Kupnja MacBook Pro Retina 13,3 (2015)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja MacBook Pro Retina 13,3 (2015)


28.10.2018 | 21:38
PC sa 128 GB SSD-a je idealan za Linux, Windowsi se jednostavno konstantno ažuriraju i stalno uzimaju malo, po malo, ionako skromnog prostora, i to bezvezarijama poput Candy Crush Sage i sličnog bloatware softvera.

Mislim da su općenito prijenosnici sa 128 GB prostora namijenjeni povremenim korisnicima, poput mene recimo, no čak i ja imam HDD od 500 GB na kojem imam apsolutno sve što mi treba i što će mi ikada trebati. Uz dva vanjska od 1 TB svaki
28.10.2018 | 22:16
Decki nema uopce spora da je 128gb nategnuto na bilo kojoj platformi no uz malo znanja nekome je i to dovoljno (naravno uz vanjsku pohranu, cloud i sl.), jer uostalom da nije nebi se radila poslovna klasa prijenosnika sa 128gb u 2018god. I ja bih sigurno htio da je spomenuta Retina 256gb zbog neke rezerve ali mislim da cu se snaci i sa 128gb. Kolega Drazen je na mom tragu povremenog korisnika i basic usera te se potpuno slazem sa zakljuckom. Uostalom svatko zna svoje potrebe.
28.10.2018 | 22:52
Ma dovoljno je 120/128 GB za poslove koje si naveo u svom prvom postu.
Evo moj 13" nakon godine i nešto dana:

Slika-zaslona-2018-10-28-u-22-32-19.png
29.10.2018 | 17:26
Bertone kaže:
Ma dovoljno je 120/128 GB za poslove koje si naveo u svom prvom postu.
Evo moj 13" nakon godine i nešto dana:

Slika-zaslona-2018-10-28-u-22-32-19.png
Takvim vrijednostima se i ja nadam uz moj nacin koristenja! Ovo je cist solidno...
29.10.2018 | 17:47
Downloads i Trash prazni
29.10.2018 | 18:19
drazenp1706 kaže:
Downloads i Trash prazni


Strašno ... a to su inače dvije glavne mape gdje korisnici (trebaju) čuvaju dokumente

Ma blesavom korisniku (govorim o kućnim korisnicima) ni jedan disk neće biti dovoljno velik... to je isto danas i sa mobitelima kad ljudi fotkaju sve i svašta i onda umjesto da jednom tjedno sjednu za komp i eventualno odaberu i pospreme 2-3-10 fotki oni i dalje u mobitelu čuvaju (vjerojatno nikad više i ne pogledaju) sve što su fotkali od prvog dana kad su ga upalili.
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.10.2018 | 18:35
Bertone, ajd pošteno priznaj, koji ti je to Mac u životu i koliko se dugo družiš s *nix like operativnim sustavima, pa da objasnimo ljudima kako je tih 128 GB dovoljno...
29.10.2018 | 19:17
Daddo kaže:
Bertone, ajd pošteno priznaj, koji ti je to Mac u životu i koliko se dugo družiš s *nix like operativnim sustavima, pa da objasnimo ljudima kako je tih 128 GB dovoljno...

Ukupno četvrti u životu s time da trenutno imam samo dva, ovaj 13" koji je sekundarni i primarni 15" koji ima 2x240 GB SSD uz opasku da nemam potrebe za dva SSD-a radi prostora već sam si htio složiti RAID 0 ali nikako da stignem

Kad si već pitao, a iskreni smo, jel ... meni su radni strojevi ThinkPad-i na Linuxu (a ne MBP) i imam ih trenutno tri i oni imaju 240, 256 i 512 GB SSD diskove i opet ne radi toga što mi je 120/128 GB premalo već samo zato što mi je bilo bedasto kupovati diskove manje od 240 GB.

... a sa Linuxom sam se počeo družiti tam negdje kad je izašla prva verzija Knoppixa (mislim da je to bilo krajem 2001. ili početkom 2002. godine).

Sad, ako sam dobro shvatio tvoju "provokaciju" kompletan Linux OS sa 10-15 potrebnih aplikacija zauzima u prosjeku oko 6-7 GB (u što su uključene i zadnje 2-3 verzije kernela). Mac OS sa opet 10-ak aplikacija mislim da mi zauzme oko 20-ak GB.

