Zagrijavanje MBP / rMBP prilikom igranja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zagrijavanje MBP / rMBP prilikom igranja


15.08.2013 | 22:11
Ne znam, možda tvoj mac nema termosondu izravno na CPU. Vjerojatno računaju da je neka od drugih temperatura (moja pretpostavka je: Heatsink B ) dovoljno bliska temperaturi CPU.
15.08.2013 | 22:12
smayoo kaže:
Ne znam, možda tvoj mac nema termosondu izravno na CPU. Vjerojatno računaju da je neka od drugih temperatura (moja pretpostavka je: Heatsink dovoljno bliska temperaturi CPU.


i ja sam tako nesto pretpostavio... ali ono... probat cu saznati na nekom apple forumu da vidim tocno..hvala svakako..
15.08.2013 | 22:52
ee ljudi, sorry ,ne zelim biti gnjavator..al evo
sad se upravo dopisujem sa podrskom Applea, nije nista otvoreno osim chromea i heatsink B pokazuje 58C, dosta je vruc odozdola, i nije mi jasno kako se tako grije, baterija je na 81 posto puna, a pokazuje samo 2h i 40 min da ce izdrzati... ono cudno mi je to... dakle prakticki idle work... a vruc je pun k...
15.08.2013 | 23:53
OK, a koliko je opterećenje CPU? Otvori Activity monitor pa vidi koji proces tovari CPU. Inače, 60º nije tako strašno. Nije to vruće pun k. nego ti imaš takav osjećaj jer je metalno kućište pa prenosi toplinu. Meni je CPU trenutno 90-95% idle, a temperatura je 55-56º. Ljeto je, jbg. Zrak je topliji nego zimi pa je hlađenje slabije, ali nije to strašno.
16.08.2013 | 00:18
smayoo kaže:
OK, a koliko je opterećenje CPU? Otvori Activity monitor pa vidi koji proces tovari CPU. Inače, 60º nije tako strašno. Nije to vruće pun k. nego ti imaš takav osjećaj jer je metalno kućište pa prenosi toplinu. Meni je CPU trenutno 90-95% idle, a temperatura je 55-56º. Ljeto je, jbg. Zrak je topliji nego zimi pa je hlađenje slabije, ali nije to strašno.


cpu mi je isto kao i tebi oko 90% idle...

znam da je metal i sve.. i znam da to nije strasno , samo mi je cudno, al evo napravio sam SMC reset onaj , i sad sam pricao sa frendom na skypeu, surfao, temp na heatsink je oko 40C... mozda je to biilo nuzno..vidjet cu ovih dana... ma samo mi je bitno da mi se nesto ne shebe... inace sam odusevljen svime , od performansi, do workflowa u svemu... prekrasna mala kantica jabučica ....

hvala na replyu once again
16.08.2013 | 00:26
Gle, Mac ti nije PC plastiša. Ne treba po njemu stalno nešto čačkat, provjeravat i tweakat. Samo ga pusti da radi kako je napravljen da radi. Kad budeš radio, ako ti temperatura bude išla preko 80, onda je vrijeme da se zabrineš i smisliš rješenje da mu poboljšaš hlađenje. Mislim da je nedavno drlovric stavio link na neku aluminijsku ploču na koju se stavi MBP. Dobiješ veće pasivno hladilo, bolje hlađenje pod teretom. Potraži malo po forumu. Bilo je to prije mjesec dana cca.
16.08.2013 | 00:30
smayoo kaže:
Gle, Mac ti nije PC plastiša. Ne treba po njemu stalno nešto čačkat, provjeravat i tweakat. Samo ga pusti da radi kako je napravljen da radi. Kad budeš radio, ako ti temperatura bude išla preko 80, onda je vrijeme da se zabrineš i smisliš rješenje da mu poboljšaš hlađenje. Mislim da je nedavno drlovric stavio link na neku aluminijsku ploču na koju se stavi MBP. Dobiješ veće pasivno hladilo, bolje hlađenje pod teretom. Potraži malo po forumu. Bilo je to prije mjesec dana cca.


istina, malo sam preveć isfrustriran windows mašinama i svim bullshitovima s kojima sam se godinama borio... sve radi tika taka, nemam zamjerki, već samo strah...

pogledat cu taj post, probat cu ga naci... do tada, lp..

thx
16.08.2013 | 04:56
Kod mene se radi o 15" Retini koja je isla na 103C prilikom igranja, pa me to malo brinulo.

Medjutim tako veliku temperaturu postize jedino u igri Tropico 4, pa pretpostavljam da nesto nije dobro optimizirano u samoj igri.

Ostale igre su uglavnom na 90 ili manje.

Podigao sam defaultnu vrtnju ventilatora sa 2000 na oko 2800, jer se ja cesto u pustinji gdje je puno topliji vanjski zrak, pa je i to pomoglo. I dalje ih ne cujem uopce, a par stupnjeva mi je procesor hladniji i u idle modu.

Uglavnom, taj alu block (kostao je 10-15 dolara za kilu i nesto aluminija) nisam narucio jer imam plasticni speck case preko maca, pa ne bi bio direktan kontakt za optimalno odvodjenje toplote.

Te tvoje temperature su nista i bez veze se brines, MBP su jednostavno dizajnirani da tako rade. Ventilatori se mogu vrtiti brzinom preko 6000 i ako ih cujes da su tako bucni, onda znaj da se nesto pregrijava unutra.

Za sada je sve u najboljem redu. Puses na hladno

P.S. UMEK i Richie Hawtin koriste MBP na gigs. Zadimljeno, vruce, vlaga, non stop rade, pa izdrze Izdzat ce i tvoj, ne brini se bez veze...
16.08.2013 | 11:23
drlovric kaže:
Kod mene se radi o 15" Retini koja je isla na 103C prilikom igranja, pa me to malo brinulo.

Medjutim tako veliku temperaturu postize jedino u igri Tropico 4, pa pretpostavljam da nesto nije dobro optimizirano u samoj igri.

Ostale igre su uglavnom na 90 ili manje.

Podigao sam defaultnu vrtnju ventilatora sa 2000 na oko 2800, jer se ja cesto u pustinji gdje je puno topliji vanjski zrak, pa je i to pomoglo. I dalje ih ne cujem uopce, a par stupnjeva mi je procesor hladniji i u idle modu.

Uglavnom, taj alu block (kostao je 10-15 dolara za kilu i nesto aluminija) nisam narucio jer imam plasticni speck case preko maca, pa ne bi bio direktan kontakt za optimalno odvodjenje toplote.

Te tvoje temperature su nista i bez veze se brines, MBP su jednostavno dizajnirani da tako rade. Ventilatori se mogu vrtiti brzinom preko 6000 i ako ih cujes da su tako bucni, onda znaj da se nesto pregrijava unutra.

Za sada je sve u najboljem redu. Puses na hladno

P.S. UMEK i Richie Hawtin koriste MBP na gigs. Zadimljeno, vruce, vlaga, non stop rade, pa izdrze Izdzat ce i tvoj, ne brini se bez veze...


hvala decki na savjetima i realnim stavovima...

kako sam i naveo gore iznad, previše sam ovisio u win mašinama kako za mjuzu tako i za privatno korištenje pa mi se to sad reflektirali i za mac, iako nema apsolutno nikakvog razloga...

jaaako puno DJa koristi MAC, zato sam ga i čopio, ali ne iz nekog hira već zato što sam se konačno uvjerio da to radi bez greške otkako sam ga izvadio iz boxa... tako da sam ja prezadovoljan onime što sam kupio... ovo su bile samo neki scarovi koje vučem od starih vremena, ali to je to, nemam se zašto onda više brinuti ...
16.08.2013 | 12:10
Imaš postolja s ventilatorom. Skinu 2-3 stupnja. Kupio i žali bože novaca.
Ja imam MBP spojen na monitor + BT tipkovnica i miš. Komp na tom postolju, poklopac nalo otvoren. Tako preživljava ove vrućine.
Jesi probao punjač pod punim opterećenjem?
16.08.2013 | 12:34
mujagawudakhi kaže:

ok, hvala na replyu!.. nije mi jasno zasto mi ne pise jedino CPU temp kao sto nekima pise u tom istat prou??


Ja isto mislim da su ti temperature u redu, manje brini, više uživaj...

Što se tiče ne prikazivanja temperature CPU-a u iStat Pro, provjeri da li ti je u opcijama widgeta stavljena kvačica na CPU temperature...
Screen_Shot_2013_08_16_at_11.png
16.08.2013 | 12:37
ma meni je ovo samo za muzičke potrebe, imam desktop komp... vidjet cu da uzmem to postolje mozda uskoro..
16.08.2013 | 12:38
Borostef kaže:
mujagawudakhi kaže:

ok, hvala na replyu!.. nije mi jasno zasto mi ne pise jedino CPU temp kao sto nekima pise u tom istat prou??


Ja isto mislim da su ti temperature u redu, manje brini, više uživaj...

Što se tiče ne prikazivanja temperature CPU-a u iStat Pro, provjeri da li ti je u opcijama widgeta stavljena kvačica na CPU temperature...


vec sam to gledao, nema CPU ponudjeno uopce za staviti kvacicu... al sta je tu je... radit ce to i bolje nego da gledam to stalno hhh
18.08.2013 | 18:32
drlovric kaže:
Instalirao sam smcFan i povecao default na malo manje od 2800. Jos uvijek ih ne cujem uopce, a temperatura je spala za 7-8C u idle sa 47-48C na 39-40C.

U igrama se sada vrti izmedju 93-99C, a primjetio sam da je Tropico 4 najvise zagrijava (sada okruglo 100, nije vise 103C) cak i na nizim postavkama pa moguce da igra bas nije optimizirana kako treba.

Wargame, CoD4, F1 2012, Batman rade uvijek na 90 i nesto, dok se venitlatori vrte na oko 4000rpm.

Ispuhao sam i kanal za zrak komprimiranim zrakom (ipak sam ja u pustinji) pa je mozda i to pomoglo da se spuste tih 2-3 stupnja pri opterecenju.

Kazem, mozda pusem na hladno (mada je 103C daleko od hladnog ) jer nisam imao nikakvih problema, laptop cak nije ni neugodno vruc (kako ljudi kazu da je tipkovnica vrela i sl) samo su po mojoj nekakvoj logici ove vrijednost ipak previsoke.


Kad govorimo o temperaturi MBP-a obicno se misli na CPU temp. Medjutim postoje dva CPU temp. senzora. Jedan na heatsink-u, a drugi u samom procesoru na silicijskoj plocici (CPU die). Velika je razlika u temperaturi unutar CPU-a i na hladnjaku. Kada kazes 103C, na koji se senzor to odnosi? Pretpostavljam da je to CPU die jer 100C na hladnjaku sigurno zavrsava sa RIP. Koji iStat imas instaliran? iStat Pro (free) koji mislim da nema CPU die senzor ili iStat Menus koji prikazuje temperature sa oba senzora. Kod mene je temperaturna situacija u normalnom radu na iStat Menus slijedeca:
Screen_Shot_2013_08_18_at_4.png
25.08.2013 | 20:32
Screen_shot_2013_08_25_at_17.jpg


Model je MacBookPro6,2 2,4GHz, i5, 4GB.
Vidi se kako radi u punoj snazi, CPU 98%, HandBrake64 nešto kodira i nn polovini puta je. Temperatura je takva kakva je.
25.09.2013 | 22:04
Evo riješenje za one sa starim klasičnim modelima. Nisam pogledao možda ima rješenje i za retina modele.

m.iclarified.com/entry/index.php?enid=33769
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 51 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.47 Seconds

Provided by iJoomla SEO