MBP late 2011 "umrla" diskretna grafika
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP late 2011 "umrla" diskretna grafika


17.07.2014 | 10:46
Lijep pozdrav svima,

Evo javljam se s problemom oko mbp late 2011 koji me normalno služio do prošlog tjedna kada su se pojavili artefakti i odmah sam posumnjao u grafičku.

Uspio samo odvrtjeti apple test, prode cijeli test i ne nalazi greške.

Artefakti se javljaju samo u normalnom modu, u Safe mode gdje ne radi diskretna grafika nema problema.

Sada je moje pitanje kakva imate iskustva sa servisima u Zagrebu. Da li mogu donijeti kopiju jamstvenog i računa ili original?

Davor mi je preporučio da odem u Agram.

Inače čitajući po forumima, počele su cijele serije umirati. Kažu da je do termalne paste. Tako da možda oni koji imaju ove procesore neka razmisle o promjeni iste kao prevencija.

Hvala na odgovorima!
18.07.2014 | 06:52
Preporuka:
www.iklinika.hr
20.07.2014 | 09:36
Boškardin, to govoriš iz iskustva ili?
Što si tamo popravljao. Jesu li oni ovlašteni servis?
20.07.2014 | 11:35
Možda ti ovaj članak pomogne u odluci gdje otići na servis.
www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/a-to-kada-bijeli-dim-izae.html

Osobno imam dobro iskustvo sa RAM servisom.
20.07.2014 | 11:58
....
20.07.2014 | 19:25
Stvar je da je stroj još uvijek pod garancijom pa mogu ići samo u ovlašteni servis. Od toga mi ostaje samo Agram, iStyle i store.com.hr

Tako da moram između njih izabrati.
20.07.2014 | 21:43
...
30.07.2014 | 11:00
Evo samo da javim kako se razvija situacija. U Agram servisu je laptop, otišla je matična, međutim žele mi naplatiti novu matičnu po cijeni od 4300kn. Laptop je pod produženom garancijom, zar to ne ulazi u garanciju? Nisam dobio drugo ovjasnjenje. Poslao sam mail da mi točno specificiraju problem i rješenje da imam pisani trag.
30.07.2014 | 11:10
NITROS kaže:
...
Laptop je pod produženom garancijom, zar to ne ulazi u garanciju?
...

Imas li ti Apple Care ili je rijec o nekom drugom osiguranju?
30.07.2014 | 11:13
U Hrvatskoj se ne može kupiti Apple Care pa sa kupio ono produženo jamstvo koje se kod nas može kupiti. Kupio u Kreativnom odjelu.
30.07.2014 | 11:47
Pošalji im scan tog produženog jamstva. Vjerojatno ga nemaju evidentiranog.
30.07.2014 | 12:19
Poslao sam im scan i računa i garancije
01.08.2014 | 08:21
Evo samo da se javim, Agram zamjenio matičnu unutar garancije. Računalo još nisam podigao pa ću se javiti još s dodatnim komentarom kada dobim laptop natrag.
17.08.2014 | 01:52
Ubuduće - ako se nekome na 2011. ili bilo kojoj drugoj seriji pojave artefakti (imao sam par 2011. MBP) i ako je van garancije - najpovoljnije rješenje je reballing. Na jednom mi je otišla diskretna grafička i zamijenili smo cijeli čip - preventive radi.

Preporuke za www.itelektronika.com.

Nije reklama, samo mi je taj gospodin puno pomogao! Ima potrebnu opremu i ne bavi se amaterski tim popravcima.

Zato sam sad uzeo 2013 MBP 15" bez diskretne grafike - ne treba mi, a Appleu je to Ahilova peta - još od 2008. imaju problema sa tim glupostima. I ATi i nVidia su zahvaćeni problemima.
25.08.2014 | 23:17
Samo da javim evo nakon testiranja i normalnog rada.

Sve štima i radi normalno. Zamijenjeno u Agram servisu. Čak mi nisu niti računali sate rada. Ja zadovoljan, jedino pokušaj naplaćivanja 4100kn za matičnu mi se nije svidio, ali to je Hrvatska realnost.
26.08.2014 | 07:14
Da. APP... Ali drago mi je da si riješio problem...
07.09.2014 | 20:38
IcyTexx kaže:
Nije reklama, samo mi je taj gospodin puno pomogao! Ima potrebnu opremu i ne bavi se amaterski tim popravcima.....

Prije svega zahvaljujem na povjerenju.
Sasvim slučajno(pregledavajući backlinkove na prema svojim stranicama) sam naletio na ovu temu.

IcyTexx kaže:
...najpovoljnije rješenje je reballing. Na jednom mi je otišla diskretna grafička i zamijenili smo cijeli čip - preventive radi.
Zato sam sad uzeo 2013 MBP 15" bez diskretne grafike - ne treba mi, a Appleu je to Ahilova peta - još od 2008. imaju problema sa tim glupostima. I ATi i nVidia su zahvaćeni problemima.

jmirakul kaže:
Možda ti ovaj članak pomogne u odluci gdje otići na servis.
www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/a-to-kada-bijeli-dim-izae.html

Čitajući tekst kolega, nadovezao bih se pokojom informacijom i dobronamjernim savjetom.
Gpu se u biti ne mijenja preventive radi nego jer je to optimalan pristup riješavanja problema.
U tekstu se spominje Nvidia Gpu 8600M GT u ovom slučaju g84-602-A2 čipu pa ću njega koristiti za primjer.
Spomenuti čip ima proizvodnu grešku kako je navedeno u teksu, problem je s komponentom koja se naziva "underfill". Viskoke temperature nisu jedini činbenik koji vodi zakazivanju samog čipa. Ono što uništava bga čipove je promjena razlike u temperaturi. Dakle, kada upalite laptop temperatura gpu je na cca 20c, ona raste do xc te se tu zadržava. Kada ugasite laptop temperatura se vraća na sobnu temperaturu i to čini jedan ciklus. Svaki bga paket može podnjeti određeni broj ciklusa prije nego li zakaže. U našem slučaju radi proizvodne pogreške taj broj ciklusa koji čip/kontakti podnose je znatno smanjen.

Reball kao opcija popravka u ovom slučaju nije optimalno riješenje jer reball ne otklanja problem a kvar će se vratiti. Reball je dobra i pouzdana opcija samo i isključivo onda kada je problem u kontaktima između matične ploče i tijela bga paketa, što tu nije slučaj.

Nvidia je izbacila nove revizije čipova gdje je taj problem u potpunosti eliminiran te je zamjena jedino pouzdano riješenje.
Dakle, neovisno koji servis preferirate uvijek inzistirajte na zamjeni, baremu ovom slučaju.
07.09.2014 | 20:56
Hvala na stručnom mišljenju i obrazloženju. Da bi informacija bila cjelovita, može li usporedba - koliko košta samo reballing, a koliko zamjena čipa?
07.09.2014 | 20:59
Hvala na detaljnim objasnjenjima.
07.09.2014 | 21:16
U biti mi s macovima(svega 100-ak popravljenih) malo radimo, vjerujem da ima servisa kojima su ti uređaji daleko češće na servisu pa samim time sigurno poradi iskustva mogu kvar otkloniti brže i povoljnije nego mi. Dojma sam da se moj upis krivo tumači pa i uspredba nebi bila na mjestu.
Cilj predhodnog upisa nije reklama nego dobronamjeran savjet korisnicima i kolegama.
Zaboravio sam navesti, čip koji mijenja G84-601-A2 je G84-603-A2. Čak se i golim okom vidi razlika u materijalu koji se koristi kao "underfill" pa ubacim slike, ako skužim kako:)
07.09.2014 | 21:32
jmirakul kaže:
Hvala na detaljnim objasnjenjima.

Nema na čemu.
Kolege koje se žele dodatno informirati, podijeliti iskustva oko popravka matičnih ploča mogu na temi koju sam otvorio na drugom forumu forumu jer sam uglavnom limitiran s vremenom a ni tamo baš ne stižem pa ne vjerujem da ću ni tu.
07.09.2014 | 22:20
ITelektronika kaže:
ubacim slike, ako skužim kako


Slika ne smije biti prevelika (po pixelima i po MB), ali Ribi je fora da nigdje ne piše jasno i vidljivo koje je točno ograničenje... Klikneš ispod polja za edit posta u bijelo polje, odabereš JPG sa svog diska i onda klik na umetni datoteku. Slika će se ubaciti na mjesto gdje ti je kursor.
07.09.2014 | 22:47
smayoo kaže:
ITelektronika kaže:
ubacim slike, ako skužim kako


Slika ne smije biti prevelika (po pixelima i po MB), ali Ribi je fora da nigdje ne piše jasno i vidljivo koje je točno ograničenje... Klikneš ispod polja za edit posta u bijelo polje, odabereš JPG sa svog diska i onda klik na umetni datoteku. Slika će se ubaciti na mjesto gdje ti je kursor.


Mislim da se nebi vidjelo, bacio sam na pohrani.com.

S lijeve stranje je čip s datumom proizvodnje; 2012g 40tjedan revizija A2 (1240A2)
S desne je čip proizveden 2007g 40tjedan revizija A2.

Svi čipovi do sredine 2008g imaju ove probleme.
S lijeve strane "Underfill" je puno svijetliji od onog s desne strane.
08.09.2014 | 10:40
smayoo kaže:
Hvala na stručnom mišljenju i obrazloženju. Da bi informacija bila cjelovita, može li usporedba - koliko košta samo reballing, a koliko zamjena čipa?


Na svom starom MacBook Pro 17" (early 2008) radio sam samo rebelling u siječnju ove godine. Cijena s PDV-om je 750 kn. Taj zahvat je produžio radni vijek računala 5-6 mjeseci, pa sam se u kolovozu ove godine (nakon dvoumljenja) odlučio za ponovni zahvat + zamjena čipa, točno onako kako navodi gospodin iz ITelektronike. Kod reballinga su mi dali popust, pa sam ga platio 600 kn, dok je zamjena čipa koštala 372 kn. Sve cijene su s PDV-om. I jedan i drugi zahvat je rađen u RAM servisu, koji je već spominjan na ovim stranicama.
Toliko, da se mogu orijentirati oni kojima to bude potrebno.
28.09.2014 | 22:09
Opet se javljam jer su se počeli javljati isti simptomi koje sam imao i prvi puta kada je da diskretna grafička "umrla".
Pošto se nalazim trenutno u Francuskoj i neću dolaziti u Hrvatsku do kraja godine, a garancija mi traje do 12.og mjeseca, našao sam se pred velikim problemom.

Počelo je sve s gašenjem računala i startupom sa simbolom zabrane/nedostupnosti. Nakon još jednog restarta, sve je normalno funkcioniralo.

Tjedan dana kasnije, restart i horizontalne distorzirane crte.

Čitam po netu i ne sviđa mi se uopće, ljudi po 3 puta mijenjali matičnu i ništa nisu riješili. Novi MBP ne mislim kupovati ako ovaj "umre" jer retina koja bi me zadovoljavala je preskupa, a i5 ne želim. Tako da sada više stvarno nisam pametan.

Da li da se žalim servisu i pošaljem laptop k njima ili što da napravim?
28.09.2014 | 23:43
Garancija ti je globalna. Odnesi na servis u Francuskoj.
29.09.2014 | 00:50
Nije ona dopunska... 2 godine i nešto je star. Htio poslati mail na apple support. Nakon što sam im napisao serijski broj, dobio sam poruku da platim $19 da nastavim dalje
29.09.2014 | 01:26
Koja dopunska? Apple care ili neka od onih što oni naši šufteri prodaju?
29.09.2014 | 01:30
Jedina dopunska koja se u HR mogla kupiti. Dodatne dvije godine od apcoma. Kupio ga kod Davora u kreativnom odjelu.
29.09.2014 | 08:33
Argh... Kupuju ljudi Apple Care naknadno izvana, bez frke... Jbg. Šalji onda EMS-om u HR.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 33 minuta
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO