SSD znalci, par pitanja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD znalci, par pitanja


29.03.2014 | 20:55
Kako vam se čini CORSAIR Force GS series CSSD-F360GBGS-BK, SATA3 model? Trpao bih ga u Mac Pro 3.1 sa AdaptaDrive ladicom...

Da li je Corsair OK marka? Na što bih morao pripaziti?

Evo i lnka u Linksa...
www.links.hr/?naziv=ssd-360-0-gb-corsair...d_artikl=051.400.271
29.03.2014 | 21:19
Nisam 100% siguran jer ne pratim baš pažljivo, ali zar nije Corsair otišao u stečaj? Što se može u tom slučaju očekivati ako dođe do kvara pod jamstvom?
29.03.2014 | 21:43
Ovo o stečaju ne znam, ali ja imam dva Corsair SSD-a Force serije već godinama i nikad nikakvih problema nisam imao.
29.03.2014 | 22:16
Nedavno sma malo proucavao SSDove i po svemu procitanome ja bi prvenstveno uzeo Samsunga Evo ili Pro seriju (ako dozvoljavaju financije) a nakon toga Intela.
29.03.2014 | 22:23
Corsair je Force-liniju odlučio preći sa 34nm na 25 nm velićinu čelije.
Sa 25 nm mogu se povećati Kapaciteti a da se u isto vrijeme reduciraju troškovi proizvodnje. Mana toga je da se mora veća pažnja upotrijebiti da se osigura pouzdanost u 25 nm velike Flash IC-e. A to smanjuje kapacitet i performance.
Corsair je u testu sa 25nm velikim Flash IC-ovima imao gubitak performansi i do 4%. Mjereno sa ATTO-banchmark-om.
Osim toga je i insolventan, ali preuzeo ga neko tako da je to manji problem.
Moschus ima pravo.
29.03.2014 | 22:50
Nemoj zaboraviti Kingston Hyperx.
30.03.2014 | 14:16
Ja imam Corsair Force GT i uredno radi već skoro dvije godine.
30.03.2014 | 14:30
papittovenga kaže:
Ja imam Corsair Force GT i uredno radi već skoro dvije godine.


Uredno uspoređeno sa čim? Šta je uredno? Ima li urednije? Niko nije rekao da Force linija neće raditi uredno, samo da ima bolje i pouzdanije. U čemu radi?
30.03.2014 | 15:39
Čitam i pratim... Corsair je OK vidim, traje ljudima, ali i Intel mi dolazi u obzir. Kupujem ga u paketu sa printerom, pa ćemo vidjeti
30.03.2014 | 17:38
tino1 kaže:
papittovenga kaže:
Ja imam Corsair Force GT i uredno radi već skoro dvije godine.


Uredno uspoređeno sa čim? Šta je uredno? Ima li urednije? Niko nije rekao da Force linija neće raditi uredno, samo da ima bolje i pouzdanije. U čemu radi?


Uredno u usporedbi s SSDom koji je došao s laptopom (APPLE SSD TS256A) te uredno u usporedbi s Intelom 530 koji je u drugom lapu.
Uredno je da apsolutno nikakvih problema u radu do sada nisam imao. Ima li urednije? Nema. Ukoliko se pojavi problem onda je neuredno.
Bolje i pouzdanije? Što je bolje? Ljepše će zapisati neki podatak ili će brže zapisati/pročitati? Nisam retardiran pa da ne kužim da bolje znači brže. Razlika u brzini između Corsaira i opjevanog Intela je u poslu kojim se bavim neznatna.
Što je pouzdanije? Kao što sam napisao, do sada apsolutno nikakvih problema, prema tome pouzdanost do današnjeg dana mu je 100%.

Inicijalno pitanje je:
'Kako vam se čini CORSAIR Force GS series CSSD-F360GBGS-BK, SATA3 model? Trpao bih ga u Mac Pro 3.1 sa AdaptaDrive ladicom...

Da li je Corsair OK marka? Na što bih morao pripaziti?


@Vanjuška traži mišljenje, savjet, iskustva.... Mislim da je čovjek skužio da mu, u mom slučaju, isti mogu preporučiti.
31.03.2014 | 08:13
@papittovenga

Ok, ako je to tako onda dolazi i Force GT u obzir, ja sam ih izbjegavao zbog učestalih kritika zbog smanjivanja Flash IC-a i gubitka performansi (šta mi je i logično) ali ako stvarno dvije godine radi bez greške ne postoji razlog potrošiti 15%-20% više za Samsunga Evo ili Pro ili Intela ili Kingstona a Force radi.
Imaš pravo, mi se svi opustimo u nekim testovima, i nekad bez razloga otpišemo nešto samo jer je neko nešto dokazao laboratorijskim uvjetima a u praksi bi to i te kako radilo.
A nekad iza toga stoje i neke govnjarske konkurentske igre samo da se neko uništi.
Corsair je imao po meni najbolju podršku i time je bio uvijek bolji od ostalih.
Nisi mi samo napisao u čemu ti radi?
31.03.2014 | 12:08
MacBook Pro
31.03.2014 | 18:54
papittovenga kaže:
MacBook Pro


SATA?
31.03.2014 | 19:55
da
02.04.2014 | 16:08
MoschuS kaže:
Nedavno sma malo proucavao SSDove i po svemu procitanome ja bi prvenstveno uzeo Samsunga Evo ili Pro seriju (ako dozvoljavaju financije) a nakon toga Intela.


S obzirom da SSD uzimam s printerom, ograničen sam dobavljačem, no zasada se čini da će biti Samsung 840 Evo Basic 500GB... Valjda neće biti problema.
02.04.2014 | 16:44
Pogledaj si malo forume forums.macrumors.com/ ima dosta postova u kojem se spominje taj disk. Nisam primijetio nikakve probleme, dapace vecina ga preporucuje
02.04.2014 | 17:25
Hvala na podršci. I dalje stoji da kad ćeš prodavati MacPro... S R1 ofkors
02.04.2014 | 18:25
sa Samsungom Evo si na sigurnoj strani, radit će super. Čestitam.
02.04.2014 | 18:33
Vanjuška kaže:
Hvala na podršci. I dalje stoji da kad ćeš prodavati MacPro... S R1 ofkors

Hehe tesko da ce taj ici brzo u oglasnik
Kad meni stigne novi ovaj ide slijedecem u lancu, decku koji radi u Mayi. Mislim da ce njemu to biti dosta dugo u funkciji jer je stvarno brz i bas smo razmisljali ali novi koji bi "pojeo" ovog bi bio vjerojatno oko 50k kuna sto nam trenutno bas i nije isplativo
03.04.2014 | 13:37
tino1 kaže:
sa Samsungom Evo si na sigurnoj strani, radit će super. Čestitam.


ja sam isto prvo mislio uzeti taj Samasung al' Evo igrom slučaja uzeo sam Crucial M500 samo radi cijene, koja je nešto jeftinija, kojih 400-tinjak kuna manja za tu gigabatažu, ionako mi je komp samo SATA2 pa je svaki SSD brži od njega...
Ono što sam kasnije saznao je da Micron u tom disku koristi neke "Enterprise" tehnologije i rješenja ne bi li osigurao podatke i to me ugodno iznenadilo...

Vrijedi i o tim stvarima razmisliti osim o raznim sintetičkim benčmarcima...
03.04.2014 | 13:48
To "osiguravanje" podataka se radi s par kondenzatora/kondenzatorskih baterija koji napajaju SSD da završi operaciju pisanja u slučaju nestanka struje kod stolnih kompova, a kod prijenosnika to ionako nije izraženo jer ima bateriju koja ako nije crkla, odradi taj mali ciklus do kraja.
Druga stvar je kriptiranje podataka.
03.04.2014 | 17:25
Imam pitanje:
System Preferences -> Energy Saver -> Put the HD to sleep when possible
Da li to ima smisla kod SSD ili je neka preporuka i to isključiti?
hvala
03.04.2014 | 17:26
Da ima te kondiće za backup, no mislio sam na "RAIN" i općenito Marwellov kontroler...

Ovo za disk sleep nisam ziher, no mislim da je to samo spin down komanda koja nema efekta na SSD...
03.04.2014 | 17:29
Ti bench-ovi stvarno stvaraju robstvo. Ko važno je dali 256 mb/s ili 270 mb/s kod SATA II.
03.04.2014 | 17:45
zabac kaže:
Imam pitanje:
System Preferences -> Energy Saver -> Put the HD to sleep when possible
Da li to ima smisla kod SSD ili je neka preporuka i to isključiti?
hvala

Šta želiš štedjeti energiju? Pa kod SSD je to svakao malo. Ali ništa ne šteti da pustiš uključeno.
03.04.2014 | 21:32
Evo vidim i da ADATA ide van s Micronovim SSD-om
link
čini se da dolaze jeftiniji SSD-ovi od pola i jednog terabajta

Da, zaboravih napomenuti Micron (Crucial) koristi MLC, koji je danas u nedostatku SLC-a puno bolja alternativa TLC-u po pitanju trajnosti...
samsung dakle forsira TLC i izbacuje tih nekoliko tantalovih kondenzatora sve radi smanjivanja troškova... meni se to nikako ne sviđa... i još to nabrijavanje benčmarkova na uštrb sigurnosti podataka...
05.04.2014 | 06:53
Ovako:
SLC (single-level-cell) = 1 bit po čeliji izvedbe NAND- znači da na toj čeliji ima mjesta za jedan bit.
MLC (multi-level-cell) = 2 bit-a po čeliji izvedne NAND - Znači da na toj čeliji ima mjesta za dva bit-a
TLC ( triple-level-cell) = 3 bit-a po čeliji izvedbe NAND - znači da na toj čeliji ima mjesta za 3 bit-a.

TLC je u biti MLC koji je povećan za 1 bit po čeliji izvedbe NAND. Kako bi se smijestilo više od dva bit-a (ili stanja) na jednu čeliju potrebno je da kod pisanja/čitanja radi 8 floating-gate-tranzistora (a ne samo 2 ili 4), kako bi se registriralo 2 ili više nivoa naboja (floating-gate). Time je moguće strpati više podataka na isti broj memoriskih čelija, čime i cijena TLC-Chipova u odnosu na SLC i MLC drastično pada. Ali iz razloga velike gužve na tim čelijama (TLC) drastično se povećava mogućnost greške (bit error rate, BER), a mogućnost popravaka BER-ova je manja nego na SLC i MLC time je i rok trajanja TLC-a u odnosu na SLC i MLC daleko manja. Još nisam uspio nigdje saznati kako rade u controlleru Garbage Collection i u OSX-u TRIM, jer i stavranje Erasable Block-ova je na tim TLC-ovima po meni u najmanju ruku problematično (možda griješim).
Facit: ja osobno ne bi stavio SSD sa TLC čelijama nigdje gdje se događa nešto bitno.
05.04.2014 | 12:20
fotoroberto kaže:

... TLC-u po pitanju trajnosti...
samsung dakle forsira TLC i izbacuje tih nekoliko tantalovih kondenzatora sve radi smanjivanja troškova... meni se to nikako ne sviđa... i još to nabrijavanje benčmarkova na uštrb sigurnosti podataka...

I zato treba izbjegavati Samsung gdje god to mozemo.
05.04.2014 | 15:30
Ali ne sve Samsung-e! Prvenstveno 840 Basic, pro modeli sa MLC chipovima su super. Pogotovo šta mi se kod Samsunga sviđa je da sve dolazi iz jedne ruke i controller "MDX" sami rade.
Ali to je ujedno još jedan razlog zašto izbjegavati 840 Basic jer ima isti controler "MDX"kao i Pro serija, a sa TLC chipovima ima puno više posla nego sa puno bržim MLC-ima.
To je ujedno i razlog zašto sumljam u to da je Controller (za sve chipove isti) u stanju slagati Erasable Bloock-ove bilo kroz TRIM u OSX-u ili Garbage Collection u MDX controlleru.
06.04.2014 | 09:38
Samsung EVO bi bila jedna alternativa. Radi isto sa TLC-ovima, ali u biti je neka vrsta Hybrida između TLC i SLC-a i to da je jedan dio označen kao Turbowhrite Buffer u kojemu se piše u SLC modu (to znači uključeno 1 ili izključeno 0 po čeliji) što je puno brže nego u TLC-ovima i kad se smanji aktivnost Controller pakuje sve u puno sporije TLC područje. Kod 250 GB EVO-a je taj Cache 3 GB velik, a kod večih 500 GB i 1000 GB je je i do 6 GB-a tako da sve šta se piše do 3 GB ide brzo samo preko toga se usporava.
Ali slaba točka ostaje MEX controller koji je 400 Mhz taktovan i njie baš idealan za rad sa TLC-ovima, a i ostale točke TLC-ova.
Cijena je prihvatljiva 65 Centi po GB. Tako da je po meni EVO dobar i radi super.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 30 minuta
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.56 Seconds

Provided by iJoomla SEO