Externi HDD na PC-u i Macu?!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Externi HDD na PC-u i Macu?!


19.03.2016 | 18:37
Ne znam da li je netko već odgovorio, ali već godinama bez problema koristim externe diskove na PC/Mac bez nekih dodatnih aplikacija ili drivera. Formatirao sam ih u ExFAT formatu kroz Disk Utility i sve radi na obje platforme u smislu čitanja/pisanja

ScreenShot2016-03-19at18.34.10.png


Ponešto o tome i na ovom linku
20.03.2016 | 08:26
Je, znamo. ExFAT ne radi na win xp, ali, tko ne koristi xp, to je super rješenje.
20.03.2016 | 13:40
Sto fali FAT32 datotecnom sistemu? Jedino ima ogranicenje na 4GB po fajlu. Tko nema zahtjeve za vecim fajlovima, ovo je isto OK.
20.03.2016 | 15:14
Svi danas imaju bar jedan takav file
20.03.2016 | 16:16
WTF? Ako bas moram, sto je jako rijetko, s WIN kompa prenjeti na MAC neki file veci od 4GB, tada formatiram stick u NTFS. Ako bas moram to napraviti kontra, tada to ne radim. Osim "divx-a", ne znam sto bi moglo biti veliko 4GB. Montazu filmova tesko da netko zapocne na Win-u i zavrsi na OSX-u.
21.03.2016 | 01:06
Image diska od nekog virtualnog stroja, na primjer. Instalacija nekog softvera (npr. Siemensov softver za projektiranje je u zadnjoj verziji težak 20 GB).
21.03.2016 | 07:00
Cekaj, image diska drzis na exFAT particiji jer ne znas da li jebudes koristio na pC-u ili MAC-u? Siemensov softver isto tako? Ja takve stvari drzim na HFS+ particijama. Fajl mora biti preko 4GB i koristiti se na oba sustava.
21.03.2016 | 09:03
Ne, nego je dajem ili uzimam nekom tko koristi windowse. Nećemo valjda tolike fajlove razmjenjivati preko Dropboxa, a sjedimo jedan do drugog? Uzmeš lijepo USB3 stick ili prijenosni HDD i...
Ako sam ja potrošio "jedan dan života" da downloadam to govno od softvera od 20GB, pa nećemo sad to raditi 10x, nego ću valjda ostalima dati to na sticku...
A kad se radi neki veliki projekt u kojem sudjeluje više ljudi, daleko je najpraktičnije složiti "clean" virtualku na kojoj nema ničeg, osim OS-a i tih alata koje trebaš za taj posao i temeljnog templatea za rad. Onda svi u timu koriste tu istu virtualku i izbjegnu se svi problemi s neusklađenim verzijama, podešenjima i sl.
21.03.2016 | 12:09
Jos jednom. Ti si na MAC- skinuo program za WIN i dajes ga kolegi koji ima WIN kako bi ga instalirao. Sto ce tebi program za WIN? Ako imas WIN tada ti radi NTFS. Ako si skinuo za MAC, tada i kolega ima MAC i tada moze preko HDS+. Ro mi je nejasno.
Drugo, kad slozis virtualku (image diska), tada isti taj veliki fajl radi i na WIN i na OSX?
21.03.2016 | 12:24
Sto dolderi u OSX-u ne podrzavaju tagiranje? Cemu kobasica on naziva kad se u tag moze Dostojevski istovariti. Toje kao da ti imeiprezime sadrzava sve podatke kao osobna, vozacka i sto-ja-znam koji dokument.
21.03.2016 | 14:44
Baš si zabrijao...
Da, kad složiš virtualku na Macu, ona isto tako direktno radi i na Win kao host OSu. Barem s VirtualBoxom kojeg ja koristim. Kolega mi je jednom rekao da i s VMware isto.
Što će mi program za Win? Pa ne postoji takav za Mac. Pa ga koristim (ako ga koristim) pod spomenutom virtualkom.
Čemu sad ovo nadmudrivanje služi? Stalo ti je pod svaku cijenu dokazati da ti ne može trebati format diska kojeg čitaju i pišu oba os-a, a da prima velike fajle? Pa, evo, u pravu si, ne treba. Sve se može i na drugi način riješiti. Ali ja ga baš hoću jer mi je baš fora. Eto.
21.03.2016 | 17:27
smayoo kaže:
Svi danas imaju bar jedan takav file


Na ovo sam se referirao. Zašto bi svatko imao barem jedan file preko 4GB. OK, tebi treba, meni ne. Znam ih bar 10 koji uopće ne koriste tako velike fajlove.
Mozak mi je na dopustu, a i ja s njime.
Uživajte.
21.03.2016 | 21:26
Ja eto ne znam nijednog. Nije da svi koriste virtualke i softvere od 20GB, ali premeću torentirane filmove tamo-amo.
24.03.2016 | 18:05
zabac kaže:
smayoo kaže:
Svi danas imaju bar jedan takav file


Na ovo sam se referirao. Zašto bi svatko imao barem jedan file preko 4GB. OK, tebi treba, meni ne. Znam ih bar 10 koji uopće ne koriste tako velike fajlove.
Mozak mi je na dopustu, a i ja s njime.
Uživajte.


Ja ne znam kako bi živio da imam ograničenje od 4GB po fajlu. Evo nedavno sam snimao neku predstavu od cca 50 minuta i uredno mi ju je Canon isjeckao na fajlove od po 7,9GB. Sve to ide na USB 3.0 disk prvo za backup a onda se kopira meni na Mac da mogu dalje obrađivati.
24.03.2016 | 18:56
Bog vas ubio. Ja imam 10 diskova formatiranih u HFS+ i nanjima ogromne fajlove. Ali te fajlove ne moram seljakati OSX<->WIN. O tome pricam. Sve ono sto seljakam ja manje id 4GB. Ako bas,, bas moram s WIN na OSX preseliti nesto veliko preko 4GB, tada formatiram u NTFS i preselim. S OSX-a na WIN takve velike fajlove nisam selio. O tome pricam.
24.03.2016 | 19:02
sta nije jednostavnije stavit nesto tipa tuxera ntfs pa si miran u kojem god je formatu hdd ili stick ? Realnost je da smo okruzeni windows mašinama i meni se ovo pokazalo kao najbezbolnije riješenje.
24.03.2016 | 20:10
MAC cita puno toga, ne zna pisati. Ocu Win svesti na prihvatlji minimum.
24.03.2016 | 20:54
Jos jednom, exFAT i točka. Pokrivene sve današnje platforme. Simple.
25.03.2016 | 06:35
Da a sto je s diskovima koji su puni? Imam par stickova koje mogu preformatirati, ali diskove ne.
27.03.2016 | 12:45
zabac kaže:
Da a sto je s diskovima koji su puni? Imam par stickova koje mogu preformatirati, ali diskove ne.


Onda ti ne gine neki tool za OSX tipa Paragon, te jednog dana kad kupis veci disk obavis formatiranje na exFAT.
27.03.2016 | 13:12
Ne treba mi. FAT32 jedasvim dobar "za svaki dan". Kad zagusti Imam NTFS. Nadam se da nikad ne budem trebao pisati po NTFS particiji iz OSX-a.
10.09.2017 | 17:57
Seagate vanjski disk 4TB Backup Plus HUB USB 3.0
link za kupovinu

Ne znam da li je već netko spominjao ovaj HDD, ali ako može vaše mišljenje jel se isplati ili za tu cijenu ima nešto bolje?

Uglavnom, koristio bi se i na win i na Mac kao backup, uglavnom za slike, videa + ostalo...

EDIT:
Ili možda isti takav, ali od 6TB za 1165 kn?
10.09.2017 | 18:25
Ja sam sebi nedavno nabavio OWCov TB2/USB3 2xHDD hot swap bay (hot swap radi samo preko TB) i jako sam zadovoljan. Ali to ispada dosta skuplje od ove cijene. Preko Macupgrade.eu, na firmu (dakle bez PDV) koštalo je oko 250€. Bez HDDova.

(Edit: bio sam napisao krivu cijenu, sad je ispravljena)
10.09.2017 | 18:26
eshop.macsales.com/item/OWC/TB2U3DKR2/
To je taj
10.09.2017 | 18:29
Ja imam ovaj vec par godina i radi mi kao time machine i storage.

www.seagate.com/gb/en/support/external-h...e/goflex-home/#specs
10.09.2017 | 19:29
smajo, vjerujem da radi odlično i korisno, ali ipak trebam "kompromisno" rješenje. Bliži sam saintovom, tak da mislim da je onda ovo dolje neko polu-rješenje. 4TB mora biti dovoljno...

www.ekupi.hr/Kucni-media-storage-SEAGATE...GLAN-NAS-610251.aspx

Ne kužim zašto su nas rješenja (kučišta) tak skupa... U usporedbi sa ostalim ponudama, ovih 4TB Seagate Personal Cloud se čini da košta kikiriki. (?)
11.09.2017 | 09:46
Skupa su jer su univerzalna rjesenja, a ulaze u sferu profesionalnog. Imaju sigurnost i mogu se prilagoditi potrebama, mogu se administrirati.
Imas punu kontrolu. Ja vec dugo imam NAS. Jedan je krepao pa sam nabavio drugi.
11.09.2017 | 10:13
Zdravac kaže:

Ne kužim zašto su nas rješenja (kučišta) tak skupa... U usporedbi sa ostalim ponudama, ovih 4TB Seagate Personal Cloud se čini da košta kikiriki. (?)


Upravo što je žabac rekao. NAS treba gledati kao rješenje koje je više od običnog DAS, a pogotovo kada je njegov OS nešto što se može prilagoditi tvojim potrebama. Cijena samog HW je tu u biti najmanja stvka (i naravno ne računam diskove u cijeloj priči).
11.09.2017 | 10:35
Uvjek se moze stari komp pretvoriri u NAS pa ispadne jeftinije.
11.09.2017 | 10:38
To je diskutabilno, ali naravno sve je moguće.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 18 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

tino1, zoranowsky, Anonimci (514)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO