Koji mac mini odabrati?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji mac mini odabrati?


  • matx
  • Posjetitelj
13.01.2013 | 16:45
Pozdrav, evo odlučio sam kupiti neki rabljeni mac mini cijenom do nekih 2500 kn, jer mi je potreban samo za internet, word, video player i sl. Možda bi uzeo i nešto skuplje ali mi definitivno nije potrebno.

Mislio sam to uzeti i ranije, ali sam se razočarao uzevši ipak PC sa windowsima 7, jer su dosta nahvaljeni, ali sam se iznova razočarao i definitivo sam odlučio preci na OS X.

Vidio sam da ima u oglasniku takvih mac-ova od 1600 pa do 3000 kn šta bi bilo u nekom mom rangu. Sad me više brine starost nego brzina mac-a, uzeo bi i onaj od 1600 kn ali vidim da je iz 2006. god., znaci dosta je star, a ni neznam dali je to ona PPC arhitekutura procesora ili ne.. znači taj PPC nikako nebi kupovao..

Ako možete još napisati dali taj mac mini ima neku veću manu u odnosu na PC, na šta sam dosad navikao i možda neki dodatni adapter za monitor ili nešto na šta bi trebao pripaziti, možda će ovo nekima zvučat smiješno sta sam napisao, ali definitivno sam neupučen u ovo i svaki savjet mi je dobrodošao..
13.01.2013 | 17:11
Kupi bilo koji Mac mini s i5 procesorom i Thunderboltom. Meni će isto trebati Mac zbog videa, i potražiti ću ga poslije ljeta do nekih 9500kn.

Petar
13.01.2013 | 17:56
matx kaže:
jer mi je potreban samo za internet, word, video player i sl. Možda bi uzeo i nešto skuplje ali mi definitivno nije potrebno.


Bilo koji Mac Mini od Core2Duo 2.0 GHz ili noviji, takvi su i više nego zadovoljavajući za potrebno (znači modeli mid-2007 i noviji).

Modeli iz 2006 su CoreSolo i CoreDuo modeli, ... 32 bitni strojevi, sa max 1.8 MHz procesorom, ... u pravilu bi i oni mogli raditi za ono gore navedeno, jedino bi im mogao biti problem FullHD sadržaj.

2005 i stariji modeli su PPC arhitektura koja je ostala izgubljena u vremenu, mada se za sve osim HD video materijala i ona može upotrebljavati, toplo preporučam TenFourFox za internet... i ne stavljati 10.5.x na G4 strojeve jer ga "novi" Flash doslovce ubija i neupotrebljiv je, dok je onaj na 10.4.x prihvatljivih performansi i tamo gdje radi, radi dobro. Ja još uvijek imam jedan G4 1.25 na kojem radi sve osim HD videa... (ostao mi jer imam igara za Classic i za PPC, te nešto softwarea koji ne rade na novijim strojevima, a upotrebljivost stroja daleko nadmašuje njegovu vrijednost).
13.01.2013 | 20:26
Bilo koji Intel model s dvojezgrenim procesorom će ti biti ok za ovo što si naveo.
13.01.2013 | 21:41
diplodocusIII kaže:
Kupi bilo koji Mac mini s i5 procesorom i Thunderboltom. Meni će isto trebati Mac zbog videa, i potražiti ću ga poslije ljeta do nekih 9500kn.

Petar

Odlicno si savjetovao, samo 7000kn vise nego sto je covjek spreman izdvojiti

matx kao sto su ti vec savjetovali bilo sto sa core2duo procom ce ti biti taman, rama naravno sto vise a nekakv min po meni 2gb. Ja jos uvijek koristim 20" bijeli iMac sa c2d procom na 2.16ghz i 3gb rama i za to sto tebe zanima to radi sasvim solidno.
  • matx
  • Posjetitelj
13.01.2013 | 22:22
Hvala na odgovorima, vidim da trenutno nema ni jednoga od mid-2007 ili nešto noviji pa ću pričekati malo dok se ne pojavi nesto takvo, ili možda čak uzmem onaj od 3000 kn ako nije prodan, jer mi nije žurba pa imam "prostora" za odluku.

Razmisljao sam i o iMac-u, ali koliko sam pročitao nakon nekog vremena im se znaju pojavit valjda neke mrlje na ekranu, a ovako uz mac mini uzmem jos novi monitor, pa sam sta se tiče toga siguran da nešto ne ode na njemu, jer nekih 1000 EUR ili kolko već je ipak malo previse za novi mac mini i za ono sta meni treba..
14.01.2013 | 00:13
Ja imam mid-2007 minija, ali za 2500 ga sigurno ne bi prodao. Ne zato što mislim da mogu dobiti ne znam koliko više, nego zato što ima visoku uporabnu vrijednost. Morao bi potrošiti puno više da kupim ikakav stroj (a kamoli Mac) koji može raditi to sve što ovaj radi, da zauzima tako malo mjesta, da je tako tih, i tako pouzdan.
  • matx
  • Posjetitelj
14.01.2013 | 12:15
Evo vidim sad tek da ima i iMac 20" (2006, 2007)za nekih 3500 kn mada eto brine me taj ekran, dali bi u redu bilo kupit iMAC, ako nema tih mrlja ili se to baš obavezno pojavi na skoro svakome koji ima koju god. starosti?

Vidio sam da ljudi znaju imat problema i s optičkim pogonom kod njih!?
14.01.2013 | 12:59
Imam Alu 20" iMac kraj 2007g. i nema nikakve probleme s ekranom. To su imale novije serije. Nisam čuo da netko od starijih serija prije 2009 ili 2010 ima takvih problema.
PS
Da optički im je slabija točka ali zato imam vanjski pa sam miran, a umjesto optike se ugradi još dodatni HDD ili SSD.
14.01.2013 | 16:57
evo ja imam imac late 2010 godinu. Nemam nikakvih problem sa mrljama koje nastarju prvestveno uslijed prašine, dima i slično.

Drži prostor čist od prašine i obriši rubove maca svaki dan ili svaki drugi dan i ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Ukoliko te strah, onda definitivno idi na mini-a
14.01.2013 | 17:57
rusty kaže:
evo ja imam imac late 2010 godinu. Nemam nikakvih problem sa mrljama koje nastarju prvestveno uslijed prašine, dima i slično.

Drži prostor čist od prašine i obriši rubove maca svaki dan ili svaki drugi dan i ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Ukoliko te strah, onda definitivno idi na mini-a


koliko dugo imaš taj iMac?
14.01.2013 | 18:50
Lihto kaže:
rusty kaže:
evo ja imam imac late 2010 godinu. Nemam nikakvih problem sa mrljama koje nastarju prvestveno uslijed prašine, dima i slično.

Drži prostor čist od prašine i obriši rubove maca svaki dan ili svaki drugi dan i ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Ukoliko te strah, onda definitivno idi na mini-a


koliko dugo imaš taj iMac?


za mjesec dana točno 2 godine
14.01.2013 | 22:12
Kao što su već naveli, bilo koji sa dvojezgrenim procesorom je dobar, iako bih ja pokušao naći Minia 3.1 od 2009 pa na gore jer u njih ide do 8 GB rama, možda zatreba jednom.
31.01.2013 | 10:26
Nedavno sam kupio Mac Mini 2010 za 3500 kn s wireless tipkovnicom, magic mouse-om i Apple remote-om i prezadovoljan sam. Bez periferije se nudio za 3000 kn.

Meni je bilo bitno da ima HDMI izlaz koji ima audio+video, jer ga koristim kao HTPC, a to preporučam i ostalima. Upotrebljivost i performanse su fantastične, pogotovo što sam u njega šišnuo hibridni Seagate Momentus XT od 750 GB. Lako se rastavlja i sastavlja (za razliku od starijih modela), što je dobro ako želiš mijenjati HDD, memoriju, ili jednostavno svaku toliko otvoriti i očistiti od prašine.

Što se mrlja tiče, to rješavam s krpicom od mikro-fibre i destiliranom vodom, bez ikakve druge kemije koja u pravilu ostavlja fleke.
07.03.2017 | 09:50
Pozdrav svima, nudi mi se mac mini 2010, 2gb ram za 2000kn. Isplati li se ta ponuda danas ili se za taj novac moze dobiti bolji uredjaj?
07.03.2017 | 10:46
Mini 2010 sa 10.6.8 moja supruga koristi za svakodnevne potrebe (web, mail, foto, office) i jako je zadovoljna. Ima 3GB, ali na 10.6.8 u tom režimu korištenja mislim da ne igra bitnu razliku. Ja znam da ja taj stroj za 2000 ne bi prodavao.
07.03.2017 | 10:56
Koristio bih ga vise za malo ucenje xcode-a i web development te za net, slike i drugi rad. Naravno, ubacio bih jos 2gb ram tako da moze pokretati macos sierru ili el capitan. Stoga, ne znam kakav je omjer cijena kod mac minija. Cijena im slabo pada, a opet s druge strane su c2d a ne recimo i5.
07.03.2017 | 14:35
Ako ga trebaš za xcode, neće ti valjati jer ne prima zadnji os. Jedino ako ti je baš za eto tako... malo hobby brljanja po obj c
07.03.2017 | 14:49
Jel nije mac mini 2010 minimum hardverski za sierru?
www.apple.com/macos/how-to-upgrade/#hardware-requirements
07.03.2017 | 16:11
Da, ovaj iz 2010. podrzava zadnji OS i 16GB RAM-a. Jedino je SATA na 3Gbps ali uz SSD to ne bude problem.
07.03.2017 | 18:10
Sry, moja greška!
07.03.2017 | 18:33
I vase strucno misljenje, vrijedi li to 2 tisuce?
07.03.2017 | 20:45
Ah, vrijedi koliko ti misliš da vrijedi. Ako bi išao sada uzeti svoj prvi Mac i nemam više love išao bih na to. Osobno mi više odgovara 2011 model s i5 CPU za cca 3000kn se mogu naći. Ovaj iz 2010. nema thunderbolt port i ove funkcije neće s njim raditi: Handoff, Instant Hotspot, Universal Clipboard, AirPlay, Power Nap, AirDrop, Metal, pa ako ti je nešto od toga bitno da ipak to imaš u vidu.
Svi ti stariji modeli drže cijenu jer su pouzdani i mogu se nadograditi memorijom i HDD-om/SSD-om.
07.03.2017 | 21:19
Meni moj vrijedi znatno više od 2000. Da li bi kupio još jedan takav - ne bi, ali samo zato što već imam Macova više nego korisnika.
08.03.2017 | 19:27
smayoo kaže:
Meni moj vrijedi znatno više od 2000. Da li bi kupio još jedan takav - ne bi, ali samo zato što već imam Macova više nego korisnika.


Ja isto imam gomilu Macova pa bih se ubacio.

Bez SSDa je Xcode patnja. Obavezno dignut RAM na bar 4 jer ni 4 nije tolko strašno lošije u odnosu na 8 koliko je rad bez SSDa katastrofa.

Što se brzine tiće, moram priznat da je to mutna stvar, nisam u stanju precizno reč koliko je novi u čemu brži, Ali čisto za usporedbu, imam i zadnji Mini, srednji model u koji sam ubacio SSD te 2010 Mac Mini, isto stednji model koji ima ubačen SSD.

Handbrake na novom miniju izripa prosjećan film za oko sat vremena. Doduše neki filmovi idu puno brže, neki puno sporije, ali do sat vremena je otprilike vrijeme koje mu treba za izvuć m4v u rezoluciji za iPod/iPhone retina. Kad to pustim na starom Miniju iz nekog razloga to zna trajat 3-4 sata. U čemu je kvaka ne bih znao. Različite verzije Handbrakea su doduše. ElCapitain vs SnowLeopard. Stari mini ima interni dvd uređaj, ovaj novi koristim uz eksternu usb pržilicu, doduše 10 godina star pioneer, pretpostavljam da je usb2 iako se ne bih kladio.

Ovo je sve ilustracija, kad je Xcode u pitanju, brže radi na novijim procesorima ali to je sve u okviru 50-100% razlke dok je SSD na nivou 5 do 10 puta bržeg rada u odnosu na klasičan disk.
08.03.2017 | 19:38
Štos je u procesoru. Štos je u Handbrake-u, je li zna koristiti sve jezgre CPU-a. 64-bitna verzija je nešto brža od 32-bitne (10-15% možda). Disk s time nema apsolutno nikakve veze jer brzina kodiranja je daleko veća od brzine zapisivanja (da li je SSD ili mehanički, to bi utjecalo kad bi kodiranje filma trajalo 1-2 minute).
09.03.2017 | 10:28
Odgovorili ste me od kupnje. Smatram da bi to bilo previse novca jer ako ne bih mogao raditi barem prosjecno normalno u xcode-u onda mi se ni ne isplati uzeti uredjaj koji bi imao malo siru upotrebu (internet, filmovi) od uredjaja koji mogu pokretati 10.6. pa i nize cak. Tako da bi to bio mozda uzaludno potrosen novac. Posto mi je za ovaj mjesec budzet ogranicen bila je samo dilema uzeti minija ili noviji iphone. Bit ce ovo drugo.
09.03.2017 | 17:56
zabac kaže:
Štos je u procesoru. Štos je u Handbrake-u, je li zna koristiti sve jezgre CPU-a. 64-bitna verzija je nešto brža od 32-bitne (10-15% možda). Disk s time nema apsolutno nikakve veze jer brzina kodiranja je daleko veća od brzine zapisivanja (da li je SSD ili mehanički, to bi utjecalo kad bi kodiranje filma trajalo 1-2 minute).


Možda, nisam nešto često to radio tako da se i ne sjećam koliko je to trajalo prije ugradnje SSDa. Prije 5 godina dok je gore još bio originalni disk nisam ni ripao za retinu tak da imam doma nekoliko filmova na onoj maleckoj rezoluciji iz tog doba.

Ako ništa drugo, sjećam se da bi ventilatori podivljali za vrijeme ripanja, sad više ne otkad je ssd.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 39 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO