Zagrijavanje MBP / rMBP prilikom igranja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zagrijavanje MBP / rMBP prilikom igranja


26.07.2013 | 14:38
Sad ce me opet neki ljudi blijedo gledati, ali da, ja na svom Macu igram igre. Cesto. I kad god imam vermena

Jucer sam igrao Tropico 4 i naravno kao i prilikom svake druge igre (pogotovo noviji naslovi) cujem ventilatore kako se ubrzavaju, na 3500-4000.

iStat pokazuje temperaturu 103C (prebacio sam u celzijeve). Jel to puno? Normalno?

Na dodir je gornji dio vruc, izmedju tipki i ekrana gdje u stvari izbacuje vreli zrak.

Nikakvih problema nemam, samo sam htio cuti iskustva drugih ljudi.

Prijatelj mi ima Alienware koji se deklarira kao pravi gejmerski laptop, njegovi ventilatori su jos bucniji i puno je topliji na dodir.

Izgleda da je, po zakonima fizike, problematicno hladiti tako puno elektronike u tako malom prostoru
26.07.2013 | 14:59
Ja isto tako tu i tamo zaigram neko drajvanje. MBP se dosta zagrije, pogotovo u predjelu lijevo od touchpada i lijeva strana tipkovnice, ali može se izdržat. Ventilatori se stvarno zavrte bogovski, baš neki dan gledao oko 4000 RPM.
Slično zagrijavanje sam primijetio na prozorima. Kod istih aplikacija, npr. renderiranja na OSX-u je puno hladniji.
Uglavnom da rezimiramo: MBP baš i nije za igrice što bi gejmeri rekli! Za to treba neka PC kanta, pa nek vrti
26.07.2013 | 15:19
Ajde ako ti ne bude tesko malo poslikaj temperature pa da malo usporedimo. Cisto da vidim u kojim granicama se to krece.

Izgleda da se tvoj grije cak i vise (mozda je graficki zahtjevnija igra) jer meni nije tipkovnica tako vrela.

Ti imas retinu ili MBP? Mislim da su osjetno drugacije konstrukcije....
26.07.2013 | 15:20
ja osobno tu i tamo igram ali imam iMac pa je situacija malo drugačija. Samo u ljetnim mjesecima se ventovi malo više vrte do nekih 1800 cca sa standardnih 940-/+ Prostor u kojem je Mac nije direktno pod utjecajem klime već je ista par prostorija dalje, ali se prostor pristojno ohladi.

Osobno da imam MBP i da mi je igranja onda bi to vjerojatno bilo sa posebnim mousom i tipkovnicom dok bi laptop bio na nekoj drvenoj ili staklenoj površini, naravno sve to uz uvjet da okolina i prostor to dozvoljavaju.
26.07.2013 | 17:09
drlovric kaže:
Sad ce me opet neki ljudi blijedo gledati, ali da, ja na svom Macu igram igre. Cesto. I kad god imam vermena

Jucer sam igrao Tropico 4 i naravno kao i prilikom svake druge igre (pogotovo noviji naslovi) cujem ventilatore kako se ubrzavaju, na 3500-4000.

iStat pokazuje temperaturu 103C (prebacio sam u celzijeve). Jel to puno? Normalno?

Na dodir je gornji dio vruc, izmedju tipki i ekrana gdje u stvari izbacuje vreli zrak.

Nikakvih problema nemam, samo sam htio cuti iskustva drugih ljudi.

Prijatelj mi ima Alienware koji se deklarira kao pravi gejmerski laptop, njegovi ventilatori su jos bucniji i puno je topliji na dodir.

Izgleda da je, po zakonima fizike, problematicno hladiti tako puno elektronike u tako malom prostoru


Meni 103C nikako nije normalno:ohmy: Svakako bi cim predje 80C intervenirao sa nekim smcFan software-om npr.:
www.eidac.de/
www.crystalidea.com/macs-fan-control
26.07.2013 | 17:30
Ma citam evo po netu da ljudima ide i do 105C. Valjda je to tako, nikome jos nije crkao

Bio bi zahvalan vlasnicima rMBP ako bi neko postao svoje temperature, cisto da usporedimo...
26.07.2013 | 17:41
Nemam rMBP ali na miniju sam lupao COD4,Batman... i temp su okdo 80-90 dok se MBP grijao pravo tj skoro kao kod tebe
26.07.2013 | 19:07
Moja preporuka je nabaviti stalak za laptop sa ventilatorom možda bolje da ima dva. To nije pretjerano skupo a donekle pomogne u hlađenju a i kad je laptop na stalku uredno unutarnji fan može usisavati i izbacivati zrak što je bitno za dobro hlađenje.

A za laptop nikako nije dobro da se tako grije niti da mu fanovi rade na velikom okretajima jer će prije otići ležajevi pa će početi bučiti fan i onda ga treba i zamjniti prije.
26.07.2013 | 20:18
drlovric kaže:
Ma citam evo po netu da ljudima ide i do 105C. Valjda je to tako, nikome jos nije crkao

Bio bi zahvalan vlasnicima rMBP ako bi neko postao svoje temperature, cisto da usporedimo...

Nemam rMBP vec MBP9,1 (mid2012) sve dok nisam stavio smcFan app, temperatura je kod intezivnog rada (buildanje, compiliranje i sl) znala ici skoro do 90C bez da se imalo pojaca vrtnja ventova. Sa smcFan sam malo podigao default-nu brzinu vrtnje na cca 2800rpm i sada temp ne prelazi 75-80C. Izgleda da je Apple-u vaznija apsolutna tisina nego hladjenje:unsure:
27.07.2013 | 07:22
Instalirao sam smcFan i povecao default na malo manje od 2800. Jos uvijek ih ne cujem uopce, a temperatura je spala za 7-8C u idle sa 47-48C na 39-40C.

U igrama se sada vrti izmedju 93-99C, a primjetio sam da je Tropico 4 najvise zagrijava (sada okruglo 100, nije vise 103C) cak i na nizim postavkama pa moguce da igra bas nije optimizirana kako treba.

Wargame, CoD4, F1 2012, Batman rade uvijek na 90 i nesto, dok se venitlatori vrte na oko 4000rpm.

Ispuhao sam i kanal za zrak komprimiranim zrakom (ipak sam ja u pustinji) pa je mozda i to pomoglo da se spuste tih 2-3 stupnja pri opterecenju.

Kazem, mozda pusem na hladno (mada je 103C daleko od hladnog ) jer nisam imao nikakvih problema, laptop cak nije ni neugodno vruc (kako ljudi kazu da je tipkovnica vrela i sl) samo su po mojoj nekakvoj logici ove vrijednost ipak previsoke.
27.07.2013 | 11:15
To je sigurno previsoka temperatura. Sve preko 90, ako se često događa i dugo traje, jamačno škodi kompu i skraćuje mu životni vijek. Jasno je da svaki Mac ima thermal shutdown koji će zaštiti sustav od akutnog pregrijavanja i pregaranja, ali on prorađuje na još većoj temperaturi. No dugotrajna izloženost nešto nižoj temperaturi od te neće isti čas izazvati kvar, nego će kronično "bolesno" stanje izazvati kvar nečeg drugog nakon duljeg vremena.

Osim ventilatora i čačkanja po brzini može pomoći i povećati masu i površinu pasivnog hladila (samo aluminijsko kućište je pasivno hladilo). Npr. dobar komad mramorne ili granitne ploče, ili čelične, samo da ima određenu debljinu i da je teška pa onda na to staviti komp.
27.07.2013 | 11:58
Igrao sam Modern Warfare cijelo jutro, i onda usred igre samo se prebacim na desktop cisto da vidim temperaturu. Niti jednom nije bila ni 90, uvijek 80 i nesto, a ventilatori na preko 5000, nekada cak i 6000.

Iako bi OS X trebao voditi racuna o hladjenju, primjetio sam da se u razlicitim igrama drugacije ponasa, tako da ima neke veze i sa aplikativnim kodom.

Laptop ima jos preko 2 godine jamstva pa neka crkne ako hoce. To je perjanica Pro ponude, i kao takva trebala bi moci izdrzati dva sata igranja dnevno

I smayoo u pravu si, vidio sam kod puno vojnika da imaju mozda jedan inch debele ploce ispod laptopa. Ali oni sjede vani u hladovini pa se igraju gdje su jos gori uvjeti (40> celzija + prasina). Ja sam ipak u klimatiziranim prostorima (max 23C) i ne bi se trebao tako grijati.

U svakom slucaju hvala svima na sugestijama...
27.07.2013 | 13:51
mora da je zabavno vojnicima kada dodju iz vana u ured na 17 stupnjeva nizu temperaturu!
27.07.2013 | 13:56
OT.
Pa zar za razonodu razne konzole ne daju isti kolicinu zabave?
Puno su jeftinije i projektirane su za cjelodnevno gonjenje.
27.07.2013 | 15:14
evo mojih temp i fanovi, upaljeno mi je sljedece: safari, mail, activity monitor, messages, appstore, bittorrent te dva desktopa.

vanjska temp zraka je nekih 25 u kuci mozda malo vise.
Screen_Shot_2013_07_27_at_2.png
27.07.2013 | 16:16
kinsif kaže:
mora da je zabavno vojnicima kada dodju iz vana u ured na 17 stupnjeva nizu temperaturu!


Razlika je jako cesto i preko 30-35 stepeni.

Recimo na suncu je 55C i dodjes u office koji je na 20-21. Ako rade crnci unutra, obicno je i hladnije
27.07.2013 | 16:18
zabac kaže:
OT.
Pa zar za razonodu razne konzole ne daju isti kolicinu zabave?
Puno su jeftinije i projektirane su za cjelodnevno gonjenje.


Igranje dodje onako usput na laptopu koji ti onako treba. Mislim da bi neprakticno bilo u rancu nositi XBOX ili PS3 + mali LCD televizorcic

Retina vrti sve aktualne naslove koji mene zanimaju i tu niti jedna konzola mi ne bi ponudila vise. Pogotovo sto preferiram Mis+tipkovnica vs Gamepad.
27.07.2013 | 16:21
stefanjos kaže:
evo mojih temp i fanovi, upaljeno mi je sljedece: safari, mail, activity monitor, messages, appstore, bittorrent te dva desktopa.


I kod mene je ovako, oko 40 u office/idle modu. Zagrijavanje nastane kada se nesto igra

Ali ponavljam stvarno nisam primjetio nikakve probleme, samo sam znatizeljan da li je to normalno, tj da li su predvidjeli takve temperaturne vrijednosti. Cim ima dedicated graphic card, znali su da ce se to grijati...
15.08.2013 | 16:05
bok ljudi...

eto primjetih da je moj MBP isto dosta zagrijan dok radim mjuzu (traktor scrtach pro)na njemu ili nesto slicno... naime isto to sam radio na lenovu sa slicnim specsama i nije se to dogadjalo, tj nije se toliko grijao.. barem ne na dodir...

kako mogu provjeriti temp? da skinem taj istat pro??? je li moguce da je buggovit MBP sto se toga tice od samog pocetka??... trenutno je na punjacu a tada se bas dosa grije... battery health kada pokrenem kaze mi da je health 92%... jel to normalno?

EDIT:

recimo sada ne radim nista osim surfinga, bat se jos puni na 91% je.... cpu core temps su oko 51, 52, 52... tu se vrti... jel to ok?
15.08.2013 | 16:38
Normalno je da ti je MBP topliji na dodir kad ima metalno kućište. Metal (aluminij) je vodič topline, a plastika je izolator. To znači da metalno kućište MBP-a preuzima na sebe toplinu procesora i ostalog čipovlja (pa je zato i na dodir vruće) i radijacijom ju otpušta u okolinu. S druge strane, neki plastiša se ne može hladiti na takav način jer plastično kućište sprječava otpuštanje topline tim putem pa zato plastiše imaju puno jače i glasnije ventilatore jer im je prisilna izmjena velike količine zraka jedini način hlađenja.

Stavi iStat pa vidi točno koje su temperature.

92% health za neku relativno novu bateriju je normalno. To nije napunjenost baterije, nego njen kapacitet relativno s obzirom na onaj koji je deklariran.
15.08.2013 | 16:41
hvala na replyu!

znam da je to health, samo mi je cudno jer imam tek 6 punih cycleova ali sam citao da dok god nea pada healht ispod 80% je ok, i da treba izdrzati oko 1000 punih praznjenja/punjenja, ako se ne varam...

evo slika istat-a...
15.08.2013 | 16:43
evo
Screen_Shot_2013_08_15_at_3-58aca8012c455881500e88d0bc01d7fa.png
15.08.2013 | 17:11
Jel imas Retina MBP?
15.08.2013 | 17:16
Meni je samo sumnjiv ambient temp. Koji je veći od svih ostalih temperatura!!! Gdje to radiš s njim, na plaži?
15.08.2013 | 17:18
ma kakvi... u stanu.. u zagrebu... i jos je danas super ugodno, nije ni vruce ni nista.. oko 27 stupnjeva u stanu...

nije retina... obican mbp...

zasto ti je sumnjiv taj temp bas?
15.08.2013 | 17:19
ovo je trenutno stanje, dakle nista ne radim, samo stoji i puni se... ohladio se skroz i sad je ok... no bio je dosta opterecn nekih 2,3 h ... dakle ono cpu na 70% i vise itd itd.. jer sam pripremao laptop za streaming , posto cu ga koristiti za to iduci tjedan...

Screen_Shot_2013_08_15_at_4.png
15.08.2013 | 17:45
To ti je sve normalno. Taj "ambient temperature" je ionako bez veze. Ne može se niodakle iz niti sa metalnog kućišta točno izmjeriti temperaturu ambijenta.
Temperature čipovlja do 80ºC su OK. Ima tu ljudi kojima ode i preko 100º pa im se ništa ne pokvari (iako sam ja osobno siguran da takvo pregrijavanje skraćuje životni vijek).
15.08.2013 | 18:05
smayoo kaže:
To ti je sve normalno. Taj "ambient temperature" je ionako bez veze. Ne može se niodakle iz niti sa metalnog kućišta točno izmjeriti temperaturu ambijenta.
Temperature čipovlja do 80ºC su OK. Ima tu ljudi kojima ode i preko 100º pa im se ništa ne pokvari (iako sam ja osobno siguran da takvo pregrijavanje skraćuje životni vijek).


ok, hvala na replyu!.. nije mi jasno zasto mi ne pise jedino CPU temp kao sto nekima pise u tom istat prou??
15.08.2013 | 21:57
Mislim da nema dovoljno mjesta. Promijeni format widgeta u vertikalni.
15.08.2013 | 22:01
nista... kad stavim u vertikalni isto je ga ne prikazuje ... hmmm... ??? interesting...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 12 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO