Novi switcher
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi switcher


13.12.2016 | 17:44
smayoo kaže:
A tko trgovcu iz Hrvatske brani da prodaje online bilo kome u EU? Nitko, samo mu je lijeno pomučiti se, naučiti nova pravila i prilagoditi se.
To je, Žabac, ista priča kao i s taksistima. Bune se jer bi i dalje derali po 40 kn/km tako da triput mjesečno prevezu nekog stranca od aerodroma do grada i ostatak mjeseca gledaju filmove na stajalištu ili uopće ne izlaze iz kuće. Ma hajde. I ja bi tako. Prije 30 godina su projektanti inženjer-sat računali po 10x do 20x satnu neto plaću i to je bilo normalno. Efektivno se od 40 h tjedno radilo 10, a u kantini se provodilo 20. Prošla baka s kolačima. Zašto bi ja žalio trgovce koji manjak prometa žele nadomjestiti većom maržom? Prijatelju, trgni se malo i pedaliraj, kao i mi ostali...


Dobro zboriš @smayoo, znam da netko u bivšoj Yu, nije mogao naručiti niti jedan elektro-motor, nedaj Bože generator, ako nije bio iz Končara. Stvari se mjenjaju, nekad smo harali po bivšoj yugi, a danas se borimo ( trenutno haramo po skandinaviji ) po svim tržištima svijeta...nema više nesvrstanih
13.12.2016 | 18:00
Još jednu stvar da naglasim, da me ne bi netko krivo shvatio.
Domaćem PROIZVOĐAČU (bilo čega), ako mu je kvaliteta najmanje jednaka onoj uvoznoj, spreman sam UVIJEK platiti više. Pa i duplo više, ako si to mogu priuštiti.
TRGOVCU koji mi prodaje taj isti proizvod kao i netko na E-bayu, a pri tom mi još (apsurdno!) daje lošije jamstvene uvjete i lošiju postprodajnu podršku od nekog iz Portugala ili Estonije - ne da nisam više spreman platiti više. Nisam mu više spreman platiti ni jednako. Jer kupnjom iz EU dobivam BOLJU podršku. Čast iznimkama.
13.12.2016 | 18:27
smayoo kaže:
A tko trgovcu iz Hrvatske brani da prodaje online bilo kome u EU? Nitko, samo mu je lijeno pomučiti se, naučiti nova pravila i prilagoditi se.


Samo da još jednom ponovim ono ovdje napisano x puta, jer ipak pričamo najviše u kontekstu Applea: sve velike korporacije, kao npr. Apple i Adobe ne dozvoljavaju svojim malim trgovcima da rade na tržištima van svojeg. Takav se ugovor potpisuje i kršenje istog dovodi do gubitka licence. Možemo sada nagađati koji su pravi razlozi, ali oni vjerojatno logični su zaštita regionalne distribucije i podrške.
13.12.2016 | 18:50
Ok @dpasarić, donekle tvoj post mogu i razumjeti, ali ovo da si usporedio apple=adobe...dobro je da ne čitaju naš forum iz apple
13.12.2016 | 19:22
dpasaric kaže:
smayoo kaže:
A tko trgovcu iz Hrvatske brani da prodaje online bilo kome u EU? Nitko, samo mu je lijeno pomučiti se, naučiti nova pravila i prilagoditi se.


Samo da još jednom ponovim ono ovdje napisano x puta, jer ipak pričamo najviše u kontekstu Applea: sve velike korporacije, kao npr. Apple i Adobe ne dozvoljavaju svojim malim trgovcima da rade na tržištima van svojeg. Takav se ugovor potpisuje i kršenje istog dovodi do gubitka licence. Možemo sada nagađati koji su pravi razlozi, ali oni vjerojatno logični su zaštita regionalne distribucije i podrške.


Ne znam, ajde mi onda ti, kao Apple reseller, objasni kako taj momak iz Njemačke uredno prodaje Macove po EU? Nije baš da to od jučer radi. Kako to da mu Apple nije to zabranio? Ili prekinuo suradnju s njim? Teško mi je vjerovati da on to preprodaje iz neke treće ruke pa da je I DALJE jeftiniji od onih koji rade kroz regularne kanale. Ili možda on stvarno prodaje iz treće ili četvrte ruke, a i dalje je jeftiniji od npr. tebe koji radiš sve strogo po PS-u i uz minimalnu maržu, zato što te tvoj principal, tzv. "ovlašteni" ""distributer"" (koju to točno regionalnu podršku pruža tebi kao reselleru ili nama kao korisnicima, btw?) guli kao mačku, i nas skupa s tobom? Ha?
14.12.2016 | 07:39
Svaka kalkulacija izgleda iz vana bolje nego unutra, uvjek neko nerealno puno uzima! Pričao sam s Davorom baš o tom poslu, i stvarno nemam razloga ne vjerovati mu, njihove marže na nove aparate su tako male da ne znam kako neko ako mu je to glavni poso može pokriti hladan pogon. Da ne govorimo o normalnim zajebancijama koje svakog ko nešto poslovno pokrene u ovoj našoj žlibetini vođenoj diletantima i kleptomanima čekaju. To znači da je najveći dobitnik Apple, koji btw. svoju dobit oporezuje u Irskoj jer se tamo plaća najmanja stopa poreza na dobit. Pri tome nama nedaju da sa njemačkog iTunesa skinemo nešto muzike jer tobože da ne bi itd..
Velike korporacije mi postaju sve odvratnije. Jebali bi se za cent, a cijeli svijet gladuje.
14.12.2016 | 10:24
Gledaj, načelno se slažem s tobom, ali u ovom konkretnom slučaju ti logika ne funkcionira. Netko iz Njemačke taj isti proizvod nabavlja iz treće ili četvrte ruke (to je sigurno jer istina je što Davor kaže da oni koji su dio službenog lanca ne prodaju Apple proizvode izvan ugovorenog teritorija), a i dalje ga uspijeva prodavati jeftinije od onih koji rade ovdje kroz službene kanale. Dakle, njegova je ulazna cijena sigurno bitno niža od one koju imaju službeni retaileri ovdje, a u toj ulaznoj cijeni su još dvije ruke.
Ergo, ispravi me ako griješim, problem nije u proizvođaču, kao ni u retaileru, nego u distributeru (Apcom) koji SVOJU maržu napuhava na uštrb svih ostalih - retailera koji ne mogu samo od toga živjeti, nas krajnjih kupaca koji nabavljamo odakle god se sjetimo, samo ne odavde, a i Applea koji ima pogrešnu sliku o tržištu ovdje jer je gradi na temelju podataka o prodaji lakomog lokalnog distributera koji je shvatio da može duplo manje raditi za iste pare. Pa na kraju ne radi ni to duplo manje (jer - ponavljam pitanje - kakvu oni to podršku pružaju retailerima ili nama kao krajnjim korisnicima?).
14.12.2016 | 11:56
Kao neko ko je 95% svojih tehnickih stvari kupio u USA, mogu reci da su me domace cijene oduvijek sokirale.

Nije mi uopce bilo jasno zasto neki Apple proizvod mora kostati min 50% vise u odnosu na USA.

Uvijek sam nekako u glavi smatrao da to krajnji trgovci deru svojim basnoslovnim marzama, i pitao se zasto se ne pojavi neko da to ponudi jeftinije. Jer prostora ima... A bice eto da taj glavni uvoznik svojim distributerima daje visoke cijene u startu, pa oni ne mogu biti konkurentniji.

Jednom sam cak slozio kalkulaciju da mi je samo 100$ skuplje bilo sjesti na avion i otici u NYC, kupiti Apple stvari i donijeti to doma, nego kupiti te iste stvari u Zagrebu. Pa ti vidi
14.12.2016 | 13:37
Normalno da deru! Bolje prodat 1 pa zaradit, nego 5 pa zaradit malčice više
14.12.2016 | 13:55
drlovric kaže:
Kao neko ko je 95% svojih tehnickih stvari kupio u USA, mogu reci da su me domace cijene oduvijek sokirale.

Nije mi uopce bilo jasno zasto neki Apple proizvod mora kostati min 50% vise u odnosu na USA.

Uvijek sam nekako u glavi smatrao da to krajnji trgovci deru svojim basnoslovnim marzama, i pitao se zasto se ne pojavi neko da to ponudi jeftinije. Jer prostora ima... A bice eto da taj glavni uvoznik svojim distributerima daje visoke cijene u startu, pa oni ne mogu biti konkurentniji.

Jednom sam cak slozio kalkulaciju da mi je samo 100$ skuplje bilo sjesti na avion i otici u NYC, kupiti Apple stvari i donijeti to doma, nego kupiti te iste stvari u Zagrebu. Pa ti vidi


Nije na odmet u svemu tome ukljućiti činjenicu da je USA tržište teško preko 300 milijuna potrošaća, njemačko preko 50 milijuna potrošaća (ili koliko već), dok je hrvatsko tržište ostalo na 4 milijuna i pada... ove brojke govore dovoljno o ponudi i potražnji te kvantiteti prodanoga što onda i smanjuje cijene. Jedan Apple store će u USA prodati u godinu dana više proizvoda nego što se proda u dvije godine u cijeloj Hrvatskoj.... to JAKO puno utjeće na krajnje cijene, pogotovo kod resellera, kad već nema Apple store-a.

Jednostavna računica: ako prodam 10 računala godišnje marža mi je 20%, ako prodam 150 računala maržu spuštam na 5% ili manje.... nema tu puno filozofije. Na žalost kod nas je tako... nema tržišta dovoljno velikog. Da ne ulazim u zastupljenost Apple proizvoda u postocima po ukupnom broju stanovnika u USA i u Hrvatskoj.

Sve to treba gledati...
14.12.2016 | 14:59
Ne postoji više hrvatsko tržište. Ne postoji ni njemačko tržište. Ni talijansko, ni francusko. To je sve EU tržište. Hello!!! Dobro jutro!!! Ima već 3,5 godine da smo u Uniji...
Što je mene briga ako je netko sam sebe ograničio na HR tržište pa se žali da mu je maleno? U čemu mu je problem? Ne zna engleski, njemački, talijanski, francuski, poljski...? Skupi su mu telefonski razgovori? Ne da mu se mijenjati uhodane navike? Eeeee.... Guess what... Not. My. Problem.

Drlovric, ruku na srce, USA cijene su bile tako puno povoljnije prije koju godinu, dok je tečaj dolara bio nisko. Sada više baš i nisu tako dobre. Ispadaju, bar što se Applea tiče nekih niti 10% bolje od cijena kod nas, ako se ne računa porez (a ne možeš računati porez jer to ona nije usporedba istih vrijednosti, jer bi porez trebao platiti i na to što dovezeš iz USA). U ovom času je Maca povoljnije nabaviti iz Njemačke, nego iz USA u svim scenarijima osim ako sam fizički ideš u USA pa si usput kupiš nešto i prešvercaš to preko carine.
14.12.2016 | 15:08
@moonlike:

Zdrava logika mi kaze da bi ih se prodalo puno vise, kada bi cijene bile nize. Tj. jako puno ljudi se ne bi cimalo donoseci to iz vanka.
14.12.2016 | 15:11
@smayoo:

Stoji. Ja osobno nista sada ne bi donosio za prodaju kao ranije, jer prostora jednostavno nema. Ali kupiti za sebe, i dalje se isplati...
14.12.2016 | 16:27
smayoo kaže:
Ne postoji više hrvatsko tržište. Ne postoji ni njemačko tržište. Ni talijansko, ni francusko. To je sve EU tržište. Hello!!! Dobro jutro!!! Ima već 3,5 godine da smo u Uniji...
Što je mene briga ako je netko sam sebe ograničio na HR tržište pa se žali da mu je maleno? U čemu mu je problem? Ne zna engleski, njemački, talijanski, francuski, poljski...? Skupi su mu telefonski razgovori? Ne da mu se mijenjati uhodane navike? Eeeee.... Guess what... Not. My. Problem.

Drlovric, ruku na srce, USA cijene su bile tako puno povoljnije prije koju godinu, dok je tečaj dolara bio nisko. Sada više baš i nisu tako dobre. Ispadaju, bar što se Applea tiče nekih niti 10% bolje od cijena kod nas, ako se ne računa porez (a ne možeš računati porez jer to ona nije usporedba istih vrijednosti, jer bi porez trebao platiti i na to što dovezeš iz USA). U ovom času je Maca povoljnije nabaviti iz Njemačke, nego iz USA u svim scenarijima osim ako sam fizički ideš u USA pa si usput kupiš nešto i prešvercaš to preko carine.


Hello!!!! Ako je EU tržište jedinstveno, što jeste.... zašto si svi ne narućimo fino Apple proizvide iz njemačkog Apple store-a???? Čemu iStyle i ostali kod nas???? I nije tu samo Apple primjer. Još njih mogu i razumjeti, iz USA su... Ima na pretek Europskih tvrtki kod kojih je isti slućaj... Tako da to jedinstveno EU tržište i nije baš onakvo kakvo je na papiru Na kraju krajeva i iStyle uopće nije hrvatska tvrtka već Austrijska ako se ne varam (Hrvatska nije sigurno). Pogledaj cijene u Austrijskom iStyle-u i cijene u hrvatskom??? Makni porez sa obje cijene (u Austriji 19% kod nas 25%).... pa ih opet usporedi. Ista firma, isti reseller....
14.12.2016 | 16:35
Lažem!!!! Nije Austrijska tvrtka... niti ga nema u Austriji Isprika.... pokriva samo istoćnu Europu
14.12.2016 | 17:22
iStyle je Mađarski.
rMBP s Touch Barom osnovni košta bez poreza u:
Hrvatskoj (iStyle) 13.767,20kn na ovo ide 25% poreza (ukupno 17.209,00kn)
Mađarska (iStyle) 12.281,57kn na ovo ide 27% poreza (ukupno 649.900,00HUF)
Austrija (Apple) 12.627,02kn na ovo ide 20% poreza (ukupno 1.999,00€)

Tko kaže da naši nisu pohlepni.1.485,63kn razlike superprofita i trnsporta i tko zna čega ne.
Ako mađar i austrijanac mogu živjeti, pa može i ovaj naš trgovac.
Doduše iStyle zna dati povremeno popuste od 10% do 15% pa se to nekako izjednači s vanjskom cijenom
14.12.2016 | 18:02
@zabac hvala na ispravci

Upravo je u tome i poanta koju istićem... ne tvrdim da je to jedini razlog. Nije! ima i pohlepe i lijenosti i svega drugoga što je smayo navodio, ali...

U Mađarsoj će iStyle prodati 150 računala, u Austriji 300 u Hrvatskoj 50... što je oćito u ova tri primjera do kupovne moći potrošaća jer ajmo reć da su tržišta otprilike jednake velićine (mada nisu... Mađarska skoro 10.000.000 Austija skoro 9.000.000 Hrvatska skoro 4.000.000 ). Ali da ne idemo u dubioze.... (da smayu umirim sa "jedinstvenim EU tržištem", ajmo na termin "regionalnog tržišta" )

Slijedom, naravno, da bi dućan u HR bio isplativ nameću se veće marže nego što je slućaj u Austriji ili Mađarskoj.

Pitanje, nisam probao, da li se može narućiti proizvod u iStyle Mađarska sa dostavom u HR? Jel netko probao, ako je već toliko jeftinije. I tih 2% veći porez u Mađarskoj ne doseže cijenu u Hrvatskoj.

Nadalje, ako je EU tržište već jedinstveno, kako to da Apple store-ovi diljem EU ne dostavljaju u HR ili bilo gdje drugdje van države u kojoj je sam Apple store? Nije li to protivno EU regulativi i slobodnoj trgovini? Vjerojatno i jest i nije, jer je sva sila Apple-ovih odvjetnika našla naćin da tako posluju. No to je pitanje za samu EU koja si to dozvoljava....

I tak, raspisao se ja
14.12.2016 | 18:11
Ok. Davor ima 7-12 % marže na Apple gadgetima! On je bio jedan od prvih koji je svojom snagom gurao i prodavao Apple. Ko tu koga jebe neznam. Ali siguran sam da bi Davoru trebalo min 20-30% da bi od toga mogao živjeti i pružiti nama servis kojeg bi voljeli. Apple postaje sve bogatiji. Kinezi se bacaju kroz prozor od muke. Šta vam tu nije jasno. Apple ima u svakom dijelu svijeta svoju cijenu! I to je to! nema dalje! Nema tu nikakve politike! Samo pohlepa! Ti si Smajo i sam bio prisutan kad nam je pričao onu priču o adapterima za novi MB. To je strašno i oni ovako neće moći dalje. Siguran sam da je samo pitanje kratkog vremena da se vrate u 90-sete, kad su doveli onog sljepca za šefa koji je otjerao Stevu i kad je Stevo osnovao Next. Probaj ti pregovarati s njima za bolje uvjete nabave pa ćeš vidjet. Nisu godine i godine u stanju ispravit Hrvatsku tastaturu jer ih se jebe za nas i naše tržište. Zato nabijaju cijenu. Probaju na takvim malim tržištima koliko je max šta se da izvući iz kupaca. I to ti je to.
14.12.2016 | 18:49
halo, u EU smo, a ne negdje u svijetu. Da li se bećega puno ili malo proda nije stvar kupca. Svoja prva dva MBP-a sam čekao 1-2 mjeseca. Gdje je problem. Postoje i odgode plačanja. Teško da iStyle plati kod preuzimanja računala centrali.
Naravno, veće tržište (više stanovnika) više dućana pa to dođe na isto.
14.12.2016 | 19:21
smayoo kaže:
Prije 30 godina su projektanti inženjer-sat računali po 10x do 20x satnu neto plaću i to je bilo normalno. Efektivno se od 40 h tjedno radilo 10, a u kantini se provodilo 20. Prošla baka s kolačima. Zašto bi ja žalio trgovce koji manjak prometa žele nadomjestiti većom maržom? Prijatelju, trgni se malo i pedaliraj, kao i mi ostali...

Neznam koji su to inženjeri onda zarađivali kako navodiš? Možda oni koji su išli u Irak, Iran, Libiju, Siriju itd. ili su bili pod kapom. No ono što znam da se danas inženjeri prostituiraju za šaku jada. Meni to nije normalno. Niti ću to prihvatit kao normalno, niti ću prihvatit da tako pedaliram. Inženjer vani zaradi 5-10x više za isti posao.
Možda je kod Vas inženjeram iz područja elektrotehnike, situacija svijetlija pa nemate taj osjećaj gadosti kad vidiš koliko se polomiš za nešto što "investitor" cijenu kvadrata ovdje proda kao da je u fakin Beču. Bitno da je zarada 100%
14.12.2016 | 19:42
JOHN kaže:
smayoo kaže:
Prije 30 godina su projektanti inženjer-sat računali po 10x do 20x satnu neto plaću i to je bilo normalno. Efektivno se od 40 h tjedno radilo 10, a u kantini se provodilo 20. Prošla baka s kolačima. Zašto bi ja žalio trgovce koji manjak prometa žele nadomjestiti većom maržom? Prijatelju, trgni se malo i pedaliraj, kao i mi ostali...

Neznam koji su to inženjeri onda zarađivali kako navodiš? Možda oni koji su išli u Irak, Iran, Libiju, Siriju itd. ili su bili pod kapom. No ono što znam da se danas inženjeri prostituiraju za šaku jada. Meni to nije normalno. Niti ću to prihvatit kao normalno, niti ću prihvatit da tako pedaliram. Inženjer vani zaradi 5-10x više za isti posao.
Možda je kod Vas inženjeram iz područja elektrotehnike, situacija svijetlija pa nemate taj osjećaj gadosti kad vidiš koliko se polomiš za nešto što "investitor" cijenu kvadrata ovdje proda kao da je u fakin Beču. Bitno da je zarada 100%

Opet ulazite u tuđe kalkulacije! Ja sam investitor i neznam ko prodaje u ovoj fakin žlibetini kvadrat kao da je u fakin Beču, a i da proda, zašto bi to m² u ovoj fakin žlibetini bio jeftiniji nego u fakin Beču, ovdje je barem po prirodi bolje nego u Austriji.
Može li ovako? Dogovorit ćemo se o % po m² za usluge projektiranja i platit ćemo vam kad mi prodamo. Ali daj molim te da vam odbijemo sva sranja koja ste napravili u projektiranju, i ona koja će se kasnije pokazat. Nemoj mi molim te sada da dobri projektanti ne prave greške (to možda i štima) ali onda dobrih nema u ovoj fakin žlibetini.
14.12.2016 | 20:21
Platio bi kad bi prodao. Dobar si igrač, najbolje da još dižemo kredite za Vas. Prodao bi ko u Beču, a projekte bi platio ko za kikiriki, odnosno nebi ih vjerojatno ni platio. Da se kvazi Investitore pita prodali bi stanove prije no što bi kupili samu zemlju. Projekte bi odmah ili sutra ili ako je moguće odmah iz ladice.Oplatu i skelu bi skidali sutradan, ploćice i parket bi također ljepili sutradan nakon estriha i tako bliže i tako dalje. Samo da se sve skupa što brže zamota i zavalja nekome na 30godina kredita. A baja će fino na jahtu sa par koka i lajni na stolu.
Ima ih koji su normalni, ali većina Vas je vrlo čudna. I sva sreća da je takvih sve manje.
14.12.2016 | 20:46
Ups. Ništa nisi razumio. Ali nema veze. Glavno da je tebi dobro.
14.12.2016 | 20:59
Ja znam kome je. Baji, ovaj...pardon "investitoru"......pardon Velikom Biznismenu koji je zavaljao sve koga je mogao i stigao.
Ne kažem da si ti jedan o takvih, al fakat ima vas previše nesavjesnih i sve bi zabadava, kao što ima svakakvih referanata u općinama, projektanata, revidenata, izvođača, nadzora itd.
Riba uvijek smrdi od glave!
14.12.2016 | 21:49
Da vidimo što sve to hrvatske firme plaćaju državi osim "realnih" troškova: naknada za uređenje voda, članarina turističkoj zajednici, članarina HGK, spomenička renta, naknada za općekorisnu funkciju šuma, godišnja naknada za upotrebu javnih cesta, komunalna naknada, RTV pristojba u segmentu prijevoza (vozila) i posebno u prostorima kad svira muzika, naknada za ostvarenje prava služnosti i građenja, naknada za neispunjenje kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom, naknada za troškove ispisa rezultata i slanje poštom, naknada za razne potvrde i identifikacijske dokumente, naknada za evidencijske naljepnice za označavanje i održavanje vatrogasnih aparata, i još deseci i deseci drugih naknada ovisno o branši poslovanja, a sve te naknade slobodno možemo nazvati i porezi.
Na sve to možemo nakalemit PDV od 25% koji bitno utječe na cijenu.

Jednostavno je; ova država je preskupa za održavanje, nefunkcionalna je, prevelika je državna uprava! Ljudi daju otkaze iz privatnog sektora da bi se zaposlili u nekoj općini ili županiji?!?! Pa u kojem društvu je to normalno?

Tu možemo pripisati i plaće koje se isplaćuju u neto iznosu, obračunavaju u bruto 2 iznosu, a 80% građana ove države nema pojma o tome, a mnogi ne znaju ni razliku između bruto i neto. Mnogi nisu svjesni da 6000 kn neto plaće znači preko 10000 kn za poslodavca. Znači ode 4000 kn u državni proračun!

Da, ima i poslodavaca svakakvih, trgovaca, proizvođača. Od varalica, muljatora, lopova, kriminalaca do onih koji ne znaju, ali činjenica je da su cijene takve kakve su zbog preskupe države!

Koliko ljudi zna da je stvarna cijena cigareta 4-8 kn, a ostalih cca 20 i nešto kuna ide državi, koliko ljudi zna da je cijena goriva oko 4 kn, a sve ostalo je davanje državi.
Da, ima sve ovo i veze s Apple politikom, sa zastupnicima, trgovcima, ali 90% je problem preskupe države!!
14.12.2016 | 22:20
Sad je preskupa država problem? Pa zar onaj austrijanac ima 850€ plaču koji prodaje robu, zar je cijena najma prostora toliko manja, zar oni nemaju nikakve poreze ili su toliko mali da se ne isplate uračunati u cijenu robe koju prodaju.
Cijene u Mađarskoj i u Austriji (kao i u cijeloj zapanoj Europi) su suporedive, ali kod nas eto skoro 200€ iznad.
Pa u Danskoj (koja je skupa do zla Boga) cijena je 15.809,00kn (bez PDV-a je 12.647,00kn) koja ima istu stopu PDV-a kao i mi.

Ja mislim da je nesposobnost i pohlepnost trgovaca glavni uzrok takvih cijena. Nisu u stanju zaraditi drugačije, već dizanjem cijena jer uvjek budu mogli nekog lokalnog močnika podmititi i on bude uzeo robe za xy novaca.

Općeniti je stav privatnog sektora da u državnim firmama nitko ne radi ništa i svi su uhljebi, dok je općeniti stav javnog sektora kako su svi privatnici lopovi i kriminalci i kako im treba još više uzeti jer varaju i kradu gdje stignu.
Svi vi privatnici koji tako razmišljate kad budete slijedeći puta bolesni, sjetite se da su i lječnici u javnom sektoru, da su i oni uhljebi i lijenčine i bolje vam je ostati doma i liječiti se savjetima s interneta.
14.12.2016 | 22:39
A još kad se netko sprdne u budućnosti da će jedna kanta od računala ili recimo preplata nekoj IT kompaniji, bez koje nečeš moći u budućnosti pustit vodu u wc-u ili upalit auto i odvest se do posla, stajati više nego hrana, režije i kredit. E to će onda biti pravi sex. Majke ti, danas govno od pretplata, mobitela, laptopa, kućanskih aparata i koječega drugog dođe skuplje nego hrana i režije kroz godinu. A da ne kažem koliko je sva ta kvazi "nova napredna tehnologija" kvarljiva i sklona zastarjevanju.

Nabijem ja sav taj IT sektor i konzumerizam na onu stvar. Nezna se koja stoka je gora, govna u tim kompanijama, bankari, trgovci ili političari.
14.12.2016 | 23:05
Na žalost preskupa država nije SADA problem, već je to jako dugo, ali neki očito ne mogu pogledati istini u lice!

1. Nabrojo sam ti desetke dokaza o pohlepi države, ali ti si iz nekog razloga to izignorirao. I sad drobiš gluparije o liječnicima, i da su oni lijenčine iako jednom riječju to nisam napisao.

2. Hrvatska ima puno više davanja od Austrije i Mađarske po glavi stanovnika, jer imamo vojsku ljudi koja visi na državnoj sisi. Ne, ovdje ne ubrajam liječnike, policiju, vojsku, učitelje i ostale, iako i za njih bi u normalnoj državi vrijedilo da netko kontrolira koliko se troši, a koliko se prikuplja. Problem je ogroman broj općinskih, županijskih i stotina sitnih ureda s desecima tisuća čohača jaja! A o nenormalnom povećanju umirovljenika, zar treba trošiti riječi. Minimalno održivi sustav je 2,5 umirovljenika na jednog zaposlenog, kod nas je omjer 1:1 što je neodrživo i za jednu Švicarsku.

3. U državnoj upravi i među mnoštvom zaposlenih u državnim tvrtkama ima jako puno vrijednih ljudi koji zarade i više od svoje plaće i u tome nije problem, problem je u državi/političkoj “eliti” koja uzgaja i povećava taj neodrživi sustav kako bi osigurao svoju biračku bazu.

Citirat ću iz jedne kolumne, možda ti bude jasnije o čemu pišem:
“Hrvatska ima ukupno 555 jedinica lokalne samouprave, a to je: 428 općina, 127 gradova te 20 jedinica područne (regionalne) samouprave, odnosno županija, a od 60-tih do 90-tih uredno smo imali sve skupa nešto preko 100 općina!!
Izravno, novcem poreznih obveznika, pomaže se sustav da bi svako selo i svaki nazovi grad imalo svoju općinu, svog načelnika, svog gradonačelnika, svoje vijeće, svoje službene automobile, tablete i laptope i kako bi se mogla uhljebiti cijela divizija stranačkih ljudi. Jer tako funkcionira hrvatska politika.
Ima i u zapadnim državama tih malih gradova i općina kao u nas – no onda tamo nikome ne pada na pamet tražiti novce centralne države, niti bi je dobili, već politički aktivisti svoj posao rade kao volonteri – pa je načelnik obično lokalni ravnatelj škole, liječnik ili netko od sličnih lokalnih uglednika, koji svoj posao obavlja za čast u slobodno vrijeme. Zašto se ne ukine sve suvišno ili kaže: „Ako grad ili općina nemaju dovoljno za samofinanciranje, sve izabrane funkcije se rade volonterski!“ Još je gore u tome – ako imate državu iza sebe i ako znate da će vam pomoći ako ostanete bez novca u općinskoj ili gradskoj blagajni – zašto biste se kao lokalni čelnik trudili? Zašto biste išta radili, ako je novac uvijek tu?
Smanjivanjem poreza na dohodak – lokalne samouprave dobivaju nešto manje novca. I umjesto da se od njih traži racionalizacija (a vjerujte, ima tu prostora, pa često su plaće u lokalnoj samoupravi za ista radna mjesta i 50% veće nego u državnoj službi!) uvodi se „Kompenzacijska mjera“, posebna stavka proračuna od preko milijardu kuna, precizno 1.325.000.000 kn, kojom će se iz Državnog proračuna „kompenzirati“ to što će eto biti manje prihoda! Mjera se planira i narednih godina, dakle Državni proračun ostaje enormna vreća za plaćanje svega i svačega.”

I kako sam u ranijem komentaru napisao; “Da, ima i poslodavaca svakakvih, trgovaca, proizvođača. Od varalica, muljatora, lopova, kriminalaca do onih koji ne znaju, ali činjenica je da su cijene takve kakve su zbog preskupe države!”
A svi mi privatnici smo bagra koju treba pobiti očito, ali onda ostaje jedan problem, tko će uplatiti za penziju, doktora, subvenciju! Nije bitno što je normalnom privatniku dobar radnik najbitniji, što među privatnicima ima gro odličnih, vrijednih i poštenih ljudi kao i u državnoj upravi, ali najbolje to odmah sasjeći u korijenu!

P.S. nije stvar samo u tome je l’ netko ima veći ili manji PDV, cijene u kafiću i trgovini, pa onda vrlo lako usporediš Hrvatsku vs. Dansku, već je tu puno nabrojanih stavaka koje čine ovu državu apsolutno neefikasnom, skupom i neodrživom! Neka si oni kupe novi vozni park svakih godinu do dvije, neka si naruče stolice od par desetaka tisuća kuna, opreme urede skupom i nepotrebnom opremom, sve će to porezni obveznici platiti, a u isto vrijeme Danci će na političare, općinare i samu državu trošiti milijarde kuna manje!
14.12.2016 | 23:42
Soffoklo....Po meni sve korektno i sažeto rečeno. Sada daj rješenje kamo s tim ljudima. Ako odu na cestu opet su teret poreznih obveznika. Pošto su nesposobni, odnosno sposobni samo čohat jaja, treba ih čim prije prekvalificirat i ponudit im radna mjesta u realnom sektoru gdje poslodavci iz tebe cijede zadnji atom snage kroz deset sati rada pa i vikendom. Kad te fizički i psihički iscijede, traže nove radnike i paralelno traže izmjene zakona za lakše zapošljavanje/otpuštanje kako bi našli novu žrtvu koju će cijedit i koja će crnčit za šaku riže. Ili čak traže povećanje kvota za uvoz radne snage. Sve treba revidirat, ono javno i privatno. Stoke ima svugdje, ali kod nas iz dana u dan sve je gore.
15.12.2016 | 01:47
JOHN kaže:
smayoo kaže:
Prije 30 godina su projektanti inženjer-sat računali po 10x do 20x satnu neto plaću i to je bilo normalno. Efektivno se od 40 h tjedno radilo 10, a u kantini se provodilo 20. Prošla baka s kolačima. Zašto bi ja žalio trgovce koji manjak prometa žele nadomjestiti većom maržom? Prijatelju, trgni se malo i pedaliraj, kao i mi ostali...

Neznam koji su to inženjeri onda zarađivali kako navodiš?


Ne čitaš pažljivo. Gdje sam ja to napisao da su INŽENJERI toliko ZARAĐIVALI? Ja sam napisao da se toliko naplaćivao inženjer-sat. A iz njega se financirala sva sila onih koji u tom "udruženom radu" nisu bili produktivan, nego redundantan kadar. Razni referenti, dodavači jastučića za pečate i ostali uzaludni potrošači zraka, hrane, vode i novca.

No ono što znam da se danas inženjeri prostituiraju za šaku jada. Meni to nije normalno. Niti ću to prihvatit kao normalno, niti ću prihvatit da tako pedaliram. Inženjer vani zaradi 5-10x više za isti posao.


Prostituira se svatko tko se želi prostituirati. Netko se prostituira za više, netko za manje para. Kako god tko odabere.

Možda je kod Vas inženjeram iz područja elektrotehnike, situacija svijetlija pa nemate taj osjećaj gadosti kad vidiš koliko se polomiš za nešto što "investitor" cijenu kvadrata ovdje proda kao da je u fakin Beču. Bitno da je zarada 100%


Nema to veze sa strukom, nego s radom, znanjem i dosljednošću. Imam ja kolege koji crtaju elektro projekte za 2,5 EUR/m2. Što se mene tiče, tko ih jebe, neka crknu od gladi crtajući govno od projekta jedno za drugim. I neka ih još investitori nagaze tužbom za to što su predali govno od projekta. Zašto? Zato što, ako pristaneš na to da te netko "vagne" na 2,5 nečega po nečemu, onda nisi bolje ni zaslužio. A to rade oni koji su svjesni toga da njihovo znanje i sposobnost nisu na razini onog što vrijedi više. Kako trgovci kažu - svaka roba ima svog kupca. Ima onih koji produciraju po 50-60 projekata godišnje, svakog naplate po 2-3000 kn i kukaju kako se tako ne može dalje, ali svejedno i dalje tako rade. A ima i onih koji naprave godišnje 6-8, možda 10 projekata, zarade godišnje 5x više novca, zato što rade posao ozbiljno, kvalitetno i biraju za koga će raditi, a za koga neće.

Meni kad investitor kaže "imam ponudu 20% manju", ja mu kažem, "Super, zašto me onda uopće zoveš?". Kad mi kažu "Meni su rekli da to vrijedi 2,5 €/m2", ja mu kažem "Evo ti broj od Pere, on ti radi takve projekte". Kad mi kažu "To treba biti gotovo do tada", ja mu kažem "To ti sigurno neće biti gotovo do tada, samo što ti drugi lažu u oči. Ako želiš dobiti govno od projekta s mjesec dana kašnjenja, idi njima. Ako želiš dobiti kvalitetan projekt tri mjeseca kasnije, javi mi se." I ne plačem jako ako ne dobijem takav posao. U osnovi, ionako mi je svaki posao koji u Hrvatskoj odradim - određeni gubitak, jer za Nijemce, Talijane ili Švede radim lakši posao za više novca. Heto.

Poanta onog što sam htio reći je - ADAPTIRAJ se na tržištu. Teži tome da radiš što drugi ne znaju, nudiš to što drugi nemaju, daješ uslugu koja klijentu vrijedi više od proizvoda kojeg plaća, ili, ako ništa od toga ne možeš, onda budi spreman na to da će netko drugi uvijek biti jeftiniji od tebe i nema ti druge nego širiti se tamo gdje si jeftiniji ili na neki drugi način konkurentniji. Imaš trgovinu u manjem gradu, ili nekoliko njih. Uletio ti je Todorić u reket. Ne čekaj da počne raditi, nego ODMAH otvaraj dućane po okolnim selima. Ne treba ti doktorat da shvatiš da si propao ako ne poduzmeš ništa, zar ne? Sve ostalo je - filozofiranje. "Zaštitite nas od nelojalne konkurencije.", "Zabranite onima da uđu na naše tržište.", "Donesite zakon da se to MORA kupiti kod nas.". Jer mi smo... Što? Nesposobni da se prilagodimo i opstanemo na tržištu. Hja...

I na tržištu prehrambenih proizvoda nema uopće potrebe da se štiti *domaće* proizvođače hrane od *stranih*. Treba samo provoditi mjere kontrole kvalitete i sanitarne ispravnosti i time si automatski zaštitio *kvalitetne* proizvođače od *nekvalitetnih*.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 32 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO