Hoću biti škrtica
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Hoću biti škrtica


24.12.2012 | 10:12
Imam Mac već par godina ali ovo ne znam - i ne uspijevam naći na netu, a vjerojatno je početničko pitanje pa postam tu.

Dakle, kupio novi Macbook i na njemu dobio Mountain Lion. Imamo doma još dva Maca. Da li mogu ovaj Mountain Lion koji sam dobio s novim Macom - instalirati i na njih nekako ili moram kupiti još jedan?
24.12.2012 | 11:43
Mislim (nisam siguran) da OS kupljen s novim strojem nije predviđen za instalaciju na druge strojeve. Ali ako kupiš OS preko App Store, onda je to retail verzija i imaš pravo instalirati ga na više Macova (možda 5? nisam siguran).
24.12.2012 | 12:03
Meni se isto čini kako neće ići. Tu je problem sa specifičnim hardware-om koji je kod prijenosnika različit u odnosu na stolne izvedbe. Možeš pokušati, ali budi spreman na neuspjeh.
Sigurnosnu kopiju svih dokumenata obavezno napravi.
24.12.2012 | 12:48
I ovaj drugi ja prijenosnik i mislim da nema veze za koji je model, ali ovo što kaže smayoo je vjerojatno istina - jer kad odem u AppStore s novim računalom na kojem je instaliran ML, ne vidim da ga imam kupljen... whatever, onda kupujem.
24.12.2012 | 13:02
Naime - to je tako bilo oduvijek. I prije, dok se OS dobivalo na optičkim medijima. DVD koji si dobio uz novi Mac nisu bili predviđeni da se s njih instalira OS na neki drugi Mac (radilo bi to, uz neki hakeraj, nisam nikad proučavao, ali ne ovako, normalno), a ako si kupio retail DVD, onda si mogao instalirati na bilo koji Mac.
24.12.2012 | 13:02
Ja samo mogu potvrditi da licenca Mountain Liona koju sam preko Appstora kupio za iMac, uredno radi i na MBP3,1. iz 2007, Tako da mislim da hardware neće stvarati problem, osim ako izričito stoji u specifikaciji za Mountain Lion da taj i taj Mac ne podržava najnoviji OS. Dakle, dva stroja na jednoj licenci OS, isto tako imam i neke druge licence ( npr. Keynote, i sl. ) radi O.K.
E sada, neznam točno, što se događa kada u paketu sa strojem dođe OS Mountain Lion, kako onda to "dijeliti", ali po logici stvari, mora postojati način da korisnik to sam instalira sa Appstore-a, jer što se dešava u situaciji kad moraš preinstalirat ( formatirati ) cijeli MacBook ? To zahtjeva da nanovo skineš Mountain Liona.
24.12.2012 | 13:06
I da ne zaboravim, ako se ne uspiješ snaći, imam jednu licencu od Mountain Liona viška. Nepitaj kako i zašto, jer je to duga priča. Tu licencu bih mogao ustupiti nekome kome treba ( meni je doma beskorisna s obzirom da oba dva stroja rade sa jednom licencom.
24.12.2012 | 13:43
Jedro kaže:
što se dešava u situaciji kad moraš preinstalirat ( formatirati ) cijeli MacBook ? To zahtjeva da nanovo skineš Mountain Liona.


Stroj koji je kupljen s 10.7 ili 10.8 ima u EFI ugrađeno da se može spojiti na Ethernet ili wifi te sa interneta si sam direktno downloada taj OS koji mu treba (s kojim je kupljen). To ne ide preko App Store.
24.12.2012 | 15:36
smayoo kaže:
Jedro kaže:
što se dešava u situaciji kad moraš preinstalirat ( formatirati ) cijeli MacBook ? To zahtjeva da nanovo skineš Mountain Liona.


Stroj koji je kupljen s 10.7 ili 10.8 ima u EFI ugrađeno da se može spojiti na Ethernet ili wifi te sa interneta si sam direktno downloada taj OS koji mu treba (s kojim je kupljen). To ne ide preko App Store.

Ok tako sam ga i ja skinuo s neta i proradio mi je.Prije se pričalo da se može nakako spremiti legalna kopija OS X koji je dobiven s hardware,samo sam zaboravio kako ide taj postupak...ako može u kratko ponovo upute za taj postupak? Dobijem ovu čudnu poruku,ili mi je krivi apple ID jel imam dva acca!

www.zaslike.com/files/ycsiqhbxzmww3nxdkwi5.png
24.12.2012 | 16:07
Poruka koju si dobio znači da tvoj kompjuter hardverski ne podržava Mountain Lion. Prema tome daj nam specifikacije tih kompjutera na koje hoćeš instalirati OS, pa da vidimo može li se to napraviti. Za starije modele nije moguća nadogradnja. Za nadograditi trebaš imati barem Snow Leopard 10.6.8.
24.12.2012 | 18:10
jzelko kaže:
Poruka koju si dobio znači da tvoj kompjuter hardverski ne podržava Mountain Lion. Prema tome daj nam specifikacije tih kompjutera na koje hoćeš instalirati OS, pa da vidimo može li se to napraviti. Za starije modele nije moguća nadogradnja. Za nadograditi trebaš imati barem Snow Leopard 10.6.8.


Nije u tome stvar,imam zadnji mini mac 2012.Zato mi i je čudno,neznam gdje je došlo do kratkog spoja.Kad sam instalirao sistem preko neta,onda mi je nakon tjedan dana došao ud-date efi_ja....ili je u nečem drugom stvar.Od originalnog hardwera na macu samo je promljenjen HD s ssd i memoriju sam popunio do kraja s 16 Gb?
24.12.2012 | 18:39
Ops, zamjenio sam te s "beronekidrugi", pardonček. Pogleč na link ,discussions.apple.com/thread/4479603?start=0&tstart=0
možda ti pomogne.
25.12.2012 | 13:13
Ukratko, možeš. Nema uopće problema.
Možeš ga i bez beda staviti na bilo koj hardveraj koj nije sa apple potpisom ( neću reći appleov pa nek se najvatreniji fanovi ljude no apple nema svoj hardware, danas je intel a ppc je bil ibm i motorola ) uz pravilan patch set ( doduše nije patch set u punom smislu patcha već je set FreeBSD drivera ).
28.12.2012 | 18:58
Hmmmm... iz linka koji je jzelko postao ne vidim kako mogu ono što sam na početku pitao - instalirati ML koji sam dobio s novim Macom na drugi uređaj....
28.12.2012 | 19:17
Prvo trebaš biti siguran da su ti stariji kompatibilni za ML. Najjednostavnije je klonirati ga na drugi komp. Ili sa CCC ili Migration asistentom pomoću firewire kabla direktno na drugi ili i pomoću USBa na vanjski disk koji staviš u drugi Mac.
Koji su Macovi na koje misliš staviti?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 28 minuta
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali
  • CoffeePod: Performansi i ulickani dizajn je ono sto treba
  • CoffeePod: Iskreno ne razumjem vas kojima je ovo “dosadno”. Stvarno morate ici taknuti travu.
  • dpasaric: Objavio sam osvrt na naslovnici, pa tamo komentirajte...
  • drlovric: Meni je Siri skroz OK, upakirali su to lijepo. Ocekivano ce vecina puno ovih stvari iic na pretplatu jer trosi compute (i Gemini) resurse. Lejpse mi izgleda UI jer smanjuju prozirnost :)
  • dpasaric: Što je najbolje nećemo imati niti Siri AI jer je EU učinila sve da se to regulatorno zabrani.
  • pontmax1: A dosade, imate li nešto više od šugave SIri AI
  • drlovric: Kao da ce roditelji ovo raditi. Otkljucat ce im sve i cao.
  • drlovric: Smorise sa ovom djecom :) Nestvarno...
  • dpasaric: Za sada dosadno za poludit... :)
  • dpasaric: I ja imam niska očekivanja, pa da vidimo! :)
  • dpasaric: Kreće za 5 minuta! :)
  • drlovric: Meni su ocekivanaj jako nisko. Pricati ce o Siri, koja ce opet doci kao beta. Pa ce raditi kako treba u inacici 27.4 :) Volio bih da grijesim, ali vise im ne vjerujem na rijec.
  • ping: Bit će to zanimljiva večer. Kupio sam dvije vrečice indijskih oraščića i planiram još barem mali paket Munchmallowa.
  • dpasaric: Danas u 19h WWDC! :)
  • Riba: user, ne upisuj admin password ano ne znas tko i zasto te pita i to je u osnovi to.
  • Yonkis: U Berlinu se otvara Developer Centar [link]
  • user: kako biti siguran od virusa na Macu? Sad ću reinstalirati OS i želim biti siguran.
  • user: bok ljudi,
  • Yonkis: Mene, kao prišlića, iznenadilo koliko je puno zastupljeniji Viber nego WhatsApp a Signal skoro nitko nije ni čuo (osim jabučnjaka). Zanimljivo.
  • Riba: Za tajne stvari imam pisacu masinu. :)
  • Riba: Ja imam instalirano sve pa tko kako hoce.
  • drlovric: Sve koje znam koriste Whatsapp. Viber, je isto popularan. Kao i Telegram. Signal nije bas zastupljen u mojim krugovima :)
  • dpasaric: Hehe, odlično, ja sam odavno prebacio sve na Signal.
  • Performita: Hvala Smayoo, Kako je Davor napisao ispod članka, i ja ebo čitam knjigu i lagano sve prijatelje, osobito one koji nemaju iPhone nagovaram na Signal.
  • smayoo: svima koje znam, to jest. :)
  • smayoo: skinuo i proslijedio link svima koji su još sposobni čitati knjige... :)
  • Performita: Ekipa, idemo sad svi skinuti besplatnu knjigu Guya Kawasakija da mu na administraciji stranice pokaže kako je odjeknulo u Hrvatskoj ;-)
  • dpasaric: Jest sitni sat, ali je published! :) Uživajte!
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Baš baš sve!
  • Djuro genijalac: Izgleda da je BAŠ sve ovdje
  • Djuro genijalac: [link]
  • Yonkis: Hooorayyyy [link]
  • dpasaric: Radim na tome da nabavim zanimljiv monitor za tehnički review, držite palčeve da upali jer bi moglo biti mnogima zanimljivo. :)
  • Yonkis: Font je drugačiji.
  • Performita: :-)
  • dpasaric: Pogledajte naslovnicu! :)
  • dpasaric: Taaaa-daaaa! :)
  • dpasaric: Javim uskoro... :)
  • dpasaric: Ne, ovdje na Jabučnjaku!
  • Yonkis: dpasaric - Jel' u Kokolu?
  • dpasaric: Spremamo poslasticu za večeras! :)
  • ivan.ocd: Hvala za konkretni model, budem i ja pogledao za takav neki model… imam puno knjiga koje trrba analizirati i tu je onda preslab.
  • drlovric: Moj kolega koristi Cowork sa M5 Pro sa 64GB, i nema tih problema... Ocigledno ti je taj Air preslab za tu specificnu namjenu :/

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.66 Seconds

Provided by iJoomla SEO