iMac Pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac Pro


20.12.2017 | 14:14
Problem je u tome što kod nas leasing kuće daju uvjete leasinga koji to nisu, nego su samo neki specifičan oblik kreditiranja. Jebo leasing u kojem ja opet moram snositi sve troškove vlasništva (na primjeru auta - registracija, osiguranje, servisi) i još plaćati leasing. To onda nije leasing.
Zato sam namjerno i napisao - najam.
20.12.2017 | 15:09
smayoo kaže:
Problem je u tome što kod nas leasing kuće daju uvjete leasinga koji to nisu, nego su samo neki specifičan oblik kreditiranja. Jebo leasing u kojem ja opet moram snositi sve troškove vlasništva (na primjeru auta - registracija, osiguranje, servisi) i još plaćati leasing. To onda nije leasing.
Zato sam namjerno i napisao - najam.


Da, to je tak.
Naglasak nisam htio staviti na dilemu najam ili kupnja, nego da li postoji potreba najma najmočnijeg stroja od 15 T EUR!
Ako unajmim onaj model za 7 T EUR, i redovno ga, recimo svake 3 godine mjenjam za noviji model, to mora biti dovoljno za tjerati AutoCAD jako dobro.

Čemu kupovati u najam konfiguraciju od 15 T EUR, i kome to danas treba? To sam htio reći.
20.12.2017 | 17:57
Tebi i meni za AutoCAD sigurno ne. Nekom arhitektu za ArchiCAD i projektiranje po BIM modelu razine 6, možda i da. Ili nekom za video-montažu i što ja znam...
20.12.2017 | 21:40
Mislite kad se projektra/konstruira/dizajnira auto ili jedrilica ili avion, da tada neku ulogu igra cijena računala?
iMac Pro nije za prosječnog ili nadprosječnog građanina bogate države.
20.12.2017 | 22:22
Naravno da igra cijena računala, zato što onaj tko naplaćuje milijune za neki projekt, taj sigurno to ne radi sam sa svoje dvije ruke, jednom glavom i jednom računalom, nego ima firmu od n ljudi od kojih svatko treba računalo i softver.
Ali, kad se radi o skupim osnovnim sredstvima, ima više razloga zašto se najam bolje isplati od kupnje. Rizike vlasništva (kvarove, popravke, lomove, zastarijevanje prije roka amortizacije, itd.) preuzima najmodavac. Ne moraš cash flow opteretiti skupom nabavom jer kapitalni izdatak prebacuješ u operativni, kojeg financiraš iz tekućeg poslovanja (naravno, moraš imati kontinuitet poslovanja, ali to je valjda neki prerogativ, inače nećeš ni raditi). Ako ti dođe do nekog poremećaja u poslovanju da imaš naglo smanjenje opsega posla, raskineš najam, možda uz neke penale, ali opet ti je to puno manji uteg od toga da imaš skupo osnovno sredstvo koje ti ne privređuje. Ako nisi ti vlasnik firme, nego odgovaraš vlasnicima (nadzornom odboru ili kome god), bitno je i to da skupa osnovna sredstva opterećuju bilancu i u pravilu pogoršavaju poslovni rezultat...
20.12.2017 | 22:31
@Daddo - što se tiče dogradivosti stroja, govorim prije svega iz iskustva u firmi koja za posao koristi Macove, dakle to je prije svega multimedijska produkcija, od videa i animacija, do 3D-a, webova, igara... baš sve i svašta.

I probali smo oba puta - all-in-one koncept i modularni. All-in-one izdrži 3-4 godine na zahtjevnijim poslovima, a onda ga vrijeme prestigne i treba ga zamijeniti. Tako smo i činili - svaki iMac smo zamijenili novim nakon oko 3 godine. Mac Pro tower strojevi su super-izdržljivi radni konji koji izdrže po 10 godina uz povremene dogradnje.

Naš prvi Mac Pro iz 2006. godine dan danas radi kao server u arhitektonskom birou kod prijatelja. Ima moderniju grafičku karticu tako da može vriti neki noviji macOS, ima gomilu RAM-a, ima SSD kao boot disk i ima 2 x 5TB RAID za pohranu. Znači stroj koji će uskoro imati 12 godina (što je u informatičkim godinama valjda x 3 u ljudskim) bez problema služi i uopće nije spor (8-core Xeon na 3.0GHz). Niti jedan all-in-one to ne može izgurati. Zato mi nije žao papreno platiti modularan Mac Pro stroj.

Moj stroj na poslu na kojem sada radim je 2008. godište, dakle sada će 10 godina! Radi kao zmaj, 8 jezgri, ima SSD, ima "luđačku" NVIDIA karticu s 4GB VRAM-a koja mekano pogoni 2 x 30" Cineme, ima SSD i gomilu diskova. Štogod krepa, imam neku rezervu i mogu dalje vrlo brzo. Downtime tog stroja je 0.

Sada ću ga zamijeniti s generaciju novijim 2009. godište koji ima noviju arhitekturu i prima u sebe Xeon procesore koje u te strojeve Apple nije ugrađivao (jer su se pojavili tek kasnije) i gdje onda imamo slučaj da jedan stroj star 9 godina radi gotovo jednako brzo kao tekući ulazni model Valjka! I sve to za relativno "niš" para. Modularni strojevi mnogo toga mogu kasnije izvući putem PCI proširenja i to se obilno koristilo. Znam da je sada za to osmišljen Thunderbolt, ali to se nekako nije uhvatilo - ili su cijene takvog hardveraja toliko skupe, da to malo tko koristi.

I dalje držim da su Mac Pro toweri najbolji Macintoshi ikada napravljeni i samo se nadam da će Apple s tim novim modelom napraviti nešto slično.

Ovaj novi iMac Pro je sada super, ali ja strašno ranjiv - štogod da mu krepa, ti si bez cijelog stroja. A kada imaš super-kompleksni hardver od 15.000 eura, tu ima svašta za krepati tijekom godina. Ili npr. luda grafička s 16GB VRAM-a za koju se sada plaća premium cijena... za godinu dana će se takva moći kupiti za 1/4 cijene. U modularnom stroju bih se sada zadovoljio nekom običnom, a onda iduće godine kupio neku jaču... itd, itd... volim kada profesionalan stroj ima fleksibilnost pri održavanju i dogradnji. Što ako za dvije godine standard budu 8K monitori i to po nekim super cijenama? Što ako SSD pohrana postane rašireni standard po desetini današnje cijene? Super-skupi all-in-one je slijepa ulica.
  • Daddo
  • Posjetitelj
21.12.2017 | 00:27
Slažem se ja da je super skupi all in one slijepa ulica, no sve ovo što si pobrojao da je nadograđivano na Mac Pro strojevima meni zvuči kao hakeraj i nije mi puno različito od PC svijeta iz kojeg dolazim. Vjerujem da ti Apple službeno ni za jedan od tih "frankenštajna" ne pruža podršku, a nekako sumnjam da će ti i proizvođači aplikacija koje koristiš kad im kažeš da je stroj koji koristiš službeno nepodržan - dati nekakvu podršku.

Da, HW koji imaš je unatoč svojoj starosti i dalje odličan, no u slučaju problema si (službeno) prepušten sam sebi. Sreća u nesreći je da si dugogodišnji Apple korisnik pa si se s hrpom tog hardwarea već sretao i hrpu problema riješio pa taj "sam svoj majstor" lakše podnosiš, no vjerujem da bi i tebi bilo daleko manje naporno imati novi i podržani stroj za koji nećeš razbijati glavu "a što sad" kad stvari krenu loše.

Koliko je to korištenje starih strojeva posljedica činjenice da si dugogodišnji korisnik računala i pionir koji voli čačkati po hw-u a koliko je u pitanju faktor isplativosti ulaganja s obzirom da je HR malo (i nažalost siromašno) tržište to znaš ipak samo ti.

Nema ništa loše u starim strojevima dok rade i dok za njih ima dobavljivih dijelova. Svojedobno sam i sam za svoje potrebe (i nikakve novce) složio radnu stanicu od EOL Tyan workstation ploče i uz malo živog srebra od dva Durona napravio Athlone MP te uz dodatak ECC memorije za cijenu prosječne konfiguracije dobio računalo koje me služilo 10 godina. No da bih to preporučio nekome za posao - ne bih. Macovi su drugo i drugačije znam (na nekima sam i radio prastarima), no vjerujem da ipak postoji razlog zašto se umirovljuju...

Ponovit ću se, nije meni all in one koncept dobar uopće niti mi je iMac pro wow zato jer mislim da će nekom biti pun pogodak, nego me veseli da su izrazito snažan HW utrpali u malo kućište što u budućnosti vjerojatno znači novi Mini sposoban da bude server sa brzim ethernet portom i xeonom u sebi.
21.12.2017 | 00:45
Na YT kanalu Jonathana Morrison prije par minuta počeo Live streaming "How Fast is the iMac Pro?":
21.12.2017 | 09:11
@Daddo, zanimljivo, ali nikakvih problema s tim strojevima u smislu kompatibilnosti i nepodržanosti nije bilo, čak niti kada su jači CPU u pitanju, "sve samo radi". Grafičke su isto radile bez ikakvih drivera, samo je trebalo paziti da se uzme ona koju je Apple podržao. Jedina kvaka kod najstarijih strojeva je što su imali 32-bitni EFI koji Apple nije napisao kasnije u 64-bita, pa nisi mogao staviti zadnji OS bez da napraviš jedan hack, ali to i nije bio neki bed, odradiš hack i radiš dalje. Novije generacije su imale 64-bitni EFI, pa to nije bio problem.
21.12.2017 | 17:36
Recimo da trebas racunalo za video obradu, za trazenih 15000e kupis brutalan PC, odvedes, obitelj na putovanje na neku lijepu lokaciju. Kupis si novi mobitel. Par poklona pod bor. Odradis servis na autu. I jos ti ostadne za par vikenda sa ljubavnicom

A rendanje video uradaka ide bez problema.

Nikada ja ne bi platio tu cijenu za racunalo. Nikada!
21.12.2017 | 18:07
Sve je to.... tako... jako... kako da kažem... zblurano
Imao sam ja investitore koji su plaćali 15000 EUR za kadu od kineskog porculana ili svilene tapete. Smart staklo na kliznim stijenama terase. Umjetne sise & guzicu. I tako... Svašta...
22.12.2017 | 04:54
A za Touarega ili Cayenne dati milju je u redu?
22.12.2017 | 08:25
Ovisi koliko imaš na računu. Ako si u debelom plusu i sve potrebe su ti namirene i poželiš iMac Pro, go for it. A pogotovo ako ti je takvo što osnovno sredstvo rada pa će ti se nakon godinu dvije sam isplatiti.

A za aute.. hm, neki auti su čisti statusni simbol. Cayenne će te odvesti na more isto kao i Seat Alahambra. Čak ćeš uštediti a stigneš jednako brzo.
22.12.2017 | 14:29
Nije bitan racun. Bitno je da li ti treba ili ne. Kategorija imam i mogu nije ciljana skupina.
23.12.2017 | 13:08
Usporedba sa tuaregom ili "kajenom" je u najmanju ruku "čudna" (da ne upotrijebim kakav grublji izraz). Mogli bi se na kraju sloziti da je koncept all in one pro stroja promašaj a vrijeme ce to pokazati "vrlo skoro". Naknadno im je trebalo nekoliko godina da priznaju da je mac pro (trashinthosh) totalni promasaj (dok su to korisnici zakljucili nakon nekoliko mjeseci uporabe) i sad me zanima koliko ce biti potrebno da napuste ideju imac pro-a?? Ako je primjerice izmjena graficke ili procesora "frankenstajn mac" onda neka firma slobodno napravi desktop verziju iphone bionic A 11 procesora ili neka implementiraju vlastito rijesenje objedinjenja GPU/CPU u heterogenoj izvedbi (kao što planira intel) i sve pet.. Ali prodavat "muda pod bubrege" pro korisnicma tipa "gle ti mozes nadograditi jedino tipkovnicu i to za 15k dolara" je idiotizam !!! Ne radi se tu ni o parama (pro korisnik je spreman iskrcati poprilicnu kolicinu dolara, eura.. dabrovih koža ili čega već), nego se radi o tome da tvrtka zeli imati apsolutnu kontrolu, ostavljajuci vrlo malo prostora za "manevar" ukoliko nešto rikne. A uostalom postavlja se pitanje i buducnosti mac pro-a !? Kako je najavljeno "mac pro nije zaboravljen i imamo u planu za 2018 god. potpuno novi dizajn" ??? WTF ???!!! čemu onda imac pro... ??? Da popuni "gap" izmedju cekakanja pravog mac pro-a !? I to za 15k dolara ili 100k kuna !!!??? NE HVALA !!!
23.12.2017 | 14:19
Sto mislite, hoce li se moci ova crna tipkovnica kupiti odvojeno? To je jedino sto me privlaci u cijeloj prici oko novog iMaca Pro
25.12.2017 | 01:02
28.12.2017 | 17:28
Evo teardown videa, izgleda da ce se moci nadograditi RAM, CPU i SSD

youtu.be/-IoZl1Fb0hg
28.12.2017 | 17:58
Hm... moći će se zamijeniti u servisu, bez korištenja lemilice... Ali eto. Bolje i to, nego ništa.
28.12.2017 | 18:01
Baš ružno izgleda nadogradnja.
28.12.2017 | 21:46
Pa i nije tako strasno, izuzev idiotarije sa micanjem ekrana i naravno - pušinga garancije... sto vjerojatno i nece biti neki pretjerani problem, jer ce vec isteci prije nego sto stroj postane preslab i spreman za upgrade
02.01.2018 | 23:29
Tek sada vidim da je stvar gora nego li sam mislio: čak se niti RAM ne može dograditi bez da se rastavi cijeli stroj! Klasični iMac 27" barem to može.

Meni taj stroj sve više liči na 20th Anniversary Mac perverziju.

Dobra vijest je da se hardver za radne stanice očigledno toliko smanjio da uopće ne bi bilo nemoguće napraviti nekakav novi Mac mini Server s Xeonom.

Ništa, čekamo dalje novi modularni Mac Pro...
03.01.2018 | 08:53
A ja čekam novi Mac mini Server s Xeonom.
03.01.2018 | 12:06
dpasaric kaže:
Ništa, čekamo dalje novi modularni Mac Pro...

Sve me strah toga i njihovog izmisljavanja tople vode. Nije mi jasto zasto samo ne uzmu staro Classic Mac Pro kuciste, nafilaju sa recentnim hardverom i eventualno finisiraju u ove aktualne space gray finise. Svi bi bili presretni i isli bi ko halva.
03.01.2018 | 21:18
Možda čekaju da AMD napokon riješi probleme) u proizvodnji AMD Ryzen Threadripper procesora pa izbace nešto full bazirano na AMD-u
04.01.2018 | 00:39
To je i kažem - ne trebaju ništa izmišljati, čak bi i ono staro kućište bilo super, neka ga stave u Space Grey, ostave hrpu priključaka i vozi... i svi bi kupovali takav stroj... ali ne, oni izmišljaju nepotrebne inovacije tamo gdje su kontraproduktivne.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 45 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO