CleanMyMac - korisno ili ne?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

CleanMyMac - korisno ili ne?


04.10.2021 | 09:04
Pošto sam još zelen u ovom svijetu zanima me korisnost i ispravnost CleanMyMac X programa za čišćenje itd... nekoliko kolega ga koristi i hvali do neba i nazad, drugi ga nemogu ni smisliti. Na Reditu također sam dosta komentara pročitao da je obično smeće od programa koje nikom ubiti na MAC-u ne treba.
I sam vidim veliku razliku kod prikaza "slobodnog RAM-a" u njemu i na Activity monitoru.

Volio bih čuti više mišljenja onih koji su već duže vremena u ovom lijepom ekosustavu, hvala
04.10.2021 | 09:19
A nečeš ni tu dobit bolje recenzije od pljuvanja
Ja ga koristi na sva tri mac I nemam zamjerke,sve radi dobro
04.10.2021 | 09:23
I jel ti normalno prikaziva slobodan RAM kao ili slično kao na Activity monitoru ili ti blesira da ti je slobodno 50-80mb samo?

Mislim, ne očekujem ništa, želim ono realno je li pouzdan za tako neke stvari ili je obični scam kao većina u prikazu tako nekih stvari.
A s druge strane korisnost čišćenja junk fileova i ostalih gluposti kao optimizacije itd.
04.10.2021 | 09:27
motif kaže:
A nečeš ni tu dobit bolje recenzije od pljuvanja
Ja ga koristi na sva tri mac I nemam zamjerke,sve radi dobro


Mislis sve sto prikazuje da je "odradio", prikazuje dobro... a sto zaista radi, nemas niti sam pojma Kako theblack4 rece, po CleanMyMac, RAM-a slobodnog koliko ti dusa hoce, kad on to ocisti, onda upalis Activity Monitor, kad ono.... I tako...
04.10.2021 | 09:36
Mislio sam pretežito na ovu razliku

CMM prikazuje kao da je samo 1GB slobodan nakon akcije "free up" da očisti RAM kao, a na AM stoji da je samo 2.73GB zauzeto.
Znam da 8GB nije mnogo memorije itd itd, ali razlika im je malo prevelika i nekako nemam pouzdanja da CMM to prikaziva kako stvarno stanje je.

A radi se Macbook Air M1 8GB RAM 512SSD

P.S. - bilo je u žutom jer radim u Lightroomu pa sam ga ugasio prije SS-a
Prilozi:
04.10.2021 | 09:59
Moonlike kaže:
motif kaže:
A nečeš ni tu dobit bolje recenzije od pljuvanja
Ja ga koristi na sva tri mac I nemam zamjerke,sve radi dobro


Mislis sve sto prikazuje da je "odradio", prikazuje dobro... a sto zaista radi, nemas niti sam pojma Kako theblack4 rece, po CleanMyMac, RAM-a slobodnog koliko ti dusa hoce, kad on to ocisti, onda upalis Activity Monitor, kad ono.... I tako...


Večinu odradi,a sta ne odradi odradim ja ručno.
04.10.2021 | 10:19
Sve te "housekeeping" aplikacije su prikriveni malware. Kloni ih se, osim što su nepotrebne, potencijalno su i štetne.
04.10.2021 | 11:16
Koliko sam shvatio,niti google chrom,niti microsoft office,i slični nisu dobro došli na mac osx,zanima me zašto?
04.10.2021 | 11:23
smayoo kaže:
Sve te "housekeeping" aplikacije su prikriveni malware. Kloni ih se, osim što su nepotrebne, potencijalno su i štetne.


Potpisujem.
04.10.2021 | 11:24
motif kaže:
Koliko sam shvatio,niti google chrom,niti microsoft office,i slični nisu dobro došli na mac osx,zanima me zašto?


Ovi nisu dobro dosli nigdje a ne samo na macos, ali netko Chrome voli a netko drugi Office treba...

Chrome zato jer je Googleov spijunski alat, a za Office ne znam, ja ga vidim kao nuzno zlo ako ti bas treba.
04.10.2021 | 11:39
MS Office je zadnji puta bio pristojno upotrebljiv u verziji 2003 (za Windows). Sve nakon toga je sve gore i gore, napuhano, bugovito, nestabilno... katastrofa. Da ne kažem da je konkretno Excel već 5-6 godina u razvojnom zaostatku u odnosu na LibreOffice Calc koji je DONATIONWARE. Dakle, napredniji je po analitičkim i proračunskim funkcijama, i to BITNO, u odnosu na MS Excel (pa i u odnosu na OpenOffice Calc).

I, kako reče Riba, nema to veze s Macom, MS Office ne valja ni na jednoj platformi. Govno.
04.10.2021 | 12:25
CleanMyMac X (koristio sam ga i testirao duže vrijeme) radi točno za što je namijenjen. Problem je što macOS sasvim drugačije funkcionira od Windowsa gdje su korisnici naučili da tamo treba nešto čistiti, pa to rade i na macOS-u.
99% svega što CleanMyMac odradi može se odraditi i na macOS-u bez pomoći nekog programa izravno kroz GUI ili uz pomoć naredbi u Terminalu.
macOS je najbolje koristiti i ne opterećivati se raznim statistikama poput slobodne radne memorije. Recimo ako macOS nije baš odmah oslobodio memoriju, a nama je hitno (nisam se još našao u takvoj situaciji), onda upišeš ovo u Terminal
sudo purge


Ako baš nešto zapne i potrebno je čišćenje sistema (vrlo, vrlo rijetko) postoje bolji i besplatni alati za to poput Onyx-a. Plus s njim se mogu i namjestiti neke teže dostupne postavke ako se ne želi isto odraditi kroz Terminal.
04.10.2021 | 14:03
Kad smo već kod alata za čišćenje, ima li nešto što pročešlja ~/Library i /Library i makne zaostatke od obrisanih aplikacija .... naime većina aplikacija za Mac nema uninstaller .... pa mi se tu nakotilo smeća .... a ručno tražiti je tlaka. Npr isprobavao sam razne VPN klijente dok nisam našao što radi .... pa ostalo smeća od instalacija jer svaki mora nešto dodati i u te foldere, a aplikacije sam uredno obrisao ... a takvih aplikacija koje sa "isprobavao" ima još ....
04.10.2021 | 14:29
Piko kaže:
Kad smo već kod alata za čišćenje, ima li nešto što pročešlja ~/Library i /Library i makne zaostatke od obrisanih aplikacija .... naime većina aplikacija za Mac nema uninstaller .... pa mi se tu nakotilo smeća .... a ručno tražiti je tlaka. Npr isprobavao sam razne VPN klijente dok nisam našao što radi .... pa ostalo smeća od instalacija jer svaki mora nešto dodati i u te foldere, a aplikacije sam uredno obrisao ... a takvih aplikacija koje sa "isprobavao" ima još ....


Ne znam sto bi procistilo vec "nakoceniog" smeca koje ostaje prilikom brisanja aplikacija. Ali, da se to sprijeci, preporucam AppCleaner, preko kojega odradis deinstalaciju, odnosno isti pronade svo to smece po raznim folderima i obrise sve, tako da nema zaostataka.

freemacsoft.net/appcleaner/
04.10.2021 | 14:42
Znači neki suma sumarum je da će napraviti određeni posao za što je osmišljen ali da je nepotreban
04.10.2021 | 15:15
theblack4 kaže:
Pošto sam još zelen u ovom svijetu zanima me korisnost i ispravnost CleanMyMac X programa za čišćenje itd... nekoliko kolega ga koristi i hvali do neba i nazad, drugi ga nemogu ni smisliti.


Ovi koji ga hvale su vjerojatno bivši korisnici windowsa koji su navikli na takve programe. Taj app je anatema svemu Mac like.
Preporučio bih OnyX i/ili Cocktail

Oba su tu već jako dugo za razliku od CleanMyMac i ne koriste te njihove jeftine reklamne fore za plašenje ljudi.
04.10.2021 | 15:18
motif kaže:
Koliko sam shvatio,niti google chrom,niti microsoft office,i slični nisu dobro došli na mac osx,zanima me zašto?


Za Office su ti rekli već, ja ga koristim jer moram.
Ali Chrome? Ptice na grani znaju da osim što je špijunsko govno koje služi da nahrani Google svime što radiš, gledaš, s kim komuniciraš (dopuštam da te baš briga za to, znam hrpu takvih ljudi), važnije je da je loše i aljkavo napisana aplikacija koja troši resurse uzalud.
Resurse tipa 2 do 3 sata kraće trajanje baterija na laptopu, jer eto, jebe im se za tvoju bateriju. Ta dva su najvažnija razloga da se izbjegava taj program.
04.10.2021 | 17:14
Ja sam svježi Windows korisnik koji je došao "to the dark side"
Tobože kući je PC i dalje zastupnik svega, M1 Air je novi radni konj putnih formata

Okušat ću se malo sa OnyX-om da vidim kakav je i što je, CleanMyMac je ono što većina i traži, simple to use i estetski lijep, a pošto ga nema FREE mora i valjati, jer sve što košta - valja, tako se kaže.

A vidim nitko ne preporučuje niti spominje CCleaner, na PC-u mi je on zakon, za MAC znam da nije potrebam kao ni ostali navedeni, ali korisnost njegova naprema ovim ostalim navedenim app?

Na MAC-u samo Safari, na PC Chrome (i sve znam, uzalud nam bilo što jer svi sve prate, a Google je u svemu...)
04.10.2021 | 17:46
Prvi put sam čuo za CMM kad mi je usred surfanja iskočila njihova reklama, napravljena da izgleda kao Mac OS error prozor - "Mac se usporio, bla bla".
Takvu taktiku imaju samo spyware smeća. To ne ide na moje strojeve

A Chrome, slobodno ga koristi i na laptopu, tako da imaš sve usklađeno s oba računala, bookmarke i to. Jedino računaj da će ti puno brže potrošiti bateriju.
04.10.2021 | 18:36
Vanjuška kaže:
Prvi put sam čuo za CMM kad mi je usred surfanja iskočila njihova reklama, napravljena da izgleda kao Mac OS error prozor - "Mac se usporio, bla bla".
Takvu taktiku imaju samo spyware smeća. To ne ide na moje strojeve

A Chrome, slobodno ga koristi i na laptopu, tako da imaš sve usklađeno s oba računala, bookmarke i to. Jedino računaj da će ti puno brže potrošiti bateriju.


To sam i ja (budala) govno probao, pa ga bacio u nepovrat.
04.10.2021 | 18:39
Nemam pojma što je ccleaner. Prvi put čujem za to. I fkt nemam pojma što bi svi ti programčići mogli pametno i korisno raditi na macOSu. macOS nema registry, nije organiziran da ga neki zaostali clutter može usporiti. To je unix ispod haube. Da, ostane nekog zauzetog mjesta na disku od tih zaostalih datoteka u ~/Library. Jednom sam išao to sve pješke pregledati i počistiti što je nepotrebno. Tamo negdje, kad sam prelazio s 10.8 na 10.11. Iz znatiželje, više nego iz potrebe. Nakon pomnog češljanja, izbrisao sam na desetke foldera odande, skupa sa svime u njima. Kad sam pogledao ponovno koje je zauzeće diska, ustanovio sam da sam oslobodio nešto kao (ne sjećam se točno) - 10 MB? WTF? Na disku od 500 GB. 0,002% Ma daj...
05.10.2021 | 16:41
Znači stvarno sve niškorist
Ok, dileme smo riješili oko takvih programa, zahvaljujem svima na vremenu i mišljenju
05.10.2021 | 19:37
To što on radi može fino napraviti i spartanski Disk Diet, probaj njega.
06.10.2021 | 05:55
DaisyDisc.
06.10.2021 | 07:45
Jbt... šta ste se razbacali sa raznim a u biti istim alatima,ali bitno da clean my Mac nije nešto ali ovi ostali kojih ni nema u app store su zakon,i rade posao... Profesionalizam,Živio nam jabučnjak..
06.10.2021 | 08:06
Jbg. Kad se nekome objašnjava nešto a on. Nije problem u poslagivanju i sortiranju problem je u načinu na koji se to radi. CMM usporava Mac-a svojim algoritmom i radi bog zna šta još, ovdje radiš "sve pješke".
06.10.2021 | 08:33
Ja nisam primjetio nikakvo usporavanje nakon instalacije cmm,tako da su to priće rekla kazala
06.10.2021 | 09:32
motif kaže:
Profesionalizam,Živio nam jabučnjak..


Kakav "profesionalizam"? Ti misliš da je netko ovdje plaćen za to što radimo? Ako ti se ne sviđa tu, nitko ti ne brani da se više nikad ne vratiš.
06.10.2021 | 10:35
Evo moje profesionalno neplaceno misljenje nakon sto sam odvojio 20 minuta da isprobam CMM.

Skinuo za tekucu verziju i pustio ga da napravi svoje. Rezultat je sljedeci:

- Cleanup je nasao 7.91 GB of "unneeded junk", od cega 6 GB spada na user cache, od toga najveci dio na cache web browsera. Bas pravo iznenadjenje. Skrenuo bih paznju da iako se nece nista dogoditi ako obrises cache (sto se moze napraviti i iz browsera), nikako to ne bih nazvao "unneeded junk" (!). Cache ima svoju funkciju, a ako ga redovno brises (zato jer ce se tajk cache redovno puniti) glavni rezultat ce biti da ce to browsanje i rad u aplikacijama biti sporije. Toliko o "ubrzavanju vaseg Maca". Ako netko nema par GB na disku za cache, onda neka kompletno iskljuci cache u browseru. Nasao je i "email attachments", ali samo one koji su u Mail.app koji ne koristim. Takodjer, ne znam zasto bih brisao mail attahmente, mailovima se treba baviti iskljucivo iz mail klijenta.

- Protection je navodno nasao 3 "potential threats". Prvi je neki command line executable u download folderu koji se ne moze ni izvrsiti i kojeg sam downloadao tko zna kad i zasto, ali sam prilicno siguran da nije dio "UtilitySearch" kako CMM sugerira. Drugi su nekakvi plugini koji su dio Spigot Adwarea sto stoji, ali se radi o plugin fileovima na disku koji su davno uklonjeni iz browsera. Treci threat je xml file u kojem su definicije valuta od nekog konvertera kojeg sam jednom davno koristio. Nema bas nista opasno u tome ali hajde, ustedit cu 8 KB prostora na disku ako to maknem.

- Speed mi je predlozio da "Run maintenance script" koje se za neupucene i tako automatski izvrsavaju dnevno od OS X 10.6 na dalje. Drugi je savjet da napravim "flush DNS cache". Uz to sto ce se povremeno flush sam napraviti, ako googlate "macos flush dns cache", prvi link vas vodi na naseg starog prijatelja MacKeepera. Treci savjet je "Free Up RAM". Kako je netko vec spomenuo ista stvar se moze postici i jednostavnom naredbom iz terminala ali zasto? Ne da mi se sada traziti ali u nizu od sjajnih clanaka na ArsTechnici koji su dokumentirali svaki verziju macOSa je objasnjeno zasto macOS agresivno koristi memoriju by design i da to ne znaci da je nema dovoljno jer ce ista biti realocirana ako je to potrebno.

Dobra vijest je sto CMM nije malware i lijepo izgleda. Preostaje pitanje vrijedi li vam ovo 90 USD jednokratno ili 35 USD godisnje + dijeljenje vasih podataka sto barem jasno pise u privacy policy.
06.10.2021 | 11:18
Ja koristim CleanMyMac vec godinama i nisam dosad imao nikakvih problema. A razlog zasto sam ga poceo koristiti jest malen kapacitet SSD-ova prije par godina. Tad je svaki gigabajt sistemskog diska znao dobro doci Naravno, nekakve nepotrebne optimizacije i skripte sam iskljucio i ne koristim jer nema potrebe za tim.

Jedna od korisnijih mogucnosti je brisanje nepotrebnih jezicnih komponenti iz appova sto zna ustediti dosta mjesta. Naravno, danas u doba povoljnih SSD-ova nije vise toliko potreban, a vecini usera nije potreban uopce.

Sto se tice korisnickih podataka naravno da je blokiran Little Snitchom.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 14 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO