mali osvrt na mac mini i iPod shuffle
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

mali osvrt na mac mini i iPod shuffle


03.02.2005 | 22:11
mini. fenomenalno izdanje jednog računala. i ne zove se iMac mini,
kako su napisali novinari u Večernjakovom prilogu link (ah, šta oni znaju)već mac mini. sviđa mi se i ime i ideja i izgled. ni u čemu nisu fulali.istina i Bog, da nije baš nešto novo što se tiče specifikacija. očito još uvijek ne mogu ugurati taj prokleti G5 unutra i učiniti računalo bržim,no nije sve ni u brzini, iako - što je brže to je bolje. no bojim se da je ipak štos u ovom - G5 bi ionako poskupio nešto što
ću nazvati ispravnim imenom, a nisam još nigdje pročitao da ga je netko tako nazvao - SWITCH RAČUNALO.
jer potrebno je samo maknuti staru kutiju u koju bi valjda stalo 10 takvih minija (ovisi kako ih složite) i prikopčati svoj - ajmo reć "Apple PC" i voila, to je to. miš, tipkovnica i monitor vam ionako
ne trebaju, ako ste korisnik PC-a, jer ih već imate.nadogradnja toga vaša je osobna stvar. iako bih vam ja prvi poželio više novaca i manje
cijene Appleovih monitora, tipkovnice i miša (neka više netko ukine taj PDV na računala)i preporučio 20'' Appleov monitor, tipkovnicu, pa ako vam je želja, i miš, sa Apple logom od toga bojim se da neće još dugo biti ništa. počnite štediti, pa s vremenom možda...
ah da, i još nešto. jeste li primjetili da je mini stvarno mini, a to znači da vrlo lako može postati prijenosno računalo, u smislu kud vi
tud i on. s ovim su za Apple prošli dani kada je komp. samo na vašem stolu. sad ga možete odnjeti do prijatelja da on vidi što imate na njemu,naravno ako vam je to želja. možete ga staviti u torbu ili ruksak i otputovati teti u švicarsku,i tamo imati sve svoje podatke. vi se samo opustite i prepustite se mašti.izgleda da appleova "switch" kampanja još ni izdaleka nije gotova, već se samo pritajila i mac mini to sigurno potvrđuje. istina je da za te novce čovjek može dobiti i dobar PC, ali kada se gleda dugoročno bolje je imati dobar mac nego dobar PC. zar ne? os x i windowsi xp su sasvim druga priča. moja osobna procjena je da ovo računalo i nije prvenstveno napravljeno za macovce već za switchere, kojima će tako biti lakše živjeti, nego da nabave allinone računalo. sada napokon čovjek može imati i windowse XP i OS X u kutijici ako baš želi. a ako nije gamer mislim da će kutijica ostat' a velika kutija i
windowsi će otići, jer OS X je puno bolji. uz njega dobijete i iLife besplatno, što je jako dobro.
no bojim se da tu dobra priča završava. zločesti steve jobs napravio je nešto što mi se ne sviđa. napravio je iWork. a u njemu pages i keynote 2. i sve super, sve 5 da nije postao pohlepan i program učinio nedostupnim onome tko ga ne kupi. AppleWorks čovjek dobije besplatno,
i zato,između ostalog voli mac. jer dobije uz njega softver za sve što mu u početku treba. a sada je tekst editor 79$, a svi znamo da što je
u SAD-u 79$ dok dođe do nas već je 90 ako ne i 100. pa mislim stvarno. čemu to? prije je bar bilo isplativije kupiti mac za napisat nešto jer čovjek nije morao potrošiti ni kune a dobio je neki normalni program za obradu teksta (pri tom ne mislim na ono open source smeće od open officea koji je toliko loš da neću ni pričati).
no naravno, pošto se ima novaca da se kupi mac, nać će se nešto i za neizostavni iWork. ipak je elegantnije rješenje MS Office 2004 za mac
sa podrškom za naše kvačice koje ljudima zagorčavaju život, (jer bilo koji font da nađeš na internetu a da je cool neće imati naša dobra stara slova (čćđžš)). ...
pa vi izaberite. nitko vam ne brani da imate oba ako vam je volja.
jer za sad AppleWorks 6 još uvijek se isporučuje, no što ako će sa Tigrom to prestati? Zna li itko uopće hoće li Apple nastaviti razvijati AppleWorks ili će ljudi ostati bez besplatnog tekst procesora? i što je s tom memorijom dobijesa? stvarno ne razumijem - svi se žale da im fali - pa zašto onda Apple ne stavi 512 MB kao standard. više bi bio i red. (i još jedna mala zamjerka - di im je SuperDrive u boljem mac miniju - opcionalni upgrade i nije baš za pohvalit). štedi se, štedi se.

iPod shuffle. zanimljivo. iako se ona riječ shuffle malo previše naglašava pa čovjek misli da mali player nije u stanju svirati pjesme
po redu po onom što sam pročitao, a mislim da sam ipak dobro pročitao, on je to itekako u stanju. znači može shuffle - tako da svira bilo koju pjesmu koja se na njemu nađe, a ne jednu za drugom, a može i bez tog shuffle. sasvim pristojna stvarčica (koja je opet na nesreću samo bijela bijela i bijela, a ne recimo crna) koju će, kao i mac mini prvenstveno zbog cijene nabaviti ljudi u Hrvatskoj, pri tom jedino žaleći što nemaju više novaca da nabave mini ili standardan iPod koji mogu svirati više pjesama. od viška glava ne boli, iako je i 100 pjesama čisto dosta.
da se razumijemo, na iPod shuffle stane ih više od 100 - ovisi o tome jeste li za bolju ili lošiju kvalitetu zvuka, o čemu i ovisi veličina
u MB. 128kbps je standard i kažu da je to približno kvaliteti CD-a.
_________________________________
i napokon da kažem - te dvije stvari ću - nadam se - nabavit' - i ipod
i mac mini. samo da skupim novce. a do tada će na mac mini doći i Tiger (Tigar), koji ću pričekat' kad pišu da će biti toliko dobar. a do tada ...
03.02.2005 | 23:47
mini. fenomenalno izdanje jednog računala. i ne zove se iMac mini,
kako su napisali novinari u Večernjakovom prilogu link (ah, šta oni znaju)već mac mini.

To ti je napisao Mak, glavni i odgovorni urednika Jabucnjaka.
A možda je on htio reći da je to ustvari iMac u mini izdanju?
03.02.2005 | 23:51
cijene Appleovih monitora, tipkovnice i miša (neka više netko ukine taj PDV na računala)i

Ti si jedan od onih glupljih koji još i danas misle da je ukidanje PDV-a rješenje bilo kakvog problema. To si sam tako glup ili je to roditeljski odgoj?

U hrvatskoj je ukinut do sada ukinut PDV na kruh i knjige (ako me memorija služi) i što se dogodilo spasonosno za te grane gospodarstva nakon toga? Eto izdavači su našli novog krvica za njihovu poslovnu nesposobnost - sada su to dnevne novine i TISAK koji prodaje knjige po 29 kuna.

A šiptari u pekarnama i dalje ne plaćaju porez i sve rade na crno, bilo ili ne bilo PDV-a na kruh...

Budi dobro, čuvaj se zime...
04.02.2005 | 00:30
Ih, Hrvoje, ti kao da si uvijek za kavgu . Zašto si tako oštar spram momka? To je samo njegovo mišljenje, a PDV je ionako sporedan u ovoj poruci.
04.02.2005 | 01:09
Ah ja živim u uvjerenju da onaj tko umije pisati i to se objavi u javnosti mora biti inteligentan.

To mi valjda iskustvo iz ranijih stoljeća...nikako da se uživim u činjenicu da danas svaka budala s tipkovnicom može globalno emitirati svoje gluposti...

Eh, gdje su ta vremena...
04.02.2005 | 09:51
Koja naiva povezivati umijeće pisanja i inteligenciju s objavljivanjem napisanog. To već odavno nisu nužni preduvjeti i to ne samo u elektronskim medijima nego i na dobrom starom papiru u ruci.
04.02.2005 | 10:48
Ukidanje poreza na racunare se pokazalo kao dobra stvar u SRJ a narocito se to videlo pred Novu kada nisu mogli da sastave dovoljni broj. Mac nije isto ali ni meni nije bilo svejedno da li kupujem sa 18% vise ili ne. Nece to resiti probleme ali moze malo da pogura. Ako to stavimo u kontekst teksta gde se Mac mini pominje kao switch masina to ima smisla.
Sto ga tako sasece?
04.02.2005 | 12:38
Hrvoje se po defaultu ustaje na lijevu nogu.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
04.02.2005 | 21:50
To ti je napisao Mak, glavni i odgovorni urednika Jabucnjaka.
A možda je on htio reći da je to ustvari iMac u mini izdanju?
Tekst sam napisao ja, ali ne i opremu članka (naslove, podnaslove, nadnaslove...) a u tekstu NIGDJE ne piše iMac mini. Nemam nadzor nad tekstom nakon što ga isporučim uredniku.

Gle, Hrvoje se javio! Na koju temu? Za što se ulovio? S kojim stavom?
Reakcija sa svime što je napisao je očigledno namjerna... No, možda i nije, jer samo nije mogao odoljeti... no, osnovno je da on JAKO DOBRO poznaje kolanje tekstova u redakcijama.

Ali nešto duro je tu još vidljivo... gle, gle, čak ni u ovoj temi ni sa kim neće podijeliti ono što zna.
Zaključite sami onda čemu služi njegova reakcija.
05.02.2005 | 06:17
.. Zaključite sami onda čemu služi njegova reakcija ..

Nemam pojma. Ta vasa prepucavanja nikad mi nisu bila bistra.
Valjda u tome ima nekakvog intelektualnog zadovoljstva u kojem gustate.
05.02.2005 | 06:29
... Eto izdavači su našli novog krvica za njihovu poslovnu nesposobnost ...

Grintanje gospode izdavaca je globalno, lokalni je samo naglasak, kravata i valuta.
To je industrija u kojoj je marza nenormalno visoka, gdje su autori oni koji su obespravljeni i ugrozena vrsta, i ne zaradjuju niti djelic onog sto ih spada.
A grinta se valjda onako po obicaju, bacajuci krivnju za tezak zivot sad ovamo, sad onamo. To je svima u krvi. PDV nije toliko visok da bi bio krivac nekupnje. Jer kad na cijenu koja u sebi ima 300-400% marze (u odnosu na sve troskove proizvodnje) udaris PDV, sve postane jos cetvrtinu skuplje a prolazniku pokraj izloga samo se stvori grc u stomaku.
Nijedna publikacija danas ne moze opravdati svoju cijenu, narocito ne kolicinom sunda i reklamnog sadrzaja koje visi odsvakud.
Trebat ce jos vremena, ali web i web izdavastvo ce konacno stati tomu na kraj.
Nesto kao so je iTunes Music Store konacno demokratizirao glazbu i ucinio je dostupnu svakom. I gdje platis ono sto zelis, i to dobijes.
05.02.2005 | 20:48
Gle, Hrvoje se javio! Na koju temu? Za što se ulovio? S kojim stavom?
Reakcija sa svime što je napisao je očigledno namjerna... No, možda i nije, jer samo nije mogao odoljeti... no, osnovno je da on JAKO DOBRO poznaje kolanje tekstova u redakcijama.


Pa u dobrim redakcijama nakon urednika i autor popravi gluposti ako su nastale. Iako, da ponovim opet, u dobrim redakcijama urednici nisu gluplji od autora, dapače...

Činjenica je da se u Večernjem (i drugim mainstream novinama) u IT sadržajima notorne greške pojavljuju konstantno - što zbog gluposti urednika (kao što ti kažeš) što zbog jade i bijede od autora koji IT u takvim izdanjima pokrivaju... I onda mene brine, ako takve gluposti pišu a IT što sve pišu za druge tematike o kojima ne znam detalje pa progutaš infomraciju. Sigurno je jedino da je naslov novina napisan OK, cijena i datum.. .Za ostalo...sve treba provjeriti

A što se tiče podjele znanja, stvarno ti ne mogu tu pomoći. mac mini nisam vidio niti hoću još mjesecima, specifikacije ne čitam i stvarno ne znam baš puno o svemu tome...

Malo sitnica što znam ne zanima baš ovdje nikoga pa niti ne pametujem...
09.02.2005 | 21:47
Ti si jedan od onih glupljih koji još i danas misle da je ukidanje PDV-a rješenje bilo kakvog problema. To si sam tako glup ili je to roditeljski odgoj?
______________________________________________________
jesi li ti (Hrvoje) ikad cuo za netiquette?????????
ono prvo pravilo:
www.albion.com/netiquette/rule1.html

pa nismo više mala djeca pa da se vrijeđamo.
internet je tu da se razmjene mišljenja, al' ne na ovakav način.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 5 minuta
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.70 Seconds

Provided by iJoomla SEO