MBP se grije radi eskternog monitora
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP se grije radi eskternog monitora


24.09.2020 | 10:43
Primjetio sam da MBP sa spojenim dodatnim monitorom (TB konekcija) se dodatno grije. Ne bi to mene smetalo, na stolu je, da ne dize ventilatore u bas visoke obrtaje. Kao da igram neku igru a u stvari je otvoren browser i par utilitija.

Ne rade nikakve zahtjevne aplikacije, CPU uopce nije opterecen ali on jadan samo puse i hladi se

Testirao sam identican set aplikacija bez vanjskog monitora i naravno sve radi besumno.

Pretpostavljam da to ima veze sa dedicated graphic card koja valjda mora raditi kada je vanjski monitor spojen.

Imamo li rjesenje za to? Moze li biti do TB konekcije? Vratio bi na HDMI ako je to u pitanju.

Ne spustaju mi se na silu obrtaji da bi MBP bio tisi jer bojim se da ce se pregrijavati bez realne potrebe.

Jel i kod vas tako sa vanjskim monitorima?
24.09.2020 | 12:14
Kad god sam u uredu, radim na Apple Thunderbolt Display 27" + ugrađeni 15" display od laptopa (MBP 15" 2015). U normalnom uredskom radu ne puše nikad.

Napominjem da ne koristim retina rezoluciju i skrećem pažnju da nije stvar u samom displayu niti sabirnici, nego u rezoluciji, jer ona je ta koja opterećuje GPU.
24.09.2020 | 14:49
drlovric kaže:
Pretpostavljam da to ima veze sa dedicated graphic card koja valjda mora raditi kada je vanjski monitor spojen.


Koje rezolucije ti je eksterni monitor i na kojoj rezoluciji ga drzis?
24.09.2020 | 14:56
Monitor je 1440. LG ultrawide 34". To mu je native.


Screenshot2020-09-24at7.42.51AM.png
24.09.2020 | 15:45
Smanji doživljaj na 2048x858 pa vidi da li opet vrti ventilator. Samo za test, ne trajno.
24.09.2020 | 15:49
Iste probleme imam i ja sa Apple Thunderbolt display.

Ali za razliku od smaye, na macbooku mi je retina, a na eksternom mi je 2K rezolucije. I ne uvijek, nekad se desava, nekad ne. Najgore je kad ode u sleep, onda posandrca i toliko glasno vrti ventilatore da me probudi iz sna i mislim da se na dobrih 100C popne kuciste. Jednom sam se dosta spekao na njega. Od tada regularno nakon koristenja izvucem van thunderbolt kabel.
24.09.2020 | 16:21
Sad tek vidim da jako puno ljudi ima slican problem. Glupost ziva.

Identican posao radim cijeli dan (uredski, nema renderinga i sl.). Evo sad je tih, nista se ne cuje, onda zna upaliti ventilatore na 100% i ta buka traje 45min.
24.09.2020 | 16:23
Da da, nije rijetka pojava. To bi volio da rijese, isto kao i problem diskova koji se moraju upaliti bio ti uzimao nesto sa aktivnog boot diska, on pali sve mountane diskove...-.-
24.09.2020 | 20:20
Pa što bi htio? Ako su diskovi mountani, normalno je da ih budi kad se aktivira filesystem. To je Unix ispod haube. Ako ti diskovi ne trebaju, ne drži ih mountane.
24.09.2020 | 20:25
Ugl, ja nikad nemam problema s ventilatorima kad sam na TB. Evo sad sam se spojio, da vidim koja mi je rezolucija podešena. Na ugrađenom zaslonu je "Default for display", dakle na retina displayu to je ona srednja opcija (ima dvije krupnije i dvije sitnije), a na ATB je 2048x1152 (umjesto 2560x1440).

Ne znam ima li veze, ali meni je ATB odabran kao primarni display kad se spojim na TB.

A što se točno zagrije? Baš GPU? Ili bridge? Ili...?
24.09.2020 | 21:41
smayoo kaže:


A što se točno zagrije? Baš GPU? Ili bridge? Ili...?


Vrelo je najvise na prednjim dijelu, tocno gdje pise Macbook Pro na ekranu. Tome najblizi dio aluminijskog kucista. Onaj metal iznad touch bara.
24.09.2020 | 22:52
Grije li se jednako i kad se isključivo koristi eksterni monitor, dakle kad se MBP zaklopi i koristi vanjska tipkovnica/miš?
25.09.2020 | 00:19
drlovric kaže:
smayoo kaže:


A što se točno zagrije? Baš GPU? Ili bridge? Ili...?


Vrelo je najvise na prednjim dijelu, tocno gdje pise Macbook Pro na ekranu. Tome najblizi dio aluminijskog kucista. Onaj metal iznad touch bara.


Čekaj... ti me zajebavaš ili...?

Instaliraj iStat Menus ili neki sličan program (ako ga već nemaš), otvori senzore kad je Mac vruć i gledaj što se točno grije.
25.09.2020 | 08:48
Isti problem sam i ja imao dok nisam naletio na ovaj post. Grafička se grije (barem meni, ja imam još uvijek onu retinu 15" early 2013 sa dvije grafulje - za par mjeseci postaje obsolete ) jer je radila istovremeno na dva monitora u retina rezi. Čim bi priključio HDMI na TV (nemam vanjski monitor) odmah bi mi se smanjile sve ikone na laptopu.
Tek kada sam po Smayiinim uputama porihtao Samsung pod display u postavkama, ventilator se potpuno smirio.
E sada ne znam je li i drlovricu baš ista situacija.
25.09.2020 | 11:21
smayoo kaže:
Pa što bi htio? Ako su diskovi mountani, normalno je da ih budi kad se aktivira filesystem. To je Unix ispod haube. Ako ti diskovi ne trebaju, ne drži ih mountane.


To je jedina stvar koja mi se svidjela sa windowsa. (oprosti mi Boze sto sam to izustio haha)

Znaci ovakav workflow. imam spojena dva eksterna i imam interni. jedan eksterniradi svoje, drugi se stavi u standbye. ja odem nesto skinut s neta i stavim u downloads folder internog, a on vrti li ga vrti dok se ovaj u standbyeu ne upali. totalno nejasno ponasanje a ne zelim njega ciljat ni nista. ajde da na njega kliknem pa cekam da se probudi, razumljivo, ali mi je to cudno.

nisam znao da je tako na unix sustavima. evo naucio nesto novo. problem je zadnjih godina rijesen jer ne koristim tako glupavo eksterne, nego ih odmountam dok ne moram nesto spremiti na njih. tako da to i radim sto si rekao, ali mi je to u pocetku bilo ful cudno.
25.09.2020 | 13:37
Evo tri fotografije.

Prva je activity za vrijeme full spin. Druga je iStats za vrijeme pune vrtnje. Treca je stanje kada se uspore ventilatori.


Screenshot2020-09-25at6.32.51AM.png


BUCNO

FULL.png


TIHO

TIHO.png
25.09.2020 | 13:42
i da sam sebi evo odgovorim, otkri sam da Viber aplikacija brutalno grije comp.

Ne znam sta se desava ali zakuca sve jezgre u 100%.

Cim sam je ubio rucno. Smanje se obrtaji i CPU opterecenje. Iskreno se nadam da je to uzrok problema, ali sumnjam nesto. Brisem ovo sa racunala u svakom slucaju...


Screenshot2020-09-25at6.40.54AM.png
25.09.2020 | 13:49
drlovric, pogledaj ovaj link da vidiš možeš li još negdje smanjiti mogućnost pregrijavanja laptopa. Na traženju linka ukucao sam MBP 2015, kao da se sjećam da si taj kupio. Ako i nisi, mislim da prevelike razlike nema.
25.09.2020 | 13:58
Pogledat cu, hvala ti. 2018 je moj ali sve je to u pet deka
25.09.2020 | 14:45
Ja furam njegov retina display a uz njega još 34 i 27 (3440x1440, 2560x1440) i nisam nikad primjetio nekog teškog pregrijavanja. Istina, SMC fan control je kod mene uvijek jedan od prvih programa koje instaliram nakon nabavke i malo si podesim threshold za ventilatore. Slušalice pomažu kod toga.

Mada su mi sad dva od četri porta riknula, uz to se i baterija počela debljat... ide na servis drugog tjedna...

--- edit ---

eh, zaboravio sam bitno:

www.cultofmac.com/705319/macbook-pro-ove...ing-from-wrong-side/
25.09.2020 | 16:05
drlovric kaže:
Pogledat cu, hvala ti. 2018 je moj ali sve je to u pet deka
em
Ma nema beda. Nego, kada smo kod brisanja - ja ne brišem appove na kompu kao što ih brišem na iPhoneu, već koristim AppCleaner. Malo je detaljniji, više toga ti ponudi za obrisati kada nađeš željenu aplikaciju, i kada poklikaš kvačice na sve ponuđeno nikada se ne desi neko sranje, a imam osjećaj da obriše detaljnije. Mislim da su mi taj app savjetovali upravo na ovoj stranici iskusniji korisnici još tamo, kada sam kupovao laptop.
Ovo ti je link.
Ti odaberi macOS koji koristiš ukoliko bi htio skinuti pa ispobati aplikaciju.
25.09.2020 | 16:25
Drlovric, to su Fahrenheiti?
To je sve drama pregrijano
25.09.2020 | 16:27
stefanjos kaže:
nisam znao da je tako na unix sustavima. evo naucio nesto novo. problem je zadnjih godina rijesen jer ne koristim tako glupavo eksterne, nego ih odmountam dok ne moram nesto spremiti na njih. tako da to i radim sto si rekao, ali mi je to u pocetku bilo ful cudno.


Unix mounta sve driveove ispod roota (/), a sistemski disk je obično mountan u root. Kad pristupaš sistemskom disku, pristupaš svima
25.09.2020 | 19:38
smayoo kaže:
Drlovric, to su Fahrenheiti?
To je sve drama pregrijano


Da cijeli comp mi je na US postavkama, pa me iStats nista nije ni pitao.

Ne vidim ni gdje da promijenim na C ili F u iStat postavkama.
25.09.2020 | 22:48
To je sve okej, ako su u F. Mislim da je tvoj problem zapravo i nije problem, vec feature Vjerojatno je rijec o biosu/appleovom driveru koji je tako podesen. Kod mene na mb08 koji ima intelovu X3100 ista stvar - spojis ga na vanjski pocnu se okretat ventiltatori. Imam i drugu windows krntiju, takodjer X3100 - kod njega nema problema
08.11.2020 | 15:02
Da ne otvaram novu temu pisat ću ovdje

Imal sam sličan problem sa svojim MB Pro 15", kad su spojeni externi monitori ventilatori su se vrtjeli cjelo vrijeme, bez obzira dal bi nešto radio ili ne radio. Ti prvi monitori su bili Dell U2718Q i spojeni preko DP > USB-C adaptera (2 ulaza / 1 izlaz). Sad sam zamjenio monitore (tj. dobio nove u garanciji, stari su požutili po rubovima) za Dell U2720Q i spojio sam ih preko USB-C TB kabla i ventilatori se više ne vrte. Držim ih na istoj rezi i postavkama kao starije modele. Očito USB-C ima puno veću propusnost (ili je neki drugi razlog) od DP konekcije pa je problem s ventovima nestao. I super stvar je da više nemoram spajat MacBook u struju jer se puni preko USB-C kabla iz monitora.

Ono kaj mene zanima je dal je neko uspio daisy chainat 2 monitora na MacBook? Ovi Dell 2720Q imaju jedan USB-C i jedan Display Port. Mislio sam "monitor 1" spojit s "monitorom 2" preko display porta, i onda iz "monitora 2" povući USB-C u MacBook. Načelno bi trebalo raditi, ali prije nego odem po (skupi) kabel zanima me dal je nekome ovo uspjelo. Jer net je pun odgovora i da može, i da nemože ... Hvala.
08.11.2020 | 18:34
Prije bih rekao da to neće raditi, nego da hoće, jer ideš s jedne sabirnice na drugu. Da bi to radilo, trebao bi u monitoru postojati namjenski sklop koji prebacuje s jedne na drugu.

Ja sam probao i radi daisy chain preko thunderbolt2, s MBP na jedan Apple Thunderbolt Display, i s njega na drugi isti takav.
09.11.2020 | 18:37
Jedino je pitanje da li USB-C prenosi sliku na Display Port.
Koliko znam, ulančavati se daju monitori preko DP-a ali onda monitor ima DP IN i DP OUT da li je svaki DP dvosmjerni, ne znam.
A zašto ne probaš svaki od monitora spojiti s MBP-om preko USB-C kabela?
Što kažu specifikacije MBP-a, koliko monitora i kojih rezolucija podržava?
17.11.2020 | 17:45
2720Q ne podržava daisy chain, zvao u Kodeks. Spojeni su sad svaki svojim USB-C kablom direkt u MB Pro 15".
Sad je jedini problem da jedan monitor radi na 60HZ, drugi na 30HZ. Čak sam sa Easy Res appom i ovaj drugi stavil na 60HZ ali i dalje je slika očito na 30HZ (vidi se na oko lag kod switchanja desktopova lijevo-desno).
18.11.2020 | 14:40
Posto sam ja i startao ovu temu pa eto da dam mali update

Nakon Big Sur update (nije clean install sto namjeravam odraditi u svakom slucaju) ne vrte mi se vise sumanuto ventilatori i sve radi kako bi trebalo. MBP se uopce ne pregrijava kao na ranijem OS X.

Za sada sam super zadobvoljan. Spojen je TB 3 -> TB 2 pa kabelom u monitor. U monitor HUB je USB spojen printer, externi disk, MagicJack isto tako).

Uglavnom zadovoljan sam i ocigledno da je propust u Catalini bio koji je radio budalastine s tim pregrijavanjem.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 37 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO