Prelazak s Windowsa i Linuxa na MacBook M3 Air
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prelazak s Windowsa i Linuxa na MacBook M3 Air


20.03.2024 | 11:49
Pozdrav ekipa, dugo vas čitam, prvi puta pišem, pa bi vas molio malo pomoći.

Nakon što je moj vjerni Acer laptop iz 2017. konačno kapitulirao pucanjem šarke i odvaljivanjem utora za punjač, mislim da je došlo vrijeme za prvi MacBook. Apple Silicon je jednostavno previše privlačan.
Koristim i Windows desktop, konfiguriran tako da je praktički bešuman, a upravo je i ta bešumnost nešto što me privuklo na Air.

Razmatram M3, 16 GB i 512 GB pohrane za, prilično monstruoznih, 1999€. Vidio sam da i običan M3 Air sa 8GB RAM i 256 GB pohrane ima sada dva NAND flash čipa sa po 128 GB, tako da je brzina čitanja značajno bolja nego kod M2, no ovdje se više vodim nekakvom dugovječnosti, da mi M3 izdži jednakih 7 sezona kao Acer. Također je jedan od glavnih argumenata za ovu jaču verziju što s M3 ih sada konačno ima u trgovinama, nije isključivo BTO koji se čeka 40-60 dana. Nadoplata za M3 Pro s jednakim specifikacijama je još dodanih 500-600€, što mi nikako ne dolazi u obzir cijenovno. Već mi je i ovih 1999€ za laptop nategnuto skroz.

Pregledao sam niz YouTube videa na temu, tako da sam second hand prilično upoznat s MacOS, a s obzirom da je Acer zadnjih par mjeseci prije puknuća šarki vrtio Linux (meni odličan Zorin OS), smatram da mi prelazak na Windowsu alternativni OS neće biti baš neki prevelik problem. Brzo sam se prilagodio na Linux, tako da mislim da ću i na MacOS. Ionako se hrpa toga danas radi u browseru, bar za moj use case

No, ostaje mi ipak par pitanja:
1. Plaćam Office 365 Personal u koji imam uključeno 1TB pohrane u OneDriveu. Koliko se dobro OneDrive integrira u MacOS? Čitao sam da funkcijama parira Windows verziji, no zanima me ima li netko iskustvo iz prve ruke što se tiče potencijalnih sync errora i sličnog. Nisam siguran da je to baš popularna kombinacija...

2. Trenutno za Windows PC koristim dva 1080p monitora. Nešto sam istraživao pa zaključujem kako 1080p za MacOS nije idealan, zbog scalinga i drugog. Rado bi se prebacio na jedan monitor, eventualno ultrawide 1440p ili 4K 16:9. Molio bi preporuku za neki model koji se prodaje na našem tržištu, a da nije baš u potpuno profesionalnoj sferi, kako funkcijama, tako i cijenovno Idealno bi bilo kada bi imao ugrađen USB-C sa punjenjem, tako da bi HDMI ili DP ostavio za Windows kantu, a USB-C za M3 Air. Od periferije imam MX Mastera i mehaničku BT tastaturu, stoga nije potrebno da monitor ima USB hub koji bi služio kao KVM, ali je "nice to have".

3. Koliko je, zapravo, problem što Air M3 nema ventilator? Ne obrađujem video, fotografije prilično rijetko (par layera u photoshopu, basic stuff), tako da bi jedini sustained load moglo biti povremeno igranje nekih igara, poput CIV6. I to je veliko, veliko "ako". Day job mi uključuje hrpu tabova u browseru za istraživanje, neki jednostavan text ili markdown editor i spomenuto vrlo rijetko obrađivanje fotki.

4. Isplati li se uzeti nekakvo produženo jamstvo? U trgovini (iStyle) mi se nudi neki njihov paket za 100 i nešto eura, pa ne znam koliko je to smisleno. Može li se iz Hrvatske aktivirati Apple Care nakon kupnje? Ima li on smisla kod nas?

Hvala vam puno i isprike na long postu. Nadam se nakon kupnje i nekog vremena korištenja osvrnuti i iznijeti svoje dojmove.
20.03.2024 | 13:58
Dobro na dosao

Nemam bas puno vremena pa cu brzinski, ali vec ce ti ovdje odgovoriti na sve ovo.

1. OneDrive radi sasvim ok. Sve ti je podrzano i neces imati nikakvih problema. U stvari jako je tesko naci Cloud servis koji radi gore od Appleovog, tako da ovdje nisi nista zakinut.

2. Ja ti koristim LG Ultrawide 34" 1440px, u kombinaciji sa 16" MBP. Nikada se ne bih vratio na 2x24" ili 2x27". Nemoj bjezati niti od te opcije

3. Air A3 nikakva iskustva nazalost nemam. Ne znam kakva je matematika i financijska situacija, ali mozda ima malo vise smisla uzeti 14" MBP M2.

4. AppleCare kupi gdje hoces i koristi gdje hoces. Ja kupim obicno u USA. Ne traze ti ni racun, ni jamstvo pismeno ni nista. Sve vide po serijskom broju i mozes servisirati racunalo bilo gdje na planetu. Gledaj Black Friday i sl, moze se naletiti na dobre popuste samo ga moras aktivirati unutar 12 mjeseci Apple inicijalnog jamstva. Preskupi su danas laptopi da ga nemas.
20.03.2024 | 15:25
1) Ne znam, većina ti na Macu izbjegava bilo što od Microsofta, ali trebalo bi raditi na toj njihovoj MS razini "kvalitete".

2) Uzmi jedan veliki umjesto dva mala monitora. Dell ima solidnih 30"> modela ili nađi polovan Apple Cinema Display 27" uz Thunderbolt adapter. Polovni su 300 do 400 €. Idealno je naći Apple Cinemu 30" uz adapter, ali nju je danas vrlo teško naći po oglasima. Tko je ima, taj je drži za sebe.

3) Nije nikakav problem što nema ventilator ako ne radiš nešto što traži stalni puni pritisak na CPU.

4) Ne treba ti. Apple tvorničke greške pokriva kroz poseban program ako se otkriju, a za ostalo su dovoljno pouzdani da je rizik minimalan da će ti se pokvariti sam od sebe ako ga ne razbiješ.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.03.2024 | 16:27
divanl kaže:
4. Isplati li se uzeti nekakvo produženo jamstvo? U trgovini (iStyle) mi se nudi neki njihov paket za 100 i nešto eura, pa ne znam koliko je to smisleno. Može li se iz Hrvatske aktivirati Apple Care nakon kupnje? Ima li on smisla kod nas?


Svoj glas dajem za Apple Care. Meni se u 3. godini napuhala baterija pa sam u potpunosti iskoristio Apple Care.
20.03.2024 | 16:35
Pod tri -

youtu.be/yXNc9Xv1DoQ?t=389

Nije neka sreća, a i nije se vrtio dugo test. Moraš imati na umu da je to sad, a nakon kojeg mjeseca korištenja i prašine, smanjenja termalne vodljivosti paste i inih stvari, bit će sve gore.

Zašto ne mac mini s m2pro? 16/512 = 1649 eur.
20.03.2024 | 17:22
20.03.2024 | 17:23
kupus kaže:
Pod tri -

youtu.be/yXNc9Xv1DoQ?t=389

Nije neka sreća, a i nije se vrtio dugo test. Moraš imati na umu da je to sad, a nakon kojeg mjeseca korištenja i prašine, smanjenja termalne vodljivosti paste i inih stvari, bit će sve gore.

Zašto ne mac mini s m2pro? 16/512 = 1649 eur.


Prašina udje u komp baš zbog ventilatora.
20.03.2024 | 17:36
Ventilator pomaže u tome, ali statika je tu glavni problem.
20.03.2024 | 20:54
Meni su na svakom MBP (osim ovog M1 Pro) ponesto mijenjali u servisu.

I svaki put je kvar bio daleko skuplji od AppleCare cijene.
21.03.2024 | 11:33
Hvala svima na odgovorima!
Za Onedrive onda ja javim kako funkcionira na MacOS. Za sada mi nije nikada radio probleme, pa vjerujem da će tako ostati i dalje.

Dakle ultrawide 1440p nema nikakvih problema sa scalingom? Je li 34" OK dijagonala za tu rezoluciju?

kupus kaže:
Pod tri -

youtu.be/yXNc9Xv1DoQ?t=389

Nije neka sreća, a i nije se vrtio dugo test. Moraš imati na umu da je to sad, a nakon kojeg mjeseca korištenja i prašine, smanjenja termalne vodljivosti paste i inih stvari, bit će sve gore.

Zašto ne mac mini s m2pro? 16/512 = 1649 eur.


Treba mi laptop baš, stoga mi Mac Mini ne dolazi u obzir. Često ne radim od doma - nekad imam terene, a nekad radim iz vikendice.
21.03.2024 | 12:36
Za pocetak, bok.
Mislim da neces imati nikakvih problema sa spajanjem FULLHD monitora na MBP.
Dok god koristis defaultnu rezoluciju monitora, nema scalinga.
Problem se javlja kad se ne koristi native rezolucija… Ako zelis npr. 27“ 4K monitor koristiti na nekoj drugoj rezoluciji, a ne na 3820x2160.

Ispravite me ako grijesim.
21.03.2024 | 14:07
Ja koristim na poslu FHD monitor, nikakvih problema. (spojen je USB-C to HDMI kabelom.


Screenshot2024-03-21at14.05.34.png
21.03.2024 | 14:13
Samo da skrenem pažnju da Dell 30” monitor s ugrađenim TB i USB-C hubom spojen preko TB4 te koji daje i napajanje Macu, na M3 MBP izaziva teški memory leak u windowserver daemonu. Još uvijek. Na intel MBP 2019 je sve radilo ok
21.03.2024 | 14:44
Tito kaže:

Dok god koristis defaultnu rezoluciju monitora, nema scalinga.
Problem se javlja kad se ne koristi native rezolucija… Ako zelis npr. 27“ 4K monitor koristiti na nekoj drugoj rezoluciji, a ne na 3820x2160.

Ispravite me ako grijesim.


Ja vrtim 28" 4K na 2K rezoluciji i sve izgleda OK, problemi sa scalingom su prenapuhni od raznih YouTubera i infuencera, i da, vidi se razlika ako koristiš povećalo ...

Fora je da apple radi scaling tako da koristi virtualnu rezoluciju na 5K pa scalira na 2K (duplo manje od 5K) i nekom magijom/(scaling filterima) to prikazuje na 4K ekranu .... i sve je kristalno jasno i čisto .... kvaka je da je slika uvijek na native rezoluciji monitora a sistem se brine o skaliranju.

Windows, linux itd. smanjenjem rezolucije po defaultu šalju na monitor tu manju rezoluciju i prepuštaju monitoru da radi scaling (driveri nekih grafičkih imaju opciju da rade scaling na nivou grafičke i šalju na monitor native rezoluciju monitora samo sa scaleanom slikom - tako radi Apple po defaultu) ....

.... idealan scaling bi bio FullHD (duplo manje od 4K pa je svaki pixel prikazan sa 2x2 pixela na 4K, takozvani HiDPI) ... no tu mi je sve "preveliko", native 4K je presitno .... 2K je taman kako treba
21.03.2024 | 15:29
Piko kaže:


Ja vrtim 28" 4K na 2K rezoluciji i sve izgleda OK, problemi sa scalingom su prenapuhni od raznih YouTubera i infuencera, i da, vidi se razlika ako koristiš povećalo ...

Fora je da apple radi scaling tako da koristi virtualnu rezoluciju na 5K pa scalira na 2K (duplo manje od 5K) i nekom magijom/(scaling filterima) to prikazuje na 4K ekranu .... i sve je kristalno jasno i čisto .... kvaka je da je slika uvijek na native rezoluciji monitora a sistem se brine o skaliranju.

Windows, linux itd. smanjenjem rezolucije po defaultu šalju na monitor tu manju rezoluciju i prepuštaju monitoru da radi scaling (driveri nekih grafičkih imaju opciju da rade scaling na nivou grafičke i šalju na monitor native rezoluciju monitora samo sa scaleanom slikom - tako radi Apple po defaultu) ....

.... idealan scaling bi bio FullHD (duplo manje od 4K pa je svaki pixel prikazan sa 2x2 pixela na 4K, takozvani HiDPI) ... no tu mi je sve "preveliko", native 4K je presitno .... 2K je taman kako treba


Mi smo u firmi bas s time imali problema... slika nikad nije bila ostra i radilo je sve dosta sporo. Zato 27" monitor mora biti ili 2K ili 5K
21.03.2024 | 19:10
Screenshot2024-03-21at19.05.45.png



Ja imam kombinaciju za koju nisam vjerovao da upoće radi.
Prastari monitor (ove godine će 20 godina) spojen je na MBA M1 preko USB-C hub akoji ima HDMI na sebi, a u taj HDMI je uštelkan HDMI na VGA adapter i onsa VGA-VGA kabelom do monitora.
Iako monitor ima DVI ulaz, HDMI - DVI veza ne radi jer monitor "žmiga" (pali se i gasi svakih par sekundi).
21.03.2024 | 19:32
Moj monitor je LG 34" Ultrawide, spojen preko TB kabela da bih imao 60Hz. Kada ga spojim na HDMI, ide samo 50Hz

Nikada nisam dirao postavke, ali izludjuje me sto se svako malo pali sam od sebe. Upali i sebe i monitor od laptopa, svijetli minut mozda i ugasi se.

Dovoljno da me probudi po noci. Kada navecer iskljucim TB kabel, to se ne desava :/

Pa onda iskljucujem

Screenshot2024-03-21at13.31.16.png
22.03.2024 | 13:18
Prijateljski savjet #1
Ako ti je 2000 EUR "monstruozno" biži ća od Apple ekosistema dok je vrijeme.
(ili bolje rečeno, nemoj mu se niti približavati)

Prijateljski savjet #2
Ako si picajzla za prikaz na monitoru, a uzmeš Mac-a, nećeš se zaustaviti do Studio Display-a.
Opcija A: Kupi ga odmah i uštedi lovu za među-monitore, kablove i dockove koje bi u međuvremenu kupio. Bonus: Ušteda vremena i živaca.
Opcija B: Kupi MacBook Air 15" ili MacBook Pro 16" i ne koristi uopće vanjski monitor.

Prijateljski savjeti samo zato jer ti je avatar patuljasti šnaucer.
23.03.2024 | 15:53
Hvala svima na savjetima

Možda se negdje pogubilo ili se nisam najsretnije izrazio, ali mislim se riješiti svoja 2x1080p monitora.
Gledao sam ih zamijeniti nečim ovakvim: egarner.hr/shop/cijena/86.72cm-34-3440x1...amp;utm_medium=click
Tako da bi stavio windows kantu na HDMI, a USB-C držao za MacBook. @drlovric piše da su mu ta kombinacija dijagonale i rezolucije ok, pa ću se voditi time.
I da, vjerujem da su YouTuberi prenapuhali priču sa scalingom i ostalim, ali rekao da provjerim

@Borisone 1999€ smatram monstruoznim ne zato jer se za manje novaca može pronaći na papiru snažniji model s Windowsom, što se zaista može, već zato što su cijene za bump sa 8 GB na 16 GB RAM i 256 GB na 512 GB pohrane monstruozne. Znam da se laptop bez ventilatora s tim performansama ne može pronaći u drugom taboru, i za to mi je ok platiti veću cijenu, ali su ti upgradeovi bezobrazno skupi.
Baš neka velika picajzla za monitore nisam, ali ipak bi rado da nije mutno zbog scalinga ili da ima neke greške u prikazu. Rezolucija sama po sebi, na toj dijagonali mi je ok. Radio sam već s njom pa nije tako strašno.
Moja patuljasta šnaucerica ti se zahvaljuje na prijateljskim savjetima
07.04.2024 | 07:41
Kako sam i obećao, javljam se nakon kupnje M3 Air. Uzeo sam 16/512, Space Gray, kao što sam i planirao.

Za sada, u ovih oko tjedan i pol dana korištenja, mogu reći da sam zadovoljan, kao i očekivano

Neke stvari su prilično teške za naviknut se nakon Windowsa, ali svakim danom je sve lakše - srećom. Još uvijek me strašno, ali baš strašno živcira što je QWERTY a ne QWERTZ tipkovnica, no vjerujem da će i to proći. Ostale keyboard shortcuts sam relativno brzo pohvatao, pa ću vjerojatno i to. Npr. malo je veća "gimnastika" potrebna za neke stvari, poput kopiranja bez formatiranja.

Window snapping sam riješio s dvije aplikacije - Loop i Rectangle, tako da zapravo nedostatak built-in rješenja kao u Windowsu nije problem.

Ostatak, vjerojatno i sami možete zaključiti. Ekran, tipkovnica, trackpad, kvaliteta izrade, baterija... Nema im premca, pa da ne drobim

Instalirao sam si Sensors app koja mi u menubar prikazuje temperature i opterećenje CPU. U mojem workflowu za sada nisam prešao 50C, i to možda na par sekundi. Opterećenje CPU s nekoliko otvorenih tabova u Firefox, Slack, TextEdit i još pokoja stvar, ne prelazi dvadesetak posto. Svjestan sam da baš nije indikativno za ništa, ali kada se sjetim da mi je prije za otvaranje Wordpada trebalo sekundu ili dvije, osjeti se razlika

OneDrive, ako se pojavi nekome još to pitanje, radi vrlo dobro. Syncao je sve i indeksirao znatno brže nego što bi to na Windowsu, no jednom mi je kasnio sa syncom foldera dvadesetak minuta. Nisam siguran što je pošlo po krivu, ali srećom nije nastala nikakva šteta niti problem.

Ostaje još pitanje monitora, ali to kada riješim, također javim.
Prilozi:
07.04.2024 | 11:17
divanl kaže:
Kako sam i obećao, javljam se nakon kupnje M3 Air. Uzeo sam 16/512, Space Gray, kao što sam i planirao.

Za sada, u ovih oko tjedan i pol dana korištenja, mogu reći da sam zadovoljan, kao i očekivano


Čestitam, drago mi je da si zadovoljan, uživaj u njemu!

Neke stvari su prilično teške za naviknut se nakon Windowsa, ali svakim danom je sve lakše - srećom. Još uvijek me strašno, ali baš strašno živcira što je QWERTY a ne QWERTZ tipkovnica, no vjerujem da će i to proći.


Možeš odabrati keyboard layout "Croatian PC" pa imaš uobičajeni windows raspored (uključivo i desni alt + V za @)

Window snapping sam riješio s dvije aplikacije - Loop i Rectangle, tako da zapravo nedostatak built-in rješenja kao u Windowsu nije problem.


Preporučam BetterTouchTool za to i još puno više.

Instalirao sam si Sensors app koja mi u menubar prikazuje temperature i opterećenje CPU.


Ja koristim plaćenu verziju iStat Menus jer ima najbolje mogućnosti prilagodbe.

U mojem workflowu za sada nisam prešao 50C, i to možda na par sekundi. Opterećenje CPU s nekoliko otvorenih tabova u Firefox, Slack, TextEdit i još pokoja stvar, ne prelazi dvadesetak posto.


Ne znam za što to točno treba TextEdit, ali savjetujem BBEdit (u besplatnoj verziji) jer TextEdit zna zabrljati kod odabira encodinga (UTF-8 / Windows CP-1250 / Windows Latin 2 / ISO Latin 2...)

OneDrive, ako se pojavi nekome još to pitanje, radi vrlo dobro.


Moj kolega je jedno vrijeme koristio OneDrive i stalno je imao takve neke probleme, s tim što ja to nikad ne bih nazvao da radi vrlo dobro. Tipični Micro$oft poluproizvod.
10.04.2024 | 16:03
Hvala ti na savjetima @smayoo

TextEdit mi je za pisanje tekstova koje objavljujem u wordpressu, tako da mi paše da je bez formatiranja i što jednostavniji text editor. Uz to, hrpa starih tekstova mi je u .rtf formatu, pa mi automatski otvara sve

EDIT:

Ono što sam zaboravio napomenuti je to da bluetooth zvuk uopće ne kasni, barem ne da ja primjećujem. Ne koristim airpodse, već nekoliko različitih bluetooth slušalica, različitih proizdvođača, i na niti jednima nisam osjetio ikakvo kašnjenje ili pad u bitrateu (bolje rečeno kvaliteti) prijenosa. Imao sam groznih problema s tim na Windowsu i Linuxu, gdje bi mi video sa slušalicama bio praktički negledljiv koliko bi zvuk kasnio s videom.
10.04.2024 | 18:48
> Npr. malo je veća "gimnastika" potrebna za neke stvari, poput kopiranja bez formatiranja.

To si sam promijeni u postavkama tipkovnice.

Mislim da ne možeš za sve aplikacije, tj. možeš ali nemaju sve aplikacije tu naredbu Paste and Preserve Style pa ti u njima neće raditi Command-V. Zato sam si u onih nekoliko koje koristim (a nisu Xcode) stavio da je Paste Ctrl-Alt-Command-V a za Paste and Preserve Style samo Command V.

Sad je u novim Settings / Sys Prefs to drukčije nego prije (naravno lošije) ali i dalje je moguće.

Naravno, prva stvar koju uvijek mijenjam je Command - '<' za kruženje po prozorima unutar neke aplikacije jer je Hr verzija tipkovnice dobila shotcut koji se uopće ne može pritisnuti a od Mojave su zeznuli u Finderu File -> Show original... i prebacili ga sa Command-R u neku blesavu kombinaciju koju ja naravno vratim kak Bog zapovijeda.

Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Maxxy, Mislav2222, Piko, Riba, smayoo, tino1, Anonimci (680)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO