MBP baterija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP baterija


04.01.2012 | 04:52
Odlican topic! Na pocetku sam konstantno praznio i punio te sam u 90 dana napravio 90 ciklusa. Sad kad sam god doma mi je na struji, a preko noci obavezno maknem punjac i ostavim ga u sleep modu da baterija nekaj radi dok ja odmaram. Jako je bitno ne ostavljat preko noci laptop u punjacu osim ako za to nema potrebe (posao, kalibracija).

Naglasio bi vaznost temperature, pogotovo sada preko zime kada su amplitude preko 20C. Mozda nije lose naglasiti da je i smcFanControler odlicna stvarcica. Konkretno, namjestio sam da se prilikom punjenja baterije, ventilator u kucistu okrece 2700 RPM, dok je na bateriji ili na AC modu stavio sam 2200 RPM. Mislim da to ne bi trebalo naskoditi jer je to povecanje od 200 okretaja za vrijeme rada na bateriji ili na punjacu. Dok 700 okretaja je dosta vise od defaultne, ali opet, baterija se puni nekih 3 sata pa ne bi trebalo znacajno naskodit lezajevima ventilatora. Vjerujem ja Apple inzinjerima, ali isto tako vjerujem i njihovim ekonomistima i svojim rukama kojima je sada puno ugodnije provoditi vrijeme na mpb

Trenutacno stanje ...
Screen_Shot_2012_01_04_at_3.png
04.01.2012 | 13:17
Ovo što ti predlažeš sa punjenjem i pražnjenjem su gluposti, jer macbook nema NiMH baterije za koje su nam trgovci oduvijek preporučali da se prvih par ciklusa isprazne do kraja kako bi dobile maksimalnu efikasnost i kapacitet. Li-ion baterije se nikada ne prazne do kraja, čak i kada ti pokazuje software da je baterija prazna, ona ima još struje u sebi. Čitao sam o Li-ion tehnologiji u foto baterijama i znam da kada teoretski nebi bilo elektronike koja čuva bateriju od totalnog pražnjenja, u trenutku kada bi totalno ispraznio bateriju, ona se više nebi mogla puniti i koristiti.

Sa ovakvim radom ćeš sigurno bateriju prije potrošiti. Također ovo za odštekavanje kabela. Pa elektronika ne prepunjava bateriju, kada je baterija puna, prestane puniti i to je to. Ne vidim razloga zašto nebi kabel bio cijelo vrijeme u laptopu.

Što se tiče temperatura, tu se slažem s tobom, temperature su opasne za bateriju. Doduše kada su u plusu i nisu ogromne i nagle oscilacije, nemamo se čega bojati, nije MBP toliko osjetljiv hardware.
04.01.2012 | 13:53
Kako onda odrzavati bateriju?
04.01.2012 | 15:00
Ja je držim na punjaču kad god sam u prilici, a posao mi je takav da jednom-dvaput tjedno moram negdje raditi na bateriju pa je ispraznim, da li trećinu, da li do pola, ili skoro do kraja, kako kad. Kalibrirao nisam nikad.

Ovo s ventilatorima mislim da ne treba prtljati, nego ostaviti da radi automatski kako je Apple predvidio, barem na MBP Unibody. Baterija se ne grije kad je komp vruć jer je ona odozdo, a komp disipira toplinu kroz gornju aluminijsku plohu. Između vrućih komponenata i baterije je tiskana ploča koja je termički izolator. Nepotrebno ubrzavanje ventilatora dovodi do nepotrebnog usisavanja prašine, a ovo opet dovodi do nagomilavanja prašine na ventilacijskoj stazi i time do oslabljenog hlađenja.
04.01.2012 | 16:17
@Zmijutin,

Normalno koristi laptop, staviš ga kad si kod kuće na punjač i to je to.
Ako ti je laptop ostao preko noći u autu ili u nekoj hladnoj sobi, stavi ga u hodnik pa kada se prilagodi na tu temperaturu, onda odnesi u toplu sobu.

Smayoo koristi isto kao i ja. Stalno mi je na punjaču, tu i tam ispraznim bateriju da li do pola ili do kraja i to je to.
04.01.2012 | 22:14
Ja preporučam BIBA baterije,narućio,platio 349 kn došla za manje od 20 dana potpuno identična i neću se buniti ako mi crkne za godinu dana naručiti ću drugu pa sam opet profitirao no tvrdim da je identična sa originalom do zadnjeg detalja i držat ću zasad staru bateriju u kompu a novu samo kad je trebam van ureda!!!
ISPLATI SE -naravno odnosi se na model 1280 a za druge neznam!
19.01.2012 | 13:18
Evo da pokazem ja kako je stanje moje baterije, samo mi nije jasno kako ovo moze biti!
Screen_Shot_2012_01_19_at_12.png
19.01.2012 | 15:32
Mislim kako možeš to i ručno namjestiti. Proizvođač je odredio 5770mAh, a kako članci dolaze valjda iz više izvora tako ti je kapacitet baterija nešto veći od projektiranog.
19.01.2012 | 18:36
Cak se popela na 102 posto ali necu nista dirati ako mu ne skodi.
19.01.2012 | 20:13
Probaj raditi na bateriji dok se ne isprazni i prati koliko je trajala autonomija te da li se to jako razlikovalo od onog što je Mac najavljivao (prognozirao). Kapacitet veći od deklrariranog ti može značiti i neispravnu elektroniku baterije.
19.01.2012 | 20:40
Sto se tice trajanja baterije ja sam zadovoljan, cca 5 sati mozda malo vise ovisno o tome sta radim. Neznam da li je to zadovoljavajuce ili bi trebala jos duze.
Redovno je praznim do kraja i onda punim 4 ili vise sati.
19.01.2012 | 20:59
Nije bitno da li si zadovoljan, nego da li se stvarna autonomija razlikuje od onog što ti Mac ispisuje. Npr. piše ti da imaš još 20 minuta, a onda nakon 5 ode u standby (a nisi nešto dramatično povećao potrošnju upravo tad).
20.01.2012 | 08:29
Kakve gluposti, evo vam primjer
Screen_shot_2012_01_20_at_07.png
25.01.2012 | 15:00
evo jedan trik koji sam davno negdje pročitao na netu. i radi. manje-više uspješno.

napunite bateriju do kraja. pustite da se prazni do 95%, tada ga opet stavite na punjenje. i onda opet, kada se napuni, skinite ga s punjenja do 95% i opet napunite. kapacitet će vam se povećati. nekima neznatno, nekima znatno.

da li je to samo trik ili zaista se nešto dogodi s baterijom - ne znam, ali znam da piše veći kapacitet.
28.01.2012 | 01:55
Ma možda elektroniku zavara, ali sam MBP to radi konstantno. Pušta bateriju da se potroši na kojih 95% pa ju onda opet napuni i tako stalno.

Btw. ljudi imam jedno pitanje. Uglavnom kupio prije 11 tjedana (tako kaže Coconut ) MBP 15" i još uvijek nisam doživio one nazivne brojke kojima se apple hvali o 7 sati baterije. Nikako, pod svim mogućim postavkama i svim mogućim režimima rada.

Na testovima po netu sam gledao da su ljudi gledali po 5 sati filmova u HD kvaliteti na punjenju baterije, ja mogu pogledati max. 4

Mislim baterija traje daleko više od običnih baterija u laptopima, ali me zanima gdje su nestali svi ti sati.

7 sati mi nikada nije prikazao!
28.01.2012 | 09:07
Baterija traje 7 sati samo kad se laptop nalazi u Jobs Reality Distortion Fieldu
28.01.2012 | 12:04
Onda je puno reviewa podplaćeno od strane applea na netu...

Jer na MBA baterija traje i dulje od vremena s kojim se reklamira, pa sam mislio da će i na MBP biti bar blizu tih 7 sati.

Al dobro, nije niti da 5 sati malo...
28.01.2012 | 14:12
S obzirom koliko konkurencji traje baterija 5 sati je i vise nego dovoljno!
28.01.2012 | 14:23
Ma shvaćam ja to, ali mislio sam da bi čak u nekom režimu moglo natjerati bateriju da radi 7 sati, ali nejde
28.01.2012 | 20:41
Kako ne ide, u standby mod ga moraš ubaciti. LOL
29.01.2012 | 10:00
NITROS kaže:
Onda je puno reviewa podplaćeno od strane applea na netu...

Jer na MBA baterija traje i dulje od vremena s kojim se reklamira, pa sam mislio da će i na MBP biti bar blizu tih 7 sati.

Al dobro, nije niti da 5 sati malo...


Moze trajati 7 sati, najmanji ili skoro najmanji brightness, kabel umjesto wifija i surfanje po tekstualnim siteovima bez flasha. Sad koliko je to cesti scenarij, pa koliko je i ta brojka relevantna, mora odluciti svatko za sebe.

I narano to se odnosi na novu bateriju, vec nakon 6 mjeseci ne moze se ponoviti.
29.01.2012 | 14:34
Ma da. To mi je ono idiotarija. Al recimo MBA stvarno baterija drži brutalno. Znam da sam surfao + word i mali brightness po 11h!!
30.01.2012 | 02:44
Zgodna tema

Ovako izgleda baterija potencijalnog MacBook-a (Mid 2010),
a sa ovom temom ste me malo uplasili
jer je baterija na 85% nakon 101 ciklusa, pa se pitam da li je vlasnik neki skijas

Na stranici tehnickih podataka za taj MacBook stoji 7hrs wireless web-a:
web.archive.org/web/20110328192136/http:...m/macbook/specs.html

... a to pise i za aktualne modele.

Evo jednog zanimljivog posta o baterijama:
http://forums.macrumors.com/showpost.php...442&postcount=23

battery.png
30.01.2012 | 12:16
Moja je na 85% nakon 204 ciklusa. S tim što joj je design capacity tek 4600 mAh (MBP late 2008).
30.01.2012 | 18:57
ja sam sa svojom baterijom izrazito zadovoljan.
macbook mid 2009, imam ga malo duze od dvije godine. nikada nisam pazio na bateriju. kad sam bio kraj struje bio bi ustekan, to je sve.

Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 31 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO