G5 iMac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

G5 iMac


02.11.2003 | 17:10
iMac to be updated to G5 sooner than expected? Although there are many questions which arise from this rumor, it is becoming difficult to ignore the multiple sources that are clamoring over whispers of an iMac G5 shipping as soon as January. Apparently this will complement a move to more dual-processor PowerMacs, with the iMac settling into its mid-range place in the new Mac product matrix...with the eMac and iBook comprising the low-end.

There remains much to confirm on this topic, but specs are expected to include:

*Single G5 processors at up to 1.8GHz, frontside bus at 1/2 processor speed
*Single-bank DDR333 memory, IBM system controller including HyperTransport interconnect technology
*Updated graphics acceleration to possibly to include Radeon 9200 in one or more models; probably still 4X AGP.
*High-end "25th Anniversary Mac"/Special Edition version, possibly with larger (19-20 inches) widescreen
*Redesigned enclosures for main body, display arm, and display....all thinner, more metallic, more angular. Not quite a reborn Cube, but closer than ever.
*At least some minor nods toward greater aftermarket expandability, denoting its new mid-range status -- the iMac will no longer try to be an entry-level system but rather accept its role as a high-end consumer system.

***

Takodjer, po nekim izvorima, redizajn je zapoceo vec negdje prije ljeta, a glavni razlog (po glasinama) jest kromirana "ruka" koja drzi iMacov ekran -- preskupa je, a Apple nije nalazio rjesenja da snizi troskove upravo na tom dijelu proizvodnje.

No, zivi bili ...
02.11.2003 | 20:30
Jedva čekam MacExpo u prvom mjesecu... očekujem sljedeće:

- veći i dizajnom usklađeni Cinema Display,
- pristojnu i dizajnom prikladnu tastaturu (i miš!) za G5,
- prvu reviziju G5 - barem Dual 2.25 GHz,
- svi G5 bi morali biti dual strojevi - kao nekada G4,
- mirror drive G5 opcija.

G5 iMac mi se čini nekako manje vjerojatan, ali možda Apple iznenadi. To bi bilo prvo consumer kućno računalo s 64 bita, a onda to izgleda čudno u konstelaciji kada je najskuplji profi notebook sporiji od kućne "igračke". Obzirom da je sada i "đački" iBook G4, možda to znači uskoro G5 PowerBook, ali sam Jobs je rekao da to očekuju tek krajem 2004-te i to samo ako sve bude išlo po planu.

25th Anniversary Mac? To bih svakako želio vidjeti... stari 20th model - famozni Spartacus - čak i danas sjajno izgleda... Cube je meni i dalje zakon... pogotovo kada je na stolu u kompletu sa Cinemom 22" i SoundSticksima...

Ništa, preostaje nam samo da čekamo...
03.11.2003 | 05:24
Expo ce donijeti hrpicu lijepih stvari, mislim da Apple nece razocarati. Sada s novom platformom, razdoblje dobre karme (kako Steve kaze za Apple) je pred nama. Takodjer ocekujem:

- novi XServe G5
- PowerMacove na 2.4 i 2.7 GHz (3 GHz?)
- novog iMaca
- nove verzije iLife aplikacija, mozda jos neku novu (word processor?)

Sitnice poput novih ekrana i periferija ne treba spominjati, one ce vjerojatno doci tijekom studenoga.

Glede Jobsove izjave da ocekuje PowerBookove G5 krajem 2004, samo bih ispravio navod -- on je u biti rekao "SIGURNO do kraja 2004", pa bi to znacilo da se mogu pojaviti bilo kada tijekom 2004.
07.11.2003 | 19:33
Ha, ovo postaje sve ludje. Netko na mrezi spomenuo da ce iMac donijeti sa sobom i bezicno napajanje. Vidim, ocekivanja postaju sve nevjerojatnija!
07.11.2003 | 19:36
.. barem Dual 2.25 GHz ...
Stan', stan', .. odlakle ti ovaj takt?
Nekako mi se nevjerojatan cini. Mislim da ce prije ici na kombinaciju 2.0, 2.4, 2.7, 3.0 GHz, pa kojim redoslijedom dodju.
07.11.2003 | 20:54
Nekako mi se čini rano da već u prvom mjesecu imaju stroj na 2.4 GHz. IBM je obećao 3 GHz za godinu dana, a 2.4 je skoro na pola puta, a nije baš toliko vremena prošlo... pogotovo od trenutka kada su strojevi zaista došli do kupaca. Ipak, ja se nadam da sam u krivu, a da si ti u pravu! Riječi ti se pozlatile!
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
07.11.2003 | 23:38
Mislim da Zvonimir ima pravo i da dobro procjenjuje. Ne znam ima li moje argumente, ali ih vidite:
- 2.25ce tesko ici vec zbog (kojeg?) takta front side-busa.
- 2.4 bi mogao biti sljedeci korak i zbog najmanje dva razloga:
• finim djeliteljem frekvencije, sto JEST pravi korak (a ne goli, sirovi takt)
• Appleovim obicajem da u novu tehologiju zakoraci stidljivo (podkapacitetno) kako bi u ravom tenutku vidio djecje bolesti, a potom napravio "umjetni" veliki korak naprijed. Sjetite se, sva su racunala na end of series bila na neki nacin cak i "overclockirana"... Recimo, beige 9600 na zadnjem (MachIII) 604e je bio bolja i brza masina od bilo cega sto je izaslo na G3 (na 225 i 300 MHz), ali je ostao anoniman i podcijenjen. Tek na brzinama iznad 400 MHz ta je masina pocela polako sustajati. A potpuno sam siguran da su mogli odmah izaci s G3 masinama na 350 i 400 MHz. Uostalom, i PowerComputing je imao izlozen prototip (na Tsunamiju ili Catalystu?) na 300 MHz kad je izasao 9600/350 i sjecam se da su dojmovi bili kako G3 jede malu djecu. Zato su ga i ugasili, jer Apple si nije mogao dopustiti da netko na tom procesoru, na njegovoj tehnologiji, izadje prije njega. A sjetite se da je jos dugo Quadra 840 brijala sve sto je izaslo na PPC-u 601 i 603, ali se o tome nije govorilo glasno. Zato ne bih rekao da je to velik korak, jer mi se cini kako je target 3 MHz, a on bi u IBM-u bio dohvatljiv sada, ili vrlo brzo. Druga je stvar samo kako i kojom dinamikom to prezentirati. Mali Djembo mozda zamislja kako oko toga nema taktiziranja te da se - cim se ima tehnologija - izlazi s najvecom brzinom kojom se raspolaze. Mislim da Jobs, koji je upravo zbog Motorolinih procesora ispao budala i kad nista nsu najavljivali, jako dobro znao (ili cak probao) prototipove na 3 GHz kad je o tome onako bahato zborio. A za sijecan mora izaci s necim sto rulju mora oboriti. Za sada je MHz mit jos uvijek najjednostavniji mind-candy
08.11.2003 | 02:14
Dobri argumenti MAK. Nadam se da ste vas dvojica u u pravu, a da je moja pretjerana rezerviranost neopravdana! Baš me zanima... nije prvi mjesec tako daleko...
09.11.2003 | 07:16
Ne znam ima li moje argumente, ali ih vidite:
- 2.25ce tesko ici vec zbog (kojeg?) takta front side-busa.
- 2.4 bi mogao biti sljedeci korak i zbog najmanje dva razloga ...


Od prve najave G5 racunala u lipnju 2003, pa do Mac Expoa u sijecnju 2004, proci ce 6 mjeseci. U lipnju su predstavljena 3 stroja, s tim da je top model sa dual 2 GHz jednostavno nenormalno prejak u odnosu na ostale modele. To, kao prvo, nije imalo nikakva smisla osim da se opravda cinjenicom da je to tek pocetni, stidljivi korak ponude neceg novog.

Nakon toga Jobs dvaput uzastopno spominje 3 GHz makinju. Kada CEO neke firme to dvaput spominje, onda on ne samo da misli i zna da ce to biti, vec, po svom dobrom starom obicaju, sprema i iznenadjenje.

Odmah nakon WWDC konferencije procitao sam negdje na webu da je Jobs, dok razglas jos nije bio ukljucen, medju omanjom skupinom ljudi rekao da ne samo da ce Apple imati 3GHz do sljedeceg ljeta, vec da ce ga imati za Bozic (2003)!

Koliko je to vjerodostojno, ne znam, ali mislim da ima smisla.

Takodjer bih se drznuo reci da ce dual 2.0 GHz biti u sijecnju pocetni model, ako ne i totalno izbacen! 2.4, 2.7 i 3.0 GHz, zbog lijepog sadasnjeg odnosa dijeljitelja s brzinom FSBa (3:1) svakako treba ocekivati.

Ali znateizeljan sam: moze li neki drugi djeljitelj? U svim sadasnjim modelima djeljitelj je 2. Pitam se hoce li Apple napraviti jos jedan korak naprijed i zadrzati isti taj djeljitelj? To bi bilo NEVJEROJATNO i LUDO! Zamislite FSB koji juri na 1.5 GHz u 3 GHz makinji? To je posve moguce, jer hypertrasport mogu skalirati do tih brzina.

Ako bi to bilo istinito, onda ce ponuda vjerojatno biti nesto u stilu: 2.2, 2.4, 2.6, 2.8 i 3.0, a na Appleu je da odluci koji modeli ce ici.

Neki govore da je tesko ugurati G5 u PowerBooka a da ovaj ne uskuha. Logino razmisljanje, ako su nas zaprepastili silni ventilatori u G5 PowerMacu. No drzim da je rijec o dvjema dimnim zavjesama:

* Appleu to nase "logicno mnijevanje" odgovara, jer ne zeli pokopati prodaju sadasnjih modela.

* Drzim da takodjer zele napraviti i drastican megahercni skok u odnosu na sadasnje G4 modele PowerBookova, pa zato rjesavaju probleme s hladjenjem s kojima ce se susresti kad-tad u buducnosti. To mi izgleda logicnije.

PowerBook s 1.2 ili 1.4 Ghz G5 DEFINITINO je hladniji od sadasnje G4 inacice, ali modeli na 2 Ghz vjerojatno vec postaju pretopli. Zato mislim da ce radije pocekati malo dok ne rijese i taj problem za duge staze i onda predstaviti modele s drasticnim skokom u performancama.

John Kelley iz IBM-a je u onom promidzbenom videu o G5 jasno rekao da je IBM vec napravio prototipove za sljedeci narastaj PowerPC procesora (vjerojatno Power 5 i njegov derivat, ali mislim da je pri tome mislio i prijelaz na 90nm proces opcenito, sto bi podrazumijevalo i neki PPC 970+, nazovimo ga tako, u 90nm procesu, koji bi unio poboljsanja u sadasnju G5 arhitekturu).

Ta je izjava snimljena u svibnju/lipnju 2003. Buduci da iBM nije kilava baba poput Motorole, drzim da ce upravo taj novi narastaj procesora ugledati svjetlo dana na Mac Expou 2004, i da ce isti naci svoje mjesto u PowerBooku i iMacu.

Vjerojatno ce se tada predstaviti ti novi modeli, s uobicajenim rokom od mjesec-dva dok ne dodju na police u ducanima. Tada ce od najave proci punih 9 mjeseci (svibanj 2003 - veljaca 2004), sto je posve dostatno razdoblje za sazrijevanje prototipova u konacni proizvod.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 36 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Gjuroo, Maxxy, Riba, Anonimci (498)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO