Macbook air 2009 pregrijavanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook air 2009 pregrijavanje


10.11.2020 | 01:17
Pozdrav ekipa,dobio sam na poklon stari macbook air sve radi bez problema prvih 10min onda se stvarno jako krene grijati i štekati.Koji bi kvar mogao biti?Hvala
10.11.2020 | 11:11
Pretpostavljam da bi mu trebalo temeljito čišćenje ventilatora i zamjena termalne paste na procesorima. Provjeriti u kakvom je stanju baterija.
10.11.2020 | 18:39
Pozdrav hvala na odgovoru mjenjao sam inace termalnu na starom acer tabletu da li je postupak isti?Hvala lp
10.11.2020 | 18:54
I da li da to radim sam ili da ipak dam nekom ko je strucniji?
11.11.2020 | 15:25
Pozz evo malo inf promjenio sam termalnu pastu ocistio sve ali opet isto...Instalirao sam neki program i pokazuje mi da mi je mac ma 75 stupnjeva i tada krene štekati sve dok se ne ugrije radi normalno.Više ne znam sta bi probao napraviti
11.11.2020 | 17:14
Prati malo CPU usage kod skoka temperature, vidi jel povezano. Javi i model aira.
11.11.2020 | 18:12
Mozda ne bi bilo naodmet staviti cisti OS, pogotovo ako si Maca dobio Pa da si ispocetka postimas sve kako ti pase, a samim time i iskljucis mogucnost nekog zaostalog background procesa koji ti mozda trosi CPU time, odnosno struju, pa time i uzrokuje pojacano grijanje
11.11.2020 | 20:10
Hvala svima na trudu.Mac sam dobio od frenda u nekoj zamjeni njemu je stajao meni se cinilo kao dobra prilika.Sto se tice os-a stavljen je novi u servisu stavili su mac os x 10.7.2 prije je bio stariji koji nije podržavao dosta web stranica tipa youtube.Model ne znam nisam dobio kutiju samo punjac i mac rekao je frend da je to prvi model macbook air ili 2008 godina ili 2009.Procesor je 1.6GHz intel core 2 duo.Kako da provjerim taj CPU?Iskreno ne znam ni sta je to ne kuzim se previše
11.11.2020 | 20:11
Upravo sam našao na macu da je model1,1.
11.11.2020 | 20:28
Evo uspio sam nešto kako vam se cine ovi podaci?Hvala
Prilozi:
11.11.2020 | 20:49
Ja tu ne vidim ništa pročitati. Napravi screenshot (cmd+shift+3) pa postaj sliku
11.11.2020 | 21:14
Ma jasno ko dan, prema MacTrackeru to bi trebao biti MacBook Air 1.1, revizija A1237 - Prva generacija Air-a. Gore maksimalno ide Mac OSX 10.7.5, no mislim da je na njemu usko grlo pohrana, koliko vidim išao je sa svega 80 GB 2,5" HDD ili sa 64 GB SSD, i to na ATA sabirnici.

Znači za internet preglednik, mail i sl. dovoljno i pokoji office dokument.
11.11.2020 | 21:23
Pozz ma meni takvo nešto i treba google youtube mail word i to je to.I stvarno sam zadovoljan brzinom laptopa prvih 10min no cim se malo ugrije pocne stekati toliko da ga se ne moze koristiti nekad cak i trazi restart...
11.11.2020 | 21:32
Evo sad se nadam da je dobro hvala
Prilozi:
11.11.2020 | 22:33
Veli on - Google Chrome Helper 111% CPU. To ti je prvi problem.

Klikni na zaglavlje stupca CPU, jednom ili dvaput, da ti se poredaju procesi od najvećeg do najmanjeg CPU pa vidi ima li još koji proces koji ti ubija stroj.

Chrome, naravno, briši, skidaj, miči, kako god znaš.
Ne kužim zašto ga ljudi uopće instaliraju...
12.11.2020 | 00:59
Provjerio sam ostalo izgleda da mi nista nema tako veliki postotak osim chroma.Imam safari ali on mi ne otvara dosta web stranica youtube odmah kaze da je pre stara a ostalo tipa online radio postaja nece ucitati...Kak to sad dobit da radi a opet da nije taj chrom koji ubija mac
12.11.2020 | 01:34
Izguglaj Firefox za Lion, postoji verzija koja radi
12.11.2020 | 10:58
Kao sto je neko rekao, najbolje bi bilo da napravis clean install i da vidis kako ce se ponasati nakon toga. Na taj stroj mozes da stavis unsupported 10.8.5 koji je na mom MB white bio dosta stabilniji od 10.7.5.
12.11.2020 | 11:48
Clean install, na max podrzanu verziju. i trebalo bi to da radi, sad nece biti brzinski sampion, ali opet za neku light upotrebu - bice o.k.
Ja sam tako radio na Mac Mini koji je po hardveru uporedljiv sa tim MB Air, i radio je Safari, otvarao je skoro sve. To ako javlja za YT da je kao stara verzija, bez brige, samo produzi (imas opciju mislim "Continue") i mislim da nece biti problema.
Ako nece ili nisi zadovoljan sa Safari-jem, stavljaj Firefox.
12.11.2020 | 16:16
Poz kako da napravim taj clean install?
12.11.2020 | 18:09
Napiši odakle si, da ti se javi netko tko ti je blizu i tko ima ili može napraviti USB bootabilni medij s 10.6 ili s 10.11 (koliko vidim MB Air 2009 podržan je na 10.11 službeno, ne znam zašto je TuxFan napisao da ide nepodržano 10.8). Bilo što između 10.6 i 10.11 bolje preskoči.
Na 10.6 će ti raditi brže, ali ćeš imati više problema s tim da ti nešto (surfalica npr.) više nije aktualno. 10.11 je dobro optimiran OS, kao i 10.6, ali je noviji i zahtjevniji.

Uglavnom bootaš s USB medija (držiš ALT / OPTION tipku dok se budi, PRIJE nego se čuje akord, i onda odabereš USB medij) te odabereš clean instalaciju.

Ako instaliraš 10.11, moguće je da će ti praviti probleme jer je prestar pa prije pokretanja instalacije promijeniš datum, tj. pomakneš godinu na neku cca 2015. ili tako nešto.
12.11.2020 | 19:24
Najbolje ako može gore je 10.11.6, izvrstan sustav.
13.11.2020 | 14:16
Pozz iz Siska sam ima li za kupiti negdje taj usb i gdje bi to mogao napraviti mozda neki servis?Hvala
13.11.2020 | 14:36
Našao sam ko ce mi to sloziti koji tocno da stavim stavio bi 10.6 ali hoce li mi podrzavati youtube facebook wiki i takve neke stvari?Ako stavom 10.11 hoce li mi onda raditi normalno da se ne grije opet ili steka?Meni treba samo google mail youtube i takve stvari ništa više.hvala
13.11.2020 | 15:46
Ako je 10.11 službeno podržan na tom stroju (a jest), onda će to raditi uredno i bez pregrijavanja, ali, naravno, ne očekuj čuda od 11 godina starog stroja. Youtube i slične stranice su uvijek zahtjevne na svakom stroju, tu moraš očekivati da se stroj zapuhuje, ali ne i da prestane raditi normalno. Mislim da ti na 10.6 u Safariju YT sigurno više ne radi uopće.
13.11.2020 | 15:51
smayoo kaže:
ne znam zašto je TuxFan napisao da ide nepodržano 10.8


U komentarima iznad je receno da je to MBA 1,1 i da je zadnja podrzana verzija OS X 10.7.5 (koja je meni bila uzasna, cak je unsupported 10.8.5 daleko bolje radio).
13.11.2020 | 17:14
U naslovu teme stoji MBA 2009
13.11.2020 | 20:50
Pokretač teme nije bio siguran koji je to točno model, pa je na kraju ustvrdio da je to 1.1, a to je 2008. godina. Koliko se sjećam 10.6 je dobro i stabilno radio za svoje vrijeme, ne znam. Osobno koristim Catalinu na MBA 2015 te 10.11.6 na MBP 2009 i dva iMac-a 24 (early 2008), koje sam kupio pred koji dan - GOTOVO NEKORIŠTENI, jedan je još bio u celofanima. Jedino što prodavatelj nije imao su tipkovnice.
14.11.2020 | 13:13
Vidim da se izmedju ostalog lome koplja koji je tacno model u pitanju, i shodno tome koji je poslednji sistem podrzan.
dakle, napisi koji je serial number od tog MB Air, pa cemo na osnovu njega naci koji je tacno model u pitanju i poslednicno koji sistem na njemu moze raditi.
ako je MB Air 1,1 - onda je tu plafon 10.7.5. nepodrzano radi 10.8.5 uz pomoc hackova (XPostFacto mislim da se zvao), i to ne radi lose. probavao sam to na Mac Mini 1,1 ili bese 2,1 i cak mi se cini da je bolje radilo i grafika bila brza.
za ostale MB Air - 10.11.6 je podrzan i to je sasvim o.k. kod instalacije treba posle podizanja sistema sa USB-a, iskljuciti wi-fi, otici u terminal i podesiti vreme, i onda krenuti u instalacioni proces. da ne trazim sada, postoji i kratko uputstvo negde na netu.
14.11.2020 | 15:55
Pozdrav ekipa hvala vam svima na velikoj pomoci.Macbook je air 1,1 znaci 2008 godina novi sam u tome pa sam mislio da je 2009 godina.Uspio sam obrisati(ili kako se to vec kaze) softver i sada mi nudi da instaliram mac os x lion koji sam imao ili nudi da ukopcam usb i da sa njega skinem novi operativni sustav.Ima li neko blizu Siska ili preko poste da moze sloziti taj usb sa mac os x 10.11 softverom placam unaprijed ili pouzecem...Hvala
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 51 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO