OSX 10.5.4 problem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

OSX 10.5.4 problem


04.09.2008 | 14:15
Dugo sam razmišljao da li da stavim to u hardware ili software forum pa sam se na kraju jednostavno odlučio za software jer... (nemam pojma zašto).
Dakle, radi se o MacBook Pro uređaju sa 10.5.4 2.4 GHz intel core duo i 2 gb rama (sve tvornički)
Odmah po kupnji, nakon 29 dana riknuo je HDD koji je eksprezno zamijenjen. Time Mashine je odigrao svoje i kao da ničega nije bilo. Novi problemi počinju se pojavljivati prijed nekih 2-3 tjedna (nažalost nisam siguran točno kada) sa jednostavnim "nešto kao zamrzavanjem" sistema.
Ne znam točno kako bih definirao to stanje pa sam ga naslov "nešto kao zamrzavanje" ( u daljem tekstu NKZ). Kada dođe do NKZ tipke na tipkovnici ne reagiraju, miš se kreće, moguće je kliknuti na ikonu u docku, ali se program ne otvara. Isto tako nekako u isto vrijeme, primjetio sam da pritiskom na System preferences, ne otvara se prozor, već se samo pojavljuje izbornik na vrhu ekranu, te je potrebno kliknuti na view, te odselektirati "Show all preferences". nakon toga pojavljuju se ikone u prozoru razvrstane po kategoriji.
Ono što me počelo beskrajno nervirati u zadnje vrijeme, je nemogućnost korištenja shortcut-a na koje sam jako navučen. Na primjer, ako želim promijeniti ime dokumentu, ne mogu jednostavno kliknuti na naslov, koji se označi (zaplavi) i upisati novi. Ono što trenutno radim, je otvaranje Text edita upisivanje novog naslova, selektiranje, File-EDIT-Copy sa mišem (cmd+C ne radi), vraćanje na dokument, odabir naslova, te klik na File-Edit-Paste (cmd+V) ne radi.
Bacanje u smeće i brisanje istoga su funkcije koje koristim na dnevnoj bazi. Shortcut-i ne pomažu, pa se služim klikom miša. Odnosno povučem u smeće, kliknem na smeće, i odaberem empty trash. Ili, nakon što sam bacio dokument u smeće, kliknem bilo gdje na ekranu kako bi Finder postao aktivan; ako u gornjem lijevom kutu kraj jabuke piše Finder, kliknem na file te se pojavi padajući izbornik. Ukoliko je padajući izbornik vidljiv na ekranu pomoću cmd+shift+backspace shortcut-a mogu izbrisati smeće.
Upravo je ovo zadnje bilo razlog što sam to stavio u Software verziju. Da nije toga, jednostavno bi rekao napajanje, odnosno power management na matičnoj ploči, (jer se isto ponaša sa bateriju i bez nje).

Za sada sam jedino probao repair permission iz Disk utility-a. Sve ostale ideje i sugestije što bi mogao napraviti su dobrodošle.
-------
Problem Findera????
-------
Poruka iz console:
4. rujna 2008 11:36:41 [0x0-0x7007].com.apple.dock[114] 2008-09-04 11:36:41.371 DashboardClient[504:10b] JavaScript says: powerString is screwed up
-------
Nisam još kreirao drugog user-a da provjerim kakva je situacija kod njega.
04.09.2008 | 14:41
Vidi šta kaže novi user pa javi...
Mislim da nemaš problema sa powerom jer to nebi smjelo utjecati na rad tipkovnice na taj način....vjerojatno ti konektor od tipkovnice nije dobro uštekan....
Napravi hardware test:
ubaci leopard dvd, prilikom paljenja stisni d na tipkovnici(ako tvoja ne radi probaj uštekat vanjsku) upali loop test i extended test i ostavi ga jedno popodned a kuva... pa ces vidit šta kaže...

e i ovo je prijatelj google našao pa pogledaj:
discussions.apple.com/thread.jspa?messageID=5920534#5920534

Ako ništa ne pomogne idi u servis...

Što se tiče system prefsa i meni se često događa kad ih pokrenem da mi ne pokaže njih a upali samo gore izbornik, jednostavno quitam i ponovo upalim on se pojavi... pa mislim da je to do samog lea i nema veze sa tvojim problemom...

Ovaj error ima veze sa Dashboardom i vjerojatno ti ga radi neki widget... probaj ih pogasiti sve pa vidi koji je...
04.09.2008 | 23:40
Uh tvoja poruka me podsjetila da kada sam istrazivao mogu li kako urazumiti par tvrdoglavih tipki na Macbooku Pro, naletio sam na hrpe ljudi koji su imali problema sa tipkovnicom koja ne reagira....ne sjecam se da sam vidio i koje je rjesenje. Nadajmo se da je softverske prirode, napravi novog usera, to je minuta posla.
05.09.2008 | 16:13
Kreirao sam novog usera, i većina shortcut-a rade. Naravno nisam ga koristio u dnevnom poslu da bi vidio da li se ponavlja ponavlja problem NKZ-a.
05.09.2008 | 17:01
Provukao sam repair permission iz disk utility-a, startajući MBP sa instalacijskog diska. Izbacio mi je neku error poruku, ali dok sam restartirao, zaboravio sam koju. Sada shortcut-i radi, što je jako, jako dobro. Izbrisao sam drugog user-a pa ću probati večeras ponovno provući instalcijski CD. Ako ponovno pokaže error mesage, zapišem, pa ju javim. I nema više one poruke u/na consoli.
05.09.2008 | 18:30
Ja inace nisam nikad u zivotu "repairao permissione". Jednostavno ne zelim prihvatiti cinjenicu da postoji unixoidni sustav kojem se "kvare permissioni". Ne zelim!
05.09.2008 | 19:47
Heto, i opet, sad mi je lakše. Ja sam mislio da, ako to napišem kao svježi switcher, će me bijesna rulja pravovjernih pribiti na stup srama i kamenovati dok ne priznam da sam pisijaški agitator.

Imam više od 15 godina iskustva rada na Unixu i raznim Unixoidima i nikad nisam čuo za nešto slično???
05.09.2008 | 20:15
Sada sam bacio oko na apple forum. Izgleda da je to problem Leoparda. Što se tiče ostalih problema, da li je moguće da sam prilikom brisanja nekih filova pobrisao i one koji su kontrolirali shortcut-e u Finderu? Dosta sam isprobavao zadnih dana.
I ako može kakvo kraće objašnjenje vezan za permissione; Ne razumijem se pretjerano u sam OS, u stvari niti me ne interesira, ali zašto ste ostali u čudu kada sam rekao da je popravak permissiona izgleda riješio problem? Što potencijalno može uzrokovati sa permissionima?
05.09.2008 | 22:10
Ako otvoriš terminal (naći ćeš pod applications pa Utilities app toga imena) i prijaviš se korisničkim imenom i lozinkom istim kao kod logona u OS X, i onda utipkaš

ls -al
(dakle LS -AL, ali sve malim slovima)

dobiješ listu datoteka (koje vidiš i koje ne vidiš u Finderu):
login as: 
Password:
Last login: Wed Sep  3 17:37:10 2008
Jabuka:~ $ ls -al
total 344
drwxr-xr-x+ 34 pero  pero     1156 Aug 24 09:57 .
drwxr-xr-x   8 root  admin     272 Nov 23  2007 ..
-rw-r--r--   1 pero  pero        5 Nov 15  2007 .CFUserTextEncoding
-rw-r--r--@  1 pero  pero    15364 Sep  4 20:10 .DS_Store
drwx------   5 pero  pero      170 Sep  4 17:13 .Trash
-rw-------   1 pero  pero        0 Dec 29  2007 .Xauthority
-rw-------   1 pero  pero    12288 Dec 15  2007 .a.swp
-rw-------   1 pero  pero     1020 Aug 22 23:48 .bash_history
drwxr-xr-x   3 pero  pero      102 Dec 30  2007 .config
drwx------   3 pero  pero      102 Nov 24  2007 .cups
drwxr-xr-x   7 pero  pero      238 Sep  1 22:15 .dvdcss
drwx------   8 pero  pero      272 Dec 17  2007 .filezilla
-rw-------   1 pero  pero       35 Aug 22 23:47 .lesshst
-rwxr-----@  1 pero  pero      177 Nov 24  2007 .login
-rw-r--r--   1 pero  pero       46 Aug 22 07:06 .parallels_settings
-rwxr-----@  1 pero  pero      181 Nov 24  2007 .profile
drwx------   3 pero  pero      102 Dec 17  2007 .ssh
-rw-------   1 pero  pero     2079 Dec 16  2007 .viminfo
drwxr-xr-x   2 pero  pero       68 Mar  9 11:27 .wapi
drwxr-xr-x   5 pero  pero      170 Nov 22  2007 .webrenderer
drwx------+  8 pero  pero      272 Sep  4 17:13 Desktop
drwx------+ 28 pero  pero      952 Aug 31 08:27 Documents
drwx------+ 40 pero  pero     1360 Jul 22 23:46 Library
drwx------+  9 pero  pero      306 Jun  9 18:19 Movies
drwx------+ 11 pero  pero      374 Jun  6 20:59 Music
drwx------+ 19 pero  pero      646 Apr  7 20:42 Pictures
drwxr-xr-x+  5 pero  pero      170 Dec 24  2007 Public
drwxr-xr-x+  5 pero  pero      170 Nov 16  2007 Sites
drwxr-xr-x   3 pero  pero      102 Dec 26  2007 StuffIt
drwxr-xr-x   4 pero  pero      136 Dec 18  2007 arhiva
drwxr-xr-x   5 pero  pero      170 Aug 30 23:52 bluetooth
drwxr-xr-x+ 15 pero  pero      510 Sep  5 19:00 downloads
drwxr-xr-x  15 pero  pero      510 Nov 22  2007 lib
-rw-r--r--@  1 pero  pero   118784 Jul 14 20:12 vjez??be za R.doc
Jabuka:~ $


Ovi rwxrwxrwx s lijeva su file permissions. R je dozvola čitanja, W je dozvola pisanja (ili izmjene), X je dozvola pokretanja (izvršavanja izvršne datoteke). Ako na nekom mjestu stoji "-" umjesto slova, onda to nije dozvoljeno. RWX grupa se ponavlja tri puta, prva je za vlasnika datoteke (čije ime je napisano bliže ovim dozvolama), druga je za grupu korisnika kojoj pripada vlasnik datoteke (ime grupe je napisano bliže imenu datoteke, ali u principu se na OS X-u ovo ne koristi, odnosno nije podržano u Finderu, nego OS X automatski kreira za svakog korisnika grupu koja se zove isto kao korisnik i sadrži samo tog korisnika), a treća je za "world" (dakle sve ostale koji su pristupili tvom Mac-u bilo s njega samog - s konzole, što bi se Unixaški reklo - bilo preko mreže, bilo kojim protokolom, a da nisu članovi iste grupe kao i vlasnik datoteke).

Ako iza rwxrwxrwx slijedi jedan "+", onda znači da za taj file ili folder postoje "extended permissions" koji nisu native Unix, nego su OS X nadogradnja koja omogućava da se svakoj datoteci ili folderu dodijeli set dozvola drugačiji za svakog pojedinog korisnika (umjesto u tri gore opisane kategorije).

S obzirom da su u Unix filesystemu ove temeljne dozvole zapisane na takav način da je nemoguće da se one "pokvare", a da se pri tom nije pokvario i sam file, to je repair permissions besmislen za njih.

Zato ja pretpostavljam da se radi o onim "extended permissions" koje su pohranjene negdje sa strane, iako ne vidim kakvog to ima smisla u ovom kontektstu, jer sve te sistemske fajle su uvijek u vlasništvu samog korisnika koji je aktivan, ili su u vlasništvu root-a (to je glavni, master, neizbrisivi, administratorski, "tata i mama" user svakog Unixa) i s osnovnim dozvolama rw- za world, pa u svakom slučaju onda Extended Permissions nemaju veze (tj. ne bi po mom trebale imati veze).

  • Dijete
  • Posjetitelj
06.09.2008 | 03:02
evo ovo je npr, elokventno i poučno za nekog tko ne zna..
06.09.2008 | 13:39
Možeš misit. Pitala je žena, da li sam se zamjerio Smayoo-i. I zakaj me vrijeđa.
06.09.2008 | 18:10
  • Dijete
  • Posjetitelj
06.09.2008 | 23:27
ping je napisao:
. I zakaj me vrijeđa.


Pa pitanje i jest na mjestu.. jer taj njegov "Kod" zgleda ko onaj stripovski #%$&"! ili gastonovski jbmtmjkbžj.. NHF
06.09.2008 | 23:58


To "Kod" napiše sam Jabučnjak, nemam na to upliva, ja sam samo koristio format za neproporcionalni font.

Inače, čovjeka je zanimalo znati o permissionima i zašto je to čudno pa je dobio objašnjenje.
07.09.2008 | 01:04
Inace, izgleda da Safari to ne prikazuje dobro. U Operi je ok. Nista, istrazit cemo...
07.09.2008 | 09:46
Aha, u tome je stvar... Eh, jbg, sorry, ping, onda nisam ni skužio da te "psujem"

A ti, Riba, nemoj mi sad i ti tu Opera demagogiju prodavat.
09.09.2008 | 18:01
Nije kriv ni smayoo ni safari nego opera i ljudi koji pisu joomlu... znaci kad stavis nesto unutar bb taga code onda ti joomla doda na pocetak i na kraj tog teksta stavi tagove code... e sad ffox i opera taj tag kod tretiraju kao tekst koji cemo prikazat onako kako je napisan u kodu (znaci ako nema br taga za novi red ali ima linebreak simbola dodati novi red)... što nije specificirano od strane w3c-a (znaci to nije po standardu)... dok safari ignorira sve linebreakove jer standard kaze da te u code tagu ti linebreakovi ne zanimaju....i afari naj... jer radi po pravilima a ovi drugi malo varaju...
rjesenje bi trebalo biti da osim code taga bb tag doda i <xmp> tag koji forcea line break u novi red...
09.09.2008 | 21:46
Aha... Ako sam te dobro shvatio, da sam istu stvar postao iz Safarija, onda bi kod bio dobro prikazan i u Operi, i u Safariju?
10.09.2008 | 00:11
Nije stvar u tvom browseru kad salješ nego u interpretaciji joomle i browsera toga što si poslao... znas kako ti kad pises obicni post u forumu onda kad udres enter dva puta on te prebaci dva nova reda... e pa u html-u dva nova reda ne znace nista vec moras napisat </br></br>... joomla tvoj tekst parsira i tamo gdje je nasla line break (ili line feed za one sa pisacim masinama.. ) ubaci </br>. ako taj tekst pejstas iz terminala koji koristi drugaciji LF-line feed ili CR-carriage return (dvije vrste novog reda) onda t joomla nece ubaciti novi red-tag </br>...
e onda tu dolazi browser koji cita kod i naleti na tekst u kojemu je novi red oznacen sa LF ili CR i neki browseri to prikazu kao novi red iako to nebi smjeli jer w3c kaze da ne treba ako nije </br> tag...jedino ako se nalazi unutar <xmp> taga...

E sad ovo je moje skromno samostalno svacanje ovakvog problema jer sam se dosta puta sreo sa njim, i ovako sam ga rjesavao, ali to opet ne znaci da je i ovdje slucaj takav, jer sto više gledam vidim da ovaj code tag ima klasu php koju nigdje u css ovima ne mogu pronac pa vjerojatno javascript oblikuje sve što se nalazi unutar code taga... a mozda safari ne cita taj odredeni javascript kako triba... uglavnom 100 problema, riba sretno... :-D
11.09.2008 | 11:27
boki je napisao:
E sad ovo je moje skromno samostalno svacanje ovakvog problema jer sam se dosta puta sreo sa njim, i ovako sam ga rjesavao, ali to opet ne znaci da je i ovdje slucaj takav, jer sto više gledam vidim da ovaj code tag ima klasu php koju nigdje u css ovima ne mogu pronac pa vjerojatno javascript oblikuje sve što se nalazi unutar code taga... a mozda safari ne cita taj odredeni javascript kako triba... uglavnom 100 problema, riba sretno... :-D


Eto jos jedna stvar na to-do listi, pogledat cu obavezno. Cilj mi je da Jabucnjak dobro radi na Firefoxu/Caminu, Safariju i Operi. Za IE me, hvala bogu, nije i ne mora biti pretjerano briga. Srecom nema tu nikakve javascripte i kemijanja, vjerojatno moram rasmo dodati prave stvari u php CSS klasu i to ce rijesiti stvar....bas sam malo pogledao citava stver je u 'code' tagu sve unutar njega bi se trebalo prikazati doslovno, no trebam provjeriti koje je ispravno interpretiranje toga...no odlutao sam u off topic...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 4 minuta
  • smayoo: Ja ću jedan sok od jabuka, prirodni, mutni. :)
  • Djuro genijalac: Kaj pije jabučnjak? Ja plaćam rundu!
  • Djuro genijalac: Mercedes 1-2 u kvalifikacijama Melbournea!
  • Ender: ranije sam vidjao da linus koristi intel- MB Air. meni je to bilo dovoljno.
  • dpasaric: Linus voli popljuvati Apple, često i opravdano, ali kada on nešto hvali, znači da su zaista odradili dobar posao...
  • hal9000: E da sam i ovo doživio: [link]
  • Performita: Vikalica je još uvijek jednako cool kao prije! Osobito smajlići :)
  • dpasaric: Ma i to isto, ali to će valjda s novim HomePodima i s navodnim HomePadom...
  • zvone: Gdje je novi Apple TV? Nikako da stigne.
  • dpasaric: Javit ću cijene čim ih dobijemo...
  • Borisone: U Italiji Neo kreće od 699 EUR. Kod nas može biti samo više, pretpostavljlam standardnih 70-100 EUR
  • dpasaric: Osvrt na novotarije je na naslovnici, pa slobodno komentirajte!
  • Yonkis: Jeftin u USA, za studoše osnovni Neo je 500$ a koliko će biti kod nas? A tek onaj sa TouchIDom?
  • cavarovobrdo: Očekivao sam vrišteće boje iMac G3. Nekako mi je NEO uređaj za mlađariju, zato veselo. Rado se sijećam svog MacBook black plastenjaka :)
  • drlovric: Meni je Neo bas cool.....kao nekada plasticni Macbook. jeftinij je nego iPhone i odlicna ulaznica u Mac svijet.
  • invictus: Neo? Svašta oni sebi dozvole.
  • accom: ništa od boje ajvara.
  • Yonkis: [link] - Neo? Stvarno Apple, Neo?
  • Borisone: U oglasniku ako nekoga zanima MacBook Air M4 16/512
  • Air: Nadam se ne onaj kupvni crveni nego onaj domaći neodređeno narančasti :)
  • smayoo: Ja već godinama pišem u Apple i pitam kad će napraviti MBP u boji ajvara. :o)
  • cariblanco: Ja kupujem novi MacBook, samo ako ima ponuda u naranđastoj boji
  • cavarovobrdo: Hoće li novi MacBook biti od plastike u bojama sladoleda? Jedva čekam kupit jedan da mi se slaže s majicom ;)
  • drlovric: Idem na 14" sada. Vjerojatno cu zadrzati oba neko vrijeme. M1 Pro radi ko grom.
  • drlovric: Ma dobio neke pare pa moram ih namjenski utrositi na MBP.
  • invictus: Lovriću, čemu to? Jel te ne služi dobro M1 Pro?
  • drlovric: Davore uzimam 14" MBP Pro CTO. Proslijedi molim te cjenike kada dobijes. Tnx
  • invictus: Jebote led, pokidali su sa tih 512GB. :D :D :D
  • VanjusOS: sad baš gledam. Macbook air M5 kreće sa 512gb SSD, vau!
  • invictus: Ma nema eventa, samo su to sve novo ubacili na svoje stranice..
  • VanjusOS: ima li nekakvo predstavljanje, event? može link
  • invictus: A sutra ima je glavno, predstavljanje jeftinog Macbooka Neo..
  • invictus: @dpasaric - oba monitora su 27"
  • invictus: Bili su 999$, sada je 1099$.
  • invictus: Ali su i digli cijenu za 100$, sada je početni model 1099%
  • invictus: Nisu me sa ničim oduševili, jedino pohvalno koliko vidim da Air počinje sada sa 512GB SSD, ostalo samo blagi refreš..
  • dpasaric: Banana totalna, opet nude samo mali 27" model?!?!
  • ZoPaj: novi monitori, mislio sam;)
  • ZoPaj: evo ih… apple.com
  • smayoo: :D
  • drlovric: Imate valjda neki backup :)
  • Gjuroo: Jel netko zapisao kontakte prije nego je tema izbrisana?
  • smayoo: Hvala. Počišćeno. Account je hackiran, admin će ga blokirati
  • jura22: Imate reklamu za prostitutke u firumu!
  • CoffeePod: 90Hz je premalo
  • rusty: 30" na 120Hz
  • Borisone: Bit će 27-inch 5k XDR za cifru veću od 32-inch 6k. Zašto? 90Hz!
  • dpasaric: Veliki Studio Display, a ne da nude samo hiperskupi XDR
  • rusty: I ja, ali sam rezerviran s očekivanjima. bilo bi lijepo da konačno ATV izdaju novi, ali i novi Studio Display će biti najs :D
  • dpasaric: Danas Apple ima objave novih proizvoda, jedva čekam! :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.56 Seconds

Provided by iJoomla SEO