Macbook M1 kratice za zagrade na tipkovnici
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook M1 kratice za zagrade na tipkovnici


27.08.2022 | 16:18
Molim koje su kratice za sve vrste zagrada?

znači sljedeće:
{}
[]

Probao sam neka rješenja, ali ne radi: discussions.apple.com/thread/7418604
27.08.2022 | 18:29
probaj www.ergonis.com/products/typinator/

Ja sam sve kratice napravio s tim.
27.08.2022 | 18:41
dean32z kaže:
Molim koje su kratice za sve vrste zagrada?

znači sljedeće:
{}
[]

Probao sam neka rješenja, ali ne radi: discussions.apple.com/thread/7418604


Ovisi o tome koji keyboard layout koristis?
27.08.2022 | 19:12
U System Preferencesima otvori Keyboard preferences - Uključi "Show keyboard and emoji viewer in menu bar".
U meniju, gore desno zatim odaberi Keyboard Viewer i daj si oduška. Stisni alt i vidi jel to što tražiš ponuđeno, dodatno pritisni shift, igraj se.

Inače je na HR tipkovnici alt + Š odnosno Đ za [], a alt + shift + Š, odnosno Đ za {}
27.08.2022 | 19:56
Ne. To je na "Croatian" tipkovnici. Na "Croatian PC" tipkovnici je layout kao na PC-u (ne znam ga napamet, nešto kao alt+N i alt+M za jedne zagrade, alt+F i alt+G za druge, tako nekako).
27.08.2022 | 21:25
Ja nemam M1 mini ali na Intel Miniju sa mac OS Mojave (10.14.6) i Hrvatski-PC mi radi ovako kako kaže Vanjuška.
28.08.2022 | 05:11
Evo, da prebrojimo konju zube...
Ovo je Croatian-PC layout s pritisnutom ALT tipkom, macOS Mojave 12.5.1

IMG_6912Large.jpeg


Ovo je Croatian layout s pritisnutom ALT tipkom:


IMG_6913Large.jpeg


a ovo je Croatian layout s pritisnutim ALT i SHIFT tipkama:


IMG_6914Large.jpeg
28.08.2022 | 05:14
Ekran slikan mobitelom jer ne možeš aktivirati screenshot dok držiš ALT i SHIFT da prikažeš layout

Elem, Croatian-PC layout potpuno odgovara windows ili linux hrvatskom layoutu. Mislim da je to od 10.15 naovamo, ali nisam siguran.

Croatian layout je klasični Apple hrvatski layout, dakle QWERTY, ne QWERTZ, uglate zagrade su ALT Š i ALT Đ, a vitičaste su ALT+SHIFT Š i ALT+SHIFT Đ
28.08.2022 | 10:25
smayoo kaže:
Ekran slikan mobitelom jer ne možeš aktivirati screenshot dok držiš ALT i SHIFT da prikažeš layout


Kako ne mozes, sto ne radi delay? Samo aktiviraj screenshot iz terminala i dodaj -T sa koliko sekundi delaya zelis.

EDIT: Pardon, primjetio sam typo, mora biti caps T za delay, malo -t ce ti dati nesto drugo, mislim za definirati filetype.
28.08.2022 | 10:32
Eto, sad sam i to naučio.
28.08.2022 | 12:54
System preferences > Keyboard > Input Sources

Tamo sve vidiš. M1 ne bi trebao činiti razliku.
28.08.2022 | 14:30
smayoo kaže:
Ekran slikan mobitelom jer ne možeš aktivirati screenshot dok držiš ALT i SHIFT da prikažeš layout

Elem, Croatian-PC layout potpuno odgovara windows ili linux hrvatskom layoutu. Mislim da je to od 10.15 naovamo, ali nisam siguran.

Croatian layout je klasični Apple hrvatski layout, dakle QWERTY, ne QWERTZ, uglate zagrade su ALT Š i ALT Đ, a vitičaste su ALT+SHIFT Š i ALT+SHIFT Đ


Ja sam uspio napraviti sliku ekrana jer mi je u Docku pa dok držim Alt ili Shift+Alt mogu mišem aktivirati slikanje ekrana iz Docka. I sada sam probao na istom mjestu su te zagrade neovisno koju tipkovnicu odaberem:

Sistem je Mojave 10.14.6:

Slikazaslona2022-08-28u15.23.30.png


Hrvatski-PC:


Slikazaslona2022-08-28u15.20.13.png


Slikazaslona2022-08-28u15.19.37.png


Hrvatski:

Slikazaslona2022-08-28u15.22.10.png


Slikazaslona2022-08-28u15.22.27.png


Kako je na novijim sistemima ne znam, nadam se da nisu i to išli mijenjati.
28.08.2022 | 15:30
Ali jesu. Kako sam napisao, mislim da je promjena nastala na 10.15. I meni je logično da jest, jer Croatian-PC layout je, otkad su ga uveli na 10.6 (ako se ne varam, ili možda na 10.8) bio pol miš - pol 'tić, kako bi se reklo kod nas. Definitivno to nije odgovaralo hrvatskom layoutu na PCu. Sada je to - točno to.
28.08.2022 | 16:51
Zato sam i napisao - na HR tipkovnici. Ne koristim Croatian PC, već Croatian, s obzirom da je i fizički layout takav.
30.08.2022 | 10:42
Vanjuška kaže:
U System Preferencesima otvori Keyboard preferences - Uključi "Show keyboard and emoji viewer in menu bar".
U meniju, gore desno zatim odaberi Keyboard Viewer i daj si oduška. Stisni alt i vidi jel to što tražiš ponuđeno, dodatno pritisni shift, igraj se.

Inače je na HR tipkovnici alt + Š odnosno Đ za [], a alt + shift + Š, odnosno Đ za {}


Hvala, to sam trazio!

Kad smo kod shortcut-a, koji je shortcut za pipe? |
30.08.2022 | 11:15
Alt+shift+Ž
Napisao ti je Vanjuška kako se otvori keyboard viewer. Možeš sad i sam vidjeti kako se dobivaju svi ostali znakovi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 2 sati
  • dpasaric: Cijene su ti iste kao u Švicarskoj, kada to prihvatiš, sve bude jednostavnije! :)
  • ping: @drlovric Geneva?
  • ping: A
  • drlovric: Jucer sam stigao a vec sam blago sokiran hrvatskim cijenama. Neke stvari vrijedjaju inteligenciju, ali valjda se brzo naviknem :)
  • smayoo: O, brate, kakav pacijent.. :)
  • dpasaric: Joj on je inače lud tip, ali ovo je skroz fora! :)
  • drlovric: Kakva bolest od videa :) [link]
  • dpasaric: Novi mega-članak na naslovnici! Nije za svakoga, ali za one koji to vole bit će poslastica! :)
  • zoranowsky: Također!
  • vicko: Pridružujem se čestitkama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • roPeD: Pokrenuo temu u Softver forumu
  • smayoo: Piši u forum i probaj biti jasniji
  • roPeD: Lijepo molim
  • roPeD: Jel bi netko znao prebaciti onaj nas stari Mini Rijecnik da ga mozemo koristiti sa novim operativnim sustavima i M chipovima
  • roPeD: Pozdrav svima
  • drlovric: Zasto instalirate bete na aktivne uredjaje koje koristite svaki dan :/ Mozda je bolje da ti je bankarstvo prestalo raditi, nego da radi nesto sto ne znas :)
  • ZeljkoB: iOS18 dev beta kad je izasao nije polomio nista, ali 17ica je ubila ZABA app...
  • dpasaric: Meni to zvuči kao logična prva stvar koja će se polomiti.
  • ZeljkoB: Je li tko probao iOS26, a da mu ZABA app i dalje radi OK?
  • hal9000: Sretan rođendan i dobrodošao u klub!
  • drpongrac23: Hvala svima!
  • ping: Sretan rođendan
  • dpasaric: Sretan ti! :)
  • zoranowsky: Sretan ročkas!
  • Yonkis: Sretno ti rođendanovo!
  • smayoo: Sretan ti rođendan! :)
  • drpongrac23: Danas sam ušao u 5-u DEKADU ŽIVOTA!!! Živjeli svi!!!
  • hal9000: [link]
  • Riba: Odnio vrag prisu!
  • hal9000: Za 30-ak godina većina nas ni neće više biti živo pa koga briga za responsive site! :D
  • Borisone: Ma nije to, nego se sada početna stranica učita u tren oka. Treba bar 3-4 sekunde da bi bilo moderno.
  • Riba: Uostalom, nije Jabucnjak neresponsivan nego je vama ekran premalen! :-D
  • dpasaric: I nisi boomer, ti si gen X! :)
  • dpasaric: Zašto bi itko išao na ovaj tip weba s mobitela? :)
  • Riba: Hoce, vec je u pripremi godinama ali je implementacija malo zapela...plus sto ne pomaze sto ja boomer nikada ne idem na jabucnjak sa mobilnog uredjaja. :)
  • CoffeePod: Jabucnjak*
  • CoffeePod: Hoce li Jabuvnjak ikad dobit reponsive sajt?
  • cariblanco: Danas smo u Osijeku, možda shebali turističku sezonu :D
  • dpasaric: Slijedi uskoro osvrt na naslovnici...
  • Air: ...a Applevom slučaju iako te fore drugi telefoni imaju već godinama, ali kad to Apple napravi mi bi se trebali diviti tome kao toploj vodi.
  • Air: Meni Keynote izgleda kao kad Trum hvali samo sebe i svoje odluke kao ono baš najbolje, iako ga je cijeli Svijet popljuvao...
  • drlovric: Na Mac, Spotlight je odlican, kao i boja foldera (konacno) :)
  • drlovric: iPad je odlicno profitirao. Ako sve ovo ne zakljucaju za najnovije modele only :)
  • Riba: Keynote mi je kao neka epizoda Teletubbiesa.
  • Riba: Gledam taj WWDC i razmisljam kako su teme o umiranju mozda privlacnije. :-D
  • dpasaric: Idemo mi na ljepše teme, WWDC je za sat vremena! :)
  • dpasaric: Sve pet, ali nije li zanimljiva statsitika da je od zadnjih 30-ak (toliko pratimo na jednoj internoj grupi objave u medijima) sportaša, umjetnika i ostalih poznaith osoba koje su iznenada umrle, uzorak cijepljenih 100%. A znamo da je kod nas situacija bila cca 50:50, znači nešto lomi statistiku. Evo, samo to primjećujem.
  • smayoo: To što nije u javnosti poznato što je prethodilo njegovoj smrti, ne znači da nije prethodilo ništa čega bi ta smrt bila logičan i sasvim vjerojatan ishod. Moj pokojni stari je umro u 59. godini i svima koji ga nisu jako dobro znali je to bilo "iznenada". Nas koji smo mu bili bliski nije baš *iznenadilo*, iako nam je bilo teško i bolno.
  • Riba: Obrati paznju na nepoznate osobe poput mog oca koji ne uzima lijekove kako je propisano, odbija ici na kontrole, jedva je izvukao zivu glavu nakon srcanog udara pred par godina i jos hoda naokoo unatoc tome sto se cak i cijepio. Znanost bi se trebala na takve slucajeve usredotociti. :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.04 Seconds

Provided by iJoomla SEO