Die hard PC fan prešao....
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Die hard PC fan prešao....


09.01.2022 | 20:13
Evo nakon doslovno 34 godine rada na svemu što ima tipkovnicu došlo je vrijeme i za moj prvi Mac. Jednostavno nisam mogao ignorirati činjenicu koliko su dobri novi M1 laptopi i kupio si Macbook Pro Max - 32GB, 1TB.

Zadnja 2-3 dana se bavim prebacivanjem stvari sa PC-a na Mac i proces ide više manje bezbolno, no trebam pomoć ipak.


1. PBZCOM@NET - koristim onaj USB stick za banku i ePoreznu tj prijavu na eGrađanin, koliko vidim na njihovom webu podrška je nepostojeća, no da li možda ima način da to proradi da mom novom laptopu ?
Probao sam čak i pomoću onog UTM staviti virtualku Win11 ARM ali ne radi ni tako, možda bi samo tu trebao nešto još podesiti ?

2. Dock - imam neki stari Dell D3100 USB dock koji sam spojio preko adaptera na Mac jer ima klasični USB-A i sve za čudo radi, no ima ipak jedan bezvezni problem za koji čak nisam 100% siguran da je radi docka ali koliko sam uspio iz guglanja izvući to je mogući krivac.. Stavim laptop u sleep - zaklopim ekran, ako ostavim tako laptop neko vrijeme i probam ga ponovo pokrenuti vidim da se on u međuvrmenu restartirao i lupa mi grešku u stilu kernel panic... Probao sam par puta zaklopiti bez docka i nikada nije bilo greške... Prekratko ga imam da bih mogao tvrditi da je u tome problem ali eto možda netko zna ?

3. Kratice tipkovnica - doslovno me ubijaju. Inače sam programer i život mi se sastoji od 99% vremena lupanja po tipkovnici. Naravno da nije jednostavno i da se Mac kratice razlikuju doslovno u svemu, od običnog copy paste pa nadalje, PHPStorm sve živo moram nanovo učiti... Ima li netko neki dobar savjet kako da polovim te kratice čim prije ? Znam da mogu za ovu staru externu tipkovnicu staviti keyboard PC layout ali onda ću opet imati problem kada je odspojena, pa ono čisto imate li kakav tips & tricks ili jednostavno lupaj pa bude mozak jednom ulovio

4. Vezano za 3 - imate li kakvu preporuku za neku eksternu tipkovnicu, a da ima Mac hr layout ili je jedina opcija original Magic keyboard ?

Inače prvi dojmovi su sljedeći iako još nisam sjeo ozbiljno raditi dok sve ne posložim:
1. baterija i rad na bateriji su brutalno bolji od bilo čega što sam ikada probao, znači laptop je doslovno nečujan i hladan, radi praktički isto na bateriji ili spojen na napajanje, jednostavno nevjerojatno.. Na Na starom laptopu Dell G7 na napajanju i bez njega je razlika nebo i zemlja
2. zasto se programi ne gase kad ih ugasiš nego moraš lupati dodatno Cmd - Q ? Vrlo čudno i trebat će mi neko vrijeme da se naviknem.
3. workflow PHP, Node, Wordpress - toliko bolje radi da je brutalno, koristio sam na Windowsima WSL2 ali ovo doslovno leti out of box
4. nakon 2 dana sam shvatio da za moj posao (web development) vjerojatno mi nije trebao Max nego bi i Pro bio ok ali kaj je tu je, budem ga upregnuo - bila je to više manje impulzivna kupnja, ali odradit će on te novce bez problema u to ne sumnjam
09.01.2022 | 20:44
Pod 4. za tipkovnicu mini ili veliku "Satechi" (imam mini žičanu) ili "Macally" imaju Mac tipke, žičano ili bežično. Ostalo ne bih znao.
09.01.2022 | 20:46
Cestitam i dobrodosao!

Sto se tocke 3. najbolje da naucis, cheatsheet je zgodan alatic koji ti moze pomoci u pocetku:
www.mediaatelier.com/CheatSheet/

Magic keyboard nije vrijedan tog novca, no potreba da imas domaci layout dosta suzava izbor, iako ce ti bilo koja PC tipkovnica raditi bez problema.

Gasenje programa svh muci kod prelaska, ali jednostavno je kada shvatis da je prozor aplikacije document window, i ako pogazis sve dokumente, zasto bi se zavorila aplikacija? Doduse ta filozofija se vise ne prati toliko rigidno kao nekad, ali gledaj to tako.
09.01.2022 | 20:48
jzelko kaže:
Pod 4. za tipkovnicu mini ili veliku "Satechi" (imam mini žičanu) ili "Macally" imaju Mac tipke, žičano ili bežično. Ostalo ne bih znao.


Covjek zeli HR layout. Doduse nedavno smo ovdje u nekom threadu imali raspravu pa sam nasao firmu gdje mozes kupiti kapice sa domcim rasporedom koje idu na bilo tipkovnicu sa Cherry MX prekidacima.
09.01.2022 | 21:05
da za tipkovnicu u biti želim vidjeti vizulno tipke koje moram srisnuti da bi dobio neki znak, radi meni i ova moja eksterna PC koju sam imao do sada ali doslovno 90% tipki ne odgovara onome što je na njoj napisano: dakle ~ \ | @ i ostale divote od znakova...
Ne znam dal znate koliko je frustrirajuće tražiti neki znak po 5 minuta na tipkovnici, pa moram guglati kako se piše "~" i slično

To mi treba doslovno samo dok ne polovim layout, ja PC tipkovnicu na Windowsima ni ne gledam nikada, samo tipkam, dok to postignem sa Macom bit će mi svejedno...
09.01.2022 | 23:19
igorsumonja kaže:
1. PBZCOM@NET - koristim onaj USB stick za banku i ePoreznu tj prijavu na eGrađanin, koliko vidim na njihovom webu podrška je nepostojeća, (...)


Prilično sam siguran da ti to neće nikad proraditi, ili barem da neće još dugo vremena. Naime, Apple Silicon Macovi ne rade ni za digitalni identitet za e-građane preko eOI, niti išta drugo, pa sumnjam da radi ovo od PBZ. Nisam klijent PBZ-a, ali znam da je Zabina podrška za poslovno bankarstvo na Macu jako nategnuta i loša (nominalno imaju to i nominalno radi, ali zapravo - ne).

2. Dock - imam neki stari Dell D3100 USB dock koji sam spojio preko adaptera na Mac jer ima klasični USB-A i sve za čudo radi, no ima ipak jedan bezvezni problem za koji čak nisam 100% siguran da je radi docka


Vjerojatno je problem u kext-u (driveru) od nečeg što ti je spojeno na taj dock, a koji je bugovit za Apple silicon. Probaj odštekavati jednu po jednu stvar pa prati što se događa. Drugo, probaj poslati Mac u sleep tako da ideš klik na jabučicu pa sleep, pa vidi ima li razlike.

3. Kratice tipkovnica - doslovno me ubijaju.


Riba ti je već odgovorio na ovo. Moj recept je - tuci dok mozak ne nauči.

4. Vezano za 3 - imate li kakvu preporuku za neku eksternu tipkovnicu, a da ima Mac hr layout ili je jedina opcija original Magic keyboard ?


Ako inzistiraš na Mac HR layoutu, onda nemaš ništa drugo osim Apple Magic Keyboard. Slažem se s drugima koji su to već napisali, ta tipkovnica ne vrijedi ni približno svoju cijenu.

Mi u uredu koristimo Matias žičane USB Mac tipkovnice s njemačkim layoutom jer je on najsličniji hrvatskom, s prozirnim naljepnicama za tipke s 4keyboard.com. Naljepnice su kvalitetne, trajne i postojane. Znam da nije superfancy rješenje, ali je jednostavnije, brže i jeftinije od ovog što ti je napisao Riba. Uglavnom, ako si za te skuplje opcije, vidi ovu temu
www.jabucnjak.hr/forum/hardver/198481-ma...layoutom.html#198508

2. zasto se programi ne gase kad ih ugasiš nego moraš lupati dodatno Cmd - Q ? Vrlo čudno i trebat će mi neko vrijeme da se naviknem.


MacOS ima puno pametniji način gospodarenja raspoloživim RAMom. Alocira ga vrlo agresivno, ali isto tako njime upravlja vrlo optimalno. Ako si pogasio sve prozore neke aplikacije, a ona samu sebe nije quitala (neke aplikacije same quitaju kad zatvoriš zadnji prozor), već je ostala aktivna, to je zato što ćeš na taj način brže otvoriti novi prozor kad to poželiš (ili zato što je aplikacija aktivna u pozadini, kao npr. Mail ili browser dok nešto downloada), a količina alocirane memorije nije neka značajna.

U svakom slučaju, ako druge aplikacije zatrebaju RAM, a ovog više nema slobodnog, dealocira se nešto od postalociranog ili alociranog rama, obrnutim redom prioriteta. Ako te ovo zanima detaljnije, otvori Activity Monitor.app, idi u tab memory i pogledaj dolje na dnu prozora. Wired Memory je memorija koja je već dealocirana, ali nije "otpuštena" dok ne zatreba. Dakle, pojednostavljeno, quitao si neku aplikaciju, njena memorija je dealocirana, ali je sadržaj i dalje sačuvan, ako ponovno pokreneš istu aplikaciju prije nego neka druga zatreba tu memoriju. A onda, ako se dogodi da sva wired memorija bude potrebna i realocirana, OS će sam poquitati neke aplikacije koje su ostale žive, a nisu aktivne. Pri tom ima neku svoju logiku i prioritete kojim bira koje aplikacije quita prve, ali nisam ulazio u detalje, kod mene to radi dobro i nisam nikad imao potrebe nešto tu intervenirati.

Ono što se meni najčeše dogodi, na primjer kad otvaram memorijski zahtjevne nacrte u AutoCADu ili pokrenem virtualku, quita se Preview (koji mi je praktično uvijek aktivan jer stalno otvaram i zatvaram neke PDF dokumente), Notes, Calendar (koji ima poseban deamon koji prati upisane događaje pa se quita samo aplikacija za prikaz i rukovanje kalendarom) i tako...
09.01.2022 | 23:33
Dobrodošao!

Vidim da su kolege već odgovorili na sve. Shortcuti na Macu su zapravo lagani, kada ih usvojiš nije problem niti se switchati amo-tamo; pet godina sam paralelno radio na Macu doma i na Windowsima na poslu, nije bilo tako strašno.

Daj si vremena usvojiti razne kratice i kombinacije koje su Mac specifične, ima tablica s tim i jako su korisne.

support.apple.com/en-us/HT201236
09.01.2022 | 23:37
igorsumonja kaže:
Ne znam dal znate koliko je frustrirajuće tražiti neki znak po 5 minuta na tipkovnici, pa moram guglati kako se piše "~" i slično


Hm... pa dobar dio tih znakova na Mac tipkovnici s HR layoutom nije ni označen.

Meni osobno su puno logičnije raspoređene te điđe po Mac tipkovnici, nego na PC-u, ali ne znam sad što te točno muči?

Ove stvari koje su označene na tipkama - su više manje uvijek na jednom od dva moguća mjesta (po "američki" i po "njemački"), to su <>,;.:-_'?+*

Dalje ne znam što ti sve treba. Tilda je na alt+n (sjeti se španjolskog ñ, kao u España), caret (^) je na alt+i (sjeti se strelice prema gore, î), umlaut (dvije točke) je na alt+u (jer München, Nürnberg, Düsseldorf... ), grčko slovo π je na alt+p (p je na grčkom π), skandinavsko prekriženo o je, logično na alt+o, itd, da ne tupim sad

Može ti pomoći (bolje nego fizička tipkovnica) keyboard viewer. Klik na jabučicu, pa system preferences, pa keyboard, pa ukvačicaj Show keyboard and emoji viewers in menu bar. I onda na menu baru imaš ikonicu (ili zastavicu određenog kbd layouta ako ih koristiš više, ili ikonicu tipkovnice ako imaš samo jedan kbd layout). Klik tamo, pa Keyboard Viewer. Poigraj se malo, pritisni alt, shift, ctrl, cmd pa vidi što se događa.
10.01.2022 | 09:33
Virtual keyboard je još najbolje rješenje, meni ne treba fizički da piše na tipki da je to ta ali bilo bi lijepo, bitno da imam negjde pogledati koja tipka je što u kojoj kombinaciji


Ako to lijepo košta preko 1000 kuna preživjet ću i bez toga...
10.01.2022 | 17:21
Periferija os Apple-a i nije neka sreća. Precijenjena je a na MacBookAir-u M1 ne radi dobro (Mighty Mouse, Magic Mouse 1 i Magic Trackpad 1), svi od reda ruše računalo.
09.04.2022 | 16:32
Evo mali update nakon par mjeseci, možda netkome pomogne...

Problemi koje sam imao sa kernel panicu nakon odlaska u sleep nisu bili povezani sa dockom nego sa lošim macbookom kojeg sam dobio, nakon mjesec dana zajebancije i traženja problema gdje ih nema napokon sam došao do točke da više nisam znao što bih i odnesao sam novi laptop na servis. Tamo mi je dijagnosticirano da je problem u matičnoj i nakon zamjene radi sve bez ikakvih problema i sa dockom i sa svim ostalim.... Nije baš najbolje iskustvo za početak priče sa 5k eura laptopom ali eto...

Tipkovnicu i miša sam rješio tako da sam uzeo MX Master 3 miš i MX Keys tipkovnicu, ima HR layout, low profile je i jako sam zadovoljan i sve više se navikavam na raspored tipki. I dalje najčešće griješim na tipkanju Z i Y jer mozak jednostavno odbija prihvatiti to, ali recimo da sad fulam svaki 3-4 put, prije je bilo svaki

Internet bankarstvo PBZ se rješilo samo od sebe jer su ukinuli tu aplikaciju i nova je web based pa radi na bilo čemu, to mi je u biti bila najveća prepreka i olakšanje kad sam rješio.

Sve u svemu nisam požalio prelazak, obožavam što mogu sad raditi u totalno nečujnom okruženju jer ventilator još nisam čuo, baterija drži nekih 10tak sati, još čekam neko bolje vrijeme da krenem vani negdje raditi da nisam stalno zatvoren u sobi...

Eto toliko na tu temu, samo sam htio dati neki zaključak na sve to....
09.04.2022 | 17:47
Baš mi je krivo čuti takvo iskustvo, ali sve je moguće. U cijeloj mojoj Apple Reseller praksi imali samo samo jedan "DOA" stroj; bio je to jedan iMac 24" aluminijski koji je imao odlemljen senzor temperature i valjda to u tvornici QA nije skužio i onda je stalno radio s ventilatorima na maksimumu, takav je bio čim smo ga prvi put uključili. Sva ostala računala, stotine i stotine, nikada problem.

Drago mi je da si to sada sredio, neka to bude i zadnja nevolja!
09.04.2022 | 19:24
igorsumonja kaže:
I dalje najčešće griješim na tipkanju Z i Y jer mozak jednostavno odbija prihvatiti to, ali recimo da sad fulam svaki 3-4 put, prije je bilo svaki


Možeš odabrati "Croatian-PC" layout pa će ti biti QWERTZ
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 26 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (445)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.09 Seconds

Provided by iJoomla SEO