Virtualni OS X na nevirtualnom Macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Virtualni OS X na nevirtualnom Macu


04.10.2011 | 15:55
Elem...

Imam neki buđavi softver za Siemens Logo (kućni mikrokontroler) koji je Java, ali traži Rosettu da bi se instalirao. Imam inače loša iskustva sa Siemensom i ne bih to htio instaliravati na normalni stroj, a moram ga koristiti.

Palo mi je na pamet da instaliram virtualni stroj pod Virtualboxom i na njega instaliram Tigra kojeg sam dobio original sa svojim starim Minijem 2007. Međutim, pretpostavljam da (s obzirom da nije retail Tigar) to neće ići samo tako.

Je li netko već probao takvo što?
04.10.2011 | 17:41
Pa snow leopard ima rosettu, doduše kao posebnu instalaciju, ali svejedno. To bi trebalo biti ok.
04.10.2011 | 19:57
Na samom početku korištenja sam imao s tom Rosettom jedno neugodno iskustvo. Vjerojatno se radilo o specifičnoj situaciji i problemu s "prljavo" napisanim PPC kodom, ili tako nečem, ali svejedno sam je skinuo i odlučio da je više ne stavljam natrag.

Drugo, kako sam napisao, imam inače loša iskustva sa Siemensom i ne bih htio instalirati taj njihov čudan i prastari softver na laptop koji inače koristim 12-15h dnevno i jako mi je bitan. Poanta je u tome da ima neki čudnovati setup.app koji nešto brlja uzduž i poprijeko po disku i nigdje ne piše što radi, niti ima poslije ikakav uninstall.
04.10.2011 | 19:59
10.4.x se moze zavrtiti u VMware-u, za VB nisam siguran.
  • Sank
  • Moderator
  • 220
04.10.2011 | 20:02
Ja sam bez problema instalirao MAC OS X Snow Leopard 10.6.4 u VirtualBox sa originalnog DVDa koji sam dobio s iMacom. Trenutno radi na 1024x768 rezoluciji i ni jednoj drugoj, ali još nisam radio update. Nisam doduše još stigao sve provjeriti, ali instalacija je prošla.
04.10.2011 | 20:38
Hvala, probat ću!
04.10.2011 | 22:02
Nažalost 10.4.10 zapne kod prvog bootanja s CD-a.
Sank, VirtualBox nudi samo Mac OS X server kao mogućnost. Ti si, pretpostavljam, odabrao to pa svejedno instalirao obični? I radilo je odmah? Ili na guranje?
  • Sank
  • Moderator
  • 220
04.10.2011 | 22:37
Tako je, odabrao sam Mac OS X Server i jedino što sam morao prvo napraviti particiju i formatirat virtualni disk da bi mi ga instalacija ponudila. Instalacija je potrajala kojih 40-tak minuta, ali je sve prošlo bez problema.

Sada trenutno instaliram update na 10.6.8 pa ćemo onda vidjeti kako će sve to raditi. Na žalost VirtualBox ima mogućnost inastaliranja dodataka za Guest OS, ali ne za MAC OS X pa pretpostavljam da mi zato nije prepoznao grafiku i nudi samo jednu rezoluciju od 1024x768. Bez tih dodataka za Guest OS također nije moguće koristiti share folders što može biti problemčić kad treba nešto prebaciti sa hosta na guesta i obrnuto.
28.11.2011 | 17:51
možete li mi reći koliko bih trebao memorije odvojiti na VirtualBoxu za instalaciju i rad s Win 7? imam 4GB RAM-a, a treba mi samo za MS Office programe, zasad ništa drugo ne bih na njima koristio.

edit:
i trebam li još šta namještati kod tih postavki prije instalacije?
28.11.2011 | 17:55
1/2
Čemi WIN 7, kad XP radi odlično? S time kako XP nije gladan toliko.
28.11.2011 | 18:04
pa iskreno, ne znam... čisto ako ću ga počet aktivnije koristit pa da bude noviji OS gore...

a šta bi značilo ono 1/2? šta pola GB?
28.11.2011 | 18:29
Po mom iskustvu, 7 je manje gladan od XP. Naravno, kad poisključuješ sve one aero go*narije i widgete.

Pola GB je dosta za ogoljenu sedmicu i OpenOffice. Ali pretpostavljam da bi si to stavio i na Mac pa ove kerefeke radiš jer želiš baš MS Office. Ako se radi o 2007, 1 GB je minimum da ti to ikako radi, a više od 3 nema smisla ako nemaš 64 bit windowse. 2+2 se čini logično, ali meni je recimo ispalo da mi cijeli stroj manje trza i škripi kad stavim 1 windowsima, a 3 Macu.
28.11.2011 | 21:45
ok, hvala. on taj gigabajt koristi samo kad je pokrenut VB, kad je quitan onda mi Mac koristi sva 4 GB - ili ne?
28.11.2011 | 22:38
Da. Čak ne mora biti quitan VB. Dovoljno da je virtualni stroj suspended ili stopped.
29.11.2011 | 13:52
instalirao sam additional tools i odredio shared folders (Mac desktop i documents) kao permanent, ali ne mogu nikako skužiti kako iz Windowsa pristupam tim folderima.
i jel to radi po sistemu da uzmem fajl s Maca, napravim u Win promjene, sejvam ga i te promjene ostanu na Macu?
29.11.2011 | 15:20
Da, to radi tako. Da bi to mogao, moraš imati shared networking, ne bridged (tada se virtualni stroj predstavlja mreži kao još jedan nezavisni stroj, uz svog stvarnog domaćina). Onda u Windows exploreru u address bar tipkaš

\\\\xxx.xxx.xxx.xxx

(to ti je IP adresa tvog pravog Maca ispred koje su dva backslasha)

Eventualno te pita za username i password i onda ti da pristupiti do tih foldera koje si označio kao sherane.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, temeljnik, tino1, Anonimci (680)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO