Mac Pro tower PCI SSD kartice
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro tower PCI SSD kartice


  • Daddo
  • Posjetitelj
18.03.2018 | 06:28
arhitekt kaže:
zabac kaže:
Ja se s ovime ne bi uopće mučio. Staro je računalo, sabirnice nisu brze.
Čak ti je boje rješenje kupiti Thunderbolr PCIe karticu i staviti vanjsko kućište s diskovima. Tako možeš danas-sutra kad kupiš novi komp, sve preseliti.
Kako sam rekao gore, skupo je to a upitan je dobitak na tako starom računalu.


razumim sto želiš reći, i hvala ti svakako na svim informacijam.....no, imam macbook pro i7 mid 2012 2.6ghz, 16gb Rama itd itd ..... radi jaaako brzo za sve potrebe koje imam. Ovaj MP je na momente 3 puta brzi u istim tim radnjama... Apsolutno ne očekujem da je najbrži na svijetu, i shvačam ograničenja uvjetovana tehnologijom, no, želim pokušat iz njega izvuč maksimum. Ubzo cu upgrejdat procesore sa 2.4. na 3.46 po xeonu.... metnit sa 28 na 128 gb rama i gpu od amd hd 5770 u nvidia Titan X 12Gb (makwell) .... ostaju mi samo diskovi ....
Danas cu uzet Samsunga za OS i programe.... i to ce bit ok, no, moram nac nesto sa PCIe verzijama za podatke , diskove koji su brzi od 500MB klasicnog SSDa.....


nego, kako ugrađujete SSD na macpro u ove bočne 5.25 ladice.... di u ZG ima za kupit adaptere koji se mogu zašarafiti...... sve sam pregledao, moguće da mi nešto promaklo.....


Nemam mac pro, niti potrebe za tako snažnim računalom, no zanima me, zar zaista u nekakvom CAD-u (pretpostavljam da je u pitanju CAD, obzirom da je nick arhitekt), pa čak i da se radi o nekakvom 3D modeliranju je RAID (pretpostavljam 0) nužan na razini pci-e diskova i ta količina rama?

ECC registered memorija je sama po sebi "skupa ko dragi kamen", guraš ju u "staro" računalo, pa još dodaješ i najskuplji mogući RAID, spominjao si i zamjenu procesora... ne znam, meni to sve zvuči astronomski previše ulaganja u jednu (ne baš novu) mašinu, pa se pitam koliko se stvar isplati (manje bitno) i koliko je realna potreba u toj branši za tako nečim (prilično mi je nevjerojatno, samo zato)?
18.03.2018 | 08:13
ajmo redom jer vidim na nemas informacije o stvarima za sto se takav stroj koristi...

1.ecc ram nije skup ko sam vrag, kupujem ga polovnog i komad po komad... ne dajem novce sve odjednom... i u biti svaki ram je skup sam po sebi.
2. procesori... progugalj cijenu procesora 3.46 i vidit ces da su u rangu do 400$..... cak i manje..... stariji jesu ali brzi dovoljno
3. raid.... najskuplji raid nikad nije "dovoljno" skup, jer uvijek moze skuplje.. no da pojasnim.... ne kupujem "najskuplji raid" u starom stroju nego, se radi o investicji do 400$ sa m2 diskovima.....znaci opet se ne radi o ultra skupom nekom rjesenju.....

no zelim reči, izrada arhitektonskih vizualizacija sa unbiased rendererima trazi jako brz stroj. cinema 4d i corona render. guglaj cisto da dobijes dojam.
znači, ovaj stroj mislim sa par koraka, jedan po jedan, tijeom vremena ugrejdat da imam stroj na duze staze.... cijena 3D koje radim je otprilike 1000eura na dalje... po projektu, pa je sasvim normlano dio love odvojit za komad upgrejda.. jer u pitanju je determiniran broj toga sto cese upgrejdat i to je jednom i čao.... stroj je dovoljno brz za ono sto mi treba i ulaganja koja cu napravit nisu viša od 1500$ kada sve stavim na hrpu. Stroj sam platio jako malo... 600eura..... tako da kada uzmes u obzir da se radi o ulaganju u fazama..... svaki taj dio se neće ni osjetit......

veči trošak bi bio da koristim GPU render, jer grafičke kartice za taj softwer su najskplja investicija u bilo kom obliku, jer za ugodan rad ih moraš imat barem 4.....

eto, da približim za što mi treba stroj.... poanta je faznost...
18.03.2018 | 08:21
.
18.03.2018 | 09:17
U to j cijeloj prici nije mi jasna potreba za celikom brzinom diskova?
U prici renderiranja (nekad sam nesto malo i radio) procesor, a kasnije i GPU su odredjivali glavninu vremena renderiranja. Da li budes imao brzi SSD na SATA sabirnici od 3Gbps ili skuplji M.2 na RAID kartici i 8Gbps mislim da je svejedno. Povrcanje brzine bude maleno.
Trebao si onda uzeti noviji MacPro koji ima PCIe sabirnicu novijeg datuma.
18.03.2018 | 11:35
zabac kaže:
U to j cijeloj prici nije mi jasna potreba za celikom brzinom diskova?
U prici renderiranja (nekad sam nesto malo i radio) procesor, a kasnije i GPU su odredjivali glavninu vremena renderiranja. Da li budes imao brzi SSD na SATA sabirnici od 3Gbps ili skuplji M.2 na RAID kartici i 8Gbps mislim da je svejedno. Povrcanje brzine bude maleno.
Trebao si onda uzeti noviji MacPro koji ima PCIe sabirnicu novijeg datuma.


da pojasnim u čemu je stvar....

brzina diskova je bitna zbog dvije stvari. renderiranje je zadnja stvar u priči i tu igra RAM i CPU,(onog trena dok se objekt učita u RAM, pred renderranje) brzina zapisa je zbog proxie fajlova koji su vezani za program u fazi modeliranja.... proxie su elementi koje program, kojeg koristim, drži na disku, dok vizualne "kopije" prikazuje na ekranu.... kada se radi modeling, konstantno se učitavaju i zapisuju i mijenjaju proxiji... a u proxije mozes koristiit za drveća, trave, objekte, kamenja, detlaje itd itd.. to su često znaju biti GIGABAJTI i gigabajti podataka koji moraju biti učitani što brže, jer program stalno čita i zapsiuje, ovisno što se radi..... to je sve što se tiče prosječnog rada s 3d programom koji služi za renderranje i animaciju.....u ovom slučaju Cinema4D i Corona Render. (nisam dotakao veličinu RAM-a na GPU-u, zbog tekstura)

druga stvar je rad sa BIM programima, poput Archicad, ALLPlan Nemetchek i sl..... no, glede Archicada... zašto su diskovi bitni..... zbog biblioteka BIM elemenata koje AC učitava.... Arhicadov model u programu je parametrički, interaktivni i Arhicad traži brze diskove zbog rada, zbog read/write kontuiranog jer program SVE što je u njemu, a tiče se View-ova, Layouta, IFC modela, HOTLINK modula itd drži na disku i učitava po potrebi tijekom rada... ta "potreba" je njegova odluka kad što učitava, i naravno ovisno što meni treba u datom trenu pripreme projekta, no, fajl često ima veličinu od par GIGABAJTA koje Archicad mora konstatno vrtiti i obrađivati...... pričam o stotinama objekata, elemanta... stupovi, vrata, lampe,atributi, slojevi konstukcije.... planovi, presjeci.. itd itd.. sve je interaktivno i sve u realtime updejta..... i to se sve učitava sa DISKA.... zato su diskovi bitni u BIM projektiranju.... CPU služi da obradi sve elemente koji se učitavaju sa diskova, a brzina čitanja je najvažnija stvar...... znači, poanta brzih diskova jest da se ne stvori USKO GRLO prenosa podataka jer klasični SSD nisu dovoljno brzi za veče projekte...... sve je to u mom uredu gdje radim testirano i stvar se kompicira kada se uključi u to BIM Server i rad preko Teamworka, tj više ljudi na istom fajlu.. kada je brzina podataka međusobna najvažnija stvar....jedan komp postaje BIM Server ,a drugi se vežu na njega..... Samo brzina diskova i mreže je bitna.... u ovom slučaju obzirom da imamo odličnu mrežu, diskovi su još uvijek usko grlo...mislim na SSD diskove klasične do 500mb/s...

Eto, to je ukratko.. novi macpro je puno skuplja investicjia od ove koju ću upgrejdtat..a dobit cu jednake, tj vrlo slične brzine koje mi trebaju.......
U bliskoj budučnosti jest namjera da se nabavi novi macpro, čisto radi praktičnosti veličine, težine , prijenosa, ali za početak je ovo i više nego dobro.....

Sad je sve jasnije.
20.03.2018 | 06:17
SSD i mreza ne idu u istu recenicu po pitanju brzine.
Imas SSD koji je 6Gbit/s, spojen je na sabirnicu SATA koja je u MP5.1 3Gbit/s i ide na ethernet koja je 1Gbit/s.
Usko grlo ti je mrezna kartica. Koliko godg imali gobro poslozenu mrezu u uredu, ona bude usko grlo a ne disk.
Nemoj mjesati megabajte i gigabite. 500MB/s je 4Gbit/s i to je ono sto postizu SDD-ovi na SATA 3.0 ili 6Gbit/s sto je pak teoretski 750 MB/s.
1 bajt (byte) = 8 bita (bit)
20.03.2018 | 08:47
slažem se ... sve stoji što si napisao... no, nismo se skužili..... ja spominjem, osim mreže, svakodenvni rad.... rad na lokalnom računalu i prema svemu,u ovom slučaju , SSD su usko grlo.. tj njihove brzine od 500mb/s..... za svakodnevan rad je to super disk... no za BIM konkretno za Archicad, to je jos sve uvik sporo... zato mi je bitan RAID 0 ..... ali da je često mreža usko grlo jest, iako u uredu imamo 10Gbit/s ...


e, jedno pitanje mimo ovih SSD razgovora ..... da li bi netko bio voljan tu iz Zagreba da mi naruči ovo:
dao bi mu novce u dolarima, kunama ili eurima
Prilozi:
20.03.2018 | 13:56
Pratim temu jer mi je skroz zanimljiva, također škicam neki Mac Pro.

Nego, imaš u bankama one prepaid kartice. Ne znam koji je razlog zašto ne želiš sam naručiti. Ja sam si uzeo prepaid mastercard prije par godina u Hypo banci. Ukupan trošak kartice je bio 25kn. Pukneš gore love koliko misliš potrošiti (uplatom preko net bankinga ili direktno u poslovnici) i peglaj. Ja to koristim već par godina za ebay, amazon, itunes store i sl.. Mislim da i HPB čiji sam klijent ima neku takvu varijantu, ali i dalje koristim ovu hypo.

Pogledaj!
20.03.2018 | 14:10
arhitekt kaže:
e, jedno pitanje mimo ovih SSD razgovora ..... da li bi netko bio voljan tu iz Zagreba da mi naruči ovo:
dao bi mu novce u dolarima, kunama ili eurima


Zasarafi ga u optical bay i provedi si SATA kabel sa slobodna 2 porta na maticnoj do optical baya. Tako sam ja napravio na nekolicini masina i super radi Jedino ce ti trebati SATA kabel sa jednim L konktorom, ali toga ima po nasim ducanima.
20.03.2018 | 16:26
arhitekt kaže:
slažem se ... sve stoji što si napisao... no, nismo se skužili..... ja spominjem, osim mreže, svakodenvni rad.... rad na lokalnom računalu i prema svemu,u ovom slučaju , SSD su usko grlo.. tj njihove brzine od 500mb/s..... za svakodnevan rad je to super disk... no za BIM konkretno za Archicad, to je jos sve uvik sporo... zato mi je bitan RAID 0 ..... ali da je često mreža usko grlo jest, iako u uredu imamo 10Gbit/s ...


e, jedno pitanje mimo ovih SSD razgovora ..... da li bi netko bio voljan tu iz Zagreba da mi naruči ovo:
dao bi mu novce u dolarima, kunama ili eurima


10Gbps ethernet, realno je oko 4Gbps ili 500MB/s
Ako uspiješ i naći kontroler koji podržava 16-lane PCIe sabirnicu i ima M.2 utor, u tvom slučaju bi to bilo max 8Gbps.
Najbrži disk koji sam našao je Samsung 950 Pro 512GB M.2 x4 SSD teoretske brzine 32Gbps (realno 20Gbps).
Cijelo vrjeme govorim kako ti je u stvari logic board u MAcPro-u5.1 usko grlo, SSD sigurno nije (u stvari je ako ga staviš na sporu sabirnicu).
Teoretski (ako uspiješ kupiti sve dijelove) možeš dobiti 8Gbps ili realnije 6Gbps.
20.03.2018 | 16:34
sve djelove cu kupit, samo da pohvatam di ih ima sve za uzet..... radi se na tome, i pri kraju sam sa sakupljanjem informacija....
hvala ti za info.
20.03.2018 | 18:04
Možda pomogne.
25.03.2018 | 12:10
uzimam uskoro :.... (nakon sto sam proguglao sve kombinacije koje su realno dostupne)

za boot disk. sasvim dovoljna brzina.
..raid polje cu slozit za podatke sa drugom pci karticom....iz firme koja prizvodi SQUID PCIe Carrier Board for up to 4 M.2 SSD modules su mi javili da je cijena te kartice za 4x m.2 diska 390$, bez šipinga itd....

al to poslije....za početak ovaj tu
Prilozi:
26.03.2018 | 22:12
zabac kaže:
Ja se s ovime ne bi uopće mučio. Staro je računalo, sabirnice nisu brze.
Čak ti je boje rješenje kupiti Thunderbolr PCIe karticu i staviti vanjsko kućište s diskovima. Tako možeš danas-sutra kad kupiš novi komp, sve preseliti.
Kako sam rekao gore, skupo je to a upitan je dobitak na tako starom računalu.


Ne mozes u tower Mac pro staviti ThunderBolt karticu!
26.03.2018 | 23:07
Miro Spiro kaže:
Ne mozes u tower Mac pro staviti ThunderBolt karticu!


Da, nisam sreo Thunderbolt karticu za Mac Pro, mada to ne bi trebalo biti nešto posebno nemoguće za izvesti. Ono što se može je uzeti neku USB 3.0 koja ima USB-C i onda uzeti USB-C na Thunderbolt adapter, pa u nuždi tako spojiti neki vanjski TB disk ili nešto slično. Samo ne znam kojom brzinom bi to radilo.

www.sonnettech.com/product/allegro-usbc-pcie.html
27.03.2018 | 11:55
Mislim da je 1500M/s sasvom dovoljna brzina za ugodan rad sa podacima... ne bavim se video montažom... no, htjedoh reći... u vremenu isključivo CPU renderiranja, kada su prosječni korisnici imali i7 konfiguracije i kada su ozbiljnija studija koristila dual Xeon konfiguracije od nekoliko desetaka tisuča eura, brzine renderiranja su za 4K rezolucije iznosile uvijek oko 1H.... za finalni render po frejmu.... Dolaskom GPU renderera, kada sa 4-8 video kartica render vremena za isti frejm traju 10minuta, a cijena konfiguracije puno manja, počelo se dešavati da i tih 10 minuta odjednom nije "dovoljno brzo"...... idiotarija....

tako i ovo.... limit od 1500Mb/s je opet brzina koja je sasvim ugodna za rad.... bilo šta iznad toga uzme se Raid polje 0 i brzina se podupla.... istina jest da postoji mogučnost da sve u Raidu ode kvragu, ali to je rizik tehnologije koju svatko preuzme.... no, želim reč, ovih dana ću napisat konkretno sve što mislim ugradit u macpro i koje djelove mislim upgrejdat.

To što je stroj "star" ne znači ništa.. on je star, ali nije zastario i nije nedovoljno brz, naprotiv, brz je za 90% stvari koje koristim itd.... i takvi storjevi se ne kupuju ako nemas posla da ga otplatis... upgrejd kojeg cu napravit ce me koštat cca 2000eura.... što je nikakav trošak za ono što ću dobit s njim.. a to je render node... kojeg mogu pustit 24/365 da radi bez problema......

želim reč da je istina da tehnologija ide naprijed, i da sve ide brže.. no sve to i košta 5x više i trenutno je ovo što imam i kanim nadograditi sasvim brzo za sve poslove koje imam.....a tijekom vremena će se pretpostavim i stvorit situacija da kupim nešto u najnovijem izdanju, po pitanju brzine, i procesora... a do tad, ovaj 5.1. je i više nego odličan stroj.

kroz dan dva ću posložit listu djelova i cijene uz njih...pa možemo slobodno diskutirati o elementima koji bi bili bolji u lancu... dapače otvoren sam za sve kombinacije i hvala svima tu na informacijama i strpljenju
puno ste mi pomogli sa objašnjenjima da shvatim uopče koja tehnologija trenutno postoji u ovom svijetu
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.03.2018 | 12:20
Meni je i dalje nevjerojatno da je usko grlo u tom sustavu - disk. No ok, ja ne radim taj posao, ti znaš zašto ulažeš u SSD RAID 0 polje.
27.03.2018 | 15:32
Mislim, nije da ih nema:
www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/ThunderboltEX-3/

Pitanje je dali će raditi.
27.03.2018 | 20:20
zabac kaže:
Mislim, nije da ih nema:
www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/ThunderboltEX-3/

Pitanje je dali će raditi.


Neće raditi! Probao.

Ovo sto je Davor napisao nisam probao.
25.03.2019 | 08:18
dpasaric kaže:
PCI kartice za blade SSD podržavaju samo AHCI protokol, NVMe radi isključivo uz driver i nije bootabilan.

Ima li šta novo vezano za boot sa PCI SSD-a? Razmišljam o ugradnji pa da provjerim ako se šta promijenilo u ovih godinu dana.
25.03.2019 | 12:15
Ima Za 4,1/5,1 masine je prije nekog vremena izasao novi firmware (140.0.0.0), koji omogucuje boot sa NVME diskova
25.03.2019 | 13:22
Hvala na informaciji.
E sad, pretpostavljam da moraš imati instaliranu PCI karticu kako bi se update pojavio, ili griješim?
Update se radi putem FirmwareUpdateHelper-a, šta ne?
25.03.2019 | 14:36
Sa instalacijom za Mojave se pokrene i firmware update. Nije nuzno Mojave i instalirati, moguce je samo pokrenuti instalaciju, flashati firmware i kasnije prekinuti instalaciju Zguglaj najbolje, ima dosta informacija o tome. U medjuvremenu je cak izasao i jos noviji (142.0.0.0), ali nisam se bas interesirao sto donosi, koliko se sjecam - nista posebno. Samo pripazi na ovo:

forums.macrumors.com/threads/mp5-1-bootr...w3xxx-xeons.2132317/

Imas i odlicnu grupu na Fejsu bas oko pimpanja MacPro-ova, ima tona korisnih informacija

www.facebook.com/groups/Mac.Pro.Upgrade/
26.03.2019 | 02:23
Samo da javim iz prve ruke da NVMe SSD u PCI slotu radi bez problema na Mojave, a brzina je strašna, onoliko koliko je SATA SSD brži od HDD-a, toliko je NVMe brži od klasičnog SATA SSD-a. Razlika je ogromna, brži je oko 7(!) puta.
26.03.2019 | 09:54
^SuperUnknown^, hvala na informacijama, neke stvari su mi jasnije sada.

dpasaric, gledao sam malo po netu testove brzina i zaista, brzine su impresivne.

Još ću malo proučiti tematiku pa ako zapnem negdje nadam se pomoći od iskusnijih.

Za sada ne bi dizao na Mojave, još sam na El Capitan a i koliko čitam grafička kartica mi nije dovoljna za Mojave.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 34 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Anonimci (424)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO