Mac Pro 3.1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 3.1


14.12.2016 | 13:21
problem je sto ni ja ovog u rijeci ne mogu vidjeti uzivo, nego se oslanjam na poštenje i rijec vlasnika.. a vidio sam slike na "njušci" komp izgleda dobro ocuvan...
14.12.2016 | 16:33
Pa zamoli nekoga s foruma da ga pogleda za tebe, da sam u Rijeci ja bi ti ga išao pogledati.
14.12.2016 | 23:31
Tema me jako zanima, osobito sa gledista appleovog macehinskog odnosa prema korisnicima starijih generacija mac racunala. Dio njih bi se mogao svrstati pod "starija", a u principu su masine kakvih bi se postidio bilo koji gamer. Sierra ne moze biti os na racunalima ciji procesori ne podrzavaju sse 4.1 instrukcije pa se tako neki intelovi xeoni nadju slabijima u usporedbi sa recimo core2duo procesorima. Imam osjecaj da nas Apple zeli natjerati na konstantno obnavljanje racunala jer primjera developeri ne mogu bez novih verzija xcode-a, a zahtjevi su svakim krucijalnim os-om besmisleniji po meni. Gotovo je nevjerojatno da mac pro star nekoliko godina ne moze vrtiti macos sierru.

Sto se OS-ova tice, svaki drugi je u globalu ok. Snow Leopard ima kultni status i jos sam citao da odredjen postotak racunala i dalje uredno vrti SL kao primarni OSx. Sierru nisam probao, iskreno ni ne vidim nista revolucionarno kako bi presao s Capitana koji mi je zbilja odlican sustav.

Hackintosh ce uvijek biti samo alternativa iako postoji niz distroa koji optimalno rade na vecini racunala s intelovim procesorima. U nekim se slucajevima i virtualna masina pokazala ok za koristenje no problem nastaje kod koristenja gpu i podjele memorije izmedju nativnog os-a i virtualne masine. Kod Hackintosha su mnogi problemi prilikom optimiziranja i potrebno je dosta znanja, strpljenja te metoda pokusaja i pogreske kako bi se doslo do rezultata, a to nije sport za svakog.
16.12.2016 | 00:10
Goc25 kaže:
problem je sto ni ja ovog u rijeci ne mogu vidjeti uzivo, nego se oslanjam na poštenje i rijec vlasnika.. a vidio sam slike na "njušci" komp izgleda dobro ocuvan...


Upravo je pojeftinio za petinu cijene
16.12.2016 | 09:12
Nije baš "Mac star par godina", evo još malo pa će biti 9 godina za model 3,1, ali on može vrtiti Sierru uz prikladnu grafičku karticu (Metal kompatibilnu) + hack install plist datoteke. Sierru ne mogu nikako vrtiti 1,1 i 2,1 modeli, a to je već 10, tj. 11 godina, a to je dosta u informatici.

Apple u ovoj situaciji krivim samo za dio u kojem nisu u installer stavili prepoznavanje grafičke, pa ako stroj ima hardverske uvjete, da sve radi bez hackova. Oni su ležerno išli na "najmanji nazivnik", pa ako je neka serija imala grafičku koja ne podržava Metal, oni su automatski rezali cijelu tu seriju.
17.12.2016 | 09:01
je je vidio sam da je pojeftinio, budemo nesto dogovorili
17.12.2016 | 09:09
dpasaric kaže:
Nije baš "Mac star par godina", evo još malo pa će biti 9 godina za model 3,1


nekako je to sve "lupilo o zid" !! kad se sjetim vremena tamo od 1999 pa na dalje.. iskesiras za komp 13 kila kuna a vec za par mj. mozes doslovce ga u smece bacit. posto nisam profesionalac jednostavno ne vidim neke velike razlike u primjerice icore5 ili 7 procesorima naspram ovih "starudija" od xeona.. a i cijena novog imaca ciju brzinu naspram ovog starog "teskasa" vjerojatno nebi niti primjetio mi nije nekako prihvatljiva !
18.12.2016 | 17:50
Mnogi pitaju za odnos brzine procesora novih iMaca i starih Mac Pro, evo tablice da se podsjetimo... unutra samo nije onaj zadnji CTO iMac s 4.0GHz i7...

Mac Pro (2010) 12-core Westmere 3.46 GHz 178.2
Mac Pro (2013) 12-core Ivy Bridge 2.7GHz • 174.5
Mac Pro (2010) 12-core Westmere 2.93GHz • 156.2
Mac Pro (2013) 8-core Ivy Bridge 3.0GHz • 141.6
Mac Pro (2012) 12-core Westmere 2.4GHz • 124.1
Mac Pro (2013) 6-core Ivy Bridge 3.5GHz • 113.4
Mac Pro (2010) 8-core Westmere 2.4GHz • 91.5
Mac Pro (2009) 8-core Nehalem 2.26GHz • 87
Mac Pro (2007) 8-core Clovertown 3.0GHz • 84.3
Mac Pro (2008) 8-core Harpertown 3.2GHz • 81
Mac Pro (2013) quad-core Ivy Bridge 3.7GHz • 78.3
Mac Pro (2008) 8-core Harpertown 2.8GHz • 78
iMac 27” (2013) i7 quad-core 3.4GHz • 78
iMac 27” (2013) i7 quad-core 3.5GHz • 76.2
Mac Pro (2007) 8-core Clovertown 2.66GHz • 74.8
iMac 27” (2011) i7 quad-core 3.4GHz • 69.3
18.12.2016 | 18:29
Šta mislite o ovome?

www.olx.ba/artikal/23885425/apple-mac-pro/
18.12.2016 | 21:11
Po opisu to bi mogao biti 3,1 u top izvedbi s 3.2GHz procesorima, ali možda je i noviji... no, ako dobro kaže konverter valute da je 550 km zapravo samo 2.199 kn, onda je to cijena na poklon čak i ako je stariji 3,1.
18.12.2016 | 21:20
dpasaric kaže:
Po opisu to bi mogao biti 3,1 u top izvedbi s 3.2GHz procesorima, ali možda je i noviji... no, ako dobro kaže konverter valute da je 550 km zapravo samo 2.199 kn, onda je to cijena na poklon čak i ako je stariji 3,1.


Da to izađe 2.199 kn. Problem je što ne pišu tačne karakteristike. Sa SSD-om se kreče cijena Mac Pro-a oko 4000 kn na Pik-u!
18.12.2016 | 21:24
nista iz bosne narucivati, moja topla preporuka.. svi traze da im uplatis pare na racun a tek onda salju.. druga opcija je put u sarajevo..ako si za izlet zasto ne. opekao sam se preko olx.ba par puta tako da vise nikad nista od tamo ne narucujem.
18.12.2016 | 22:41
mislim da sam priveo svoju potragu kraju, na kraju sam ipak dogovorio ovaj 3.1 iz rijeke, placanje pouzecem.. vlasnik mi je poslao i slike os-a pa sam presao vec na odabir monitora i ukomponirat cu dell u2414H uz taj mac i to je to.. par godina ce me posluziti...
18.12.2016 | 23:34
Javi dojmove kad stigne
21.12.2016 | 16:33
Evo ga mac je stigao, na njemu je instaliran yosemite, za sada dok se malo ne upoznam sa sustavom budem ga zadrzao. Vanjstina kucista bi mogla biti i bolja ali nije lose, par sitnih ogrebotina ali unutrasnjost je gotovo netaknuta kao sto je prodavac rekao, izgleda da se racunalo vrlo malo koristilo.. na kraju smo dogovorili jaci radeon R9 270x sa 2 gige rama i ssd disk sve zajedno 5000 kn, ono sto me fascinira je tisina mac-a i btw izgleda da je graficka flashana pa me zanima jel to dobro il lose ? hvala
21.12.2016 | 17:16
OK je. Flashana znaći samo da ju sistem prepoznaje kao "potpisanu od Apple-a" i imaš onda sliku od trenutka paljenja, a ne kad se driveri dignu u samome sistemu. Dobra je to cijena.
21.12.2016 | 17:54
da, odma sam skuzio da je flashana jer primjerice system information i klik na pci mi daje "There was an error while gathering PCI device information" sistem se podize na nacin da mi odma login ponudi
21.12.2016 | 18:32
Je si siguran da je flashana? Ne bi smjelo biti ralika, trebao bi odbah ići sivi ekran i jabuka, a zatim te pita za login. Kako imaš SSD, to niti ne primjećuješ, ali ako ti bude trebalo, biti će problema (ilimožda ne bude). Ne zna što se dešava ako odlučiš na friško instalirati OSX.
21.12.2016 | 19:02
U tom slucaju nije flashana nego je obicna PC graficka
21.12.2016 | 20:00
^SuperUnknown^ kaže:
U tom slucaju nije flashana nego je obicna PC graficka


znaci "sirova" pc graficka bez previse "kemijanja" je umetnuta u mac ljepo... budem se pozabavio time narednih dana... moram priznat sve mi se vise i vise svidja taj mac yosemite me odusevio sve radi glatko, bez trzavica, sustav se dize sa par sec... jos uvjek ne vjerujem da komp star gotovo 10 god. moze radit bolje nego moj gaming pc star dve god :O
21.12.2016 | 20:45
glupost... može i tvoj gaming pc radit jednako brzo, ako ne i brže... trebalo bi malo i u njega uložit ako imaš interesa
kako god, drago mi je da si zadovoljan! Volim kad stare stvari rade jednako dobro kao današnje
21.12.2016 | 21:12
budem i pc slozio, vise radi windowza jer su svi na njima nego radi igre... nego me fascinira nacin na koje je apple nekada radio racunala..
21.12.2016 | 21:42
Goc25 kaže:
budem i pc slozio, vise radi windowza jer su svi na njima nego radi igre... nego me fascinira nacin na koje je apple nekada radio racunala..


je je... apsolutno se slažem!
31.08.2019 | 11:59
Jel može pomoć: imam Mac Pro 3,1. Na njega sam instalirao Yosemite 10.10.5 koristeći MacPostFactor 2.0.1. Yosemite radi sa ATI grafikom koja je u njemu, mada sporo. Probao sam da ubacim Nvidia GT 710, ali iako sam pratio upute sa ove stranice: create.pro/blog/how-to-install-a-standar...or-960-in-a-mac-pro/ dobijem samo crn ekran nakon pokretanja Maca. Kako dalje?
01.09.2019 | 23:51
Stavi gore barem Sierru, ovo je najprovjerenija metoda

dosdude1.com/sierrapatch.html

Instaliras pomocu ATi kartice, nakon instalacije instaliras odgovarajuci nVidia web driver, ugasis stroj, ubacis nVidiju i sve bi trebalo raditi.

Inace, ide i High Sierra gore, novije od toga ti nece raditi s tom nVidijom jer nema drivera.

dosdude1.com/highsierra/
02.09.2019 | 08:04
A čemu uopće to kemijanje kad na Mac Pro 3,1 ide 10.11 pod normalno?
02.09.2019 | 10:22
Ispravka, u pitanju je 2,1. Mislio sam da je 3,1 ali nije. Ne mogu da stavim Sierru, pošto ne znam hoće li mi raditi audio interface koji imam.
02.09.2019 | 11:05
rankot kaže:
Ispravka, u pitanju je 2,1. Mislio sam da je 3,1 ali nije. Ne mogu da stavim Sierru, pošto ne znam hoće li mi raditi audio interface koji imam.


Na 2,1 najdalje ide El Capitan, ali uz hack. Nezahvalno je to raditi ako imaš stroj koji nema Appleovu grafičku jer onda nemaš boot screen. To je najbolje složiti onda na nekom stroju koji je ima ili sa starom karticom. Isto tako treba vidjeti je li ta novija kartica podržana u starom sistemu kao što je El Capitan. Recimo dosta tih novijih Radeona radi tek od Sierre nadalje.
02.09.2019 | 22:33
Mislio sam da zadržim obe kartice, tj. da stara bude za boot, a nova za rad, ali videću šta će biti. Sad sam vratio na Maverics i tu sve radi, međutim, ako mu pustim da uradi update sistema, onda grafika počne da brljavi. Tako da sam ponovo sve instalirao od nule, isključio auto update, ubacio GT 710, onda Nvidia drivere i sve je OK, osim što na VGA izlazu od Nvidie nemam sliku. Videću šta se zbiva na HDMI i DVI-D izlazima. Sa Mavericsom makina radi vrlo dobro, sistem je na SSDu.
06.09.2019 | 23:00
Update: radi sa MSI Nvidia GT 710, jedino se mora koristiti DVI-D izlaz, VGA ne radi.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 20 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO