Giga Chrome
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Giga Chrome


12.11.2023 | 23:24
Chrome nakon nekog vremena postane ogroman. Prostor koji zauze na disku je često van pameti.

Primjetio sam danas da mi je folder Applications pretjerano narastao po pitanju gigabajta pa sam išao gledati što je potrošilo 80 GB.

OK, prvo sam naletio na instalaciju Venture koju na tom kompu nisam nikad pokrenuo a zatim je uslijedio šok vezan uz Chrome: 32 GB. Ispada da Chrome nakon svakog updatea čuva dvije do tri zadnje verzije ali naravno, taj proces u jednom trenu zapne pa više nikad ništa ne briše i tako se nakoti desetak i više starih verzija.

Na jednom kompu sam bacio Chrome u smeće i ponovo ga skinuo a zatim sam na drugima otvarao sadržaj aplikacije i ručno pobacao stare verzije.

Kako bilo, nakon eliminacije instalacije Venture i debelog Chroma sad mi je Applications folder 38GB. Nisam primjetio da se ovo spominjalo na Jabučnjaku pa pišem da si i drugi provjere.
13.11.2023 | 06:00
Nemas brige. Malo tko na macOS-u koristi Chrome. Firefox ili Operu da, uz Safari naravno.
13.11.2023 | 08:30
jura22 kaže:
Nemas brige. Malo tko na macOS-u koristi Chrome. Firefox ili Operu da, uz Safari naravno.

Izvor?
13.11.2023 | 10:01
Igore, hvala ti što si svoje iskustvo podijelio ovdje. Osobno ne koristim Chrome jer ga smatram dugoročno opasnim spywareom, ali ovo je u svakom slučaju korisno znati.
13.11.2023 | 10:51
Igore hvala na upozorenju, na sreću, kod mene je situacija bila pod kontrolom (samo 478 kb) jer Chrome koristim samo za potrebne testove webova.

No, imam za podijeliti iskustvo kod klijenta koji je koristio Gmail account putem Appleove Mail aplikacije (znači sve bi trebalo biti legit i smooth), ali iz nekog razloga mailer nikada nije brisao što je trebao brisati i kao da je u petlji skidao jedno te isto više puta i sve to skladištio i to je stvaralo neviđene fileove na disku, znači single file veličine 780 GB (da GIGA!), naravno to je cijeli stroj potpuno blokiralo. Počistio sam sve, sredio sve od nule i nakon pola godine stvar se ponovila, ali smo djelovali na vrijeme, pa sam sve počistio već kod 250 GB i tada smo odustali od tog setupa i rekao sam klijentu da Gmail koristi onda samo kada mora i iz browsera, a ostale "normalne" mailove u Mailu. Ne znam ide li to na račun Applea ili Googla, ali kladio bih se na ove druge.
13.11.2023 | 11:07
Ja se pak kladim na Mail.app, ne znam kako mail server moze isprovocirati mail klijent da se tako ponasa, a ako i moze to je opet problem klijenta. No i Gmail i Mail.app su otprilike tu negdje.
13.11.2023 | 11:28
smayoo kaže:
Igore, hvala ti što si svoje iskustvo podijelio ovdje. Osobno ne koristim Chrome jer ga smatram dugoročno opasnim spywareom, ali ovo je u svakom slučaju korisno znati.


Ma i ja najviše volim Safari ali neke stranice ne žele uredno raditi sa Safarijem tako da imam i FF i Operu pa kombiniram. Možda je uzrok problema s Chromom to što sve svoje kompove radim od starijih pa je tako moj 2011 Air bio osnova za 2013 Air na temelju čijeg TimeMachine backupa je nastao 2015 Air itd.

S druge strane, googlanje pokazuje da je problem uobičajen, a vidim da se zna napuhati i na Android telefonima. Stvarno su genijalci.

Na iPhonu nemam Chrome pa ne znam kako se tu ponaša iako se ne bih iznenadio da raste malo po malo tijekom vremena.
13.11.2023 | 12:15
Riba kaže:
Ja se pak kladim na Mail.app, ne znam kako mail server moze isprovocirati mail klijent da se tako ponasa, a ako i moze to je opet problem klijenta. No i Gmail i Mail.app su otprilike tu negdje.


Vi'š, ovo je zanimljivo. Sad sam išao pogledati Mail.app jer u njemu imam iCloud i još 3 googlove mail adrese / accounta, ali ne primjećujem nikakve "anomalije". Svezajedno je manje od gigabajta...

Chrome imam samo na službenom laptopu sa windowsima, ali svakako korisno za znati...
13.11.2023 | 15:01
Ja za privatne mailove koristim Spark, a za poslovne Gmail klijent. Nemam problema.

Nesto me ranije zezao sa Mail.app jer rudimentalne neke stvari su mi nedostajale, pa sam instalirao Spark.

Kanim se da mu opet dam sansu.

P.S. Moj Chrome je 2.8GB. Jel to previse?
13.11.2023 | 16:38
drlovric kaže:
P.S. Moj Chrome je 2.8GB. Jel to previse?


Desni klik na Chrome -> Show package contents -> Contents -> Frameworks -> Google Chrome Framework.framework -> Versions

Ako je više od dvije briši one najstarije. Ja sam imao 74 na zadnjem gdje sam brisao a čini mi se da sam na ovom prvom našao stotinjak ili više.
13.11.2023 | 16:52
dpasaric kaže:
Igore hvala na upozorenju, na sreću, kod mene je situacija bila pod kontrolom (samo 478 kb) jer Chrome koristim samo za potrebne testove webova.


Nadam se samo 478MB jer ak su kilobajti onda imaš beta verziju iz 2008.
13.11.2023 | 20:13
Bile 4 verzije i Current. Obrisem dvije najstarije, sad je 1GB manji

Hvala!
14.11.2023 | 02:38
Riba kaže:
Ja se pak kladim na Mail.app, ne znam kako mail server moze isprovocirati mail klijent da se tako ponasa, a ako i moze to je opet problem klijenta. No i Gmail i Mail.app su otprilike tu negdje.


Nikada to nisam sreo niti na jednom Macu koji koristi Mail, a održavam ih hvalabogu doslovno stotinjak. No, slažem se da je u konačnici to problem Maila - jer bi on morao imati način kako sačuvati sam sebe od nekakvog poludjelog protokola ili pravila koja Google možda eksterno nameće. No, na istom Macu u istom Mailu su svi drugi non-Google računi najnormalnije radili, bez ikakvih anomalija. Za tango treba dvoje...
14.11.2023 | 06:26
Mail.app se do macos 10.13 čudno ponašao sa svim IMAP serverima i trebalo je ručno održavati "higijenu" online foldera, posebno inboxa, ako im je veličina išla preko 1GB. Takvo što kao što opisuješ s gmailom nisam doživio nikad, ali bilo je raznih sr..., a najčešće bi mu se rasturio index, ponekad bi krenuo downloadati cijeli inbox ispočetka, znalo mu je jako dugo trebati da kompletira pretragu, a znalo se dogoditi i da je pretraga manjkava bez ikakvog jasnog razloga (da ne nađe nešto što je morao naći).

Sa 10.13 se značajno popravio, a verzija koju trenutno koristim (Ventura) nema nikakve više mušice, osim što, kad je online inbox jako velik (5+ GB), ponekad mu treba i do 10 sekundi da prikaže sadržaj odabranog maila.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 4 minuta
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.17 Seconds

Provided by iJoomla SEO