... e sad, na poslu imam Win7 pa tamo mogu provjeriti koliko zauzme on, ali ispod 40 GB nije i zato je kućnim korisnicima uz malo pameti (da ne čuvaju svaki vrag na disku) 120/128 GB čist dovoljno.
Obiteljske fotke, videozapisi, bitni dokumenti i sl. se ionako trajno ne čuvaju na disku računala nego na dvije odvojene vanjske kopije (externi HDD, NAS ili kome već što odgovara i treba).

Si na to mislio?
29.10.2018 | 21:14
Tko voli svoje podatke/slike/video obitelji taj ih ne drzi na disku racunala, nego na sigurnom. Ostali ih uredno mogu obrisari jer ih nije briga, tj. ne vode brigu.
29.10.2018 | 21:39
@ Bertone - Lijep minimalistički desktop, uredan i čist, za sve pohvale. Nekada sam jako pazio na sav nered na desktopu, redovito čistio smeće te download mapu, no posljednjih su se godina stvari kod mene bitno promijenile. Nekako sam se zamorio od svega toga.

Pazim samo na ono što ide na vanjski HDD, to mora biti 100% uredno i kategorizirano, počevši od samih naziva datoteka, neovisno o čemu se radi. S druge strane, tvrdi disk računala mi je natrpan svim i svačim, trash i download folderi su puni, desktop natrpan do nerasprepoznatljivosti, onime što treba i onime što ne treba. U tom se kreativnom neredu snalazim isključivo ja, i nitko drugi. U Safariju znam imati otvoreno i po 30 tabova odjednom i tako ga znam držati otvorenim dugo vremena, imam i jako puno linkova u Oznakama, onda kad mi dođe volja to malo posložim i dovedem u red.

Unatoč svemu na Macu nisam nikada primijetio usporavanje u radu, a nered čistim uglavnom jednom godišnje, obično na dane prije Božića.

Što se tiče fotografija sa iPhone-a, one mi se spremaju na iCloud, pa kad se on napuni skoro do kraja idem to sređivati, a to je dva do tri puta godišnje. Nekako mi je žao baciti bilo koju sliku, pa za "bedastoće" imam posebno izrađenu mapu.

Ovih dana, ako uhvatim vremena, planiram na Lenovo PC staviti Linux Mint, "plastiša" ima 4GB RAM-a i 500GB HDD, te Celeron na 2,4GHz. Idealno za Linux!
29.10.2018 | 22:45
drazenp1706 kaže:
@ Bertone - Lijep minimalistički desktop, uredan i čist, za sve pohvale.


Nije to do mene nego do mog OKP-a, ali hvala
02.11.2018 | 19:56
Ekipa, ovo je stanje baterije pred kupovinu. Sta Vi kazete? To ok?
02.11.2018 | 19:58
Po ispisu je baterija OK, a kako se ponaša u radu znaš ti (mislim na to da li se prazni kontinuirano bez naglih padova i sl.).
02.11.2018 | 20:16
Dao mi ga je na koristenje vcrs da sve isprobam...za sad je sve ok. Vrlo tih, baterija kontinuirano pada. Kolega kaze do sad nije nikakvih problema imao. Iznenaden sam cak i brzinom dizanja Mojavea.
02.11.2018 | 21:08
Prckaj po njemu i prati bateriju ako postotak pada do 0 bez padova tipa 25% pa gasenje. Baterija je OK.
04.11.2018 | 21:59
Ekipa samo da javim da sam uzeo Retinu i za sad sam iznimno zadovoljan. Istestirao sam ga kako sam znao i umio i nemam nikakvih primjedbi za sad. Moram reci da se trazim jos dosta po MacOs-u jer su moja iskustva sa njim stvarno bila minimalna. Odmah sam sibnio gore Mojavea jer sam freak najnovijeg softwera oduvijek kako god on radio. Zahvaljujem se svima na savjetima i imam jedno pitanjce za kraj...dali je pametno otvorit ga, malo ocistit prasinu te eventualno promjenit termalnu pastu jer ipak nije nista dirano od kupnje?!
04.11.2018 | 22:06
Otvori ga i pogledaj koliko ima prašine pa ako procijeniš da treba, očisti ga... samo budi nježan

Ovo bi trebale biti upute za tvoj model: www.ifixit.com/Device/MacBook_Pro_13%22_...a_Display_Early_2015

PS. Samo si prije otvaranja nabavi potrebni alat
PPS. Čestitke na kupnji i još više što imaš volje i nemaš straha raskopati ga (ozbiljan sam, poznajem ljude koji i oko brisanja prašine sa LCD zaslona prave drame ).
04.11.2018 | 22:30
Bertone kaže:
Otvori ga i pogledaj koliko ima prašine pa ako procijeniš da treba, očisti ga... samo budi nježan

Ovo bi trebale biti upute za tvoj model: www.ifixit.com/Device/MacBook_Pro_13%22_...a_Display_Early_2015

PS. Samo si prije otvaranja nabavi potrebni alat
PPS. Čestitke na kupnji i još više što imaš volje i nemaš straha raskopati ga (ozbiljan sam, poznajem ljude koji i oko brisanja prašine sa LCD zaslona prave drame ).
Hvala kolega, budem alat nabavio malo sam istrazivao o tome tako da nisam potpuno nespreman. Jednostavno sam misljenja da mu to nece nista skodit i nisam jedan od onih koji nista ne diraju dok ne rikne! Bolje sprijecit nego ljecit tako da bih deff uzeo neku kvalitetniju termalnu pastu te mu dao koji stupanj nizu temp. rada. Vjerujem da ima ljudi koji se boje bilo sta radit na njemu ali ipak je to sve na kraju potosna roba koju treba odrzavat...
04.11.2018 | 23:09
ARCTIC COOLING MX-4 ti je OK pasta, a u količini od 4g ti dođe oko 45 kn kod nas.
Ako nisi nikad mijenjao pastu na procesoru, onda moraš znati da moraš još kupiti i etilni alkohol (96%) kako bi dobro očistio ostatke stare žvakaće od paste.
Jednostavno kap alkohola na papirnati ručnik i briši, papir mijenjaj što češće - znači nakon svakog poteza po površini koju čistiš) pa kad je sve čisto nemoj novu pastu aplicirati razmazivanjem (kako je prikazano u uputama) nego stavi samo kap na jezgru, poklopi hladnjakom i prišarafi ga (hladnjak možeš malo pomaknuti ako imaš mjesta da se bolje razmaže pasta ali ga nemoj dizati kad ga jednom spustiš na jezgru)... i to je to.
05.11.2018 | 01:09
Bertone kaže:
ARCTIC COOLING MX-4 ti je OK pasta, a u količini od 4g ti dođe oko 45 kn kod nas.
Ako nisi nikad mijenjao pastu na procesoru, onda moraš znati da moraš još kupiti i etilni alkohol (96%) kako bi dobro očistio ostatke stare žvakaće od paste.
Jednostavno kap alkohola na papirnati ručnik i briši, papir mijenjaj što češće - znači nakon svakog poteza po površini koju čistiš) pa kad je sve čisto nemoj novu pastu aplicirati razmazivanjem (kako je prikazano u uputama) nego stavi samo kap na jezgru, poklopi hladnjakom i prišarafi ga (hladnjak možeš malo pomaknuti ako imaš mjesta da se bolje razmaže pasta ali ga nemoj dizati kad ga jednom spustiš na jezgru)... i to je to.
Imam iskustva u mjenjaju paste vec nesto od prije (iz dana dok su klasicne kutije bile in) tako da nebi trebalo biti problema. Princip je ostao isti ali hvala za preporuku dobre paste to mi je totalna nepoznanica.
05.11.2018 | 23:58
Imaš kakav yt video ili nešto slično di bi se moglo malo naučit o tome kako živjeti sa tih 120 GB
06.11.2018 | 00:31
Siky97 kaže:
Imaš kakav yt video ili nešto slično di bi se moglo malo naučit o tome kako živjeti sa tih 120 GB

Umjesto za gledanja YT videa odvoji 2-3 sata i pogledaj što sve imaš na disku jer definitivno sve ne koristiš svaki dan ili par puta mjesečno. Kad jednom počistiš disk od nepotrebnih fajlova i softvera kojeg si pokrenuo možda jednom u životu, nastavi održavati MBA tako da jednom tjedno pregledaš i počistiš novo spremljene podatke i to je to.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 35 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO