Priprema korica knjige za štampu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Priprema korica knjige za štampu


02.04.2012 | 14:19
U kom programu najbolje da riješim izgled korica buduće knjige? Tek učim to raditi. Je li to Photoshop, InDesign ili Ilustrator?

U Photoshopu ne mogu da dobijem poravnanje teksta s obje strane na zadnjoj korici i klapnama. Inače sam uspio sve drugo riješti prema svojim željama. U Paragraphu mi nije aktivno poravnanje s obje strane. Prilažem sliku.

U InDesignu kako da napišem ime i prezime autora na rikni/hrptu odozdo prema gore
Paragraph.jpg
02.04.2012 | 14:33
Radi u photoshopu, a zavrsi u indesignu. Vjerojatno ces trebati predati PDF.
Tekst radi u indesignu, tekst u photoshopu je slika, a u indesignu je vektor (bit ce ostriji u tisku).
Tekst na hrptu odozgo dolje, tj. kad knjiga lezi naslovnicom prema gore da se da procitati, a ne da je naopacke.
02.04.2012 | 14:45
Tito, radio sam u Photoshopu i kada sam došao do hrpta zarotirao sam sliku za 90 stupnjeva i napisao tekst. Kada sam htio da napišem tekst na klapnama knjige, nikako nisam mogao da dobijem tekst poravnat s obje strane. I dalje to ne mogu. Radilo se o biografiji autora i recenziji na zadnjoj klapni. U jednom tuđem rješenju vidio sam da se tekst na klapni ponaša kao slika. Odem na layer i vidim da se cijeli tekst miče, ali, kako ga je unio kao fotogrtafiju na klapnu, kako ga je dobio, a da mu bude dobar za štampanje? Dokument je bio spremljen kao .psd.

Kod InDesigna nikako nisam znao kako da na hrptu napišem tekst okomito. Slažem se da je bolje da ime, prezime i naslov knjige idu odozgo prema dolje, mada malo ko to tako radi. Moram danas popodne da vidim u jednoj knjizi je li to objašnjeno, a ako je jednostavno, javljajte.

Ustvari, čini mi se da je sve jednostavnije riješitiu u InDesignu, snimiti kao PDF i proslijediti dalje. Samo da prokužim kako se tekst piše okomito na hrptu.
02.04.2012 | 15:21
U Photoshopu napravi podlogu a sve ostalo (text) u InDesignu.
Text u InDesignu napiši vodoravno i onda ga samo rotiraš za 90 stupnjeva.
Screen_Shot_2012_04_02_at_02.png
02.04.2012 | 16:41
Ma koji InDesign, nemojte bit smjesni...
Ukoliko imas neku podlogu i lakse ti je "efekte" napraviti u Photoshopu, napravi u Photoshopu.
Ali sve ostalo radi u Illustratoru. Prije nego predajes materijal u tiskaru, obavezno provjeri da je
SVE u CMYK sistemu, da je korica napustena barem 3mm sa svake strane, i predlazem ti da
tiskari dostavis i otvoren file (Illustrator) zbog promjena oko debljine hrpta knjige.
02.04.2012 | 16:45
Ako bih sve napravio u Photoshopu, što sam vidio da neki rade, kako su dobili poravnanje teksta s obje strane na klapnama knjige?

Danas sam napravio sve u InDesignu, ubacio sliku za naslovnu... i ispalo je solidno.

btopolnjak kaže:
Ma koji InDesign, nemojte bit smjesni...
Ukoliko imas neku podlogu i lakse ti je "efekte" napraviti u Photoshopu, napravi u Photoshopu.
Ali sve ostalo radi u Illustratoru. Prije nego predajes materijal u tiskaru, obavezno provjeri da je
SVE u CMYK sistemu, da je korica napustena barem 3mm sa svake strane, i predlazem ti da
tiskari dostavis i otvoren file (Illustrator) zbog promjena oko debljine hrpta knjige.
02.04.2012 | 17:47
btopolnjak kaže:
Ma koji InDesign, nemojte bit smjesni...

Iz prijašnjih postova se sjećam da Laki radi u InDesignu pa sam stoga i predložio InDesign.

Laki kaže:
Danas sam napravio sve u InDesignu, ubacio sliku za naslovnu... i ispalo je solidno

Eto, super.
Kada izlazi knjiga? Jel možemo očekivati nekakav preview na Jabučnjaku?
02.04.2012 | 20:43
btopolnjak kaže:
Ma koji InDesign, nemojte bit smjesni...
Ukoliko imas neku podlogu i lakse ti je "efekte" napraviti u Photoshopu, napravi u Photoshopu.
Ali sve ostalo radi u Illustratoru. Prije nego predajes materijal u tiskaru, obavezno provjeri da je
SVE u CMYK sistemu, da je korica napustena barem 3mm sa svake strane, i predlazem ti da
tiskari dostavis i otvoren file (Illustrator) zbog promjena oko debljine hrpta knjige.


Ti si kao neki strucnjak?
Dostaviti tiskari otvoren file - to si isto negdje cuo ili iz vlastitog iskustva
03.04.2012 | 11:40
Dva dana učenja, ekspementisanja, nakon što sam odlučio da ubuduće pored preloma knjiga u InDesignu, sam pripremam i izgled korica, dolazim do zaključka da je Indesign zakon!

Naravno, prije toga sve slikovne materijale pripremam u Photoshopu, najmanje rezolucije 300 dpi, a onda unosim u InDesign. Mislim da sam savladao finese barem za sada do 70%. Kvalitetu unesenih slika provjeravam u smislu da li su dobre za štampu odabirom strelice SelectionTool > Window > Info ... (Važni su Effective ppi), a onda snimam u PDF: Adobe PDF Presets > Press Quality.

Photoshop i Ilustrator mi nisu pružili mogućnost poravnanja teksta s obje strane, ili ja to ne znam kako izvesti.

Mali problem je rikna/hrbat, jer unaprijed je teško odlučiti kolika je ona ako se nema odgovor kakav je papir, koliko debela ljepenka... Preširok ili preuzak hrbat ružno djeluju.

Pomoć jabučara je bila dragocjena, a i svaki novi savjet je dobrodošao. Šteta što pojedini znalci ne napišu mala uputstva za ovakva i slična pitanja koja bi se kao posebni prilozi mogli objaviti na Jabučnjaku.
03.04.2012 | 13:25
Laki kaže:
Dva dana učenja, ekspementisanja, nakon što sam odlučio da ubuduće pored preloma knjiga u InDesignu, sam pripremam i izgled korica, dolazim do zaključka da je Indesign zakon!

Naravno, prije toga sve slikovne materijale pripremam u Photoshopu, najmanje rezolucije 300 dpi, a onda unosim u InDesign. Mislim da sam savladao finese barem za sada do 70%. .


ako si za 2 dana savlado 70% onda si pravi majstor.
jos 2 dana i bit ces na 140%
03.04.2012 | 13:33
Zahvaljujući i vašoj pomoći. Uvijek može bolje i više. Ali, samouk, bez nekoga ko bi mi i najosnovnije stvari mogao pokazati, nije loše.

ako si za 2 dana savlado 70% onda si pravi majstor.
jos 2 dana i bit ces na 140% [/quote]
03.04.2012 | 14:14
Laki kaže:
dolazim do zaključka da je Indesign zakon!

Drago mi je da si to zaključio, jer je stvarno zakon, pogotovo CS5.

Laki kaže:
Photoshop i Ilustrator mi nisu pružili mogućnost poravnanja teksta s obje strane, ili ja to ne znam kako izvesti.

Ma može se, ali zašto se mučiti kada je InDesign zakon za takve stvari.

Laki kaže:
Mali problem je rikna/hrbat, jer unaprijed je teško odlučiti kolika je ona ako se nema odgovor kakav je papir, koliko debela ljepenka... Preširok ili preuzak hrbat ružno djeluju.

Inače je najbolje koricu raditi nakon što je knjižni blok već otisnut, pa neka ti iz tiskare onda jave debljinu hrbta + debljina ljepenke za prednju i zadnju stranu (ako se radi o tvrdom uvezu), ako je meki uvez onda je dovoljna samo debljina hrbta + 2mm.
03.04.2012 | 14:25
Laki kaže:
Photoshop i Ilustrator mi nisu pružili mogućnost poravnanja teksta s obje strane, ili ja to ne znam kako izvesti.

Ma može se, ali zašto se mučiti kada je InDesign zakon za takve stvari.

A zašto bi mi ne kažete kako se to može? Jer, zašto ne bih i to naučio. Gledam u Photoshopu kada ga otvorim i odem na Window > Paragraph, postoje te opcije.

Kada odem u dokument i unesem tekst, opcija se izgubi. Poravnanja su neaktivna, siva.

Zašto?
1-af89fde54efa0cb9baab08cd265253d2.jpg
Prilozi:
03.04.2012 | 14:27
Druga fotografija
2-0dfad623bb3bd528039e0ce5ec83617c.jpg
03.04.2012 | 14:29
Moze se, ali ne radi kak spada.
Ako bas hoces, napravi text box - sa text toolom napravi pravokutnik (kao u indesignu) i unutra utipkaj ili ubaci tekst.

I to je to.
13.04.2012 | 19:50
Kratko i jasno:

PhotoShop za fotografije
Illustrator za Ilustracije
InDesign za dizajn i prijelom.

Može se i u Illustratoru napraviti dizajn, ali topla preporuka, zbog nekih tehničkih detalja, da to ne radiš.
13.04.2012 | 22:35
Tito kaže:
btopolnjak kaže:
Ma koji InDesign, nemojte bit smjesni...
Ukoliko imas neku podlogu i lakse ti je "efekte" napraviti u Photoshopu, napravi u Photoshopu.
Ali sve ostalo radi u Illustratoru. Prije nego predajes materijal u tiskaru, obavezno provjeri da je
SVE u CMYK sistemu, da je korica napustena barem 3mm sa svake strane, i predlazem ti da
tiskari dostavis i otvoren file (Illustrator) zbog promjena oko debljine hrpta knjige.


Ti si kao neki strucnjak?
Dostaviti tiskari otvoren file - to si isto negdje cuo ili iz vlastitog iskustva


Radim u grafici i offset tisku godinama i znam o čemu govorim.
Iz prethodnih postova može se zaključiti da dotični nije baš "doma" s tim stvarima,
pa je zato prijedlog ostaviti illustrator file...
14.04.2012 | 15:28
Laki, kolege su ti već rekle vecinu toga, a glede Photoshopa i poravnanja - ukljuci Rulers i povuci liniju vodilicu (Guide) na zeljeno mjesto, ukljuci Snap to Guides i priljepi tekstove po toj istoj vodilici. Nadam se da je to opcija koju trazis.
Inače, mogu se korice napraviti i u Phshopu i mnogi to rade - vecina ljudi nece nist primjetiti, 300dpi (ili manje), ali ako ZAISTA zelis da ti uradak izgleda profesionalno, napravi tekst u vektorima.
16.04.2012 | 20:28
Mislio sam na poravnanje teksta s obje strane na klapni, ili zadnjoj korici. Savjet da alatkom Type Tool nacrtam okvir kao i u InDesignu rješava ovaj problem.

dot kaže:
Laki, kolege su ti već rekle vecinu toga, a glede Photoshopa i poravnanja - ukljuci Rulers i povuci liniju vodilicu (Guide) na zeljeno mjesto, ukljuci Snap to Guides i priljepi tekstove po toj istoj vodilici. Nadam se da je to opcija koju trazis.
Inače, mogu se korice napraviti i u Phshopu i mnogi to rade - vecina ljudi nece nist primjetiti, 300dpi (ili manje), ali ako ZAISTA zelis da ti uradak izgleda profesionalno, napravi tekst u vektorima.
  • campo
  • Posjetitelj
17.04.2012 | 07:58
zna se točno koji program čemu služi i nemojte davati savjete ako i sami ne znate što i kako treba Indesign je program za prijelom stranica pa tako i za naslovnu odnosno koricu. razloga za to ima bezbroj ali je najbitniji priprema pravog pdf a za CTP odnosno za tisak. to znači da tisak ide na max rezoluciji da podloge idu vektorski a bitmap se uvozi iz Photoshopa a Illustrator najčešće služi za ono što mu je već u imenu a i za ostale crtarije. mnogi ga upotrebljavaju za pretvorbu bitmapa u vektor,...ljudi nastojmo da na jabučnjaku dajemo profi savjete
  • campo
  • Posjetitelj
17.04.2012 | 08:01
a kad naučiš 70% in designa ,...proći će još duuuuuuuuuuugooooooooooooo do toga
  • campo
  • Posjetitelj
17.04.2012 | 08:05
a što se tiče teksta i tu ima različitosti u postscript ispisu ,...možemo ići u pdf tako da tekst ostane tekst a možemo ga pretvoriti u outlines najčešće kod izrade logo a radi zaštite i sličnih situacija
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 41 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Sank, tino1, Anonimci (393)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO