Narudžba Mac računala sa HR tipkovnicom u Apple St
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Narudžba Mac računala sa HR tipkovnicom u Apple St


03.12.2019 | 19:54
Pozdrav svima,

Ne znam ako postoji tema, mislim da je nema. Ugl...

Kako u vrijeme pisanja ove teme i dalje u Hrvatskoj, a ni susjednoj Sloveniji, nema službenog Apple Store. Jedini izbor su iStyle, Store i slični ovlašteni preprodavači. Ti isti nabavljaju proizvode od službenog uvoznika Apcom koji je navodno Mađarska firma koja diktira cijene i popriličnu maržu.

Nakon malo istraživanja po regiji i ove informacije možete sami provjeriti na web Apple stranicama susjednih zemalja.

Ako gledate najpovoljnije cijene, izlet do Austrije je najisplativiji, PDV je 20% i cijene su najniže. Na žalost tamo se ne može naručiti prijenosnik s HR tipkovnicom. Ali zato je iMac tamo najpovoljniji, a tipkovnicu možete kupiti u Hrvatskoj jer nije toliko skupa.

Ako želite uređaj s HR tipkovnicom, možete ga naručiti u susjednoj Mađarskoj, PDV je 27%, ali cijene su nešto skuplje od onih u Austriji (do 100€ ~ 700 kn), ali daleko povoljnije usporedno s onim u Hrvatskoj. Toliko, da je isplativije otići na odmor na Budimpeštu za vikend i vratiti se s novim Mac-om.

U Italiji, Njemačkoj i Austriji, na žalost se ne može naručiti HR tipkovnica, barem u trenutku pisanja teksta.

Primjer cijena za MBP 16"

Hrvatska/Mađarska

Osnovni model: 24.500 kn / 21.300 kn - 3.200 kn razlika!
Jači model: 29.000 kn / 24.800 kn - 4.200 kn razlika!

Na osnovnom modelu možete uštedjeti ili za razliku od 300 kn kupiti jači model! Ako ste pro korisnik i recimo zanima vas jači model s jačom grafičkom, u Mađarskoj bi ste ga platili 25.700 kn dok u Hrvatskoj preko 30.000 kn. Pametnom dosta!

Nisam siguran za odbitak porez ako kupujete na firmu, s obzirom na to da smo u EU vjerojatno se priznaje? Ako netko zna neka ostavi komentar.
03.12.2019 | 20:02
Ako kupuješ na firmu, budući da je EU u Madjarskoj plaćaš u startu cijenu bez PDV.
04.12.2019 | 07:16
gladhr2 kaže:
Ako kupuješ na firmu, budući da je EU u Madjarskoj plaćaš u startu cijenu bez PDV.


Samo ako prodavač pristane na prijenos porezne obaveze (ne mora). Ako ne onda imate mogućnost povrata PDV-a kao i kad nešto za firmu kupujete u Hrvatskoj.
04.12.2019 | 08:47
Može se i u Austriji kupiti mac s HR tipkovnicom. Pogledajte kod mcshark.at/
Naravno, ja bi ih prije odlaska u Graz ipak kontaktirao kako bi trazeni uredjaj bio raspoloziv na dan mog dolaska.
04.12.2019 | 15:52
marosi kaže:
Može se i u Austriji kupiti mac s HR tipkovnicom. Pogledajte kod mcshark.at/
Naravno, ja bi ih prije odlaska u Graz ipak kontaktirao kako bi trazeni uredjaj bio raspoloziv na dan mog dolaska.


To nije Apple Store, ali HVALA na informaciji. Cijena je ista budem nazvao pa naručim.
04.12.2019 | 16:23
Meni su u MediaMarktu rekli da sam mogao naručiti sa HR znakovima ali se treba čekati. Pošto nisam imao vremena uzeo sam sa njihovom tipkovnicom. Samo je potreno nazvati i dogovoriti.
04.12.2019 | 16:27
Moj savjet je ipak radije mcshark ili digitalis u Grazu. Mediamarkt je ok, ali kad se radi o custom narudjbama tu znaju dosta brljaviti, obzirom da im Apple svakako nije prioritet u prodaji. Ako ti se pak da potegnuti do Beca, tu imas i official Apple store.
04.12.2019 | 16:33
Vidiš, tko bi rekao! Hvala svima iznad na korisnim informacijama. Ja moram priznati da ovo nisam znao i razlike uistinu nisu simbolične.
Još jedna usporedba - Macbook Air 128GB SSD, za cijenu 8GB RAM-a u iStyle-u, u mcsharku se dobije model sa 16GB RAM-a (i HR tipkovnicom)
04.12.2019 | 21:57
Ovo je zanimljivo, e sada, čisto sumnjam da bi Mađari držali na lageru HR modele. Znači kako bi to išlo u praksi? Kontaktiraš ih, oni izdaju ponudu, ti platiš, pričekaš 15-20 dana i kada dođe tvoj primjerak odeš fizički po njega? Ne bi smijeli poslati ga poštom jer bi to bio izvoz, a Appleov ugovor eksplicitno zabranjuje takav izvoz u zonu koju pokriva netko drugi. Zato je ovo sve skupa zanimljivo pitanje i bilo bi dobro rasplesti ga za dobro kupaca.

Oni zapravo zaobilaze shemu zaštite tržišta koju je Apple postavio jer imaju situaciju da mađarska tvrtka opskrbljuje našu regiju, pa se HR modeli nabavljaju putem njih i onda ih mogu naručiti u sustavu. Tako bih ja recimo mogao teoretski naručiti rumunjski, slovački, bugarski ili češki model. Da, i mađarski! Tko zna kakve su onda cijene u siromašnoj Rumunjskoj? Možda još povoljnije, a oni su isto u EU i tom logikom mogu naručiti stroj s HR tipkovnicom isto kao i Mađari.

Baš bi bilo dobro da ljudi počnu kupovati Macove u Budimpešti, možda bi se onda netko u Apcomu konačno zapitao što tu nije u redu i što zapravo žele postići s ovakvim cijenama na našem tržištu.
04.12.2019 | 22:50
Ja sam malo ekstreman primjer. Kupovao sam uvijek po americkim cijenama, ponekad i uz neke vojne ili porezne povlastice, pa mi Apple nikada nije bio nesto pretjerano skup. Imao sam bolje cijene nego i Amerikanci u redovitoj prodaji.

Sjecam se kada sam prvi put vidio cijene Apple prozivoda u HR. Sok i nevjerica. Prestrasno.

Ubijedjen sam bio da su to enormne marze trgovaca. Kao malo se komada prodaje pa lupaju vece cijene da bi vise zaradili. Pojma nisam imao pozadinu cijele price i da krajnji trgovci zapravo najmanje tu zaradjuju...
05.12.2019 | 00:34
drlovric kaže:
Ubijedjen sam bio da su to enormne marze trgovaca. Kao malo se komada prodaje pa lupaju vece cijene da bi vise zaradili. Pojma nisam imao pozadinu cijele price i da krajnji trgovci zapravo najmanje tu zaradjuju...


Jednom sam računao koliko bismo morali prodati skupih MacBook Pro računala (znači modeli preko 20k kn) da bi mala Apple trgovinica u centru grada bila održiva (znači najam, dvije zaposlene osobe bez rezerve, neka osrednja plaća školovanog trgovca od oko 5 tisuća kuna) - i ispalo je 35 do 40 komada mjesečno bez ikakvog profita sa strane. Mislim da je to nerealno i za daleko veće gradove, dakle potpuno neizvedivo uz maržu koju, ako daš nešto popusta, padne na samo 3%. Svatko tko se ozbiljno bavi trgovinom zna da je to neodrživo.

Da imaju obrnutu logiku, mogli bi učiniti samo dobro - ako bi dali veći rabat malim trgovcima na kraju lanca u sredinama gdje Apple jedva da postoji, oni bi mogli ojačati, bolje zastupati Apple u malim sredinama, nuditi više toga odmah na lageru, davati bolju podršku, širiti tržište, a ovako su samo stegnuli omču i sve jedva drže na životu... vjerojatno im je toliko dobro da ih nije briga.
05.12.2019 | 14:08
Koristan post op!
05.12.2019 | 15:42
dpasaric kaže:
drlovric kaže:
Ubijedjen sam bio da su to enormne marze trgovaca. Kao malo se komada prodaje pa lupaju vece cijene da bi vise zaradili. Pojma nisam imao pozadinu cijele price i da krajnji trgovci zapravo najmanje tu zaradjuju...


Jednom sam računao koliko bismo morali prodati skupih MacBook Pro računala (znači modeli preko 20k kn) da bi mala Apple trgovinica u centru grada bila održiva (znači najam, dvije zaposlene osobe bez rezerve, neka osrednja plaća školovanog trgovca od oko 5 tisuća kuna) - i ispalo je 35 do 40 komada mjesečno bez ikakvog profita sa strane. Mislim da je to nerealno i za daleko veće gradove, dakle potpuno neizvedivo uz maržu koju, ako daš nešto popusta, padne na samo 3%. Svatko tko se ozbiljno bavi trgovinom zna da je to neodrživo.

Da imaju obrnutu logiku, mogli bi učiniti samo dobro - ako bi dali veći rabat malim trgovcima na kraju lanca u sredinama gdje Apple jedva da postoji, oni bi mogli ojačati, bolje zastupati Apple u malim sredinama, nuditi više toga odmah na lageru, davati bolju podršku, širiti tržište, a ovako su samo stegnuli omču i sve jedva drže na životu... vjerojatno im je toliko dobro da ih nije briga.


To sam znao i bez da si napisao. To ti je svugdje tako, svaki posao izgleda bolje iz vana.
06.12.2019 | 21:36
www.njuskalo.hr/macintosh/mvvj2-macbook-...bitak-oglas-30210307

Pojavili su se ovi, nude mbpro po madjarskim cijenama
06.12.2019 | 22:46
Visokopouzdana firma
07.01.2020 | 00:50
Evo samo da napišem, dakle gledao sam za MBP16 s HR tipkovnicom, jači model sa nadograđenom grafičkom u MacShark (Austrija) koji ima dostavu u HR putem DPD dostave za 40€.

MacShark cijena sa dostavom (PDV 20%): 3,358.90 € ~ 25,090 kn

iStyle cijena sa dostavom (PDV 25%): 28,650 kn

Dakle razlika: 3560 kn

Mislim da za par dana naručujem.

A Jabučnjak bi trebao napisati temu na glavnu stranicu jer sam siguran da na forumu mnogima promakne. Pa ovim putem molim admina da posvete temu članak, ne radi promocije MacShark već čisto da Hrvati shvate da ne moraju biti ovce za šišanje.
07.01.2020 | 01:51
Ok, ali nisi rekao najvažnije - kakvu tipkovnicu ima taj MacBook iz Austrije?
07.01.2020 | 08:50
Ma daj, Davore... To sigurno nije NAJVAŽNIJE.
Čak i da je HR layout potpuno različit od DE (a zapravo nije, nego mu je najsličniji jer je od njega izveden), ne vrijedi 500€.
07.01.2020 | 11:00
Važno je u smislu informacije, jer ima ljudi kojima je to deal-breaker, znam iz prve ruke: odvjetnici, lektori, prevoditelji, zapravo svi koji se profesionalno bave pisanjem, a ne žele imati naljepnice po tipkovnici. I njima ništa ne znači razlika u cijeni ako će dobiti krivi layout.

Naravno da nekom programeru, inženjeru i slično to nije važno.
07.01.2020 | 14:55
Programeru jeste vazno. 90% developera koje poznjem koriste iskljucivo US layout za pisanje programskog koda
07.01.2020 | 15:13
Tko se to profesionalno bavi pisanjem, a da uopće gleda u tipke dok tipka?
07.01.2020 | 15:28
Pise gore, ide sa hrvatskom tipkovnicom.
07.01.2020 | 16:21
Bogami izgleda da im nije problem.

Screenshot2020-01-07at17.20.29.png
07.01.2020 | 18:27
Pardon, nadopunio sam komentar. Mislio sam da je jasno iz naslova teme.
Ali da naručiš iz Austrije sa HR tipkovnicom po Apple Store cijenama bilo koje Mac računalo. Odnosno bilo koji Apple proizvod.
08.01.2020 | 01:24
OK, to je onda sjajna novost jer će konačno prisliti mađarski Apcom da korigiraju cijene. Koliko Austrijanci naplaćuju shipping?
08.01.2020 | 02:08
To je sitno nešto, u odnosu na cijenu Maca. 25-30 EUR tipično. Ja nisam naručivao iz Austrije, nego iz Njemačke, od dva neka druga dobavljača. Stigne za 4-5 radnih dana max. Nekad i ranije.
Ali neće to mađarski Apcom prisiliti ništa dokle god im se vi pokoravate. To što rade ovi iz Austrije, može i bilo tko od vas ovdje. Ali...
08.01.2020 | 10:28
smayoo kaže:
To je sitno nešto, u odnosu na cijenu Maca. 25-30 EUR tipično. Ja nisam naručivao iz Austrije, nego iz Njemačke, od dva neka druga dobavljača. Stigne za 4-5 radnih dana max. Nekad i ranije.
Ali neće to mađarski Apcom prisiliti ništa dokle god im se vi pokoravate. To što rade ovi iz Austrije, može i bilo tko od vas ovdje. Ali...


Smayo, ne talasaj!
Krajem ove godine planiram zamjeniti MB Air sa novim MB Pro. Nestane li ova, gore navedena opcija, tebe ću osobno kriviti za to i angažirati kolegu drlovrica
08.01.2020 | 10:45
Kako misliš - "nestane li ova opcija"? Imaš najmanje 5 opcija dobave iz zemalja EU (to je ono što ja znam - tri trgovca iz Njemačke, ovaj iz Austrije i jedan iz Italije, kojem najmanje vjerujem), od trgovaca koji dostavljaju u Hrvatsku, i sve su cijene tu negdje. Ovo je prvi put da vidim da se može naručiti MB s HR tipkovnicom (ali, iskreno, nisam to nikad ni gledao jer meni nije bitno), ali i to treba najprije pouzdano utvrditi (de facto uklikati, platiti i naručiti, pa onda vidjeti koliko traje isporuka i hoće li na kraju stvarno biti isporučena HR tipkovnica po iskazanoj cijeni).

Ako kupuješ rabljeni Mac s jamstvom, onda ih ima još 6-7. Poizbor.
08.01.2020 | 10:51
Meni je bitno da ima HR tipkovnicu, ali za određenu svotu(oko 20% rabata) mogao bi prihvatiti neku drugu opciju
08.01.2020 | 10:55
Ma znam da nije problem izvana naručiti. Mislio sam da "netko tamo gore" neće slučajno zabraniti ostalima prodaju sa HR tipkovnicom, i ostaviti Apcomu "ekskluzivu".

Šalim se, naravno!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 10 minuta
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Riba, rticic, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (685)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO