SSD Disk pomoć!?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD Disk pomoć!?


07.08.2017 | 20:03
Pozz svima već sam pisao na temu mac-a za late 2008 verziju te me sad zanima za istu obzirom da mi je krepao hdd jel mogu staviti ovaj ssd u njega i hoće li raditi normalno obzirom da u hgshopu nisu sigurni jel hoće -_-

www.hgshop.hr/proizvod/ssd-disk-120-gb-k...-2-5-sata-iii/211927
07.08.2017 | 20:23
Malo preciznije opisi mac. Stolni, prijenosni, koji?
07.08.2017 | 20:30
macbook pro late2008
07.08.2017 | 21:09
Za pretpostaviti je kako imas 15" (jer nisi precizno napiaso, postoje 15" i 17" late 2008).
Za njega vele (15"):

Hard Drive Interface: 3.0 Gbps Serial ATA (SATA)
Optical Drive Interface: 3.0 Gbps Serial ATA (SATA)

Sto bi bilo SATA II.
Kako su SATA II i SATA III kompatibilne, disk bi trebao raditi.
07.08.2017 | 21:16
Da radi se 15". Probat ću.. ja isto mislim da bi trebao raditi .. ako netko je još siguran nek opali komentar
07.08.2017 | 21:33
Ja sam SSD diskove kupovao po ovim kriterijima:
1. 60 mjeseci garancije
2. MLC memorijski čipovi
3. da li će raditi sa MBP

... i do sad nikakvih problema

PS. Nego kad već kupuješ SSD... zašto 120/128 GB kad za manje od 50% više kuna možeš uzeti 240/256 GB SSD?
08.08.2017 | 05:19
Jednostavno nemam potrebe za većim hardom jel mi je sve na računalo i na prijenosnim diskovima tako da će i od tih 120 gb pola tek biti iskorišteno ali htio bi malo dobiti na brzini
08.08.2017 | 08:44
Dobiti ćeš na brzini, tišini, potrošnji struje i zagrijavanju ... ali 120/128 GB SSD-i su danas cijenom po GB najlošija kupnja pa sam zato pitao
08.08.2017 | 09:03
Brze se budu programi ucitavali. Komp je i dalje spor. Potrosnja pada, tisina li-la. Zagrijavanje isto li-la.
08.08.2017 | 11:23
zabac kaže:
Brze se budu programi ucitavali. Komp je i dalje spor. Potrosnja pada, tisina li-la. Zagrijavanje isto li-la.

Mislio sam na temperaturu između HDD-a i SSD-a ali nmv, možda ovi jeftiniji SSD-ov koji su u plastičnom kućištu (ja takve nemam) i jesu topliji od HDD-a... što se pak buke tiče, SSD nema mehanički pokretnih dijelova dok ih klasični HDD ima pa sad vidi da li ima razlike u buci ili je li-la
08.08.2017 | 11:44
KINGSTON SV300S37A240G - na MacBook Pro (15-inch Early 2008) radi savršeno već nekoliko godina.
08.08.2017 | 12:18
Ovo 2,5" diskovi su se sporo vrtjeli i nsubili jako bucni. SSD ne proizvodi buku.
Za grijanje bi se dalo raspravljati. Ploce se ne vrte stalno radi usted energije, pa je mislim grijanje tu negdje. SSD ne miruje, vec preslaguje clije kad nema druge aktivnosti.
Nevazno, osjecaj brzine postoji jer procesorski zahtjevan posao ovako i onako traje.
08.08.2017 | 12:36
zabac kaže:
...SSD ne miruje, vec preslaguje clije kad nema druge aktivnosti.

... i ponekad utorkom i četvrtkom igra badminton sa WiFi modulom (al' nemoj nikome reći da sam ti rekao)
08.08.2017 | 12:43
To ovisi o modelu Maca. U MBA i 12" MB nema dovoljno mjesta za badminton pa igraju squash.
09.08.2017 | 05:53
Prihvatit ću prijedlog za veći SSD i za 200-tinjak kuna uzeti 240 gb pa nek stoje gigabajti a i pročitao sam da veći ssd ima duži vijek trajanja e sad koliko je to istina neznam
09.08.2017 | 06:08
Nema duzi vijek trajanja. Broj zapisa u celiju je knacan, pa ispada kako bi disk od 128GB duplo mrze ispunio brojem zapisivanja celija nego onaj od 256GB.
Govorimo o 10-15 godina.
09.08.2017 | 10:18
Već sam napisao ali ponoviti ću, dva kriterija su bitna kućnom korisniku (i sreća kao treći jer uvijek možeš naletjeti na defektan primjerak):
  • za prvo nađi SSD koji ima MLC čipove (većina ih dolazi sa TLC čipovima dok su modeli sa SLC čipovima namijenjeni za posao i cijenom su van razumne cijene za kućnog korisnika).
  • garancija (60 mjeseci)

... sve drugo ovisi o sreći

Inače, ovo o pretpostavljenom broju zapisa i trajnosti je možda dobro opisano i prikazano u testu kojeg su napravili na PCE-u pa prilažem ispod linkove ako se nekome da čitati (test je malo stariji, ali se stvari u načinu izrade SSD-a nisu nešto bitno promijenile):


Inače, ovo su moji SSD-i:
  • 256GB SanDisk Z400
  • 240GB Intel 1500Pro
  • 128GB Vertex 4
  • 120GB Intel 520
  • 60 GB A-Data SP900


... i ni jedan nije mlađi od par godina, svi su MLC i svi su imali garanciju od 60 mjeseci i ni jedan ne pokazuje znakove umora.
09.08.2017 | 13:39
Proci ce godine i godine dok se celije ne potrose.
Ako gledamo da celija ima 2-3000 zapisa uz 256GB, to bi prosjecno bilo 640TB zapisa.
10 godina, 3650 dana i 175GB svakodnevnog zapisivanja.
10.08.2017 | 06:57
Za SSD je odlučeno bit će 240 GB Kingston ili A-data za 700 kn u HGSHOPU u Puli... Danas idem naručiti.

Malo sam googlao i našao kod nas u protisu ram na 1066mhz. Zanima me jel može ovaj ram na moj mac?

www.protis.hr/products/details/memorija-...t-cm3x4gsd1066/84279

www.instar-informatika.hr/memorija-za-pr...M3X4GSD1066/product/
10.08.2017 | 07:08
Na poslu koristim ovaj SSD
ssd.userbenchmark.com/HyperX-Savage-240GB/Rating/3494 i jako sam zadovoljan. Međutim smatram da za moj stariji mac nema potrebe za skupljim od 100e jer ionako je sata2 tako da ni nemogu iskoristiti do kraja te SSD-ove
10.08.2017 | 07:36
Noviji disk = novija tehnologija = bolje
Ja senisam vodio time koja je sabirnica. Uzeo Intel neki u Linksu kad je bio popust za 999kn (200kn je popusta bilo).
10.08.2017 | 07:39
Jer itko zna koliko otprilike Appleovi SSD-ovi na njihovim prvim generacijama Retina prijenosnika (konkretno, early 2013. model od 15") - imaju mogućnosti pisanja, brisanja otprilike? I oni, bar koliko me sjećanje služi, još tada nisu imali tu NAND tehnologiju (koja im omoućuje da suze zapise - tako nešto - da ih stane više)?
10.08.2017 | 07:44
Kako Apple uzima skupo, ti bi mogli imati kai sanadnji losiji SSD-ovi, 2000 zapusa.
Ne oprterecuj se s time jer budu prosle godine i godine dok se u disku uniste sve celije.
10.08.2017 | 07:51
@iYoda, aj' baci oko na ovu ponudu. Imaju dostavu i korektne cijene, a imaju i neki RAM za Apple.

Ili odi sa laptopom u najbliži dućan i neka ti odmah stave RAM pa ako radi kupiš, ako ne radi ne kupiš
Ja sam u svog ubacio prvu memoriju koja mi je došla pod ruku iako Apple kaže da nije podržana ni brzina ni kapacitet, a u stvarnosti sve radi OK.
10.08.2017 | 07:56
Ma čisto da znam.
Iskreno, sada kada mi je prošla Apple Care garancija, a već sam mijenjao zvučnike jer mi je desni otišao (mijenja se par - u iStyle-u sam ih platio 250 kn + sat vremena rada još toliko - ali su mi bar i propuhali komp od prašine u toj cijeni sata rada) - znači počela mi je sezona kvarenja a nemam nikakve garancije. Možda bi mi bilo pametnije da ga frknem, pa da dodam nešto i kupim novi. Samo, niti imam ideju koliko bi za ovoga tražio, niti imam dovoljno love za 15" MacBook Pro koji bih htio...
Ovaj moj je najjači model iz 2013. godine, po mac2sellu danas vrijedi ovoliko (uz Apple Superdrive koji imam netaknut valjda):
ScreenShot2017-08-10at08.55.04.png

A mac2sell (iako mi je komp očuvan skroz) mi se čini puuuno optimističan
10.08.2017 | 08:01
Mac2sell je na opojnim drogama
10.08.2017 | 08:34
- znam da je ta cijena nerealna. Ali, koliko je realno za taj komp?
Mislim, iako mu je već 4.5 godina - on je mrcina od laptopa.
CPU Ivy Bridge i7 2.7 GHz Intel Quad Core, 16 GB RAM, 512 GB SSD, retina screen, kapacitet batierije na full chargeu je 96.7 %, i ima 125 punjenja...
Koliko je realno tražiti za takav komp danas?
Uz Superdrive kao dodatak?
I 4. generacija (posljednja prije ovih uspravnih) Apple Time Capsule kao drugi dodatak, od 2TB?
Koliko bi vi ukupno cijenili taj kompjutor i sve dodatke?
10.08.2017 | 09:18
iYoda kaže:
Za SSD je odlučeno bit će 240 GB Kingston ili A-data za 700 kn u HGSHOPU u Puli... Danas idem naručiti.

Malo sam googlao i našao kod nas u protisu ram na 1066mhz. Zanima me jel može ovaj ram na moj mac?

www.protis.hr/products/details/memorija-...t-cm3x4gsd1066/84279

www.instar-informatika.hr/memorija-za-pr...M3X4GSD1066/product/


Ja sam koristio late 2008. Ako je RAM 1066, radit će.
10.08.2017 | 09:21
Kloba kaže:
- znam da je ta cijena nerealna. Ali, koliko je realno za taj komp?
Mislim, iako mu je već 4.5 godina - on je mrcina od laptopa.
CPU Ivy Bridge i7 2.7 GHz Intel Quad Core, 16 GB RAM, 512 GB SSD, retina screen, kapacitet batierije na full chargeu je 96.7 %, i ima 125 punjenja...
Koliko je realno tražiti za takav komp danas?
Uz Superdrive kao dodatak?
I 4. generacija (posljednja prije ovih uspravnih) Apple Time Capsule kao drugi dodatak, od 2TB?
Koliko bi vi ukupno cijenili taj kompjutor i sve dodatke?


Ja ne mislim da je ta cijena baš tako pretjerana. To prije svega ovisi o tome kolika je nekom uporabna vrijednost. Da je moj, ja ga ne bi prodavao (kao što ne prodajem svoj, koji je non-retina mid 2012) jer mi vrijedi više nego što mogu dobiti za njega. Međutim, ako gledaš koliko košta novi MBP, ovo je cca 60% cijene. Zašto bi moralo biti jeftinije od toga?
Možda je jedina objektivna cijena do koje možeš doći - da gledaš pošto odu takvi na E-bayu u npr. Njemačkoj.
10.08.2017 | 09:38
@smayoo Znači mogu bez problema obaciti taj RAM onda za svoj laptop i radit će... Neda mi se plaćati preveliku poštarinu i naručivati i sve to čekati pa bi htio to rješiti kod nas... Bio sam tražio taj tip RAMA i kod ali nisam našao i neznam kako sad odjedhnom ga opet ima u shopovima .. izgleda da nisam dovoljno dobro pretražio sve
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 2 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO