Tablet i rad s njime...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Tablet i rad s njime...

03.12.2010 | 13:32
Ovako, zamolio bih svatkoga tko radi ili tko je radio s nekim od grafičkih tableta da mi pomogne i da savjet.
Naime, trebao bih od sada pa nadalje, raditi na jednom poslu gdje bih, digitalizirane i poskanirane stranice, ručno u PS morao doraditi i dodati ima još petu ili šestu boju.
Od miša imam već upalu desne ruke i najradije bih s njom lupao po stolu kako me boli i smeta. Obzirom na količinu tih materijala i obzirom da su detalji mali i sitni, pretpostavio sam da bi tablet bio najidealniji za tako nešto.

Također bih vas zamolio i neku adresu gdje se to može nabaviti bez čekanja u ZG i RH,

Pucajte...

Hvala unaprijed
03.12.2010 | 14:24
Kupio sam za probu mali tablet, da vidim kako ce mi biti radit s tim u Ps.
Od onda se ne odvajam od njega i bilo kakav retus s misem mi izgleda kao da radim sa sapunom po fotografiji. Nazalost, nikako da neke novce odvojim za kupovinu tableta ozbiljnijeg formata.

Neke stvari u Ps-u i dalje naravno radim misem, ali retus, crtanje i sl. je neusporedivo bolje raditi sa tabletom.
03.12.2010 | 14:43
Ovako, zamolio bih svatkoga tko radi ili tko je radio s nekim od grafičkih tableta da mi pomogne i da savjet.

Meni Wacomov Intuos 2 (A5 formata) spada na popis "obavezne opreme" za imati na radnom stolu. Nisam tipični korisnik tableta jer ga koristim vrlo rijetko, ali zato je nezamjenjiv kad u paint programu treba "brzo vući smislene poteze". Gro vremena mi je poklopljen papirima, ali onih 10 dana u godini koliko ga intenzivno koristim, uštedi jako puno vremena (i živaca!) u usporedbi s korištenjem miša za isti posao (uglavnom retuširanje).

Preporuka uvrstiti ga u "obaveznu opremu" svima koji inače mišem pokušavaju odraditi posao olovke. I, dodatno, topla preporuka za Wacomove modele.
03.12.2010 | 15:06
Za tablet ne preporučan ništa osim Wacom-a, za tvoje potrebe dosta ti je A5 ili A6 tablet ... Finder je zastupnik za HR. Ima ih dosta u ponudi .Ja san se toliko navika na olovku da je koristin i u negrafičkim programima. Miš na Imacu koristin oko 20% ... ostalih 80% sve olovka
03.12.2010 | 16:53
Bok, ja radim u Finderu pa da ti kažem iz prve ruke. Možeš skoro svaki dan od 9 do 17 doći na prezentaciju da isprobaš razne modele. Samo mi se najavi preko pm-a ili na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
03.12.2010 | 22:57
Ljudi, hvala. Svakako ću svratiti do Findera i to sve isprobati i vidjeti kako mi to leži.

Bill, javim ti se...
03.12.2010 | 23:21
Prije par dana nabavio sam Wacomov Cintiq 21 UX. To je preporod u odnosu na tablet. Vrhunska stvar. Godinama koristim wacomove tablete i nemam nikakve zamjerke ali sa Cintiqom je poseban gušt raditi. Preporučam svima koji "zarađuju od crtanja". Nije za hobi jer je ipak to skupa igračka.
03.12.2010 | 23:40
e ... di si kupija i koliko novaca ... u nas je to preskupo ? ;(
03.12.2010 | 23:43
A5 ili A4. Imam A6 i premali je. Ne zaradjujem crtanjem tako da mi je svejedno. Za retus odlicno. Sto je veci ekran treba i veci tablet.
04.12.2010 | 15:50
Hej Bill, kako tvoji u Finderu dišu na sponzorstva? Jesu li zainteresirani da ulete kao sponzori na ovogodišnji iParty s nekom nagradom? Bilo bi lijepo da uveselimo što više Mac korisnika, a Finderu je dobra reklama - pogotovo ove godine kada imamo i microsite za event s igrom...
04.12.2010 | 16:22
A je preskupo da. Našao sam ga polovnog (praktički je nov, još je pod garancijom) za pola cijene.
05.12.2010 | 07:03
@dpasaric Pokušat ću nešto, pa se javim.
05.12.2010 | 23:28
Jel je možda netko probao montažu videa sa tabletima?! Vidio sam da većina profi montažera koriste tablete.
06.12.2010 | 00:10
Kolega radi u FCP sa tabletom i kaze da je kad se naviknes puno brze nego sa misom, drugi kolega koji sjedi pored mene radi isto sa tabletom ali primarno u After Effectsima i vidim da je brz. I jedan i drugi kazu da je puno bolje samo zahtjeva dosta navikavanja.
06.12.2010 | 19:48
suljanic je napisao:
Jel je mozda netko probao montazu videa sa tabletima?! Vidio sam da vecina profi montazera koriste tablete.

Prijatelj koji radi u Bavaria Filmu neke je studose slao ili mijenjao na usavrsavanju. Uglavnom znam da mi je spomenuo prije koju godinu da je DSF naveliko koristio Intuose u montazi. Ne samo u montazi, nego su i neki softver kupili za voditelje dok komentiraju nogometne i ine simulacije pred gostima i Preko Intuosa sve prikazuju. Mozda neko prati redovito taj program, pa ti moze reci u kojim tocno emisijama?

Tablet inace moze sjajno posluziti u A/V sinergiji alata i moze biti odlicna ekstenzija tvom ucinku ukoliko si vican i upraksiran. Ali nema bjezanja od toga da ne lezi bas svima jednako.

Uz komentar koji je napisao Djipi, dodao bih samo jos i kvalitetan Trackball na popis opreme

Inace ista stvar i kod mene po pitanju koristenja. Intuos 3 mi je bacen u kutiju jer mi je poceo smetati po stolu, ali nesto se mora imati na povrsini, pa sam bacio Bamboo na sami rub stola, pa tu i tamo nesto mizerno odradi.
06.12.2010 | 20:06
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.
06.12.2010 | 20:56
Riba je napisao:
Ja bih rekao da ako se netko ne igra, *sve* je bolje od misa. Ja sam isto na trackballu trenutno, a i do daljnjeg.

Ovdje sam nedavno komentirao rad vecine Logija.

Nema do tracka, ali i dalje mi stoji normalan mis na stolu kad mi pase s drugom rukom raditi. MS je barem milosrdan izborom modela prema ljevacima

Za igre nisam kompetentan nakon Amige, ali i neki medju igracima se zaklinju u trackball. Rekao bih da prije svega ovisi koliko si adaptiran i efikasan koristenjem.
06.12.2010 | 21:57
Riba je napisao:

Slazem se, mis je nekako univerzalan ali svaki posao tj. aplikacija ima svoj idealan nacin komunikacije sa korisnikom.
evo, ja od sutra vozim na 3 trackballa odjednom
http://www.mergegroup.com/storage/tangent-wave.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1231783318237
07.12.2010 | 00:39
Nikada trackballu nisam dao sansu. Pokusao sam jednom na par minuta i nekako mi sve naopako bilo

Navika je gadna stvar, pa makar i na nesto losije.

Ne znam da bi znao crtati nesto sa trackom, ili ga koristiti za bilo sto precizno. Nekako mi je cudan osjecaj u radu s tim.

A mozda bi se samo trebalo malo naviknuti )

Meni je trenutno, za svakodnevni (uredski) rad, nekako najugodniji trackpad na MBP. Mis ne izvadim iz torbe tjednima.

Dugo vec zelim nabaviti si neki mali tablet za rad u Photoshopu. Tablet mi je super interface. Precizan i intuitivan...
  • Sank
  • Moderator
  • 219
07.12.2010 | 01:03
Krenusmo sa tabletima i eto stigli sve do trackballa Pa sad kad je tako evo još jedne mogućnosti:

MB Power Tools WiFi Touchpad

Možda nije najsretnije rješenje za posao, ali definitivno jest zanimljivo ako se za Touchpad koristi veliki ekran iPada! Ima i mogućnost prkaza virtualne tipkovnice, ali najveća prednost jest u velikom touchpadu.

Ja ga sve više koristim za upravljanje HTPC-om, a i na drugom većem računalu umjesto miša.
07.12.2010 | 05:38
MoschuS je napisao:
Riba je napisao:

Slazem se, mis je nekako univerzalan ali svaki posao tj. aplikacija ima svoj idealan nacin komunikacije sa korisnikom.
evo, ja od sutra vozim na 3 trackballa odjednom
http://www.mergegroup.com/storage/tangent-wave.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1231783318237

Na ovome bise dalo voziti ako se okrene naopako!
07.12.2010 | 05:41
drlovric je napisao:
Nikada trackballu nisam dao sansu. Pokusao sam jednom na par minuta i nekako mi sve naopako bilo

Navika je gadna stvar, pa makar i na nesto losije.

Ne znam da bi znao crtati nesto sa trackom, ili ga koristiti za bilo sto precizno. Nekako mi je cudan osjecaj u radu s tim.

A mozda bi se samo trebalo malo naviknuti )

Meni je trenutno, za svakodnevni (uredski) rad, nekako najugodniji trackpad na MBP. Mis ne izvadim iz torbe tjednima.

Dugo vec zelim nabaviti si neki mali tablet za rad u Photoshopu. Tablet mi je super interface. Precizan i intuitivan...

Ja sam bio prisiljen isprobati trackpad (zbog bolova u ruci). Bolovi su nestali, tako da nista vise ne trazim. Druga opciija mi je bio Bamboo koji bi sguran sam bio odlican ali i jefitniji trackball je odlicno ispuno svoju funkciju. Doduse da je tada vec izasao Magic Touchpad ili kako se vec zove vjerojatno bi uzeo njega.
07.12.2010 | 12:35
Obzirom da ja zbog siline posla (retuširanja i krpanja slika) a i zbog bolova u ruci (isto kao i Riba), tražim adekvatno rješenje, mislim da će to biti tablet...

Idem sada urpavo do Findera nešto isprobati iz njihovog asortimana

Hvala svima na trudu i objašnjenju
07.12.2010 | 23:14
Evo narode, nabavljen je ovaj tablet.
Malo je muka s njime, no lagano se privikavam. Za ono što mi u osnovi treba, za sad se pokazao više nego dobar.
Ima li tko kakav dobra video tutorial ili neki dobar štos kako što lakše setapirati to čudo od tehnike i kako što lakše naučiti raditi s njime?
08.12.2010 | 00:59
Tomek je napisao:
Malo je muka s njime, no lagano se privikavam. Za ono što mi u osnovi treba, za sad se pokazao više nego dobar.
Ima li tko kakav dobra video tutorial ili neki dobar štos kako što lakše setapirati to čudo od tehnike i kako što lakše naučiti raditi s njime?

super izbor! Medium je taman, ja sam uzeo large i na kraju završio tako da sam smanjio plohu dodira na dimenziju mediuma. Waste of money...

Setupiras sve u wacomovom utilityu, zbilja je jednostavno. Skužit ćeš sam nakon par dana kako ti najbolje paše, kolka ploha, kolki pokret rukom itd...
14.12.2010 | 01:59
MoschuS je napisao:
Kolega radi u FCP sa tabletom i kaze da je kad se naviknes puno brze nego sa misom, drugi kolega koji sjedi pored mene radi isto sa tabletom ali primarno u After Effectsima i vidim da je brz. I jedan i drugi kazu da je puno bolje samo zahtjeva dosta navikavanja.

Dobro, a koju velicinu tableta koriste?

--------
Trackball? A joj, meni muka bila ga koristit. Pokusao ali nikako se nisam mogao priviknut.

Tablet nisam jos probao ali zelim probat i mislim da bi mi mogao biti zamjena za mis. Sa misom radim svakim danom cca. 10h pa nekad i vise... ...i svakog dana me boli ruka od polozaja drzanja misa u ruci.....
--------

Tomek je napisao:

Vidi, imas ovdje korisnih tutoriala:
www.youtube.com/user/wacom#g/c/8C04094B9EAF7217
14.12.2010 | 21:49
Evo, nakon nešto dana korištenja, tablet sasvim fino radi.
Nego, jel se mora vrh pena brzo potrošiti i zašiljiti? Naime nakon dva dana igranja s njime, jednostavno sam zašiljio vrh...

A i prve probe su pale i sad se čeka odgovor i nadam se poslu...
26.12.2010 | 02:07
Naime da na Intuos 4 seriji se vrh troši jako brzo i ako se želiš zastiti od tog ili zastiti tablet od grebanja koje je ocito moras kupiti extra prozirnu tracing foliju, mislim da se moze naruciti i preko neta i iz findera!
19.01.2011 | 18:24
Da li netko od vas koristi Intuos4 Wireless (PTK-540WL) tablet?
Naime, sada kada sam nabavio 2 komada, jedan je BT a drugi USB, primjetio sam nešto što me užasno živcira.
Oba tableta rade na USBu i kada rade, sve pet i bez greške. No kad ovoga koji je BT upogonim preko wirelesa tj. preko BTa, javljaju mi se čudne stvari.
Jedna od njih je da kad switcham iz aplikacije u aplikaciju (konkretno kada se prebacujem iz findera u PS), imam neki čudan delay od 2-3 sekunde. No da stvar bude bolja, kada radim u PSu, imam jedan čudan "hallo" efekt. ako stisne pen na jednom mjestu i preselim vrh na neko drugo mjesto, naravno olovku digne u zrak i ne vučem je po ploči, dobijem efekt kao da držim stisnuti Shift te se pojavi jednostavno ravna crta. To se dešava u6-7 puta od 10. Istu stvar kada radim preko USBa (na istoj ploči) toga nema. Nema ni delaya od par sekundi prilikom switchanja između findera i PSa i obrnuto.
Pretpostavljam da je problem u driveru za BT, no skinuo sam i zadnju verziju sa Wacomove stranice, ali ni to ne pomaže. Ima li tko sličnih iskustava?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 5 minuta
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)
  • Yonkis: Chuck Norris je rođen 6.5.1945 a nacisti su se predali 7.5.1945. Slučajnost? Ne bih rekao.
  • Kloba: I moj najdraži, i Chuk koristi kaskadere. Za scene plakanja.
  • Kloba: te li znali da je Chuck Norris kao mali imao zlatnu ribicu. Ribica mu je pobjegla dok je bio mali. Kad su je ljudi vidjeli, snimili su film o toj ribici i nazvali je Megalodon.
  • Kloba: Zašto je Chuk Norris najjači na svijetu? Jer vježba dva dana dnevno.
  • Gjuroo: Koliko sklekova može napraviti Chuck Norris? Sve.
  • smayoo: Moj najdraži. Chuck Norris je ZNAO sakrit suze ko Marina. :P
  • Ender: Chuck Norris spava sa upaljenim svetlom, jer se mrak plasi Chuck Norris-a.
  • Djuro genijalac: Kad Chuck Norris puhen u šteker, akumulaciono jezero počne kipiti
  • zoranowsky: Dok su se druga djeca igrala u pijesku, mali Chuck se igrao na betonu :)
  • smayoo: Chucka Norrisa je rodila njegova teta jer mu se nitko nije usudio j***t mater. :D
  • Ender: @smayoo: ja sam cuo da je Cuck Norris stvorio sam sebe, a onda je Bog stvorio ostalo. al to je jedno od izgubljenih jevandjelja :-)
  • smayoo: Kad smo kod Chucka Norrisa, to, pretpostavljam, znate - da je njega rodila teta? :)
  • smayoo: Zanimljivo. Hvala!
  • drlovric: Ne znam jeste li culi za Omnivore. Ja nisam do nedavno, i brutalan je alat. Pogledajte, mozda vam se svidi :) [link]
  • Zdravac: Chuck Norris ne slavi rođendan. - Rođendan slavi Chacka Norrisa! :)
  • smayoo: :D
  • Yonkis: @smayoo misliš reći da Chuck Norris rođen dan poslije rođenja tvoje mame? To mi nekako bolje zvuči. :)
  • zoranowsky: Respect!
  • smayoo: A moja mama je rođena dan prije Chucka Norrisa :D
  • zoranowsky: Moja mama dan ranije :)
  • korisnik: Steve Jobs i Alain Prost rođeni istog dana. Moja mama, dan kasnije :)
  • Ender: Bez Steve sa nama, sa Stevom u nama! :-)
  • smayoo: Druže Stevo, Miti seku nemo! :D
  • dpasaric: Jobs bi danas slavio 69. rođendan!
  • Beli: Dragi svi, molim vas da pogledate na moj post na Hardware forumu. Unaprijed zahvalan od srca. [link]
  • zvone: Pozdrav. Netko jr ovdje spominjao promjenu tipkovnice na MB Airu iz strane u Hr. Ima li tko iskustva i zna li se cijena? Hvala.
  • cariblanco: Imaš toga za kupiti na aerodromu...capy electronic ,ako ideš preko švabije.
  • cariblanco: Kupi si ti i miran si gaje god da putuješ. Ja to imam Ali nisam ponio sad u Argentinu, ali oni imaju neke utičnice, ne kao naše, ali se naše mogu piknuti i to radi
  • cariblanco: [link]
  • Yonkis: Znam da ovdje ima ljubitelja JMJarrea pa evo izašao je album od prošlogodišnjeg koncerta VERSAILLES 400 LIVE
  • Yonkis: @Matija klc Jedino što mi pada na pamet da nije torbica plesala (poskakivala) tu i tamo i onda mobitel to mjerio kao "još jedan korak" i tako stotinama puta. Nemam pojma, i mene bi frustriralo. Možda drugi put stavi u džep ili u ruksak? Ne znam stvarno. A Google, pomaže li što?
  • Matija klc: @yonkis- u torbici oko pasa
  • Borisone: Naći ćeš ga sigurno za manje love nego da ovdje ideš tražiti neke s njihovim utikačima.
  • Borisone: Šta si razbijaš glavu. Ponesi USB kablove, a tamo kupi kombinirani USB/A i /C punjač od koliko ti vati treba.
  • Ender: @Yonkis: kad budem kuci, uslikacu takav adapter sa tim razlicitim viljuskama, imas ga po aerodromima za jaku cenu, meni je doneo kum iz Kanade za nekoliko dolara.
  • Yonkis: @Riba da svoj (brzi 30W) punjač mogu ukopčati u njihove utičnice i da puni iPhone/iPad. Mislio sam da nije dovoljan adapter nego da mi treba i “konverter” radi drugog napona..Jel’ onda može i nešto jeftino ako je samo “viljuška” u pitanju? Npr?
  • Ender: @Yonkis: mislim da nemas brige sto se tice adaptera, jer kao sto Riba kaze vecina uredjaja radi od 90-250 Vac. Apple mislim da vec 35 god radi ta univerzalna napajanja. Za USA ti samo treba drukcija viljuska tj. utikac.
  • Riba: Vecina uredjaja prihvaca i 110 i 220V ulazni napon, pa zato pitam./
  • Riba: Adapter ti treba za sto tocno?
  • Yonkis: Ima li netko iskustva kakav bi mi putni adapter trebao za SAD s obzirom da nemaju 220/50 (svjestan sam da im utičnice također drugačije izgledaju). Može neki primjer putnog adaptera, samo da provjerim jer mislim da mi ovo [link] nije dovoljno, zar ne?
  • Yonkis: @Matija klc, a gdje ti je bio mobitel za vrijeme uspona?
  • Matija klc: Ekipa, isao sam ja Japetic. Upalio na 15pro Stravu i mjerio do gore. Izbaci 4,32km staza da iznosi, a iznosi 2.7. To je dosta velika razliika. Imate li mislienje sta moze biti i kako popraviti to? Dosada sam se dosta oslanjao na bivsi mob 13pro i nisam imao problema, ( ili ih nisam znao da imam)…. Poprilicno sam razocaran. Ako Garmin Fenix moze dobro izracunati pa trebao bi i mob od 1300€…

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%