"Reanimacija" vanjskog diska
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

"Reanimacija" vanjskog diska


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 10:20
Dobar dan svima!

Ako netko ima malo vremena, znanja i iskustva, molim za savjet i/ili uputu kako najjeftinije, najlakše i najsigurnije doći do podataka na disku s donje fotografije? ...

Disk je bio u vanjskom kućištu i napajanje kućišta je pregorjelo.

220204_HDD_Seagate_320GB_01_w.jpg
07.02.2022 | 11:01
Evo za 40tak kuna:
www.h2-shop.com/TRN-C176-AL
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 11:30
... Hvala!

A napajanje? ... Ide preko drugog USB priključka? ...
07.02.2022 | 11:44
Napajanje ti ide preko oba USB-a, podaci samo preko jednog.
U pravilu bi 5V struje (jedan USB 2.0) trebalo biti dovoljno da HDD radi, ali da bi se pokrenuo treba više i zato imaš dva USB-a, zapravo ti je najbitnije što je vrh 2.0 standarda sabirnice ograničen na 500 mA i zato je bolje imati dva USB ulaza za napajanje od jednog (iako neki 2,5" HDD-i rade uredno i na samo jednom USB-u).
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 13:15
... Hvala!
07.02.2022 | 16:23
Uf ne bu to radilo. Ovaj veliki disk traži napajanje i 5 i 12 V (možda to taj adapterčić i može pretvoriti, ali ima jedan drugi problem, guta na 5 V 0,72 A i na 12 V 0,52 A, što bi na 5 V bilo 1,25 A, a svaki USB ulaz može dati 0,5, znači kombinirano 2 ulaza ukupno 1 A. A ova mrcina guta 2. Ako je dobro računalo, ima zaštitu, a ako je loše onda bude USB pregorio.

Treba uzeti nešto sa vanjskim napajanjem.
07.02.2022 | 16:26
Mom vanjskom je isto crklo napajanje (12 V), pretragom po osobnoj hrpi e-otpada, nasao sam dva koja pasu i vrte to...

pogledaj da i ti nemas po doma neki takav
07.02.2022 | 17:04
Dobro kaže dpenava. Za veliki 3.5" HDD treba imati vanjski napajač i SATA-USB adapter koji se napaja s njega, a ne iz USB porta.
NA primjer ovakav:
www.ebay.de/itm/310824149261?hash=item48...y=1&isGTR=1#shId
07.02.2022 | 18:04
Pa samo spoji ovo sto sam linkao na neki jaci USB punjac/napajanje umjesto u USB port, ili u neki powered USB hub sa jacim napajanjem ako ga ima.
07.02.2022 | 18:42
Treba ti 12V. DC-DC pretvarač koji od 5V napravi 12V nije potpuno nemoguć, ali je jbn skupa stvar i sigurno nije konzumna.
07.02.2022 | 18:43
Da, promakla mi je ta "sitnica".

Stojim ispravljen, sto bi angloamerikanci rekli.
07.02.2022 | 19:06
Ma nije to komplicirana elektronika (za ovakve male struje), problem je što je bi ovaj disk na 5 V gutao 2 A, a toliko niti dva USB priključka ne mogu dati.
07.02.2022 | 19:11
Evo tebi jedan palčić up (jer si jedini dobro pogledao sliku) ... a iMo će si moći pomoći ovakvim (ili sličnim) HDD dockom.
07.02.2022 | 19:49
Evala, to je isto rješenje. I jeftinije je od ovog mojeg.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 19:55
... Svima puno hvala na informacijama!

Upit je bio orjentirni, da imam "drugo" mišljenje, jer na kraju će vjerojatno spajanje odraditi netko stručniji od mene. Možda dotična osoba neće imati u vidu opciju s HD Dockom nego nešto kompliciranije pa ću joj ovo predložiti.

To nije slučaj s ovim HDD za koji sam pitao savjet ali me zanima kako bi OS na računalu reagirao ako je i na vanjskom disku neki OS?...
07.02.2022 | 20:00
Nema veze što je na vanjskom disku, jedino Os na računalu treba "znati" pročitati file system na disku.

Disk ze može ubaciti u neko stolno računalo (kantu) i skinuti podatke.
07.02.2022 | 20:36
Uzmi ovo, pa ćeš ga moći koristiti za sto drugih stvari, a prima i 2.5" diskove. Uvijek je dobro imati jedan dock pri ruci.

www.links.hr/hr/docking-station-delock-d...ranja-crni-051619055
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 21:04
... Ako se ne varam to je isti uredjaj kao onaj koji je Bertone pokazao, ali ovaj ima dva utora. Oba docka mogu primiti 2.5 i 3,5" diskove i oba traže da računalo ima minimalno 3.0 USB ulaz. Moram zato prethodno provjeriti (teoretski)kako će dock primiti spajanje na USB-C ulaz (preko USB adaptera, naravno).

Ako bi se odlučili za nabavu, radije bih bio za jeftinju opciju jer nemamo tako puno potrebe za tim - ali povremeno se nadje starih računala s kojih bi trebalo spasiti podatke, a ne mogu se više pokrenuti, ili bi trebalo nešto prekopirati na brži način od floppy disketa. Zato sam i pitao je li velika zapreka doći do nekih mapa ako je na disku OS.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
07.02.2022 | 21:09
Bertone kaže:
Evo tebi jedan palčić up (jer si jedini dobro pogledao sliku) ... a iMo će si moći pomoći ovakvim (ili sličnim) HDD dockom.


Imam takav ali za dva diska.
Unutra je 1 TB WD Black i 1 TB WD blue u 3.5" formatu.
Oba koristim za arhiviranje raznoraznih podataka.
Nadam se da neće biti problema.
Kod mene su cca 2 mjeseca i nemam nikakvih zamjerki.
07.02.2022 | 21:53
Ovaj jeftiniji (moj link) ti služi za tu i tamo spojiti koji 2,5" SDD/HDD ili 3,5" HDD, ovaj sa @dpasaricevog linka je bolja opcija ako ćeš ga koristiti često jer ima mogućnost direktnog kopiranja/kloniranja podataka sa diska na disk i zato je skuplji, ali nije isplativ ako ćeš ga koristiti jednom godišnje.

iMo kaže:
... Zato sam i pitao je li velika zapreka doći do nekih mapa ako je na disku OS.


Ako će biti problem "vidjeti" podatke na disku, dignite bilo koju Linux distribuciju sa USB-a i iz nje dođite do podataka i kopirajte ih.
07.02.2022 | 22:55
Po mom iskustvu, Linux bootan u virtualboxu užasno sporo pristupa USB periferijama tako da je kopiranje sa/na vanjske diskove iz Linux virtualke na Macu - teška patnja...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
07.02.2022 | 23:39
... Bertone, nemam u vidu kopiranje podataka s vanjskog diska na vanjski disk nego, uglavnom kopiranje svih ili nekih podataka sa starih diskova sa starih ili pokvarenih računala.

Smayoo, hvala na toj informaciji.
08.02.2022 | 00:40
smayoo kaže:
Po mom iskustvu, Linux bootan u virtualboxu užasno sporo pristupa USB periferijama tako da je kopiranje sa/na vanjske diskove iz Linux virtualke na Macu - teška patnja...


Ne znam kako je u virtualboxu na macu ... govorim o Live linuxu kojeg će pokrenuti izravno sa USB-a
  • Daddo
  • Posjetitelj
08.02.2022 | 05:08
iMo kaže:
... Ako se ne varam to je isti uredjaj kao onaj koji je Bertone pokazao, ali ovaj ima dva utora. Oba docka mogu primiti 2.5 i 3,5" diskove i oba traže da računalo ima minimalno 3.0 USB ulaz. Moram zato prethodno provjeriti (teoretski)kako će dock primiti spajanje na USB-C ulaz (preko USB adaptera, naravno).

Ako bi se odlučili za nabavu, radije bih bio za jeftinju opciju jer nemamo tako puno potrebe za tim - ali povremeno se nadje starih računala s kojih bi trebalo spasiti podatke, a ne mogu se više pokrenuti, ili bi trebalo nešto prekopirati na brži način od floppy disketa. Zato sam i pitao je li velika zapreka doći do nekih mapa ako je na disku OS.


Postoje dockovi i sa USB-C priključkom: www.instar-informatika.hr/docking-stanic...c3-cr/53917/product/

Ja osobno imam općenito jako dobra iskustva s ORICO kućištima bez obzira radi li se o 2.5", 3.5", dockovima ili pak kućištima za NVME diskove. Svud mi ih prepoznaje, kome god sam preporučio nabavku istih nije se žalio. Kontroler unutra je pouzdan i "brz" (ok, ovo ovisi o sučelju i disku, ali načelno isporučuje maksimalne brzine za sučelje koje nudi).
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
09.02.2022 | 01:15
... Daddo, hvala na info vezi alternativnog docka i preporuci za proizvođača.

Ako se pokaže da neće biti problema, radije bih ostao kod verzije s USB kablom jer imam adapter za USB-C ulaz pa su mi otvorene dvije mogućnosti jer ću ga možda trebati spajati s nekim računalom koji ima samo USB 3.0 ulaz
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.02.2022 | 05:05
Tvoja lova i tvoj izbor. Meni osobno (kod M1 air strojeva) adapteri USB C na USB A-F se nisu pokazali kao neka sreća kod prijenosa podataka sa USB uređaja za pohranu podataka. Sporo i nepouzdano mi je to bilo.

Nitko ti ne brani da za takvo kućište koje na sebi ima USB C priključak kupiš obični kabel koji s jedne strane je USB C a s druge USB A. Time ćeš bez ikakvih problema zadovoljiti i potrebu za spajanjem na računala sa USB3 ulazom a daleko su veće šanse da ćeš u slučaju da takav kabel izgubiš ili oštetiš pronaći drugi, nego da tražiš USB3 A(M) s jedne a microUSB3 B(M) s druge strane.

Sličica sa "gotovo svim" vrstama USB priključaka ti je tu: cdn.shopify.com/s/files/1/0380/4600/7436...21x.JPG?v=1597542337

Na stranu čak i brzina prijenosa koja kod "starih" diskova nije uvijek sjajna i bajna... pouzdanost je nešto što je ipak bitno. U tom smislu, najbolje je između diska i uređaja imati što je moguće manje "prijelaza" i adaptera, jer je i prijenos u tom slučaju "najsigurniji" odnosno najmanje su šanse da nešto pođe po zlu kod kopiranja/pristupanja podacima.

Naravno, sve su to "vatrogasna" rješenja koja nikad neće zamijeniti stvarno i nužno potrebne procedure izrade sigurnosnih kopija, no "običnom kućnom korisniku" mogu biti dovoljna.
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.02.2022 | 05:17
Add. 1 - ovo na fotografiji je SATA2 disk još sa jumperima. Starost toga je 10+ godina... što god imao na tom disku ako ti je bitno što prije prebaci nekamo drugamo na novi. Ako je došlo do nekog strujnog udara skroz je lako moguće da ti navedeni disk bude neispravan, odnosno podaci s njega nečitljivi.
Add 2. - za vikend prekopam među svojim hardwareom, mislim da ću naći adapter USB na SATA/IDE s vlastitim napajanjem "cigla na žici" koji sam davno davno koristio za spajanje kojekakvih 2.5 i 3.5 diskova. Trebao bi biti ispravan. Ukoliko želiš, ustupim ti ga da obaviš spašavanje podataka (ili ti isto obavim ja ako nemaš gdje to pospojiti /podaci gore nisu osjetljivi/neće raditi na tvojim strojevima obzirom na starost i to je moguće, mada malo vjerojatno.). Naravno, bez naknade. To ti pošaljem PM kad (i ako) pronađem ovo doma: www.protis.hr/products/details/eksterni-...ta-sata-usb-30/65410
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
09.02.2022 | 22:28
Daddo kaže:
Tvoja lova i tvoj izbor. Meni osobno (kod M1 air strojeva) adapteri USB C na USB A-F se nisu pokazali kao neka sreća kod prijenosa podataka sa USB uređaja za pohranu podataka. Sporo i nepouzdano mi je to bilo.

Nitko ti ne brani da za takvo kućište koje na sebi ima USB C priključak kupiš obični kabel koji s jedne strane je USB C a s druge USB A. Time ćeš bez ikakvih problema zadovoljiti i potrebu za spajanjem na računala sa USB3 ulazom a daleko su veće šanse da ćeš u slučaju da takav kabel izgubiš ili oštetiš pronaći drugi, nego da tražiš USB3 A(M) s jedne a microUSB3 B(M) s druge strane.

Sličica sa "gotovo svim" vrstama USB priključaka ti je tu: cdn.shopify.com/s/files/1/0380/4600/7436...21x.JPG?v=1597542337

Na stranu čak i brzina prijenosa koja kod "starih" diskova nije uvijek sjajna i bajna... pouzdanost je nešto što je ipak bitno. U tom smislu, najbolje je između diska i uređaja imati što je moguće manje "prijelaza" i adaptera, jer je i prijenos u tom slučaju "najsigurniji" odnosno najmanje su šanse da nešto pođe po zlu kod kopiranja/pristupanja podacima.

Naravno, sve su to "vatrogasna" rješenja koja nikad neće zamijeniti stvarno i nužno potrebne procedure izrade sigurnosnih kopija, no "običnom kućnom korisniku" mogu biti dovoljna.


... Daddo, hvala Ti na dodatnim objašnjenjima. Sigurno da ću imati u vidu i to što si sada napisao ali opet će konačnu odluku donijeti netko drugi. Moje je prikupiti potrebne informacije da vidimo raspoložive mogućnosti.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
09.02.2022 | 22:36
Daddo kaže:
Add. 1 - ovo na fotografiji je SATA2 disk još sa jumperima. Starost toga je 10+ godina... što god imao na tom disku ako ti je bitno što prije prebaci nekamo drugamo na novi. Ako je došlo do nekog strujnog udara skroz je lako moguće da ti navedeni disk bude neispravan, odnosno podaci s njega nečitljivi.
Add 2. - za vikend prekopam među svojim hardwareom, mislim da ću naći adapter USB na SATA/IDE s vlastitim napajanjem "cigla na žici" koji sam davno davno koristio za spajanje kojekakvih 2.5 i 3.5 diskova. Trebao bi biti ispravan. Ukoliko želiš, ustupim ti ga da obaviš spašavanje podataka (ili ti isto obavim ja ako nemaš gdje to pospojiti /podaci gore nisu osjetljivi/neće raditi na tvojim strojevima obzirom na starost i to je moguće, mada malo vjerojatno.). Naravno, bez naknade. To ti pošaljem PM kad (i ako) pronađem ovo doma: www.protis.hr/products/details/eksterni-...ta-sata-usb-30/65410


... Da, postoji mogućnost da je sve propalo što je bilo na njemu. Upravo zato ne bi bilo pametno puno uložiti u neki dock (osim za naknadne potrebe) već po mogućnosti nešto privremeno posuditi.

Posudba adaptera bila bi od velike pomoći, ako ga nađeš, ali budući da je disk i sadržaj od firme, spajanje i kopiranje vjerojatno će odraditi naš informatičar kada stigne. No moram još vidjeti imali on taj adapter ga ne bih nepotrebno posuđivao. Ako mi možeš poslati sliku ili drugu neku poveznicu, molim te za to, jer mi ova koju si poslao ne radi.
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.02.2022 | 23:39
Evo recenzije komada hardvera koji sam iskopao kod sebe i obrisao prašinu (testirao, ispravno je): www.techpowerup.com/153704/scythe-kama-c...with-usb-3-0-support

Kontakt poslao u privatnoj poruci, ako trebaš. Meni nije trebao zadnjih bar 6-8 godina....
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Smet, ^SuperUnknown^, Anonimci (316)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO