Maca kad je bio nov. Ali ja se "showing off".
17.07.2012 | 01:43
Kaj bi znacilo showing off? Preseravanje?
Inace retina je zakon. Toliko je cisti tekst. Bas cu sutra nesto probati, staviti sitni tekst na ekran iPada i probeti odskenirati i ocr-irati.
22.07.2012 | 21:47
Ha smayoo. To sam i ja susreo doduše, ali to sam doživio od strane kolega inženjera. Koji svakako negoduju po pitanju Apple-a. Generalno gledajući htio sam reći da je na zapadu ta zavist puno manje prisutna, pa se ideja o "showing off" kako ga ti zoveš rjeđe očituje nego u Hrvatskoj.
11.08.2012 | 09:14
Evo što o retina prikazu piše profesionalni fotograf:

cdtobie.wordpress.com/2012/06/19/retina-...ion-and-photography/
13.08.2012 | 14:34
saint kaže:
Moram i ja malo prokomentarisati.

@scarface32
To je ista varijanta kao kada je izasao new iPad pa ljudi nisu mogli skontati razliku izmedju 2 i new
E sad dalje,po mom misljenju novi MBP RD je samo Apple prodavanje M..a za bubrege ili utrapi sminkerima koji nemaju pojma ni ocemu ali moraju imati No1 gadget.Istina nisam u video vodama vec se bavim audio-m i definitivno mi je premali i MBP 8.1 koji koristim pa pravi stroj dobivam tek kada spojim sa 23" monitorom pa mogu raditi na 7 i vise kanala.Dok na MBP moram bukvalno unijeti nos u monitor da bi mogao nesto editivati pa kontam da je retina za tu varijantu dobra U svakom slucaju mislim da Apple sa ovim "novim" MBP nije donio bas nista novo tj imam osjecaj da je napravio korak u nazad zbohg lemljenog rama


Slažem se u potpunosti sa ovim. Upravo sam ispakirao novi MacBook Pro retina, i razočarao sam se pravo. Do duše previše sam očekivao tako da je logični sljed da se razočaram. Retina je samo malo (ako opće) bolja od mog starog Monitora.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 32 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO