Safari
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Safari


27.09.2008 | 11:50
Bog,
molim vas pomozite mi.
Deinstalirao sam (bez velike nužde ) safari sa mog MacBuok-a. Da bi ga opet instalirao downloadao sam Safari 312Updleo.dmg. Ali kad ga želim instalirati kaže da ne mogu instalirati na tom volumenu jer mi treba OS X 10.5.2. ili noviji. Koliko ja znam imam u novom MacBook-u OS X 10.5.5 ima li noviji? Ako nema kako se instalira?

Ovim putem kompliment Jabučnjaku super stvar.

Hvala
27.09.2008 | 13:03
Sto ti znaci "deinstalirao"?
Ako si ga odvukao u smece jednostavno ga vrati nazad u Aplikacije
27.09.2008 | 13:06
Ako mene pitaš, dobro si napravio

Umjesto Safarija možeš instalirati i Operu.

www.opera.com/download/index.dml?opsys=M...rm=MacOS&local=y

Ako baš želiš Safari i misliš da će ti ovo pomoći, ako na MAcu imaš 10.5.bilošto možeš ga dići na najzadnju verziju običnim Updateom (klik na Jabuku pa System Update).

Također na Jabuka pa About this Mac možeš pouzdano vidjeti koja verzija OS X ti je instalirana.
27.09.2008 | 14:18
Odvukao ga u smece i izpraznio kos.
Insalirana mi je zadnja verzija OS-a.
Operu imam, ali Safari je puno brzi (kaze moja zena:( ).

Hvala

Moze li mi Pacifist sta pomoci i ako:unsure: moze kako?
28.09.2008 | 01:43
tino1 je napisao:
Operu imam, ali Safari je puno brzi (kaze moja zena:( ).




OK. Shvaćam tvoj problem. Sorry, ne znam što ti je činiti.
28.09.2008 | 11:48
Uspio sam:)

Jednostavno je:
1 Staviš installaciski CD
2 Dupli click na "optional installs"
3 Dupli click na "optional installs.mpkg."
4 Click na continue
5 License "Agree"
7 Continue

i instalirat če ti sve. I moja Žena je zadovljna sa brzinom .
28.09.2008 | 12:56
Bitno da je zena zadovoljna!
Sto se tice izbora browsera mislim da je postalo stvarno svejedno, birto samo da niije IE
28.09.2008 | 13:22
Ja ist tako mislim. Ali postavlja se generalno pitanje zašto se ne može safari intalirati ako je skinut sa neta, dali je to i kod drugih (puno bitnijih) programa tako.
28.09.2008 | 14:00
Vjerujem da Safarti update traži da stara verzija već postoji na disku kako bi se upgradeala, vjerojatno je u tome bio problem. Pitanje je i dalje na mjestu, ali u biti instalacija ti je na disku iako to nije toliko očigledno. No to je sve u stvari posljedica pomalo Microsoftovske politike Applea koji ti uvaljuje svoj defaultni browser. Da ne spominjem da ako želiš promijeniti defaultni browser, to moraš učiniti iz - Safarija!
28.09.2008 | 16:35
Riba je napisao:
Da ne spominjem da ako želiš promijeniti defaultni browser, to moraš učiniti iz - Safarija!


Ne pretjeruj. Kad prvi put pokrenemo recimo Camino (koji je btw bolji i brži od Opere i Safarija i Firefoxa) on me pita želim li da bude "the default". Toliko!
28.09.2008 | 17:46
Možda moj najveći kompliment Safariju je taj da nikada nisam poželio uložiti vrijeme da probam ijedan drugi browser - jer on jednostavno radi sve što ja očekujem dovoljno brzo i dovoljno jednostavno. Ok, možda ja nisam "power-surfer", ali svakodnevno provodim sate na webu zbog posla i nikada nisam imao neki veći problem sa Safarijem.
28.09.2008 | 18:59
Slazem se sa Davorom!
Stvarno ne znam sto vi radite ali ja sam preko nekoliko sati svaki dan na netu od foruma, youtubea pa nadalje i stvarno ne razumijem sto fali Safariju? Davnih dana sam koristio Netscape (od vremena Carnet utilisa pa nadalje) pa sam koristio IE pa jako dugo Fireofox i moram priznati da me je lagano bila frka sto cu kad predjem na Maca ali nakon par tjedana Safari mi je potpuno sjeo i to je to i stvarno ne razumijm sto bi dobio recimo prelaskom na Operu ili na novi Firefox?
28.09.2008 | 20:08
Osobno sam već o tome pričao pa neću opet naširoko da se ne ponavljam...Ja sam prešao na Operu jer sam empirijskim testom došao do toga da mi ista poždere više od dvostruko manje resursa od Safarija nakon cjelodnevne upotrebe. To je bilo negdje oko verzija 2 Safarija, no kad sam prešao otkrio sm hrpe drugih sitnica bez kojih više ne mogu.
Dvije najbitnije su mi sinhronizacija bookmarka i ispravno fokusiranje tabova nakon zatvaranja. I iz nekog razloga Safari zavrti beach ball na par sekundi prije nego ucita quicktime film u browseru, dok Opera to radi trenutno. Čudno.
No ja i dalje paralelno koristim sve browsere, i ako se pojavi neki koji je bolji ili ako se Safari popravi, vraćam se tamo, nisam tvrdoglav oko tih stvari.
28.09.2008 | 21:59
I ja sam isto već dosta o tome pisao pa samo da ponovim. Meni su "mouse gestures" na Operi nezamjenjive (previše sam se na njih navikao), a svakako je jako bitno i ovo što Riba kaže - troši puno manje resursa za jako dobar i brz rad. Od Safarija je brža sigurno, a za Camino ne znam jer ga nisam probao (iz sličnog razloga kao što Davor nije probao ništa osim Safarija). Također sam jako zadovoljan stabilnošću, no da ne ulazim u detalje, polemizirao sam o tome na Vikalici s Belerphoneom pa nije na dobro izašlo.

Safari mi se ponekad ponaša isto kao MSIE. Na nekoj običnoj bezveznoj stranici traje jednostavno predugo da pokaže išta (pa makar i na pola učitanu stranicu). A meni bi bilo dovoljno da mi pokaže samo prazne boxove gdje idu slike i osnovne naslove da vidim gdje treba kliknuti za nastavak.

Nisam ni ja tvrdoglav. Ako mi netko pokaže da ima bolje, otvoren sam za probati, ali sam lijen sam istraživati. U istraživanja se upuštam samo kad nisam zadovoljan onim što trenutno imam.
28.09.2008 | 23:42
OK, kada je Riba spomenuo resurse sjetio sam se da možda nisam objektivan - ja uvijek surfam na najbržem mogućem Macu, obično i s besmisleno mnogo memorije za takav zadatak, pa nije čudo da ne primjećujem neke razlike u brzini koristio ovo ili ono. Vjerujem da se na G4 Cubeu lakše primjeti razlika između browsera.
29.09.2008 | 10:01
Diskusija je krenula u smjeru koji je Browser bolji, brži itd. Ja se sada koristim Safari-jem i ako imam Operu i Firefox. Razlike su neznatne ako se radi na Mac-u, na PC-u je razlika drastična i sve je stvar navike. Samo ne ovaj novi od Googla Chrome jer Google radi Profile već sad, a kad se koristi njihov Browser onda im se otvaraju širom vrata i Mailovi su puni Spamova. Jer Google prodaje naše profile svakom ko na ovom svjetu nešto prodaje.
29.09.2008 | 19:37
Na krivom to mjestu govoriš. Ovdje prevladava mišljenje kako su osobni podaci bezvrijedni i nije nikakva šteta da ti bilo tko dođe do njih.
30.09.2008 | 09:29
Sako ko je E-pismen zna koja se šteta može napraviti sa podacima, ili koje štete nastaju zloupotrebom podataka.
Ako je Mac uspio biti imun na viruse, zato što se koristi operativni system koji nije toliko popularan, onda se ne treba uljuljti u sigurnost. Da mi je toga vidjeti komu nece ici na zivce kad bude penetriran kao kod amazona "kupi ovo, ili ljudi koji su to kupili, kupili su i ovo itd". Meni su moji podaci i te kako važni i skrivam ih ko zmija noge.
30.09.2008 | 10:25
Safari je browser kao i svi drugi. Neovisno o brzini, koja mi nikad nije bila problem, neke stranice jednostavno se ne otvaraju kak trebaju npr. viamichelin ili cak ve-mil. U svakom slucaju sto se tice s stanovista kompatibilnosti sa sadrzajima na netu moje iskustvo je da je IE jos uvijek najkompatibilniji browser tj. najmanje stranica (a ja jos nisam nasao ni jednu) nece otvoriti krivo ili neupotrebljivo sto mi se dogodilo s ama bas svim drugim browserima (npr. i Safari i Camino i Opera i Firefox jos cca desetak sto win sto Mac browsera).
30.09.2008 | 12:34
Da, to je istina, ali to nije zato što je IE "najkompatibilniji", nego zato što samoprozvani web developeri (mali od susjeda koji radi web design za 100 kn i tablu čokolade) misle da je dovoljno da radi na IE pa da se to zove gotov posao.

I zato što M$ plasira na tržište mukte web-design alate (napravljene tako da moja mama od 68 godina zna s prstom u nosu naklikati bloatware web stranicu koja ne radi ni na čemu osim IE i misli da je zato web developer) koji namjerno imaju funkcije koje drugi ne podržavaju (jer nisu W3C). Što je poslovna strategija nosoroga. Da ne kažem - nelojalna konkurencija.

A da ne ulazim u to što sve MSIE radi u smislu zloporabe osobnih podataka.
30.09.2008 | 16:26
mruzic je napisao:
Safari je browser kao i svi drugi. Neovisno o brzini, koja mi nikad nije bila problem, neke stranice jednostavno se ne otvaraju kak trebaju npr. viamichelin ili cak ve-mil. U svakom slucaju sto se tice s stanovista kompatibilnosti sa sadrzajima na netu moje iskustvo je da je IE jos uvijek najkompatibilniji browser tj. najmanje stranica (a ja jos nisam nasao ni jednu) nece otvoriti krivo ili neupotrebljivo sto mi se dogodilo s ama bas svim drugim browserima (npr. i Safari i Camino i Opera i Firefox jos cca desetak sto win sto Mac browsera).



IE ne da je nekompaktibilan nego je totalno svojeglavo smeče koje ne zaslužuje da se uopče naziva browserom...

Kompaktibilnost IE-a sa W3C standardima je toliko nevidljiv pojam da graniči sa gavrilovičem na mlazni pogon... :-D

Sve siteove koje sam do sada radio, probam provuči kroz w3c validator i 90% njih prolazi, a za onih 10% me i nije puno briga jer su obično neke hobi stvari...
od tih 90% IE renderira njih 40% na skroz drugačiji i neprihvatljiv način...

Dati cu tri primjera:
Obicni CSS margin i IE tumačenje ruba,različito od standarda, gdje M$ pokušava zamjeniti postoječu specifikaciju več prihvačenog standarda. I zbog toga svatko tko ima imalo iskustva sa CSS layoutom ima i problema sa IE...
Drugi primjer je gradient background bilo kojeg elementa, koje je svojstvo koje je microsoft definirao u svojim dokumentima, i IE pokazuje gradijentnu pozadinu, a drugi browseri to ne znaju jer nemaju pojma šta je to...jer nije definirano standardom,, Tu M$ gura nedefiniranu stvar u standard na silu.
Treči primjer je uporno protivljenje M$ da ubaci CSS svojstvo zaobljenih divova, koje je trebalo biti uključeno u CSS3 specifikaciju... IE ih jednostavno ignorira iz boga pitaj kojeg razloga

Tko god kaže da je IE browser u gadnoj je zabludi, IE samo ide na ruku nedozrelim i nesposobnim webdizajnerima koji nikada u životu nisu čuli za standarde...
U web svijetu W3C je zakon, a onaj ko krši zakon je kriminalac... i trebalo bi ga u zatvor...

Uff ovo me naljutilo...
30.09.2008 | 23:29
mruzic je napisao:
U svakom slucaju sto se tice s stanovista kompatibilnosti sa sadrzajima na netu moje iskustvo je da je IE jos uvijek najkompatibilniji browser tj. najmanje stranica (a ja jos nisam nasao ni jednu) nece otvoriti krivo ili neupotrebljivo sto mi se dogodilo s ama bas svim drugim browserima (npr. i Safari i Camino i Opera i Firefox jos cca desetak sto win sto Mac browsera).



Iz mojeg iskustva IE nije sposoban ispravno prikazati pola stvari koje ce svi ostali prikazati bez problema.
Druga je stvar sto zbog toga sto "90% ljudi koristi IE" ljudi su prisiljeni raditi stranice koje ce se u njemu dobro prikazati iako to najcesce znaci pribjegavanje kojekakvim prljavim trikovima - sve je okrenuto naopako. Ja sam izgubio zivce, I kako je ovo srecom site namijenjen Macintosh korisnicima necu gubiti orevise noci oko toga jer mi se vec nebrojeno puta dogodilo da sve radi kako treba u svim browserima osim u Internet Exploreru.
Srecom IE 8 je na dobrom putu da radi kako treba.

Tek sad vidim da je boki to napisao elokventnije.
30.09.2008 | 23:39
Tek sad vidim da je boki to napisao elokventnije.


Zadnje vrijeme smo svi elokventni... :-D
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 58 minuta
  • ZoPaj: ha ha, nisu li usbC isforsirali upravo radi štednji na punjačima:)
  • dpasaric: I bez punjača... :(
  • Borisone: Danas najavljeni novi iPad Pro, Vision Pro i MacBook Pro 14-inch. Sve s M5 procesorima (bez Pro i Max varijanti).
  • Air: Veliko priznanje Fedora našem Filipoviću - pozvao ga je na boksački meč.
  • Air: Taj pc laptop je imao cijenu cca 800 eura što nije malo
  • Air: Mislio sam da su se malo pomakli u tom smjeru, ali jok
  • Air: trackpad je... hm...
  • Bertone: Rekao sam ti da je kvaliteta izrade loša, ali sam CPU je brži od CPU-a iz MBP 2014/2015,... stavi na njega LinuxMint pa ćeš vidjeti da nije spor ;)
  • Air: Moj MBP 2014 je ferari / Bentley za usporedbu...
  • Air: Moj utisaK da sam ga platio 100-150 eura plakao bi što nisam dao još 150 za MBP 2014 - 2016 godište.
  • Air: Samo da javim, na kraju sam dobio laptop od frenda. Nije htio čuti za nikakve pare. Skro smo se posvađali ali eto pametniji popušta ;)
  • hal9000: Steve Jobs, vrati se! Sve ti je oprošteno! [link]
  • hal9000: Kakva pizdarija: [link]
  • drpongrac23: Meni onaj sa uzorkom krzna leoparda
  • hal9000: @Bertone: Da, jedan od najdražih Wallpapera ikad.
  • Bertone: 5k [link] i 6k [link]
  • Bertone: ... kojeg rado koristim
  • Bertone: Na stranu sad brzina i ispeglenost OS-a ali mom oku je najljepši i najugodniji bio Mac OS X 10.4 Tiger, a nativni Aqua wallpaper mi je i dan danas jedan od nesmetajućih wallpapera.
  • Air: RIP otišao je i HALID...
  • drlovric: Ja nekako vjerujem da ovo nije bilo jos uvijek ni planirano, vec su to sfusali na brzinu da izadje prije vremena. Cisto da malo zamaskiraju AI blazamu. Da se pise o necemu drugome. NIkakvu konkretnu vrijednost korisnici nisu dobili ovom promjenom.
  • CoffeePod: @drlovric Malo je reć da su se za*ebali. Prezentacija na WWDC je izgledalja lijepo, ali to su bili cherry pickani trenutci, i sve je bilo uvećano. Liquid Glass ne funkcionira dobro na našim malim ekranima.
  • CoffeePod: @hal9000 Probao ga na M2 Airu od djevojke, jer se njoj svidio dizajn sučelja. Ukratko, laptop je vidno usporio sa animacijama, performanse su zagušene. Stvarno je istina da treba pričekati tek idući release kada se ovako velike promjene naprave. Što se mene tiče, svi xOS26 su i dalje Beta.
  • hal9000: @Yonkis: :D :D :D
  • drlovric: .1 bete vec doziraju transparentnost. Skontali su da su na puno mjesta pretjerali, pa se to sada mijenja sa frosty staklom :)
  • Yonkis: hal9000: pretvorio sam se u uho
  • hal9000: Novi dizajn novog MacOS-a je TRAGEDIJA!
  • CoffeePod: Samo se sjetim njegove izjave "We don't ship junk!"
  • CoffeePod: Mene iskreno zanima reakcija Jobs na Tahoe26 i novi iOS26. Znam da je samo volio "lickable" user interface ali ovo izgleda toliko cartoony i bloated da se izgubio premium look.
  • hal9000: Ako ne revolucionaran (a siguran sam da bi ih bilo), što god da je, bilo bi bez kompromisa i jednostavno radilo bez je*emti.
  • VanjusOS: sve nas zanima što bi bilo da je još poživio... da li bismo imali još koji revolucionarni proizvod? ja sam uvjeren da bismo imali i više od jednog..
  • hal9000: @VanjusOS: Ah, kad se sjetim Jobs-a i kako je dobro vodio Apple, dođe mi da sada zaplačem. Kako u zezanciji znam reći: "Steve Jobs, vrati se! Sve ti je oprošteno!"
  • VanjusOS: jučer bila godišnjica Jobsove smrti - zar nitko nije se sjetio toga?
  • dpasaric: Vidim da vam treba više ljubavi, pa nešto s puno pozitive... :)
  • dpasaric: Novi članak na naslovnici! :)
  • drlovric: Ako imamo nekog vlasnika pausalnog obrta, molim da mi se javi. Hvala.
  • Bertone: Sad sam zbunjen, toliko da sam išao googlati da li se što promijenilo oko pojma "tašt", ali kako nije, ne razumijem pitanje ili zašto si došao do takvog zaključka :/
  • drpongrac23: @Bertone- Zašto si pun taštine?!?!
  • Tito: Baš gleado prošli tjedan u Kinoteci
  • Yonkis: [link] ako niste gledali u kinu (Art Kinu) onda morate pogledati na HRT2, večeras, rekao bih da je must-see za sve koji su iz Rijeke
  • Bertone: I tako se od pitanja da li djetetu (za koje ne znamo koliko ima godina) isplati uzeti laptop, došli smo do čiji je ve*i :D
  • jura22: Naveo primjer. Postoje i editori za jednanzbe na macOS-u.
  • smayoo: Pages koristi standardni LaTeX za jednadžbe, kao i LibreOffice (LO ima još i neki legacy sistem od OpenOfficea), a MS Office koristi svoj neki vrlo nepraktičan sistem, oduvijek. Tko piše puno jednadžbi u svojim tekstovima, nauči se LaTeXu jako brzo i puno je brži i efikasniji nego s MSO, na bilo kojoj platformi.
  • jura22: Za unijeti jednandžbu u Pages treba naučiti prohgramirati.
  • jura22: MSO na macOS-u ne radi kao na WIN. Recimo Mail Merge je neupotrebljiv ako ima iole više slogova. Kao tekst procesor je OK, ali je i Pages isto OK.
  • drlovric: Ako bas hoces Air, instaliraj Parallels i opet vrti nativnu verziju Win Office paketa. Radi to dobro.
  • drlovric: Autori MS Office za Win i Mac nisu nikada otisli niti na team building, a kamoli radili skupa. Ta dva proizvoda nemaju zive veze jedan s drugim :)
  • Bertone: Kako to? Pa rekao si da MacOS bolje koristi hardverske resurse :P
  • drpongrac23: @Bertone - evo vidiš, baš suprotno. MS Office na PC-u radi daleko brže i uglađenije nego na Mac-u. Baš si fulao od prve :)
  • Yonkis: jer jabučnjak nije optimiziran ;/
  • ping: Zašto na iPadu ne mogu skrolat u vikalici?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, jura22, m@xym, Riba, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (446)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO