MBPro tekućina po tipkovnici
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBPro tekućina po tipkovnici


02.12.2012 | 14:32
Pozdrav svima;

imam problem na svom MacBook-u; naime sestra mi je "čisteći stol" pošpricala tekućinom za pranje prozora i macbook tako da je dio tekućine ušao ispod tipki; posljedica je da desetak tipki ne radi, tj ne odgovaraju na protisak ili izbace bezvezan slijed slova (hvala Bogu pa imam vanjsku tipkovnicu pa sam se privremeno snašao)... Probao sam vaditi tipke koje ne rade i očistiti kontakte 90% alkoholom, međutim nije pomoglo...; inače sve ostalo radi i nije tekućina došla do komponenti iznutra. Zvao sam jedan od servisa te su mi rekli da je čišćenje tipkovnice oko 400kn...

Zanima me mislite li da mi se više isplati rastaviti macbook i samostalno prebrisati tipkovnicu i očistiti sve kontakte alkoholom ili odnijeti na servis? usput, nije mi problem rastaviti stroj, imam iskustva...

Mislio sam naručiti preko ebaya int novu tipkovnicu s UK layout zbog return tipke pa ako mi ne bi uspjelo čišćenje pa samo zamijeniti HR tipke sa stare... ima već od 50 USD tipkovnica...

Zamolio bih iskusnije mišljenje ili savjet.. Hvala!
02.12.2012 | 14:39
Najjednostavnije rješenje: Daš sestri MB u ruke, veliš joj serivis je tamo i tamo - odnesi i plati ljudima da to riješe
02.12.2012 | 15:31
Nije problem u samim tipkama, nego u foliji ispod. Ako ne prođe samo od sebe, vjerojatno nema pomoći do zamjene. Nažalost, puno ozbiljniji trošak od 400 kn.
02.12.2012 | 15:42
Pravac servis da nesto vise ne zeznes
02.12.2012 | 16:38
Ja, kad je voda u pitanju odmah izključim i ostavim par dana da se osuši i onda probam, ako radi dobro, ako ne onda servicio.
Ali ti kažeš da ima tipkovnica za 50$ a čiščenje je 400 kn onda odnesi i neka ga očiste jer čišćenje imaš odmah a tipkovnicu bi morao čekati, ili? A košta tu negdje.
02.12.2012 | 17:25
Hvala na odgovorima, budem ga onda odnio na servis da ga očiste pa sam miran...
02.12.2012 | 17:33
Nisam siguran da će ti pomoći, ali držim ti fige...
13.11.2018 | 23:25
MacBook Air 13.3 / 2011 zaliven pivom po tipkovnici .
Ukratko , nije ga moguce vise upaliti ... ssd izvadjen ...podatci spaseni .
Da li ima u Rijeci netko tko bi to malo pogledao i da li se uopce isplati popravljati ?
Hvala
14.11.2018 | 07:53
Dobro je znati da su Apple tipkovnice izuzetno osjetljive, u svakom slučaju želim sretan ishod popravka!
14.11.2018 | 09:46
Ne, ne, nisi shvatio. To je ozbiljan i skup problem. Neće ti ga na servisu "očistiti" jer to gotovo nikada nije moguće. I nije u pitanju samo kupovina tipkovnice, nego vjerojatno gornjeg dijela kućišta. Spremi se na trošak od 1.500 do 2.000 kn. Žao mi je što donosim loše vijesti, ali bolje da znaš.
14.11.2018 | 10:14
Realno mozda i vise,pogotovo ako je laptop radio u toku posipanja. Moze se probati ocistiti ali male su sanse.Obicno pored tastature (u najboljem slucaju) strada i I/O board a u najgorem i sam Logic board.
14.11.2018 | 11:21
@ dpasaric i saint
Hvala na brzim odgovorima , laptop je radio u toku posipanja . Zapravo radio je i nakon par dana kad sam ga pokusao ponovno upaliti , radilo je uglavnom sve osim dvije - tri tipke ali nazalost kratko . Nakon 20-tak minuta ugasio se zauvijek .
Pretpostavljao sam da nema od toga vise nista al eto , da cujem i druga misljenja .
Jos jednom hvala i zz
14.11.2018 | 11:57
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.
14.11.2018 | 12:29
smayoo kaže:
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.




Procitao sam to kada je vec je bilo kasno .
Svaka skola kosta
U svakom slucaju hvala.
14.11.2018 | 15:06
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.

14.11.2018 | 15:13
96% alkohol i blaznica.
Kap alkohola na blaznicu i polako tipku po tipku... i često mijenjati blaznice (po izgledu tipkovnice uzmi odmah dva paketa)

PS. Kad je jednom dobro očistiš, onda samo jednom ili dva puta tjedno uzmeš krpicu od mikrofibre, krpicu lagano navlažiš sredstvom za pranje prozora (pod lagano mislim na lagano) i samo par puta (skoro bez pritiska) potegneš po tipkovnici da skineš novo uhvaćenu masnoću od prstiju i prašinu.
14.11.2018 | 15:26
Blaznica je ovo ili ?


14.11.2018 | 15:30
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)
14.11.2018 | 15:35
smayoo kaže:
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)

Dobra je i vata, ali... ako ne pazi, od vate hoće ostajati mucice koje se lako zavuku ispod tipki, sa blaznicama nema tih problema (ili si mislio na blaznice od vate?? )
14.11.2018 | 16:02
I mf krpa prek 350gsm.
Umjesto IPA, može se koristit i APC u omjeru 1:20.

Cariblanco....ovaj kad si ti to zadnji put čistio?
14.11.2018 | 16:07
smayoo kaže:
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.

Koja je caka sa šećerom?
14.11.2018 | 17:16
cariblanco kaže:
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.



Po izgledu tipkovnice samo perilica i 9o stupnjeva po mogucnosti što jača centrifuga
Šala mala da se netko ne naljuti
14.11.2018 | 18:47
Bertone kaže:
smayoo kaže:
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)

Dobra je i vata, ali... ako ne pazi, od vate hoće ostajati mucice koje se lako zavuku ispod tipki, sa blaznicama nema tih problema (ili si mislio na blaznice od vate?? )


Mislio sam na blaznice od vate, jer ove koje je pokazao Cariblanco nisu od vate, nego od nekih umjetnih vlakana koja ne upijaju vodu, nego samo ulje, tj. baš su nabrijane za skidanje šminke. Ima to moja kći, nije baš dobro za sve one stvari za koje ti inače vata dobro dođe (npr. kad ti curi krv iz nosa i sl. ) pa pretpostavljam da ni ovdje ne bi bila baš OK. A možda i bi, nemam iskustvo, samo nagađam.
14.11.2018 | 18:55
JOHN kaže:
Koja je caka sa šećerom?


Kad elektronički ili električni uređaj zaliješ nekom tekućinom, problem ne nastaje zbog vode, nego zbog otopljenih minerala i drugih tvari u njoj koje je čine električki vodljivom.

Dakle, ako imaš pun lavor medicinski destilirane vode (99,9% H2O), možeš ubaciti cijelog Maca u tu vodu i normalno dalje raditi, jer čista voda bez otopljenih tvari u njoj nije vodljiva, neće izazvati kratki spoj.

U termoelektrani gdje sam radio, u generatoru snage 370 MVA (320 MW) statorski namot je bio izveden od šupljih bakrenih štapova kvadratnog presjeka kroz koje je tekla demineralizirana voda koja ih je hladila. Dakle, voda koja nije smetala energetskom izvoru od 20.000 volta i 16.000 ampera.

Međutim otopljeni šećer u bilo kojem obliku (obična sukroza, glukoza, fruktoza, ona umjetna sladila, ili ječmeni slad iz piva, ili bilo što drugo), nakon što H2O ispari ("osuši" se) ostane kao ljepljiva opna (zapravo je to vlažni kristalni sloj) koja provodi električnu struju. Upališ uređaj, negdje se javi kratki spoj ili preopterećenje i to je to.
14.11.2018 | 20:13
Ima smisla
14.11.2018 | 20:52
JOHN kaže:
I mf krpa prek 350gsm.
Umjesto IPA, može se koristit i APC u omjeru 1:20.

Cariblanco....ovaj kad si ti to zadnji put čistio?


Zadnji put je bila čista kad je bila nova
14.11.2018 | 20:54
gladhr2 kaže:
cariblanco kaže:
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.



Po izgledu tipkovnice samo perilica i 9o stupnjeva po mogucnosti što jača centrifuga
Šala mala da se netko ne naljuti


I to opcija je bila u planu, pa ako ne preživi kupujem sivu.

btw. kako da napravim multi-kvot, mislio sam ova svoja dva odgovora spojiti u jedan, ali kad kliknem na citiraj, nemam opciju da citiram još neki post ?
14.11.2018 | 21:16
Jedino tako da ručno C+P dodatni tekst i onda ručno oko njega utipkaš tagove

[quote="imekorisnika"]

na početku citata

i

[/quote]

na kraju citata
14.11.2018 | 21:46
smayoo kaže:

Mislio sam na blaznice od vate, jer ove koje je pokazao Cariblanco nisu od vate, nego od nekih umjetnih vlakana koja ne upijaju vodu, nego samo ulje, tj. baš su nabrijane za skidanje šminke. Ima to moja kći, nije baš dobro za sve one stvari za koje ti inače vata dobro dođe (npr. kad ti curi krv iz nosa i sl. ) pa pretpostavljam da ni ovdje ne bi bila baš OK. A možda i bi, nemam iskustvo, samo nagađam.


Ne, sve ok... ja tu i tamo ukradem ženi par komada kad trebam nešto očistiti, ali ona koristi nekakve vatene iz DM-a pa nisam razmišljao da treba naglasiti da trebaju biti vatene


EDIT:
@cariblanco
Multiquote možeš kako je smayoo napisao.. ali i...
> desna klik na quote posta na koji želiš odgovoriti i odaberi o"otvori u novom tabu"
> odi potom u novi tab i kopiraj sadržaj u prvi tab u kojem si počeo odgovarati i napiši odgovor
,,, na taj način možeš quotati koliko postva hoćeš samo pazi da se ne pogubiš
15.11.2018 | 13:25
Ajme. Ovdje moze pomoci samo bacac plamena cini mi se
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 32 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO