Tablet i rad s njime...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Tablet i rad s njime...


03.12.2010 | 13:32
Ovako, zamolio bih svatkoga tko radi ili tko je radio s nekim od grafičkih tableta da mi pomogne i da savjet.
Naime, trebao bih od sada pa nadalje, raditi na jednom poslu gdje bih, digitalizirane i poskanirane stranice, ručno u PS morao doraditi i dodati ima još petu ili šestu boju.
Od miša imam već upalu desne ruke i najradije bih s njom lupao po stolu kako me boli i smeta. Obzirom na količinu tih materijala i obzirom da su detalji mali i sitni, pretpostavio sam da bi tablet bio najidealniji za tako nešto.

Također bih vas zamolio i neku adresu gdje se to može nabaviti bez čekanja u ZG i RH,


Pucajte...

Hvala unaprijed
03.12.2010 | 14:24
Kupio sam za probu mali tablet, da vidim kako ce mi biti radit s tim u Ps.
Od onda se ne odvajam od njega i bilo kakav retus s misem mi izgleda kao da radim sa sapunom po fotografiji. Nazalost, nikako da neke novce odvojim za kupovinu tableta ozbiljnijeg formata.

Neke stvari u Ps-u i dalje naravno radim misem, ali retus, crtanje i sl. je neusporedivo bolje raditi sa tabletom.
03.12.2010 | 14:43
Ovako, zamolio bih svatkoga tko radi ili tko je radio s nekim od grafičkih tableta da mi pomogne i da savjet.

Meni Wacomov Intuos 2 (A5 formata) spada na popis "obavezne opreme" za imati na radnom stolu. Nisam tipični korisnik tableta jer ga koristim vrlo rijetko, ali zato je nezamjenjiv kad u paint programu treba "brzo vući smislene poteze". Gro vremena mi je poklopljen papirima, ali onih 10 dana u godini koliko ga intenzivno koristim, uštedi jako puno vremena (i živaca!) u usporedbi s korištenjem miša za isti posao (uglavnom retuširanje).

Preporuka uvrstiti ga u "obaveznu opremu" svima koji inače mišem pokušavaju odraditi posao olovke. I, dodatno, topla preporuka za Wacomove modele.
03.12.2010 | 15:06
Za tablet ne preporučan ništa osim Wacom-a, za tvoje potrebe dosta ti je A5 ili A6 tablet ... Finder je zastupnik za HR. Ima ih dosta u ponudi .Ja san se toliko navika na olovku da je koristin i u negrafičkim programima. Miš na Imacu koristin oko 20% ... ostalih 80% sve olovka
03.12.2010 | 16:53
Bok, ja radim u Finderu pa da ti kažem iz prve ruke. Možeš skoro svaki dan od 9 do 17 doći na prezentaciju da isprobaš razne modele. Samo mi se najavi preko pm-a ili na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
03.12.2010 | 22:57
Ljudi, hvala. Svakako ću svratiti do Findera i to sve isprobati i vidjeti kako mi to leži.

Bill, javim ti se...
03.12.2010 | 23:21
Prije par dana nabavio sam Wacomov Cintiq 21 UX. To je preporod u odnosu na tablet. Vrhunska stvar. Godinama koristim wacomove tablete i nemam nikakve zamjerke ali sa Cintiqom je poseban gušt raditi. Preporučam svima koji "zarađuju od crtanja". Nije za hobi jer je ipak to skupa igračka.
03.12.2010 | 23:40
e ... di si kupija i koliko novaca ... u nas je to preskupo ? ;(
03.12.2010 | 23:43
A5 ili A4. Imam A6 i premali je. Ne zaradjujem crtanjem tako da mi je svejedno. Za retus odlicno. Sto je veci ekran treba i veci tablet.
04.12.2010 | 15:50
Hej Bill, kako tvoji u Finderu dišu na sponzorstva? Jesu li zainteresirani da ulete kao sponzori na ovogodišnji iParty s nekom nagradom? Bilo bi lijepo da uveselimo što više Mac korisnika, a Finderu je dobra reklama - pogotovo ove godine kada imamo i microsite za event s igrom...
04.12.2010 | 16:22
A je preskupo da. Našao sam ga polovnog (praktički je nov, još je pod garancijom) za pola cijene.
05.12.2010 | 07:03
@dpasaric Pokušat ću nešto, pa se javim.
05.12.2010 | 23:28
Jel je možda netko probao montažu videa sa tabletima?! Vidio sam da većina profi montažera koriste tablete.
06.12.2010 | 00:10
Kolega radi u FCP sa tabletom i kaze da je kad se naviknes puno brze nego sa misom, drugi kolega koji sjedi pored mene radi isto sa tabletom ali primarno u After Effectsima i vidim da je brz. I jedan i drugi kazu da je puno bolje samo zahtjeva dosta navikavanja.
06.12.2010 | 19:48
suljanic je napisao:
Jel je mozda netko probao montazu videa sa tabletima?! Vidio sam da vecina profi montazera koriste tablete.


Prijatelj koji radi u Bavaria Filmu neke je studose slao ili mijenjao na usavrsavanju. Uglavnom znam da mi je spomenuo prije koju godinu da je DSF naveliko koristio Intuose u montazi. Ne samo u montazi, nego su i neki softver kupili za voditelje dok komentiraju nogometne i ine simulacije pred gostima i Preko Intuosa sve prikazuju. Mozda neko prati redovito taj program, pa ti moze reci u kojim tocno emisijama?

Tablet inace moze sjajno posluziti u A/V sinergiji alata i moze biti odlicna ekstenzija tvom ucinku ukoliko si vican i upraksiran. Ali nema bjezanja od toga da ne lezi bas svima jednako.

Uz komentar koji je napisao Djipi, dodao bih samo jos i kvalitetan Trackball na popis opreme

Inace ista stvar i kod mene po pitanju koristenja. Intuos 3 mi je bacen u kutiju jer mi je poceo smetati po stolu, ali nesto se mora imati na povrsini, pa sam bacio Bamboo na sami rub stola, pa tu i tamo nesto mizerno odradi.
06.12.2010 | 20:06
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.
06.12.2010 | 20:56
Riba je napisao:
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.




Ovdje sam nedavno komentirao rad vecine Logija.

Nema do tracka, ali i dalje mi stoji normalan mis na stolu kad mi pase s drugom rukom raditi. MS je barem milosrdan izborom modela prema ljevacima

Za igre nisam kompetentan nakon Amige, ali i neki medju igracima se zaklinju u trackball. Rekao bih da prije svega ovisi koliko si adaptiran i efikasan koristenjem.
06.12.2010 | 21:57
Riba je napisao:
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.

Slazem se, mis je nekako univerzalan ali svaki posao tj. aplikacija ima svoj idealan nacin komunikacije sa korisnikom.
evo, ja od sutra vozim na 3 trackballa odjednom
http://www.mergegroup.com/storage/tangent-wave.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1231783318237
07.12.2010 | 00:39
Nikada trackballu nisam dao sansu. Pokusao sam jednom na par minuta i nekako mi sve naopako bilo

Navika je gadna stvar, pa makar i na nesto losije.

Ne znam da bi znao crtati nesto sa trackom, ili ga koristiti za bilo sto precizno. Nekako mi je cudan osjecaj u radu s tim.

A mozda bi se samo trebalo malo naviknuti )

Meni je trenutno, za svakodnevni (uredski) rad, nekako najugodniji trackpad na MBP. Mis ne izvadim iz torbe tjednima.

Dugo vec zelim nabaviti si neki mali tablet za rad u Photoshopu. Tablet mi je super interface. Precizan i intuitivan...
  • Sank
  • Moderator
  • 219
07.12.2010 | 01:03
Krenusmo sa tabletima i eto stigli sve do trackballa Pa sad kad je tako evo još jedne mogućnosti:

MB Power Tools WiFi Touchpad

Možda nije najsretnije rješenje za posao, ali definitivno jest zanimljivo ako se za Touchpad koristi veliki ekran iPada! Ima i mogućnost prkaza virtualne tipkovnice, ali najveća prednost jest u velikom touchpadu.

Ja ga sve više koristim za upravljanje HTPC-om, a i na drugom većem računalu umjesto miša.
07.12.2010 | 05:38
MoschuS je napisao:
Riba je napisao:
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.

Slazem se, mis je nekako univerzalan ali svaki posao tj. aplikacija ima svoj idealan nacin komunikacije sa korisnikom.
evo, ja od sutra vozim na 3 trackballa odjednom
http://www.mergegroup.com/storage/tangent-wave.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1231783318237


Na ovome bise dalo voziti ako se okrene naopako!
07.12.2010 | 05:41
drlovric je napisao:
Nikada trackballu nisam dao sansu. Pokusao sam jednom na par minuta i nekako mi sve naopako bilo

Navika je gadna stvar, pa makar i na nesto losije.

Ne znam da bi znao crtati nesto sa trackom, ili ga koristiti za bilo sto precizno. Nekako mi je cudan osjecaj u radu s tim.

A mozda bi se samo trebalo malo naviknuti )

Meni je trenutno, za svakodnevni (uredski) rad, nekako najugodniji trackpad na MBP. Mis ne izvadim iz torbe tjednima.

Dugo vec zelim nabaviti si neki mali tablet za rad u Photoshopu. Tablet mi je super interface. Precizan i intuitivan...


Ja sam bio prisiljen isprobati trackpad (zbog bolova u ruci). Bolovi su nestali, tako da nista vise ne trazim. Druga opciija mi je bio Bamboo koji bi sguran sam bio odlican ali i jefitniji trackball je odlicno ispuno svoju funkciju. Doduse da je tada vec izasao Magic Touchpad ili kako se vec zove vjerojatno bi uzeo njega.
07.12.2010 | 12:35
Obzirom da ja zbog siline posla (retuširanja i krpanja slika) a i zbog bolova u ruci (isto kao i Riba), tražim adekvatno rješenje, mislim da će to biti tablet...

Idem sada urpavo do Findera nešto isprobati iz njihovog asortimana

Hvala svima na trudu i objašnjenju
07.12.2010 | 23:14
Evo narode, nabavljen je ovaj tablet.
Malo je muka s njime, no lagano se privikavam. Za ono što mi u osnovi treba, za sad se pokazao više nego dobar.
Ima li tko kakav dobra video tutorial ili neki dobar štos kako što lakše setapirati to čudo od tehnike i kako što lakše naučiti raditi s njime?
08.12.2010 | 00:59
Tomek je napisao:
Evo narode, nabavljen je ovaj tablet.
Malo je muka s njime, no lagano se privikavam. Za ono što mi u osnovi treba, za sad se pokazao više nego dobar.
Ima li tko kakav dobra video tutorial ili neki dobar štos kako što lakše setapirati to čudo od tehnike i kako što lakše naučiti raditi s njime?


super izbor! Medium je taman, ja sam uzeo large i na kraju završio tako da sam smanjio plohu dodira na dimenziju mediuma. Waste of money...

Setupiras sve u wacomovom utilityu, zbilja je jednostavno. Skužit ćeš sam nakon par dana kako ti najbolje paše, kolka ploha, kolki pokret rukom itd...
14.12.2010 | 01:59
MoschuS je napisao:
Kolega radi u FCP sa tabletom i kaze da je kad se naviknes puno brze nego sa misom, drugi kolega koji sjedi pored mene radi isto sa tabletom ali primarno u After Effectsima i vidim da je brz. I jedan i drugi kazu da je puno bolje samo zahtjeva dosta navikavanja.


Dobro, a koju velicinu tableta koriste?

--------
Trackball? A joj, meni muka bila ga koristit. Pokusao ali nikako se nisam mogao priviknut.

Tablet nisam jos probao ali zelim probat i mislim da bi mi mogao biti zamjena za mis. Sa misom radim svakim danom cca. 10h pa nekad i vise... ...i svakog dana me boli ruka od polozaja drzanja misa u ruci.....
--------

Tomek je napisao:
Evo narode, nabavljen je ovaj tablet.
Malo je muka s njime, no lagano se privikavam. Za ono što mi u osnovi treba, za sad se pokazao više nego dobar.
Ima li tko kakav dobra video tutorial ili neki dobar štos kako što lakše setapirati to čudo od tehnike i kako što lakše naučiti raditi s njime?


Vidi, imas ovdje korisnih tutoriala:
www.youtube.com/user/wacom#g/c/8C04094B9EAF7217
14.12.2010 | 21:49
Evo, nakon nešto dana korištenja, tablet sasvim fino radi.
Nego, jel se mora vrh pena brzo potrošiti i zašiljiti? Naime nakon dva dana igranja s njime, jednostavno sam zašiljio vrh...

A i prve probe su pale i sad se čeka odgovor i nadam se poslu...
26.12.2010 | 02:07
Naime da na Intuos 4 seriji se vrh troši jako brzo i ako se želiš zastiti od tog ili zastiti tablet od grebanja koje je ocito moras kupiti extra prozirnu tracing foliju, mislim da se moze naruciti i preko neta i iz findera!
19.01.2011 | 18:24
Da li netko od vas koristi Intuos4 Wireless (PTK-540WL) tablet?
Naime, sada kada sam nabavio 2 komada, jedan je BT a drugi USB, primjetio sam nešto što me užasno živcira.
Oba tableta rade na USBu i kada rade, sve pet i bez greške. No kad ovoga koji je BT upogonim preko wirelesa tj. preko BTa, javljaju mi se čudne stvari.
Jedna od njih je da kad switcham iz aplikacije u aplikaciju (konkretno kada se prebacujem iz findera u PS), imam neki čudan delay od 2-3 sekunde. No da stvar bude bolja, kada radim u PSu, imam jedan čudan "hallo" efekt. ako stisne pen na jednom mjestu i preselim vrh na neko drugo mjesto, naravno olovku digne u zrak i ne vučem je po ploči, dobijem efekt kao da držim stisnuti Shift te se pojavi jednostavno ravna crta. To se dešava u6-7 puta od 10. Istu stvar kada radim preko USBa (na istoj ploči) toga nema. Nema ni delaya od par sekundi prilikom switchanja između findera i PSa i obrnuto.
Pretpostavljam da je problem u driveru za BT, no skinuo sam i zadnju verziju sa Wacomove stranice, ali ni to ne pomaže. Ima li tko sličnih iskustava?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 2 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

dpasaric, Kratos, Riba, ^SuperUnknown^, Anonimci (390)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO