Imac 2011 vs imac late 2013
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Imac 2011 vs imac late 2013


08.08.2020 | 11:54
Imam odličan imac iz 2011 sa 2.7 i5proc 16gb ram, 1tb hdd i dodan ssd 256.Sve kao novo,radi izuzetno brzo,i stabilno.

Nudi mi se imac late 2013 sa 8gb ram, isti procesor 2.7 i5,(POD ISTI MISLIM BRZINA) 1tb hdd takodjer znam čiji je i da je doslovno nov. Ono šta me brine je ugradnja ram 16gb i ssd umjesto hdd, jer ovaj nema dvd pogon, nema dole ladicu za ram utore.Gledao sam na yubitu ugradnju ram memorije, treba rezanje ekrana, vađenje fenova hdd, matične da bi došao do memorije..Isto tako i za hdd da bi stavio ssd.

Dal bi po vama dobio šta sa tim novijim?
Dal ga uzeti ili ostaviti ovaj 2011
08.08.2020 | 23:40
A koje su grafulje u tvom, i u tom drugom Macu? I tvoj, i taj drugi su generacije koje su patile od problema pregrijavanja i krepavanja grafičkog čipa.
09.08.2020 | 01:23
U mojem je nvidia 512mb i radi ok.
U ovom 2013 je intel iris pro 1024mb za tu ne znam
09.08.2020 | 01:28
Točnije u mom je amd redeon 6770M pro 512mb
A u ovom je intel iris pro 1024mb.
Procesor je u mom 2.7 i5 4 jezgre isto kao i u ovom 2013g
09.08.2020 | 01:31
Preskoči taj i radije gledaj neki noviji i 27".
09.08.2020 | 02:01
Ma srljam bezveze. Zadovoljan sam sa 2011 imac radi super. Ovo mi se nudi povoljno i znam da je kao nov, taj late 2013
Stavio bi u njega pcie ssd 256gb i 2x8gb 1600mhz ram imam.
Sad neznam dal taj pci-e ssd koji bi dao ugraditi može biti sistemski da mi je brži jer bi stavio high sierra gore.
Šta se tiće novijeg imac za sad niam zainteresiran jer svi studijski programi koje koristim su mi na high sierra i trebam imac koji ima firewire ili thunderbolt port zbog zvučne kartice koju koristim. Tako da novije od 2014 otpada, ne nudi ništa šta meni treba da pokrenem cubase, logic pro x ili studio one daw
09.08.2020 | 02:04
A i mislim da je cijena od 400eur za imac late 2013 sa svom orginal opremom kutijom i svime sasvim o. K
09.08.2020 | 12:13
Ja mislim da ti je to bzvz mala razlika i da ti se ne isplati mijenjati provjerenu i dobru mašinu za neku u koju nisi siguran, a neznatno je mlađa.
09.08.2020 | 12:33
A vjerovatno i je tako.. Razlika je mala a ovaj sam si posložio.
Radi super. A ovaj 2013 bi trebalo ssd i ram i u servis cca 1500kn dati za to a dobio bi isto.
09.08.2020 | 21:26
Još me zanima samo malo googlam za razlike imac 2011 i 2013,navodno znatno napredniji procesor, brži, iris grafika bolja manje se grije itd. Zanima me ugradnja pcie ssd ali kao fusion drive. Našao sam neki orginal ssd 32gb za siću i kao to može biti fusion drive glavnom 1tb disku koji je ugrađen. Ne kužim taj dio??

Gledam i pcie 256gb ssd po trgovinama od 270kn kingston, wd i slični.
09.08.2020 | 22:03
Proći će te.
09.08.2020 | 22:55
Možda
10.08.2020 | 10:53
motif kaže:
A i mislim da je cijena od 400eur za imac late 2013 sa svom orginal opremom kutijom i svime sasvim o. K


Ako ima kutiju onda 100% vrijedi te pare. Bez, tesko...
10.08.2020 | 11:07
Pa kutija je nekih 1000kn u oglasima, i miš oko 1000kn,tako da me imac 2013 ispada 1000.jel to ok?
10.08.2020 | 11:22
Momci.. Samo sam lijepo pitao a vi se sprdate. Čast pojedincima. Neke stvari sam progooglao i saznao razlike.

Naravno late 2013 je dosta jaća mašina u svemu, od procesora, grafike, usb 3.0,brži wlan i još poneke sitnice o kojima mi se ne da pisati. Ono šta je meni bizno da ima thunderbolt ili firewire.
Imam doma 16gb kingston ddr3 1600mhz ram za tu mašinu i gledam dal uzeti pcie fusion drive, pitao sam čemu služi, navodno pretvara orginal hdd u brži pogon. Nudi mi se 32gb tog orginal mac ssd za 100kn.Ili uzeti samsung 512gb ssd.
U iklinici mi kažu zamjena i servis 500kn. Znaći ispada me late 2013 sa 16gb ram i 512gb ssd cca 3500kn. Gledam i cijene po oglasima oko 500 600eur se kreću. A 2011 oko 350eu.

Opet napominjem noviji imac mac, ili sl sa dva usb c porta mi netrebaju ni djabe.
Mislio sam uzet ovaj late 2013 da bude backup, jer podržava i noviji osx od high sierra.
10.08.2020 | 14:49
Grafika sigurno nije bolja.
11.08.2020 | 00:34
citam komentare i bas nesto razmisljam, sa stajalista da je danas 2020... odnosno jos malo 2021, ta se nadogradnja ne isplati. No uzeti jos jedno zamjensko racunalo i dovest u funkciju to je ok.

Sto se tice komentara ne vidim nista zlo namjerno, no vidim da ti se konkretno odgovori ne svidaju koji su ussmijeru ne isplativosti.

Ispada da si se ti vec sam odlucio.... a i sam sam nekada bio u slicnim situacijama, gdje mi nitko nije mogao pomoci osim samome sebi.

Dodatno kao sto si sam napisao. Youtube ti moze dati puno odgovora na tvoja pitanja.
11.08.2020 | 01:30
kupus kaže:
Grafika sigurno nije bolja.


Pa neznam baš da je sa imac 2011 512mb jaća od 2013 koja ima 1536mb al dobro.
11.08.2020 | 01:37
Robert_84 kaže:
citam komentare i bas nesto razmisljam, sa stajalista da je danas 2020... odnosno jos malo 2021, ta se nadogradnja ne isplati. No uzeti jos jedno zamjensko racunalo i dovest u funkciju to je ok.

Sto se tice komentara ne vidim nista zlo namjerno, no vidim da ti se konkretno odgovori ne svidaju koji su ussmijeru ne isplativosti.

Ispada da si se ti vec sam odlucio.... a i sam sam nekada bio u slicnim situacijama, gdje mi nitko nije mogao pomoci osim samome sebi.

Dodatno kao sto si sam napisao. Youtube ti moze dati puno odgovora na tvoja pitanja.


Meni je više za backup.Kako sam i sam napisao 2013 imac je znatno napredniji od 2011,napisao sam znatno jer za njega i dalje ide upgrade, ima usb 3.0,noviju generaciju procesora i svega,a sad dal se isplati meni da jer ima thunderbolt koji mi je važan za ono šta meni treba od tog imac računala.Mogu si priuštiti i novi ili noviji tipa 2018g i sl ali ne isplativo je platiti 3x više pta dobijem za 1000kn dogradnje, ssd i ram. Šta se mene tiće neka bude tema off. Hvala svima
11.08.2020 | 12:05
Ako neko zna, nemogu nać nigdje.. Dal ovaj ram kompatibilan sa imac 2013?
11.08.2020 | 12:19
Čekaj... što sad? Rekao si da je tema off.
RAM po specifikaciji odgovara, dakle "kompatibilan" je.

Pa neznam baš da je sa imac 2011 512mb jaća od 2013 koja ima 1536mb al dobro.


Kad si se već predomislio glede "tema off", da ti odgovorim i na ovo. Intel grafika je "on board", dakle koristi RAM memoriju za video, tj. tih 1536 MB otkine od radne memorije. Diskretna grafika koju imaš u iMacu 2011 ima vlastitu video memoriju, dakle ne koristi radnu, što znači da je utoliko brža jer ne opterećuje sistemsku sabirnicu, a također ti i štedi radnu memoriju.

I, naravno, ključno je pitanje što ti to točno radiš da bi ti bilo bitno koliko VRAM-a ima grafika. Jer takve zadaće su obično toliko zahtjevne da su ti i 2011, i 2013 podjednako prestari.
11.08.2020 | 13:53
Btw, taj imac 2013 ce sluzbeno dogurat samo do cataline. Za bigsur trebas 2014 ili noviji.

www.apple.com/macos/big-sur-preview/

Slazem se s dpasaricem, ako ces uzimat drugi imac, uzmi 27". Ovako, ako ti ram crkne opet ides na servis, te dodjes do cijene 27". A i i7 nije za bacit, generacijski skok izmedju 2011 i 2013 i5 je minimalan.

www.njuskalo.hr/macintosh/imac-27-2012-2...m-ssd-oglas-32076814
11.08.2020 | 14:06
Meni isto nije jasno u cemu je big deal.

Racunalo staro 7 ili 9 ili 11 godina je STARO racunalo. Nije to Mac Pro 5.1 ni VW Golf 2 da mu godine nista ne znace

Za bilo kakve zahtjevne zadace oba su preslaba. Za nesto hardverski nezahtjevno oba ce raditi podjednako dobro.

Ne isplati se upucavati neke pare u sve to, da bi ga se na taj nacin "podmladilo". Bolje onda u startu kupiti mladji comp i ne zezati se. Ja barem tako razmisljam.

Koliko god da Apple radi kvalitetno ja smatram da je 7-8 god krajnje vrijeme za rjesavati se racunala (pogotovo iMac ili prijenosnici radi svojih termickih performansi). Naravno pricam iz perspektive da se radi o masini kojom se zaradjuje za kruh.
11.08.2020 | 16:24
kupus kaže:
Btw, taj imac 2013 ce sluzbeno dogurat samo do cataline. Za bigsur trebas 2014 ili noviji.

www.apple.com/macos/big-sur-preview/

Slazem se s dpasaricem, ako ces uzimat drugi imac, uzmi 27". Ovako, ako ti ram crkne opet ides na servis, te dodjes do cijene 27". A i i7 nije za bacit, generacijski skok izmedju 2011 i 2013 i5 je minimalan.

www.njuskalo.hr/macintosh/imac-27-2012-2...m-ssd-oglas-32076814


Super je ova sprava sa njuškala, samo je 2012g,nema tipkovnicu, miš, to je 6000kn.
Jel to realno naspram 21.5 late 2013g,koji me košta sa 16gb ram i 256 samsung ssd cca 3000kn??
11.08.2020 | 16:29
drlovric kaže:
Meni isto nije jasno u cemu je big deal.


Big deal.. Pa sve je jasno.. Za 400eur dobim imac late 2013 u top stanju sa 16db ram i ssd. Za te pare se prodaju mac mini 2012,mbp 2010 itd.A ni na ebay se nemože dobit, osim ako nije razjebanović od neke firme koji se nije gasio od 2013g
Govorim o imac late 2013 koji je doslovno nov.
11.08.2020 | 16:47
razjebanović od neke firme koji se nije gasio od 2013g


WTF? Kakav "razjebanović"? Kakve veze ima ako se "nije gasio"? To je elektroničko računalo, a ne drekpumpa pa da mu se životni vijek broji u satima rada. Jedino što krepava upravo proporcionalno broju sati rada je - HDD, jer ima mehaničke dijelove koji se habaju. Poluvodička tehnika radi dulje, bolje i pouzdanije ako se nikad ne gasi i uvijek je na radnoj temperaturi jer nikad nema promjene vlažnosti, mikrokondenzacije, površinskih pukotina uslijed zagrijavanja i hlađenja, itd.

Otkud ti te ideje? Zvuči kao da si ih pokupio od nekog mehaničara ili bravara.
11.08.2020 | 16:48
drlovric kaže:
Nije to Mac Pro 5.1 ni VW Golf 2 da mu godine nista ne znace


Brrrr, koja degutantna usporedba...

Drlovric, dosuđujem ti dva kaznena gemišta za stavljanje Applea i VW-a u istu rečenicu, ako se ikad sretnemo.
11.08.2020 | 17:55
motif kaže:

Super je ova sprava sa njuškala, samo je 2012g,nema tipkovnicu, miš, to je 6000kn.
Jel to realno naspram 21.5 late 2013g,koji me košta sa 16gb ram i 256 samsung ssd cca 3000kn??


Gore si naveo da je late2013 400eura, plus servis plus taj ssd kojeg bi morao ugradit. Prema tvojoj procjeni, preko 4tisuce kuna.

Ovaj je pet tisuca kuna. To je razlika od tisucu kuna. Mozes mijenjat ram kad god pozelis, imas veci ekran, nemjerljivo bolju graficku, bolje hladjenje... Kutija je okej, kuzim to, al ne vrijedi 100kn. Mis i tipkovnica isto, njih i imas sad vec. A taj komplet ne mozes prodat za vise od 600kn, imas ih na njuskalu kolko god. Ionako, sam navodis da bi drugi bio "backup" stroj. I u njemu imas vec 2!! SSDa.

Sad ce ovo zvucat grubo, al mislim da ti vise na forum ne bi trebao dolazit Vec si odavno odlucio. Ja budala se triggeram na tvoje gluposti. Kupi stogod, ionako ces si opravdat u glavi.
11.08.2020 | 18:07
Late 2013 dobim tvornički za 2300kn kao nov plus dogradnja ssd, ram 16 i 500kn servis trošak. Ukupno bi me izašao oko 3200kn
11.08.2020 | 19:50
@Smayoo:

Covjek kupio rabljenog Golf 2, vozio ga 7 GODINA i prodao svom susjedu za ISTE PARE

Ovaj ga vozio jos par godina i prodao za svega par stotina eura manje.

Pricaj ti sta hoces
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 14 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, IgorD, tino1, zeljacveseljac, Anonimci (817)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO