Što donosi domaći AppleStore?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Što donosi domaći AppleStore?


06.04.2004 | 12:04
Što kažete na ovu vijest? Iz usputnih razgovora sam primjetio da su mnogi ovo dočekali kao veliko iznenađenje - mnogi su mislili da se to neće dogoditi još godinama jer smo premaleni da bi to funkcioniralno na USA način. Drugi pak kažu da je krajnje vrijeme za ovaj potez i da bi to moglo živnuti prodaju Macova u Hrvatskoj koja je opasno podbacila. Treći su pak zabrinuti za svoj dio kolača jer ovo je jasan korak u smjeru centralizacije. Ionako stalno čitamo o frustraciji nezavisne Apple maloprodaje u USA, ali i drugdje (zadnji slučaj je pobuna na Novom Zelandu).

No, što u svemu tome čeka nas - Mac korisnike? Da li će ovo značiti niže cijene? Izgleda da ne. Da li će postojati kvalitetne built-to-order opcije? Izgleda da ne - za sada se kao dodatne opcije nudi samo zasebna dodatna oprema kao Airport ili iSight. Da li će podrška biti bolja? Vidjeti ćemo...

Što vi predviđate?
06.04.2004 | 12:54
Mislim da bi cijela priča oko kupovine Apple opreme preko interneta bila puno smislenija kad bi zbilja cijene pale i kad bi se ponuda proširila i na proizvode koji nisu baš Apple ali bi svima dobro došli a ne da moramo tražiti po PC dučanima ili dovlačiti izvana sami. (Primjer: Par desetaka Radeona 7000 mac bi se brzo prodalo)
06.04.2004 | 13:09
Istina, kod nas gdje ne postoje specijalizirane Mac firme s gomilom dodatne opreme po pristojnim cijenama, večina "običnih" korisnika se snalazi i memoriju, diskove, optičke uređaje, grafičke i druge PCI kartice kupuje po Wintel dućanima. Onda se to samostalno ugrađuje, kartice se "flashaju", a za drugu opremu traže driveri i informacija da li je uopće kompatibilna s Macom.

Ono što je uvijek bila boljka Applea vani, a i kod nas, su bezobrazne cijene memorije. Zna se da se Mac uvijek kupuje s minimalno memorije, a onda se ista kupi sa strane. Da, da, oni koji prodaju takve skupe "posebno garantirane za Mac" će reći da "obične" memorije iz drugih trgovina nisu pouzdane, da ne rade kako treba, ali to je prema mojem, mogu reći jako bogatom iskustvu, običan "bullshit" - kako bi Ameri rekli. Memorija je ili ispravna ili nije. Treba odabrati prikladnu i to je to. Ne znam broja strojeva koje sam upgradeao third-party memorijom i baš nikada nisam imao problem. Ako je bila pokvarena, to se vidjelo u prvih 5 minuta.

No, kao i sve, širenje ponude u AppleStoru na takve proizvode, imalo bi svoju drugu stranu. Naime, ponudom dodatne i zamjenske opreme, procesorskih upgradea i slično dolazi do kanibaliziranja prodaje novih strojeva, a uvoznik ima najveći profit upravo od toga. Prodati što više uz što manje problema i uz što nižu cijenu podrške i ostalih popratnih aktivnosti. Logika je jednostavna i ekonomski opravdana, ali je pitanje da li je ispravna na duži rok i da li zapravo dovodi do urušavanja Mac tržišta i baze korisnika. Naše tržište je specifično, daleko siromašnije i ako se misli ići na kvantitetu onda se to neće postići ovakvom ponudom i cijenama.
06.04.2004 | 14:46
Logika je jednostavna i ekonomski opravdana, ali je pitanje da li je ispravna na duži rok i da li zapravo dovodi do urušavanja Mac tržišta i baze korisnika.

Ajmo igrati otvorenih karata i pricati jednostavnm jezikom -- Apple je pohlepna stara kurba koja ce zabiti noz u ledja svakom, pocev od korisnka koje vuce za nos neprestano, pa do onih o kojima mu je ovisila SVA prodaja do prije nekoliko godina, kada Apple nije imao vlastite ducane i prodajna mjesta.
Vrijeme se mijenja. Valja mijenjati strategije i misljenja. Ako nezavisni prodavaci zele imati i dalje posla, mogu i dalje raditi ali samo ako se vraske potrude i ponude korisnicima PRAVU USLUGU, vrhunsku i hitru, koju im Apple NIKAD nece ponuditi jer je .. stara pohlepna, gramzljiva kurba koja gleda samo svoje dupe.
06.04.2004 | 16:11
hehehehe... stara kurva ))
e sto se tice memorije.. evo ugradio u subotu jednu 512mb plocicu od 400mhz.. naravno da ne podrzava takvu brzinu ali pricah malo sa svojim serviserom... navodno ove nove G5 su malo zajebane sa memoriom... ka navodno,.. navodno.. ponavljam... moduli moraju biti isti.. tj par... i ima problema sa ostalim "ka ne mac" memorijama... sad.. ako netko ima drugacija iskustva sa G5 nek javi da znam koja memorija valja

sto se tice apple shopa ja sam za... da se i mac popularizira i kod nas... nadam se da ce to doprinjeti tomu... a mislim i da bi cijene trebale nesto sitno dole ici.. mozda ne drasticno.. to zapravo nitko ne trazi, ali da uz to ide i dobra periferna ponuda.. kao sto su i kartice, memorije ect... izbjegavanje inozemne kupovine, carine, peripetije.. mislim da moze samo dobro donjeti... tesko lose...
sto se manji trgovaca tice... poznavajuci njihov mentalitet budu se oni snasli... mada ima onih manjih trgovaca koji i nisu sirili bas dobar glas za apple... pogotovo sto se tice servisa... a tu vidim njihovu veliku sansu... ukoliko apple store dobro zazivi, tko ce ljudima davati suport..
mada koliko sam vidio.. cijene mi nisu nimalo drage... najaci iPod 4700, ja ga platio 3700.. pih...
06.04.2004 | 17:46
zasto se tako sekirate.ne znaci sad da ce svi mac korisnici ic na aplle store.poglavito jer e u hrvatskoj e-trgovina slabo razvijena i ljudi u nemaju povjerenja.pravom mac korisniku ne treba internet trgovina jer obicno ima svog servisera i kod njega nabavlja sve.
06.04.2004 | 17:49
sto jest jest...
06.04.2004 | 19:39
šta se tiče G5, ja uzo 2Gb Infenionove memorije (4x512) i radi ko beba (400 Mhz)
08.04.2004 | 18:24
KOMENTAR NA DAVOROV "urednički komentar" naslovnici (HR apple.store)

- mali dealeri su mogli sami napraviti web shop već davno da su imali volje. nisu. sad je kasno. ako tržište kaže propadni - neka propadnu
- BTO je simuliran - dakle nije ih ništa spriječavalo da naprave isto, tj. PCS nije tu ostvario nikakvu prednost. Ustvari BTO nije BTO već add-on na postojeće hard-coded konfiguracije
- uvijek mogu na HW dodati neku vrijednost koju PCS nema i biti još bogatiji od uvoznika - samo treba znati
- da li znaju - ulgavnom ne
08.04.2004 | 18:39
Hrvoje, to stoji, ali sudeći po našim prilikama većina malih Apple trgovaca jedva je uspjela skrpati svoj vlastiti site, a kamo li da investira u projekt on-line trgovine. To bi vjerojatno bio prevelik zagriz, a oni sami očigledno nisu dizajneri i programeri, pa da to odrade sami.

Jedino Angolo ima pristojne i uredne Apple-look stranice (i dalje daleko bolje od zastupnikovih), a svi ostali se šlepaju i izgledaju kao da su zapeli u 90-tim. Ipak, razumljivo mi je da bez novca nema niti kolača.

No, pitanje je bilo - što to sve skupa znači za Mac klijentelu? Nešto dobro ili loše?
08.04.2004 | 18:55
No, pitanje je bilo - što to sve skupa znači za Mac klijentelu? Nešto dobro ili loše?

Evo jednog zen odgovora -- sto je tu uopce dobro, a sto lose?

S koje strane gledas - korisnicke ili zastupnicke? Ili s Appleove strane? Kako god okrenes ovu sahovnicu, uvijek netko protiv nekoga igra i tesko je razluciti sto je komu dobro.

Appleu ce biti dobro ako dodje pameti i pocne malo zdravorazumski naplacivati svoje stare kante. Buduci da se to nece dogoditi nikad, tu korisnici odmah gube.

Zastupnici ce opstati, kao i svugdje. Obicno, ti ljudi znaju vise od onih koje ce Apple uposliti (ako ih uopce uposli), i ako ne znaju vise, imaju bolji usluzni odnos s kupcima. Ako su pametni, mogu profitirati. Recimo, cak i pola globusa daleko, radije cu otici kod Appleovog zastupnika koji nas bar dvaput mjesecno zove i pita treba li nam sto, koji je uvijek spreman pruziti savjet (besplatan!), skace na svaki problem i spreman je dati strojeve s malim popustom (cijenom boljom od Appleove).

Korisnici su ti koji uvijek gube - gube jer, po dobrom Appleovom obicaju, kupuju prastaru tehnologiju za vrhunske pare; gube na sugavoj Appleovoj jamstvenoj politici; gube ako se oslone samo na Apple, jer ce ih sva podrska kostati puno skuplje nego kad se oslone na zastupnika; gube, jer ce 2 sata izgubiti slusajuci telefonske sekretarice i "Male nocne muzike" dok cekaju u redu (s kreditnom karticom zapetom na gotovs!) za malo savjeta ili nedajboze, visemjesecne provjere stanja narudzbe koja nikako da stigne.

Jer G5 kasni ... iMac se jos nije poceo stancati .. ili nema dovoljno hard diskova za iPod zato sto je Al Gore izgubio na izborima .. zato jer je petak a Appleovci petkom igraju bridz .. ili neka slicna idiotarija.

Jedini "win-win" odnos imaju zastupnici i kupci.
09.04.2004 | 12:03
jabucnjakov plac je svojevrsni apple shop, svaki tjedan laptop jedan
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 28 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO