Koji mrežni hard?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji mrežni hard?


10.07.2011 | 21:52
Finn kaže:
Vanjuška kaže:
Ti bi u biti jebal, al da ti ne uđe.

Dijelio bi multimediju i još backupao DVA kompa, a sve to sa externim NASom za 1000kn?
Nemoguća misija.


hm, samo malo - izgleda da se ipak može: www.lacie.com/products/product.htm?id=10520
ili sam propustio neku ključnu informaciju koja bi pokazala suprotno...

edit - i još može biti router!


kao što je rečeno, jebat za ispod 1000kn nećeš Link: www.lacie.com.hr/proizvodi.cfm?id=3783
10.07.2011 | 22:26
ko kaže da mora bit naša. ima jeftinijih strankinja, samo ih treba prošvercat
10.07.2011 | 23:33
uzmi prazni dlinkov nas i zabi tamo dva interna harda... ili jedan ako uzmeš kućište za jedan. Vjerovatno jeftinije a puno lakše ćeš hendlat stvari kad nešto rikne... plus garancija...
11.07.2011 | 16:42
Za 1000 neće jebat, osim ako ne odbijemo PDV

Imam World Edition seriju, OK je ako imaš kvalitetnu mrežnu opremu. Ako je SOHO, onda se vuče jednako kao i prijespomenuti D-Linkovi...
12.07.2011 | 06:13
Ja sam probao sa jeftinijim NAS rješenjima uglavnom WD-ovim premda su svi imali cijenu veću od 1000 kn, ali nisu se iskazali, naročito kad je brzina prijenosa u pitanju.

Prvi WD Book od 1Tb bijeli sa plavim prstenima i gigabitnim portom vukao se ko staro kljuse i nikad nije prelazio 6Mb u sekundi.

Drugi WD Book od 2Tb bijeli sa vertikalnim bijelim ledicama imao je prijenos do 18Mb/s maksimalno kod kopiranja, a uglavnom se vrtio oko 15Mb/s. Sve to na kućnoj mreži složenoj sa gigabitnim switcherima i CAT 5e kabelima. Ipak, bez problema je streamao SD video na nekoliko uređaja istovremeno.

Onda sam odlučio da se neću više time zafrkavati. trebalo mi je kvalitetnije rješenje sa mogućnošću povećanja kapaciteta s obzirom da imam poveliku biblioteku vlasitih video snimaka. Odlučio sam se za Promiseov SmartStor NS4600 u koji idu do 4 HDD od max 2Tb. Brzina prijenosa kod kopiranja dostiže do 100Mb/s, a istovremeni stream videa išao je glatko na četiri iPada i dva iPhonea preko WiFi i još žicom na iMac i PC. Video doduše nije bio full HD već 720p i u QT formatu. Naravno ne moram ni napisati da me ovo rješenje koštalo daleko iznad ovdje spominjanih 1000 kunelića, zapravo brojka i paše, ali ne i valuta.

Dakle, kad se već spominjao seks, bojim se da će ga malo biti ili skoro ništa u toj cijeni od 1k kunelića
12.07.2011 | 09:16
Ili, ako smijem opet probati krenuti u smjeru od traženog soma: da kupiš powermac G4 (sad se već poklanjaju za 100-200 kuna)u njega krkneš dva do četiri harda i onda ih shareas i s njima radiš sve kaj poželiš?
Ja imam jedan quicksilver (800 Hz) doma koji radi ko grom preko najobičnije kućne mreže. Bez problema mi streama Full HD film za VLC na iMacu, ali nisam probal da to čini prema dva kompa odjednom.
I onda taj komp može biti i print server i tko zna što sve ne.....
Samo ideja...
12.07.2011 | 10:26
Smisao je NAS-a da zauzima manje mjesta, troši manje struje i (možda) stvara manje buke od računala. Ovo što ti pišeš, naravno, radi, ali ima te spomenute minuse. Plus je taj da je jeftinije.
12.07.2011 | 11:17
Pa, dobih dojam da je lova na prvom mjestu, tj. da bude što je moguće jeftinije. A server uvijek može šutnut negdje pod štenge, u podrum ili kud već da ne smeta bukom i pojavom;)
Enivej, za još jeftinije rješenje tu su piceki kojih ima ko dreka, u njih nek ušteka hard(ove) po volji i onda ih može konfigurirati i kao Time mashine ako je sve pod linuxom.
Evo i threada na tu temu i što i kako...
www.bootc.net/archives/2010/11/07/apple-...achine-and-netatalk/
19.07.2011 | 18:14
našao LaCie Wireless Space 1TB za 800 kn. (!)

još da kupim "gumice", pa da je... ko veliki
19.07.2011 | 19:02
Preporučam Time Capsule, imam ga i prezadovoljan sam!
19.07.2011 | 19:30
Kaže da mu je preskupo. A vidim na eBayu ga ima 1TB za oko + - 150 eura, i vjerujem da bi mu se isplatilo. Mislim da može staviti unutra i veći hard. I ja ga imam i super radi, te bi mu sugerirao da razmisli. A i riješenje je naj elegantnije.
19.07.2011 | 22:41
ma i meni se sviđa TC. iskreno, nisam ju baš ni tražio po eBayu. gdje si to vidio, na nekom od europskih?
a šta je s onim crkavanjem? timecapsuledead.org/
19.07.2011 | 23:20
jzelko kaže:
A vidim na eBayu ga ima 1TB za oko + - 150 eura


ja sam očito nevješt u pretraživanju eBaya - nigdje ne nalazim ni približne cijene, odnosno one koje jesu tu negdje se ne šalju izvan dotične zemlje.
je li tih 150 eura s poštarinom ili bez? i jesu li to trenutne cijene aukcija ili finalne cijene? i kad se na to odere pdv i carina koliko to na kraju dođe?
20.07.2011 | 00:17
Nisam išao za porijeklom zemlje pošiljatelja, ali bilo ih je dosta. Za nas u Hr većinom još ne šalju, jedino ako se dogovoriš sa prodavateljem. U Sloveniju i okolne zemlje šalju. Valjda imaš nekog preko grane. Ako tražiš nađeš, samo treba biti uporan. Link za njemačkucgi.ebay.de/Apple-Time-Capsule-1-TB-TOP-...35094?pt=Apple_Zubehör&hash=item1c1d5a33f6#ht_735wt_1145
ali ima još. Meni je star preko 3 godine i šljaka OK. Ak budeš tako gledao slabo češ kupovat, a treba imati i sreće.
Evo još jednog , šalju u HR. Sa poštarinom je 200$.cgi.ebay.com/REPAIR-SERVICE-Apple-Time-C...2d522#ht_1872wt_1171
malo progruntaj.
20.07.2011 | 18:50
ovaj američki link nije Time Capsule nego popravak istih: lijepo piše i u naslovu aukcije "repair service".

njemački link: cijena je 155 €, poštarina za EU je 9 €, pa nađi nekoga u Sloveniji, Italiji, Austriji tko bi ti to proslijedio, pa plati na to 15€ poštarine + pdv + eventualno i carinu i sve na kraju dođe 220-240 € - uz dodatnu zajebanciju.
20.07.2011 | 19:33
Niš, oprosti kaj sam ti oduzel vrijeme !
20.07.2011 | 19:44
ma hvala na pomoći i savjetima, samo ne volim pričati o takvim stvarima načelno nego konkretno...
20.07.2011 | 20:26
Finn kaže:
ovaj američki link nije Time Capsule nego popravak istih: lijepo piše i u naslovu aukcije "repair service".

njemački link: cijena je 155 €, poštarina za EU je 9 €, pa nađi nekoga u Sloveniji, Italiji, Austriji tko bi ti to proslijedio, pa plati na to 15€ poštarine + pdv + eventualno i carinu i sve na kraju dođe 220-240 € - uz dodatnu zajebanciju.


Ili naruči to na poste restante adresu u tebi najbližem mjestu u Sloveniji (nama Riječanima su to Jelšane) pa odi sam podigni i prevezi te uštedi PDV (carine nema).
20.07.2011 | 20:37
da, ako šalju... često piše da ne šalju na poštanske pretince i sl.
jel treba za poste restante napraviti za to ugovor u pošti? znam da sam kod nas to morao. bilo je za pravnu osobu, doduše...
20.07.2011 | 20:46
Mogu pitati kolegu, on je vagone biciklističke opreme tako kupio.
07.08.2011 | 14:41
može još jednom za kraj vaše mišljenje: Time Capsule ili LaCie Wireless Space?
LaCie mi se čini "jači", da ima više toga, više mogućnosti... šta mislite?
07.08.2011 | 14:48
Ja se vodim onim, "što više mogučnosti, više komplikacija", pa mi je TC sasvim dovoljan za BackUp. Kako kome paše.
07.08.2011 | 15:25
Finn kaže:
može još jednom za kraj vaše mišljenje: Time Capsule ili LaCie Wireless Space?
LaCie mi se čini "jači", da ima više toga, više mogućnosti... šta mislite?


sve ovisi o tome kakav software kontrolira sve te "mogućnosti". Ako imaš prilike vidjeti to u akciji ili barem malo pročitati o tome što ljudi kažu onda super. U protivnom bi ti se moglo odbiti o glavu.

Osobno sam puno gledao i prvenstveno odabrao rješenje koje ima super software-sku podršku. Također mi je bilo bitno koliko često se radi na upgrade-u softwarea i kakav community stoji iza cijelog proizvoda (forum/wiki....). Najgore je kada se pojavi problem a nemaš gdje vidjeti ili pitati ikoga.
07.08.2011 | 19:06
pa zar je LaCie neka upitna marka, u softverskom smislu? ja sam stekao dojam da je on među najkvalitetnijima i jako Mac orjentiran...
07.08.2011 | 20:06
Pisalo se tu nedavno. Bilo je ljudi koji su imali velikih problema.
07.08.2011 | 22:46
Ja navijam za Time Capsule jer imam samo riječi hvale. U dvije i pol godine, koliko je već koristim, me (još) nije razočarala, a puno puta me spasila i dokazala da je bila vrijedna svake kune (tada 4000 kn za 1TB). Kao bežični ruter radi besprijekorno, ali je koristim preko etherneta zbog bržeg backupa i boljih performansi.

Izaberi mudro Finn. Što god izabrao zasigurno ćeš biti zadovoljan.
16.08.2011 | 18:45
dakle, stigao mi je nedavno LaCie Wireless Space, ali pošto nisam nikada koristio NAS-ove ne znam ga "upogoniti". zapravo, instalirao sam ga, postavio kao router i to sve radi, ali sad ne znam kako napraviti ono zbog čega sam ga i uzeo.
kao što sam na početku rekao, htio bih da mi koristi kao TM backup za dva Maca + zajednički/nezavisni storage (filmovi, serije i sl.).
mislio sam da se disk particionira, i svaku particiju koristi za određenu namjenu, ali nije ga moguće particionirati, pa ne uspijevam skužiti kako doći do željenog rezultata.
ima li tko iskustva s nekim sličnim modelom?
16.08.2011 | 21:35
Koliko se sjećam, između ostalog su se ljudi upravo na to žalili.

Možda možeš kreirati jednu jedinstvenu particiju pa na njoj tri ogromna DMG-a umjesto particija, pa onda imaš mountane DMGove kao virtualne diskove i onda u njih trpaš backupove. Iako, to bi moglo usporiti Maca, jer ako je DMG, onda Mac mora brinuti o filesystemu, a inače brine LaCie.
16.08.2011 | 23:54
Finn kaže:
dakle, stigao mi je nedavno LaCie Wireless Space, ali pošto nisam nikada koristio NAS-ove ne znam ga "upogoniti". zapravo, instalirao sam ga, postavio kao router i to sve radi, ali sad ne znam kako napraviti ono zbog čega sam ga i uzeo.
kao što sam na početku rekao, htio bih da mi koristi kao TM backup za dva Maca + zajednički/nezavisni storage (filmovi, serije i sl.).
mislio sam da se disk particionira, i svaku particiju koristi za određenu namjenu, ali nije ga moguće particionirati, pa ne uspijevam skužiti kako doći do željenog rezultata.
ima li tko iskustva s nekim sličnim modelom?


nemoj se truditi sa particioniranjem. niti nekakvim formatiranjem i slično. diskovi su particionirani sa ext3 ili ext4 formatom tako da budu kompatibilni sa svim sutavima (win/mac/linux).

definiranje prostora za backup će se definirati vjerojatno kroz user interface gdje ćeš definirati nekakav share folder i eventualno usera nad tim folderom. kada se to postavi onda bi se NAS trebao detektirati na mreži kroz TM postavke. Unese se username i pass definiran na NASu i to je to. Uglavnom većina NAS proizvođača radi na način da se definiraju share folderi i user prava i kao takvo se onda pristupa preko SMB ili AFP protokola. Ono što treba uzeti u obzir je dali postoji mogućnost definiranja kvote nad share folderima. To bi bilo jako dobro jer u protivnom postoji šansa da TM backup jednostavno s vremenom ispuni cijeli diskovni prostor. Ponovno to je opet pitanje softwarskog rješenja.

Ovisno od modela moguće je i koristiti iSCSI ukoliko je proizvođač to omogućio, ako primjerice SMB svojom brzinom ne zadovoljava ili postoji neki drugi razlog.

Kao što sam prije napomenuo, sofwere koji goni NAS, je najbitnija stavka.
17.08.2011 | 00:02
da, on ima svoj network assistant i stvorio je dva volumea: My Share i Open Share, gdje je prvi predviđen za backup, a ovaj drugi za neko zajedničko shareanje.
samo ova kombinacija ne pretpostavlja, ako dobro shvaćam, backup dva nego samo jednog kompa. šta s backupom drugog kompa?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO