Novi switcher
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi switcher


17.07.2015 | 14:01
Evo i ja konacno uradih switch,za one koji nisu upuceni , na MacBook Air.

Ovako na prvu sve djeluje bas skroz intuitivno.

Nemam bas danas vremena puno da cackam ,tako da necu puno ni ispitivati ,trudicu se da sto je moguce vise istrazim sam,bas negdje kad zapnem ,a to ce biti prije ili poslije,svakako cu zapitkivati

Nego ,za pocetak me interesuje da li postji nesto sto treba uraditi prije koristenja ,a kao pocetnik nemam pojma o tome ,nesto sto mozda i nije tako intuitivno

Baterija ? Vjerujem da ne treba nikakvo formiranje i slicno ,i kao sto sam vec procitao najbolje je kada god se u mogucnosti drzati ga na punjacu?

Iskljuciti ? Da li kada znam da necu raditi nekih slijedecih 3-4/5-6 sati na uredjaju iskljuciti ga ?

Postavke ? Kada sam ga ukljucio izabrao sam lokaciju,tastaturu,napravio account, i to je to ?

Nista vise ne moram stimati ,tipa registrovati negdje serial number i slicno ?

Pitanja znam da su smijesna,ali eto to je ono sto mi je prvo palo na pamet.

Nastaviti ce se
17.07.2015 | 17:06
uživaj, drži ga na punjaču, samo zaklopi kada si gotov i nemoj pomišljati na antivirus, sve ostalo će doći samo od sebe. sretno!
17.07.2015 | 17:08
Čestitke na prinovi.

Kratka priča sa baterijom je da ga držiš na punjaču, i svakih mjesec dva barem djelomično isprazniš. Za razliku od starih baterija gdje je pomagalo punjenje i pražnjenje, suvremene baterije imaju određeni broj ciklusa punjenja i pražnjenja nakon čega gube svoj kapacitet. Preporučeni režim se i tako poklapa sa načinom korištenja prosječnog korisnika.

Nema razloga isključivati ga, sleep je dovoljan.

Ne moraš ništa više napraviti osim stvari koje sam želiš, nema serijskih brojeva.
17.07.2015 | 17:57
Ja svojeg ugasim (shut down) kad znam da ga neću koristiti 24h ili dulje (npr. kad idem na dalji put).
17.07.2015 | 18:21
Ja svoj air nikada ne gasim, prođe i po par mjeseci da ga ne pipnem, jer ga koristim samo na putovanjima.
18.07.2015 | 05:41
I ja svoj gasim kao i Smayoo, ali mislim da smo među Mac korisnicima u debeloj manjini...
18.07.2015 | 07:37
Ja poklopim osim kad idem na dulji put, tada gasim komp.
18.07.2015 | 10:35
Samo da razjasnim ovo "drzi ga na punjacu" da ne bi nesto pogresno radio.

Drzi ga na punjacu se podrazumjeva kad god imas mogucnost neka je na punjacu ,ne skidaj ga ,i preko noci ?
  • num
  • Korisnik
  • 3
18.07.2015 | 10:45
Kad je pun i zaklopljen, ja odspojim punjač.
18.07.2015 | 10:48
Evo tu imaš opširno štivo o baterijama...

www.apple.com/support/macbookpro/batteries_power/
18.07.2015 | 11:05
Hvala drug,procitacu svakako.

Al nekako najvise volim savjete i odgovore iz prve ruke,pogotovo za ovo "glupo pocetnicko" u vezi "drzanja na punjacu" pitanje
18.07.2015 | 11:23
iStrucnjak kaže:
Drzi ga na punjacu se podrazumjeva kad god imas mogucnost neka je na punjacu ,ne skidaj ga ,i preko noci ?


Točno tako.
18.07.2015 | 14:22
101.83 GB free of 120.11 GB ?

Je li ovo normalno ,nisam nista apsolutno stavljao na njega.
18.07.2015 | 15:58
Meni je 256GB bolno premalo, a tek 128. Stvarno Apple ciganci gdje ne treba. Pa iPad ima danas 128GB :/

Kupi SD karticu (imas ih koje su ravne sa kucistem laptopa) da povecas kapacitet.
19.07.2015 | 03:54
Taman je ovo za pocetak,imaju drugi mediji za pohranu multimedije,nego me interesovalo samo je li ode 19 GB na sistem,built in apps i slicno ?
19.07.2015 | 07:36
Sa svakom novom verzijom OSX sve više. Ja sam još na 10.8.5 pa ti ne znam reći kakva je situacija na 10.10. Imaš besplatnu aplikaciju Omni Disk Sweeper pa je zavrti. Ona će ti točno pokazati gdje su ti gigabajti.
19.07.2015 | 09:50
Hvala na savjetu.Budem prvom prilikom ...
19.07.2015 | 10:18
iStrucnjak kaže:
101.83 GB free of 120.11 GB ?

Je li ovo normalno ,nisam nista apsolutno stavljao na njega.


Ovo je očekivano.
20.07.2015 | 07:59
Par pitanja,totalno sam zbudjen i prepadnut

Zakaceno je "Adjust keyboard brightness in low light" i kod Displaya " Automatically adjust brightness.

Eh sad kako sam skontao onako laicki ALS (Ambient Light Sensor) je "zaduzen" da to kontrolise.

Eh sinoc mi se desilo da je u potpunom mraku display automatski totalno smanjio osvjetljenje,pozadinsko osvjetljenje se ukljucilo na tastaturi ,ali do pola samo.

Po nekoj logici bi u mraku trebao da bude display vise osvjetljen ?

Probao sam sada pokriti ALS rukom,i onda se opet display skroz zatamni automatski.

Isto tako kako sam skontao kada prekrijem ALS i pozadinsko osvjetljenje tipkovnice bi trebalo da se ukljuci,sto se ne desava.

Ali evo sada sam ga ostavio sa strane,na stolu bocno od mene,tijelo je naspram ekrana,na nekoj udaljenosti od pola metra i kada se pomjerim da tijelo ne zaklanja ekran i ALS, pozadinsko osvjetljenje se ukljuci ,kada se vratim u pocetni polozaj ,pozadinsko osvjetljenje se iskljuci.

Znam da zvuci bizarno ali tako je ,i bas sam zbunjen.

Mozda sam ja sve to pogresno shvatio ,oko ovog ALS.a ,auto brgithnesa , i pozadinskog osvjetljenja tastature ?

Ili sam baksuz da sam dobio nov macbook sa greskom
20.07.2015 | 08:27
Ne znam,

meni je logičnije da je display manje osvijetljen u mraku, tako se oči manje naprežu. Što se tastature tiče, nemam ju pa ću komentar prepustiti drugima.
20.07.2015 | 09:11
Pogrešno si shvatio. Pozadinsko osvjetljenje mora biti tim JAČE što je vanjsko svjetlo JAČE, zato što je ekran tako napravljen da ti svjetlo mora dolaziti od iza slike, i mora nadjačati okolno svjetlo (inače ne vidiš sliku dobro - kao što znaš, na jarkom suncu se slika s LCD monitora ne vidi dobro) . U potpunom mraku ti je pozadinsko osvjetljenje minimalno jer je svuda okolo mrak i jače pozadinsko osvjetljenje bi ti stvorilo preveliku razliku između okolne tame i svijetlog ekrana, toliko veliku da ti se oči ne bi mogle na to naviknuti pa bi te ekran cijelo vrijeme zasljepljivao.
Osvjetljenje tipaka obratno od toga. Kad je okolno svjetlo jako, osvjetljenje tipaka se skroz isključuje jer ti je okolno svjetlo dovoljno da vidiš tipke. Kad je okolno svjetlo preslabo, uključi se osvjetljenje tipaka i pojačava kako je mrak jači. S tim što je maksimalna osvijetljenost tipaka manja od minimalnog pozadinskog osvijetljenja ekrana.
20.07.2015 | 09:51
Nekad je dobro i nesto pogresno shvatiti

Hvala na prosvjetljenju,skonto.

Samo i dalje mislim da ovo pozadinsko osvjetljenje tastature ne radi kako treba.

Ako je ukljuceno da automatski radi,sada kada sam zamracio prostoriju maksimalno,i napravio mrak,po logici bi se stvari trebalo automatski ukljcuiti i pozadinsko osvjetljenje tastature ?

Ovo sa displayom radi kako treba.
20.07.2015 | 13:08
Znam da vas utusi ,ali sta cu

Da li je normalno da nakon sto se pokrene sistem,bez i jedne aplikacije pokrenute,u acitvity monitoru stoji

Memory Used : 2.8 GB
App Memory 2.2 GB
20.07.2015 | 13:41
iStrucnjak kaže:
Znam da vas utusi ,ali sta cu

Da li je normalno da nakon sto se pokrene sistem,bez i jedne aplikacije pokrenute,u acitvity monitoru stoji

Memory Used : 2.8 GB
App Memory 2.2 GB


A što kaže popis procesa i koji koristi koliko memorije? Meni kernel_task trenutno koristi 1.2 GB.
20.07.2015 | 14:02
kernel task 500 MB ,svi ostali 60 MB i ispod .

Znaci trenutno memory Used : 3 GB ,App Memory 2.4 GB ,Wired 600 MB.

Acitvitiy Monitor pokrenut samo.
20.07.2015 | 15:07
Ovisi što ti se pokreće kod podizanja sistema i logiranja, kod mene je situacija ovakva nakon boota:

ScreenShot2015-07-20at17.12.10.png
20.07.2015 | 15:22
Znam samo da nista nisam cackao otkako sam ga prvi put pokrenuo.

A na pitanje ti ne bih znao odgovoriti
20.07.2015 | 17:19
Daj screenshot svih procesa iz Activity Monitora....iako nema tu razloga za brigu.
20.07.2015 | 18:10
iStrucnjak kaže:

Samo i dalje mislim da ovo pozadinsko osvjetljenje tastature ne radi kako treba.

Ako je ukljuceno da automatski radi,sada kada sam zamracio prostoriju maksimalno,i napravio mrak,po logici bi se stvari trebalo automatski ukljcuiti i pozadinsko osvjetljenje tastature ?


Daj probaj potpuno zamračiti sobu pa slikaj s nečim da vidimo tu svjetlost s tipkovnice. U potpunom mraku mora da svjetli kao u betlehemu, bar je tako na mom air_u. Nisam ništa oko tog pipkao i mjenjao,nego je default postavljeno, moguće je da imaš nekakav feler
20.07.2015 | 20:08
De ti provjeri jos jednom na F5/F6 tipkama, da ti nije smanjeno/iskljuceno osvjetljenje tipkovnice. Moguce da trebas i FN tipku, ovisno o postavkama.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 23 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

temeljnik, tino1, zoranowsky, Anonimci (530)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO