Mac mini 2012 vs 2014
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini 2012 vs 2014


09.07.2016 | 15:28
Uzeo bi si Mac mini da nemoram spajat doma macbook pro na monitor , i da bude cijelo vrijeme upaljen (torrenti itd..)

E sad jel bolje uzet Mac mini 2012 pa ga upgrejdat sa ssd i ram ili 2014 sa fusion driveom ?
second hand bi ispalo slicna cifra nakon upgrejda..znaci u slucaju upgrejda 2012 dodao bi ssd 256gb + obican HDD, ili samo 512GB SSD i RAM 8 ili 16gb.
spajan bi bio na dellov monitor 2560x1440 60Hz preko display porta. HD4000 nebi imao problema sa tim?


2014 ima bolji grafički čip i thunderbolt2 a 2012 se da upgrejdat neke stvari, pa pokusavam odvagnut sta je bolje..
jedino nebi volio da su performanse puno losije od macbooka kojeg imam (2015 MBP retina)

ako tko ima kakav savjet ili sugestiju, slusam
09.07.2016 | 16:19
Ako kupiš Mini (nov ili polovan) s jednim diskom moraš voditi računa da je kabel za drugi disk poseban i nabavljiv samo kao Appleov rezervni dio. Dakle, uzmi u cijenu još jedno 400-500 kn za to (jer se mora naplatiti i sat vremena servisa, dijelovi se ne prodaju za osobnu ugradnju). Ugradnja je moguća kao DIY, ali nije za ljude koji nemaju iskustva. Video upute postoje na iFixIt.
09.07.2016 | 16:39
dpasaric kaže:
Ako kupiš Mini (nov ili polovan) s jednim diskom moraš voditi računa da je kabel za drugi disk poseban i nabavljiv samo kao Appleov rezervni dio. Dakle, uzmi u cijenu još jedno 400-500 kn za to (jer se mora naplatiti i sat vremena servisa, dijelovi se ne prodaju za osobnu ugradnju). Ugradnja je moguća kao DIY, ali nije za ljude koji nemaju iskustva. Video upute postoje na iFixIt.


Hm, kabel na ebayu nabavio za 4,97$. A video upute od OWC-a jednostavnije da ne mogu biti. Jedino treba paziti na kojoj poziciji je instaliran postojeci disk (upper ili lower), sukladno tome treba uzeti suprotni kabel za drugi disk. Dakle ako je disk lower, treba uzeti upper kabel za drugi disk.
09.07.2016 | 16:56
Ako je 5$ kabel, uzmu se oba.
09.07.2016 | 17:26
Mozda nisi dao sve informacije, ali za opisanu situaciju ja bi rađe investirao u dobar dock za MBP tako da ne moraš brinuti gdje su ti podaci, a što se torrenta tiče to stvarno može odrađivati svaka kanta.
09.07.2016 | 20:11
Znam da za torrent moze bilo kakva kanta, ali mbp koji imam mi ima premalo prostora da bude glavni komp (iako mi je to bila namjera kad sam ga uzimao, jbga nisam imao love za 500GB verziju).
tako da cemi mbp postat samo mobilna masina a mac mini kad sam doma.

sto se tice otvaranja mac mini 2012 nece mi bit problem jer sam nadogradivao vec mac mini 2009 kojeg je cini mi se i teze otvorit nego ovog. 2014 je zajebanija iako navodno se moze hdd zamjenit uz malo muke, al zato bi radje onda isao na fusion drive sto mi je zapravo idealno.

u oba slucaja bi isao na rabljeno. bas mi je izmakao 2014 sa fusion driveom za 4100kn u njuskalu
2012 vidim da ima za 3000-3500 ako nije quadcore, sto mi ostavlja mjesta za veci ssd, i onda s vremenom samo jos RAM dodat po potrebi.
09.07.2016 | 20:15
Jel ima ko kakvih iskustva sam mac mini 2012 i 2560x1440 rezolucijom na 60Hz ?
Zanima me jel bi to radilo ok out of the box ili su potrebne nekakve "modifikacije" ..
10.07.2016 | 00:23
energyman kaže:
Hm, kabel na ebayu nabavio za 4,97$. A video upute od OWC-a jednostavnije da ne mogu biti. Jedino treba paziti na kojoj poziciji je instaliran postojeci disk (upper ili lower), sukladno tome treba uzeti suprotni kabel za drugi disk. Dakle ako je disk lower, treba uzeti upper kabel za drugi disk.


To je super ako se sada kabel može nabaviti sa strane! Prije toga nije bilo, valjda je netko skužio da se to traži i da je kod Applea dovoljno skupo, pa da ima smisla to prodavati. Odlično!
10.07.2016 | 05:57
Privatno kaže:
Jel ima ko kakvih iskustva sam mac mini 2012 i 2560x1440 rezolucijom na 60Hz ?
Zanima me jel bi to radilo ok out of the box ili su potrebne nekakve "modifikacije" ..


Zasto bi moralo raditi na 60Hz?
Rezoluciju podrzava.


Sent from my iPad using Tapatalk
10.07.2016 | 08:39
Mini 2012 spojen na Dell u2715h bez ikakvog problema. Ako se dobro sjecam ta reza ti nece ici preko hdmi-a nego moras koristiti thunderbolt.
Sto se tice upgradea ssd-a, nije nikakva drama ako si nekada radio nesto slicno. Ima na ebayu kitova za to, dobijes i kabel i "alat" za izvlacenje motherboarda ali mozes i bez njega. Zavisno od slota u koji je uguran originalni drive mozda ne moras ni raskopavati skroz, ja sam morao
10.07.2016 | 09:27
Ja si složio hackintosha nakon što sam mjesec dana razmišljao kojeg Maca bih si uzeo. Prošle godine sam uzeo srednji Mac Mini, uvalio u njega SSD i to me koštalo negdje 8 tisuća plus PDV.

Sad sam htio uzet nešto novo, ovaj Mini ima 8gb rama koji se ne da proširit a kako često imam aktivne virtualke trebalo bi mi ipak 16gb. I tako sam se sjetio da je BUG imao temu broja Hackintosh, lijepo sam pogledao preporučene komponente, stavio i5, ram na 16, uvalio jedan SSD od 256 i jedan 2TB klasičan disk i stvar radi ko grom. Čak je napravio i update na zadnju verziju sistema. Sve za 4.150 kuna + PDV.
10.07.2016 | 09:50
Ja sam imao i jedan i drugi i mijenjao sam 2012 za 2014 baš zbog 4k rezolucije pošto mi je spojen na telku i služi kao kučni komp koji ima kodi, download menager, itunes itd. Osnovni 2014 model sa ssd-om radi tu funkciju savršeno i ne treba ti ništa jače sigurno.
2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.
10.07.2016 | 10:23
MoschuS kaže:
Mini 2012 spojen na Dell u2715h bez ikakvog problema. Ako se dobro sjecam ta reza ti nece ici preko hdmi-a nego moras koristiti thunderbolt.
Sto se tice upgradea ssd-a, nije nikakva drama ako si nekada radio nesto slicno. Ima na ebayu kitova za to, dobijes i kabel i "alat" za izvlacenje motherboarda ali mozes i bez njega. Zavisno od slota u koji je uguran originalni drive mozda ne moras ni raskopavati skroz, ja sam morao


Znaci radi ti na 60Hz?
Super onda bi i meni trebalo na Dell U2515H..

Kao sto sam i spomenuo nije mi problem raditi upgrejde na 2012. samo gledam sta mi je isplativije 2012 ili 2014. procesorski su vjerojatno prakticki isti, jedino intel iris vs hd4000, thunderbolt2 vs thunderbolt1 , bolji wifi itd..
10.07.2016 | 10:25
alojz kaže:

2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.


To mislis na 4K ili 2560x1440 ?
10.07.2016 | 16:37
Privatno da, radi na 60Hz u 2560x1440 tako da nebi smjelo biti problema!
10.07.2016 | 19:33
Privatno kaže:
alojz kaže:

2012 će ti raditi ali uz switchresX aplikaciju koja nije full podržana na zadnjem os x, a 2014 ti vrti nativno tu rezu.
U 60Hz ju ne vrti ni jedan ni dugi, 2012 ako se ne varam je max 24Hz, a 2014 30Hz.


To mislis na 4K ili 2560x1440 ?


Misli na 4 k, na specifikaciji piše, da ide na 4 k na 30 hz i to preko hdmi izlaza.
13.07.2016 | 15:28
Po ovome ispada da je graficka na miniju iz 2014 miljama bolja od ove na 2012..

gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Iris...125-GHz/m8813vsm7653
13.07.2016 | 15:30
Nisam nikad uspoređivao. A koji je eventualni stvarni benefit od toga?
13.07.2016 | 15:35
U slucaju kad zelis maksimalno iskoristiti graficku s displejima koji su na maksimalnoj rezpluciji. Tada dolazi do izrazaja.


Sent from my iPad using Tapatalk
13.07.2016 | 15:45
Pa s obzirom da ne koristim full hd monitor nego 2560x1440 bolja graficka je sigurno bolje rješenje. a i svaka nova verzija osx mi se cini da je teza za graficku. nego sam mislio da nije neka razlika izmedju ta dva graficka cipa, no sudeci po onom linku (ako je vjerodostojan) razlika je poprilicno velika.


a ako cu moc odigrat koju stariju igricu na windows particiji sigurno je plus (iako mi igrice nisu nikakav prioritet, al ak mogu zasto ne).
13.07.2016 | 16:12
Shvaćam... Hvala na pojašnjenju!
13.07.2016 | 17:07
Današnje grafičke za prikazivanje desktopa s nekim tranzicijama su dovoljne. Za videoigre nisu. Koriste kod renderiranja, u 3D modeliranju i tako.

Za igranje si kupi PS4. Dobiš usput i BD player. Vrijedo 400€.
13.07.2016 | 17:44
zabac kaže:
Današnje grafičke za prikazivanje desktopa s nekim tranzicijama su dovoljne. Za videoigre nisu. Koriste kod renderiranja, u 3D modeliranju i tako.

Za igranje si kupi PS4. Dobiš usput i BD player. Vrijedo 400€.


sve je to meni jasno, ali posto godisnje odigram mozda 5-6 sati ne pada mi napamet ista kupovat za igrice..
ako mogu birati izmedju minija sa losijom ili boljom grafikom di cu mozda uspjet zaigrat koju stariju igru to je vec druga stvar

a i navikao sam na mbp (2015) di je sve "glatko" sto se tice grafike, a s mac mini 2012 uopce nisam imao doticaja pa neznam kolko i dali bi uopce primjetio razliku kod koristenja. s druge strane mac mini 2014 mi se cini skoro pa identicnim ko mbp 13" 2015.
patnje mladog werthera

sve se na kraju svodi na bolja/novija masina (2014) vs mogucnost otvaranja i upgrejda (2012)

PS kolko je zapravo spor mac sa onim njegovim mehanickim 5400 diskom? vise se ni ne sjecam kako je bit bez ssd-a..
13.07.2016 | 18:02
Za ono što tebi treba, brzina diska nije važna (torrent, igrice). Igrice se budu duže učitavale, a skidanje preko torrenta ne može toliko brzo ići.
13.07.2016 | 18:35
5400 disk meni nikad nije zapravo smetao. Sporost se vidjela samo kod pokretanja rijetko korištenih aplikacija jer sam uvijek imao puno RAM-a pa nikad nije došlo do swapanja, a i RAM-a je bilo dovoljno da često korištene aplikacije čekaju u "inactive" RAM-u čak i kad su quit-ane. Ali ako RAMa nemaš dovoljno pa ti se povremeno događa swap...
13.07.2016 | 18:52
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.
13.07.2016 | 19:13
smayoo kaže:
5400 disk meni nikad nije zapravo smetao. Sporost se vidjela samo kod pokretanja rijetko korištenih aplikacija jer sam uvijek imao puno RAM-a pa nikad nije došlo do swapanja, a i RAM-a je bilo dovoljno da često korištene aplikacije čekaju u "inactive" RAM-u čak i kad su quit-ane. Ali ako RAMa nemaš dovoljno pa ti se povremeno događa swap...



8 ili 16 GB RAM?
13.07.2016 | 19:15
jzelko kaže:
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.


to je dual core li quadcore verzija?
13.07.2016 | 19:18
Privatno kaže:
8 ili 16 GB RAM?

To ovisi što radiš. Sin ima Mini 2012 sa 4 GB RAM i Mavericksom. Nikad mu ne zaswapa. Ja na MBP 2012 imam 16GB jer koristim virtualke, nekad i dvije odjednom i AutoCAD, pa mi isto nikad ne zaswapa.
13.07.2016 | 19:20
Privatno kaže:
jzelko kaže:
Ja imam tog 2012 i ne bih ga mijenjao ni za dva od 2014. Sa SSDom leti, imam svih 16Gb rama a igrice nisam nikad ni igrao. Za sve ostalo je još uvijek više nego dovoljan.


to je dual core li quadcore verzija?


Koga briga, wtf? Kad si zadnji put radio na kompu nešto gdje je CPU bio usko grlo?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 2 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.77 Seconds

Provided by iJoomla SEO